;
coinex

عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است

ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی در خصوص وضعیت فیلترینگ گفت؛ عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است.

در شرایطی که مدت زمان اولتیماتوم 10 روزه مرکز ملی فضای مجازی به متا برای معرفی نماینده رسمی در ایران به پایان رسیده است، ابوالحسن فیروزآبادی اعلام کرد که عدم پاسخگویی متا به نامه ایران مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است. او همچنین بار دیگر اعلام کرد که متا 10 روز فرصت دارد به درخواست ایران پاسخ مثبت بدهد.

بیشتر بخوانید: واکنش متا به نامه ایران : ما با این حکومت وارد مذاکره نمیشویم!

عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در گفتگویی با هفت صبح در خصوص فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ گفت: «تا الان مجوزی برای بستن اینستاگرام در هیچ جا به تصویب نرسیده است. آن چیزی که منجر به محدودسازی دسترسی به پیام‌رسان‌های متا شده، درخواست شورای امنیت کشور بوده و به شرایط خاص امنیتی کشور برمی‌گردد.» او در ادامه به نامه‌نگاری صورت گرفته با مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا اشاره کرد و گفت:

«محتوای نامه‌ای که ارسال شده، دعوت متا به معرفی نماینده خود در ایران بوده است. در این نامه به موارد قابل‌بحثی که بین ما و متا وجود دارد، اشاره شده است. به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که ما حتی بر‌اساس اصولی که خود متا دارد، شاهد تخطی‌های اینستاگرام هستیم. در هفته اول بعد از حادثه مهسا امینی، هزاران عکس خشونت‌آمیز در اینستاگرام منتشر شد. در همین اینستاگرام تعداد خیلی بالایی از صفحات با محتوای ساخت مواد انفجاری وجود دارد. طبق آنچه شمارش شده است و در نامه هم به آن اشاره شده، بیش از سه میلیون و 500 هزار پست با محتواهایی در حوزه‌های خرید، فروش و آموزش استفاده از سلاح و مواد مخدر وجود دارد. همچنین تعداد صفحه‌های غیراخلاقی اینستاگرام فارسی به حدود 11 میلیون می‌رسد.»

عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است
فیروزآبادی: عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است

فیروزآبادی تاکید کرده که آن‌ها همچنان به دنبال راهی برای ادامه فعالیت پلتفرم‌های خارجی از جمله اینستاگرام هستند اما اگر متا به درخواست ایران پاسخ ندهد، سرنوشت اینستاگرام و واتساپ فیلترینگ است. او اظهار داشت: «فعلاً تصمیمی درباره آن نگرفته‌ایم. این نامه را بر‌اساس مصوبه سال 1396 شورای عالی فضای مجازی فرستادیم که پیام‌رسان‌های خارجی را ملزم به داشتن نماینده در کشور می‌کند؛ اگر جواب ندهند در‌حقیقت مقدمه‌ای برای مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است.»

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به چرایی ارائه مهلت 10 روزه به متا نیز گفت: «ما موضوعمان کمک به مردم است. می‌خواهیم کسی که فعالیت خبری، اقتصادی یا فعالیت‌های دیگر دارد، مطمئن باشد که می‌توان از جرم در این فضا جلوگیری کرد.»

به گفته فیروزآبادی، نامه‌نگاری با متا در دو مرحله انجام شده است. نسخه الکترونیکی آن 18 اکتبر مقارن با 26 مهر ارسال شده و نامه فیزیکی نیز 23 نوامبر مقارن با 2 آذر به دست‌ آن‌ها رسیده است.

این در حالی است که مرکز ملی فضای مجازی چهارشنبه 16 آذر ماه این نامه‌نگاری را رسانه‌ای کرد. او با تأکید بر اینکه ده روز فرصت داده شده به اتمام رسیده است، بار دیگر 10 روز به متا فرصت داد تا نماینده معرفی کنند. دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که مطمئن هستید نامه به دستشان رسیده است، اظهار داشت: «بله رسیدی که از طریق پست به دستمان آمده، تأیید می‌کند که تحویل آن‌ها داده شده است.»

عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است
عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است

خسارت فیلترینگ به کسب‌وکارها بر هیچ‌کس پوشیده نیست، آیا این موضوع در تصمیم مرکز برای فیلتر دائمی اینستاگرام تأثیرگذار است؟ فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال گفت:

«قطعاً این ضرر و زیان در تصمیم گیری‌ها مؤثر است. این پیام‌رسان برخلاف قوانین کشور ما فعالیت می‌کند و اگر خسارتی در میان نبود که ما مقابلش احتیاط نمی‌کردیم. احتیاطات ما به این دلیل است که می‌خواهیم همه تبعات قضیه را در نظر بگیریم و کمترین خسارت مادی و معنوی برای مردم داشته باشد. مسئولان باید درباره فیلتر دائمی تصمیم بگیرند. الان از لحاظ امنیتی به این نتیجه رسیده‌اند که به‌دلیل زیان‌های امنیتی، همان بهتر که فعلاً بسته باشد؛ چرا که چیزی که در واتساپ و اینستاگرام اتفاق می‌افتد، ارتباط مستقیمی با خشونت دارد.»

به گفته او انسداد فعلی اینستاگرام هیچ تاریخ انقضایی ندارد و به شرایط خیابان بستگی دارد. فیروزآبادی مهمترین موضوع در مذاکره با متا را سیاست‌های متعارض با جمهوری اسلامی و جهت‌گیری‌ها اعلام کرد و گفت:

«ما مشکلی با پیام‌رسانی که فقط می‌خواهد به کارش برسد، نداریم. حتی استقبال می‌کنیم که پلتفرم‌های خارجی در کنار ایرانی‌ها فعالیت کنند، ولی اینستاگرام که پست‌های تشییع جنازه را حذف می‌کرد، الان تصاویر خشونت‌های خیابانی را منتشر می‌کند. فقط در دو هفته اول پنج هزار و 600 فیلم خشونت‌آمیز که در آن خون، آتش و سلاح وجود دارد، منتشر شد. این تصاویر نه‌تنها برداشته نمی‌شوند، بلکه به کاربران پیشنهاد داده می‌شوند.»

او تاکید کرد که در فاز نخست مذاکره قصد دارند که متا استاندارد دوگانه نداشته باشند و دوم اینکه الگوریتم‌های‌شان را علیه جمهوری اسلامی به کار نبندند. فیروزآبادی همچنین گفت بخش اعظمی از هشتگ‌های توییتر کار ربات‌هاست: «مؤسسات بخش خصوصی که کار داده‌کاوی را انجام می‌دهند، اطلاع داده‌اند که 83 درصد از هشتگ‌ها در توییتر مربوط به کسانی است که در ماه بیش از دو هزار توییت دارند و این رفتاری است که ربات‌ها انجام می‌دهند.»

عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است

او در پاسخ به این سؤال که موضع مرکز ملی فضای مجازی درباره حق ناشناس ماندن در پیام رسانه‌ای بومی چیست؟ گفت:

«گاهی این حق ناشناس ماندن برای جامعه است و گاهی برای حکومت. اولی را می‌شود به رسمیت شناخت، اما ناشناس ماندن برای حکومت معنی ندارد؛ یعنی برای حکومت فرد باید مشخص باشد. پلتفرم‌های خارجی در همه کشورها این سرویس را به دولت‌ها می‌دهند، اما از همکاری با ایران خودداری می‌کنند. همین اینستاگرام با ترکیه و هند همکاری کامل دارد. واتس‌اپ امکانی را در اختیار هند قرار داده است که خود دولت می‌تواند مطلبی را در کانال و گروه پاک کند.»

بیشتر بخوانید:

آیا عدم پاسخگویی متا مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر