;
coinex

iOS 16 قابلیت حذف CAPTCHA در برخی وب سایت ها را به کاربران ارائه می‌دهد

اپل در iOS 16 در نظر دارد برای کاربران خود قابلیت حذف کپچا را عرضه کند. البته قابلیت حذف CAPTCHA فقط در برخی از وبسایت‌ها عمل می‌کند.

iOS 16 ممکن است به شما کمک کند تا از سیستم‌های ضد ربات CAPTCHA که بین شما و برخی از وبسایت‌ها قرار می‌گیرند، اجتناب کنید. به نظر می‌رسد با قابلیت حذف CAPTCHA کاربران این نسخه‌ iOS، دیگر نیازی به وارد کردن متن عجیب یا ضربه زدن بر روی تصاویر نامفهوم برای اثبات ربات نبودن خود، نداشته نباشد. اگرچه این قابلیت در تمام سایت‌ها قابل اجرا نیست و در برخی از وبسایت‌ها کار می‌کند، اما رضایت کاربری را افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: افزایش سهم دولت از درآمد اپراتورها صرف شبکه ملی اطلاعات خواهد شد

جزئیاتی از قابلیت حذف CAPTCHA در iOS 16

به گزارش وبسایت MacRumors، اپل در رویداد WWDC 2022 جزئیاتی از دسترسی خصوصی یک توکن ضد ربات را فاش کرد که در iOS 16، iPadOS 16 و macOS Ventura ارائه می‌شود. این قابلیت می‌تواند از CAPTCHA برای برخی از برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها صرف نظر کند. کاربران نسخه‌ی iOS 16، با فعال نمودن گزینه‌ی احراز هویت خودکار با استفاده از اپل آی دی و آی کلود، می‌توانند بدون نیاز به وارد کردن کلمات غیر قابل درک یا پاسخ به سوالات سیستم ضد ربات، وارد برخی از وبسایت‌ها شوند.

اگر شما نگران افشای اطلاعات شخصی خود هستید، باید بدانید که اپل خاطرنشان کرده این توکن ضد ربات اطلاعات خصوصی شما (مانند آدرس ایمیل یا شماره تلفن) را به اشتراک نمی‌گذارد.

از آنجایی که این شرکت نمی‌داند چه کسی درخواست راستی‌آزمایی ضد ربات را ارائه می‌دهد، بنابراین نمی‌تواند توکن ضد ربات و قابلیت حذف CAPTCHA را برای تمام سایت‌ها ارائه دهد. اما باید بدانید که سیستم توکن ارائه شده توسط اپل، آدرس IP شما را ردیابی نمی‌کند. این ویژگی اهمیت زیادی بین کاربران دارد و کاربران همیشه خواستار احترام بیشتر نسبت به حریم خصوصی خود هستند. قابلیت جدید می‌تواند دسترسی به سایت‌های تایید شده را بسیار ساده‌تر از قبل کند و بسیاری از محدودیت‌ها را از میان بر دارد.

iOS 16 قابلیت حذف CAPTCHA در برخی وب سایت ها را به کاربران ارائه می‌دهد

نکته مهم دیگر این است که این فناوری می‌تواند به راحتی گسترش پیدا کند و حتی ممکن است به زودی در سیستم عامل اندروید نیز این قابلیت ارائه شود. پیش تر Cloudflare و Fastly از برنامه‌هایی برای پشتیبانی از رویکرد قابلیت ضد ربات رونمایی کرده بودند که به طور بالقوه آن را به میلیون‌ها وب‌سایت ارائه می‌کند.

اپل نیز با همکاری این دو شرکت و گوگل موفق شد تا توکن‌های دسترسی خصوصی خود را در  iOS 16 به یک استاندارد تبدیل کند. اگر چه در حال حاضر هنوز معادل این قابلیت در  سیستم اندروید وجود ندارد، اما این فناوری عرضه شده در iOS 16 به آینده ای اشاره دارد که در آن سیستم‌عامل‌ها به قابلیت ضد ربات دسترسی خواهند داشت و دیگر وبسایت‌های کمی نیاز به تکمیل دستی سوالات CAPTCHA دارند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص قابلیت حذف CAPTCHA چیست؟ آیا این قابلیت برای کاربران مفید است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

منبع:‌ engadget

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر