;
coinex

بی 21 رایدر (B-21 Raider) به عنوان جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا رونمایی شد

اخیرا بی 21 رایدر به عنوان جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا در 30 سال اخیر معرفی شده است. در این مطلب به معرفی بمب افکن B-21 Raider می‌پردازیم.

آنطور که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، تمام مراحل توسعه بمب افکن بی 21 رایدر کاملا محرمانه پیش رفته است به طوری که روز قبل از رونمایی از این محصول در روز جمعه در یکی از تاسیسات نیروی هوایی آمریکا، تنها برخی تصاویر سه بعدی نه‌چندان دقیق از آن منتشر شده بود. اما از بمب افکن B-21 Raider به عنوان جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا چه می‌دانیم؟

بیشتر بخوانید: بمب رادیواکتیوی و یا بمب کثیف چیست؛ آیا به یک جنگ اتمی ختم خواهد شد؟

جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا ؛ بی 21 ریدر

در درجه اول تصاویر منتشر شده حاکی از این است که بمب افکن بی 21 رایدر از نظر ظاهری شبیه به بمب‌افکن رادارگریز هسته‌ای سیاه معروف به B-۲ Spirit یا همان شبح بی-۲ است که در نهایت جایگزین آن خواهد شد؛ اما به گفته مقامات پنتاگون، درون این بمب‌افکن کاملا متفاوت است.

آنطور که واردن مدیر اجرایی شرکت نورثروپ گرومن بی 2 اسپیریت گفته، نحوه عملکرد این بمب افکن از نظر قابلیت‌های محاسباتی در قیاس با شبح بی 2 بسیار پیشرفته‌تر است. این محصول جدید همچنین به مراتب رادارگریزتر از نمونه قبلی است.

بی 21 رایدر (B-21 Raider) به عنوان جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا رونمایی شد

این بمب‌افکن بخشی از تلاش‌های پنتاگون برای مدرن‌سازی هر سه بخش سه‌گانه هسته‌ای خود است که شامل موشک‌های بالستیک هسته‌ای مخصوص سلوهای موشکی و کلاهک‌های مخصوص زیردریایی است.  در سال ۲۰۱۵ در زمانی که پنتاگون خبر قرارداد ساخت ریدر را اعلام کرد، دبورا لی جیمز، وزیر نیروی هوایی آمریکا گفت:

ما برای قرن بیست و یکم به یک بمب‌افکن جدید نیاز داشتیم که به ما اجازه دهد تهدیدهای بسیار پیچیده‌تری را بپذیریم، مانند تهدیداتی که می‌ترسیم روزی از سوی چین و روسیه با آنها روبرو شویم. بی-۵۱ دوام بیشتری دارد و می‌تواند این تهدیدات را رفع کند.

کتی واردن، مدیر اجرایی شرکت سازنده ریدر گفت: «در حالی که ممکن است ریدر شبیه بی ۲ باشد، پس از ورود به داخل آن، دیگر خبری از شباهت‌ها نیست. روش عملکرد داخلی آن در مقایسه با بی ۲ بسیار پیشرفته است، زیرا این فناوری از نظر قابلیت محاسباتی بسیار پیشرفت کرده که اکنون می‌توانیم در نرم‌افزار بی ۲۱ تعبیه کنیم»

واردن به جزئیات این فناوری‌ها اشاره نکرد اما گفت که این بمب‌افکن رادارگریزتر خواهد بود. در حال حاضر شش بمب‌افکن بی 21 ریدر در دست ساخت است. نیروی هوایی آمریکا در نظر دارد تا ۱۰۰ بمب‌افکن از این نوع بسازد و برای استفاده با تسلیحات هسته‌ای و بمب‌های متعارف و برای استفاده با یا بدون سرنشین بهره‌برداری کند. البته در مورد شبح بی ۲ نیز قرار بود همین تعداد ساخته شود که با توجه به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تغییر فضای امنیتی جهان، درنهایت تنها ۲۱ عدد از آن‌ها ساخته شد و به دلیل هزینه‌های بالای نگه‌داری نیز، همه بمب‌افکن‌های شبح بی ۲ عملیاتی نشدند.

ساخت این بمب‌افکن از زمان انعقاد قرارداد تا اولین رونمایی فقط هفت سال شد. دیگر برنامه‌های جدید جنگنده و کشتی‌ها چند دهه طول کشیده بود. هزینه این بمب‌افکن‌ها مشخص نیست. پیشتر در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا هزینه خرید ۱۰۰ بمب‌افکن را چیزی حدود ۵۵۰ میلیون دلار برای هر کدام برآورد کرده بود که چیزی حدود ۷۵۳ میلیون دلار امروز می‌شود، اما در حقیقت مشخص نیست که نیروی هوایی آمریکا چقدر هزینه می‌کند.

بی 21 رایدر (B-21 Raider) به عنوان جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا رونمایی شد

این بمب‌افکن ریدر تا سال ۲۰۲۳ رسما اولین پرواز خود را انجام نخواهد داد اما عملکرد آن با استفاده از یک دوقلوی دیجیتال که در واقع کپی مجازی از آنچه رونمایی شده، به شمار می‌رود، مورد محک قرار گرفته است.

این هواپیماهای جنگی رادارگریز که زمان طراحی تا تولیدشان تنها هفت سال به طول انجامیده، قابلیت هدایت با سرنشین و بدون سرنشین را دارند. هزینه تولید این بمب‌افکن‌ها اعلام نشده اما با توجه به سفارشات قبلی نیروی هوایی آمریکا، برآورد می‌شود هزینه هر کدام از آن‌ها در حدود ۷۵۰ میلیون دلار باشد.

نام این بمب افکن از عملیات هوایی ارتش آمریکا علیه ژاپن در سال 1942 گرفته شده است. مهاجم بی 21 از نظر اندازه کوچکتر از شبح بی 2 خواهد بود و البته بر برد آن اضافه شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره معرفی جدیدترین بمب‌افکن فوق پیشرفته آمریکا با نام بمب افکن بی 21 رایدر چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (3 نظر)

  هیچی ندارم بگم. امریکا بهترینه . عاشق بی 21 شدم

  پاسخ

  داداش محرمانه نه مجرمانه؟

  پاسخ

  ممنون از تذکرتون، اصلاح شد

  پاسخ