;
coinex

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی ؛ مشخصات ژنتیکی خون‌آشام تکمیل شد

محققان توانستند پروژه بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی را به مرحله پایانی برسانند و تمامی مشخصات ژنتیکی این خون‌آشام را تکمیل کنند.

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی با تلاش‌های فراوان جمعی از محققان ممکن شد. این محققان موفق شدند با استفاده از یادگیری ماشین چهره یک کشاورز آمریکایی که 200 سال پیش می‌زیسته است را احیا کنند. ظاهراً این مرد به بیماری سل مبتلا بوده و دانشمندان توانستند با هوش مصنوعی چهره‌اش را قبل از بیماری ترسیم کنند.

بیشتر بخوانید: کشف بقایای یک خون آشام قرن هفدهمی در لهستان!

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی

چهره یک کشاورز اهل ایالت کانِکتیکات در آمریکا که در قرن نوزدهم از دنیا رفته بود، برای اولین‌بار از زمانی که جسدش مثله و در قبر انداخته شده بود، دیده شد.

مردم تصور می‌کردند این مرد خون‌آشام است، در حالی که وی دچار بیماری سل بود. بیماری سل باعث می‌شود پوست افراد به رنگ زرد کم‌رنگ درآید، چشم‌های آنها قرمز و متورم شود و گاهی اوقات در اثر سرفه، لکه‌های خون در اطراف دهانشان دیده شود. حدود ۲۰۰ سال پیش، این علایم، نشانه‌های‌ مردگان متحرک به‌شمار می‌رفت.

اسکلت این مرد در تابوتی قرار داشت که بر روی آن حک شده بود: JB۵۵. پژوهشگران با تجزیه‌وتحلیل دی‌اِن‌اِی این اسکلت توسط سیستم یادگیری ماشین، پیش‌بینی کردند که وی قبل از ابتلا به این بیماری به چه شکلی بوده است.

نتایج نشان داد که وی دارای پوست روشن، چشم‌های قهوه‌ای یا فندقی، موهای قهوه‌ای یا مشکی و مقداری کک‌ومک بوده است.

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی
استخوان‌های جسد جان باربِر به صورت جمجمه و دو استخوان متقاطع در تابوت قرار گرفته بود که بنابر اعتقاد مردم آن زمان، او را از بازگشت به دنیای زندگان بازمی‌داشت.

تجزیه‌وتحلیل دی‌اِن‌اِی JB۵۵ در سال ۲۰۱۹ منجر به کشف هویت واقعی وی شد.

این پژوهش بر اساس کشف اولیه صورت‌گرفته در سال ۱۹۹۴ انجام شد، اما دانشمندان به لطف دسترسی به آخرین فناوری‌ها به سوابق تاریخی این مرد، که جان باربِر (John Barber) نام دارد، دسترسی پیدا کردند و مشخص شد که او در هنگام مرگ ۵۵ ساله بوده است.

تیمی از محققان آمریکایی پس از تجزیه‌وتحلیل دنده‌های جان باربر، متوجه شدند که او از یک بیماری عفونی شایع در دهه ۱۸۰۰ میلادی یعنی عفونت مزمن ریه رنج می‌برده است.

به گفته دانشمندان عفونت باکتریایی بسیار مسری باعث رنگ‌پریدگی، لاغری و سرفه‌های خونی در مبتلایان می‌شد.

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی

DNA استفاده‌شده برای بازسازی صورت جان باربر از پودر استخوان ران وی گرفته شده است. محققان خاطرنشان کردند که گاهی اوقات کار با بقایای قدیمی دشوار است و در طول آزمایش از سه روش استفاده کرده‌اند که شامل توالی‌یابی شاتگان بود که ژنوم را به قطعات کوچک دی‌اِن‌اِی تقسیم می‌کند تا به صورت جداگانه توالی‌یابی ‌شوند.

سایر روش‌ها کل ژنوم (همه ماده ژنتیکی یک موجود زنده) انسان را هدف قرار دادند و حدود ۸۵۰ هزار پلی‌مورفیسم تک‌نوکلئوتیدی (SNPs) را هدف قرار دادند که رایج ترین نوع تنوع ژنتیکی در بین مردم است.

بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی

هنگامی که تیم توانست مشخصات ژنتیکی وی را تکمیل کند، از مدل‌های یادگیری ماشین استفاده کرد تا حدس بزند او چه شکلی بود. یادگیری ماشین یکی از زیرمجموعه‌های هوش مصنوعی است که به سیستم‌ها یاد می‌دهد به صورت خودکار یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره بازسازی چهره یک خون آشام توسط هوش مصنوعی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر