coinex
راهنمای خرید تکراتو

عرضه خودرو در بورس کالا غیرقانونی است!

به نظر سازمان بازرسی کل کشور با عرضه خودرو در بورس کالا به دلیل وجود انحصار در تولید محصولات خودرویی مخالف بوده و همچنین آن را به نفع مردم نمی‌داند.

«احمد اسدیان»، معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در مورد ورود این سازمان به موضوع عرضه خودرو در بورس کالا اعلام داشت: «اگر کالایی به‌ میزان نیاز جامعه وجود داشته باشد و انحصاری نباشد تا تولیدکننده با قیمت‌ها بازی کند و هر زمان خواست قیمت را افزایش دهد، عرضه کالا در بورس هم به ‌نفع مصرف‌کننده است و هم شفافیت ایجاد می‌کند. اما زمانی که کالایی به‌ میزان نیاز مردم تولید نمی‌شود و از طرفی تولید‌کننده رقبایی در عرضه کالا نداشته باشد عرضه این کالا در بورس به‌نفع تولید‌کننده است».

وی همچنین در ادامه گفته‌های خود در مورد وجود انحصار در صنعت خودرو بیان کرد: «تعداد خودروسازهای دولتی و خصوصی معدود هستند. به‌قدر نیاز جامعه خودرو تولید نمی‌شود و از طرفی اجازه واردات خودرو به‌اندازه نیاز مصرف داخلی هم داده نشده است، لذا شورای رقابت به‌عنوان مرجع تشخیص انحصاری بودن کالا طی مصوبات متعدد عرضه خودرو را انحصاری تشخیص داده است و طبق بند 5 ماده 58 قانون نحوه اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی سال‌هاست که نسبت به تنظیم دستورالعمل قیمت‌گذاری اقدام می‌کند».

بیشتر بخوانید: برنامه عرضه FMC T5 در بورس کالا اعلام شد

مخالفت سازمان بازرسی با عرضه خودرو در بورس کالا

همچنین احمد اسدیان در ادامه به نقش شورای رقابت در تنظیم قیمت محصولات خودرویی پرداخت: «طبیعتا بعد از اتمام مهلت تعیین‌شد برای تنظیم بازار باید شورای رقابت به ایفای نقش می‌پرداخت و با تنظیم دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری، مانع افزایش قیمت خودرو می‌شد. اما با انفعال شورای رقابت، خودروسازها از فرصت استفاده کردند و با عرضه خودرو در بورس قیمت‌ها را نه‌تنها کاهش ندادند بلکه به‌‌صورت سرسام‌آوری افزایش دادند».

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: «در واقع این مشتری نیست که قیمت را تعیین می‌کند بلکه تولید‌کننده قیمت را مدیریت می‌کند، زیرا با کاهش عرضه به‌راحتی می‌تواند قیمت‌ها را افزایش دهد و در مورد خودرو چنین وضعیتی وجود دارد».

عرضه خودرو در بورس کالا

او همچنین در مورد افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو در بازار اضافه کرد: «با توجه به افزایش قیمت خودرو در بورس (در بعضی خودروها مانند 207 تا دوبرابر) سازمان بازرسی این موضوع را اولا خلاف قانون و نادیده گرفتن قیمت‌های تعیین‌شده و ثانیا خلاف منافع مصرف‌کننده می‌داند و برای حمایت از مردم به‌جهت اینکه خودرو با قیمت مصوب به دستشان برسد، به این موضوع ورود کرده است».

اسدیان در پایان خاطرنشان کرد:‌ «متاسفانه برخی از مسوولان دولتی هم به‌جای حمایت از مصرف‌کنندگان به حمایت از خودروسازها پرداختند. به همین دلیل سازمان بازرسی اعلام کرد شورای رقابت تولید و عرضه خودرو را انحصاری تشخیص داده است و یا این شورا باید از نظر قبلی خود عدول کند و خودرو را از انحصاری بودن خارج کند یا اگر بر نظر خود باقی است وظیفه دارد با تنظیم دستور‌العمل قیمت‌گذاری، مانع افزایش بی‌رویه قیمت خودرو شود؛ اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است».

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره مخالفت سازمان بازرسی با عرضه خودرو در بورس کالا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر