OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو قوت گرفت!

پس از انتقاداتی که کارشناسان و اقتصاددان‌ها به آئین نامه واردات خودرو وارد کردند، با اعلام مجلس، به نظر ابطال آیین نامه واردات خودرو دور از ذهن نیست.

اوایل همین ماه یعنی شهریور 1401 بود که آئین نامه واردات خودرو به ادارات مربوطه ابلاغ شد. اما هنوز مهر این آئین نامه خشک نشده، بحث احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو توسط مجلس شورای اسلامی به میان آمده است. دلیل این اتفاق را می توان در آماده نبودن بستر مناسب برای اجرای مفاد این آیین نامه یافت.

بیشتر بخوانید: واردات خودرو برقی برای مناطق آزاد [+شرایط واردات برای این مناطق]

احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو چقدر است؟

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو گفته: «مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، واردات را به تصویب رساند. انتظار داریم آیین‌نامه نوشته شده اهداف قانون‌گذار را مدنظر قرار دهد و در چهارچوب قانون مصوب مجلس باشد. البته بنده هنوز این آیین‌نامه را مطالعه نکرده‌ام، اما اگر آیین‌نامه چهارچوب قانون مصوب مجلس را زیرپا بگذارد مجلس می‌تواند آن را باطل کند.»

 احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو قوت گرفت

روح الله عباسپور با تاکید بر اینکه واردات خودرو ضروری است بیان داشت:

واردات خودرو جزو ضرورت‌هاست. برای اینکه یک رقابت در صنعت خودرو در راستای ارتقای کیفیت شکل بگیرد و شاهد کاهش قیمت تمام شده خودرو و حمایت از مصرف‌کننده باشیم، واردات خودرو ضروری است. هدف اصلی قانون‌گذار از تصویب واردات خودرو همین موضوع است.

ایشان اضافه کرد: «ما در سال ۱۳۸۶ قانون حمایت از مصرف‌کننده خودرو را به تصویب رساندیم و قانون جدیدی که در مجلس برای ساماندهی بازار خودرو به تصویب رسیده است برای حمایت واقعی از مصرف‌کننده خودرو است. آیین‌نامه واردات خودرو نیز باید در چهارچوب قانون باشد در غیر این صورت قابل قبول نخواهد بود.»

علاوه بر عباسپور، روز گذشته مهدی عسگری، یکی دیگر از اعضای این کمیسیون در رابطه با احتمال ابطال آیین نامه خودرو گفت: «این آیین‌نامه انتقال تکنولوژی، ارتقا کیفیت و رقابت جدی با محصولات داخلی را تأمین نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در رباطه با احتمال ابطال آیین نامه واردات خودرو چیست؟ نظرات خود را با تکراتو در قسمت کامنت در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر