;
coinex

قیمت بیت کوین به 19 هزار دلار رسید؛ اما نشانه‌هایی از بازگشت قیمت وجود دارد

با افزایش ترس در بازارهای مالی، قیمت بیت کوین به زیر 19 هزار دلار رسید. علی‌رغم ترس شدید در بازار، نشانه‌هایی از تغییر روند و اتمام زمستان کریپتویی وجود دارد.

به گزارش Cointelegraph، همانند گذشته، با اوج‌گیری روند نزولی BTC، عباراتی همچون مرگ بیت کوین در میان مردم رواج پیدا کرده است. علی‌رغم بدبینی‌ها به بازار رمزارزها، برخی از شاخص‌های مهم قیمتی امکان تغییر روند را نشان می‌دهند.

ماه‌های گذشته برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بسیار سخت بود. قیمت بیت کوین پس از سال‌ها به کف جدید قیمتی 17600 دلار رسید. به عقیده کوین تلگراف، به احتمال زیاد این بار نیز ماجرای سقوط بیت کوین شبیه به نزول‌های قبلی باشد. در ریزش‌های قبلی نیز بسیاری از افراد تصور می‌کردند که عمر بزرگ‌ترین رمزارز دنیا به اتمام خواهد رسید.

آیا اصلاح شدید قیمت بیت کوین رو به اتمام است؟

سرمایه‌گذاران رمزارزها با استفاده از داده‌های On-chain و ابزارهای تحلیلی قادر به پیش‌بینی و شناسایی سطوح قیمتی مناسب بیت کوین برای سرمایه‌گذاری هستند. با ریزش شدید قیمتی بیت کوین زمان آن رسیده است که نگاهی مجدد به این شاخص‌ها داشته باشیم.

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحلیلی بیت کوین، میانگین متحرک 200 هفته‌ای است. این شاخص در گذشته همواره نقش حمایتی برای بیت کوین ایفا کرده است. یکی از تحلیل‌گران معروف ارزهای دیجیتال به نام Rekt Capital نیز در گذشته به این شاخص اشاره کرده بود.

آیا اصلاح شدید قیمت بیت کوین رو به اتمام است؟

در نمودار بالا، دایره‌های سبز رنگ نشان‌دهنده نزدیکی کف‌های پیشین قیمتی به میانگین متحرک 200 هفته‌ای است. تصویر بالا به وضوح از نقش حمایتی مهم میانگین متحرک 200 هفته‌ای حکایت دارد. طبق بررسی الگوی رفتاری بیت کوین به این نتیجه می‌رسیم که این رمزارز همواره تمایل دارد تا با سرعت زیاد به زیر میانگین متحرک 200 هفته‌ای حرکت کرده و سپس به آرامی مسیر خود را تا بازگشت به سطوح بالا دنبال کند.

بیت کوین در حال حاضر کمی پایین‌تر از میانگین متحرک 200 هفته‌ای خود قرار داشته و همانند گذشته سقوط شدید قیمتی به زیر این ناحیه انجام داده است. BTC اولین بار در 14 ژوئن (24 خرداد) به زیر این سطح سقوط کرد. هیچ تحلیلی در بازارهای مالی قطعی نیست و ممکن است قیمت بیت کوین به سطوح پایین‌تر نیز سقوط کند؛ اما بعید به نظر می‌رسد که قیمت بیت کوین برای یک دوره طولانی زیر این سطح قرار گیرد.

حمایت‌های قدیمی و مستحکم بیت کوین

یکی از مهم‌ترین سطوحی که مانع ریزش قیمت یک رمزارز می‌شوند، سطوح حمایتی قدیمی و طولانی مدت آن رمزارز هستند. بیت کوین از سال‌های گذشته حمایت‌های بسیار مهمی در نمودار خود تشکیل داده است. در صورت تداوم روند نزولی، این سطوح به احتمال زیاد مانع حرکت قیمت به محدوده‌های پایین‌تر خواهند شد.

آخرین باری که بیت کوین به زیر 24 هزار دلار سقوط کرد به دسامبر 2020 (آذر 1399) باز می‌گردد. در آن تاریخ قیمت BTC پس از برخورد به حمایت 21900 دلاری به سمت بالا بازگشت و در یک حرکت صعودی قدرتمند به 41 هزار دلار رسید.

در حال حاضر حمایت‌های 20 هزار دلاری و 19900 دلاری بیت کوین از دست رفته‌اند و تنها سطح مهم قیمتی که می‌تواند از ریزش بیشتر قیمت بیت کوین جلوگیری کند، سطح 16500 دلار خواهد بود.

پیش‌بینی داده‌های درون زنجیره‌ای از قیمت آتی بیت کوین

شاخص درون زنجیره‌ای MVRV هم اکنون روی سطح 0.969 قرار دارد. این شاخص مهم نشان‌دهنده نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق‌یافته بازار بیت کوین است. شاخص MRVR در حال حاضر از شروع فاز انباشت جدید حکایت دارد. به منظور محاسبه ارزش تحقق یافته بازار یک ارز دیجیتال، به جای قیمت بازار، آخرین قیمت خرید تمام واحدهای در گردش آن رمزارز محاسبه خواهد شد.

پیش‌بینی داده‌های درون زنجیره‌ای از قیمت آتی بیت کوین

با مشاهده نمودار بالا متوجه می‌شویم که شاخص MRVR در چهار سال گذشته همواره بالای سطح 1 قرار داشته است. تنها دو مثال نقض برای این ادعا وجود دارد. یکی از این مثال‌ها به سقوط قیمتی بازار در مارس 2020 (اسفند 1398) باز می‌گردد. در این زمان شاخص MRVR تا سطح 0.85 سقوط کرده و به مدت یک هفته زیر سطح 1 واحدی قرار گرفت. مثال دیگر نیز مربوط به چرخه نزولی بین سال‌های 2018 و 2019 می‌شود. در این چرخه شاخص MRVR به سطح 0.6992 رسیده و تا 133 روز زیر سطح 1 باقی ماند.

هیچ کدام از شاخص‌هایی که در این مقاله بررسی کردیم احتمال سقوط بیشتر قیمت بیت کوین به محدوده‌های پایین‌تر را نقض نمی‌کنند؛ اما این احتمال را تقویت می‌کنند که بدترین اصلاح قیمتی در گذشته رخ داده و بعید است در ادامه شاهد کف‌های قیمتی جدید و طولانی مدت برای بیت کوین باشیم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره اتمام چرخه نزولی بیت کوین چیست؟ آیا این رمزارز سطوح حمایتی مهم خود را از دست خواهد داد؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت با تکراتو و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: cointelegraph

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر