coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

درخواست‌های بی‌پایان برای اینترنت بدون فیلتر ؛ افشای نامه‌هایی از خبرگزاری تسنیم تا فدراسیون فوتبال!

از وقتی ارائه دسترسی به اینترنت بدون فیلتر به برخی اقشار آغاز شد، وزارت ارتباطات چندین بار وجود اینترنت طبقاتی را رد کرده است. اما حالا چند نامه مهم فاش شده است.

طرح اینترنت طبقاتی و تخصیص اینترنت بدون محدودیت به اقشار خاص از چندی پیش آغاز شده اما وزارت ارتباطات و شخص وزیر بارها وجود چیزی به نام اینترنت طبقاتی را رد کردند. اخیرا اما نامه‌هایی از چند مجموعه دولتی فاش شده که حاکی از این است که این نهادها درخواست‌های خود برای دریافت اینترنت بدون فیلتر را از مدت‌ها پیش به وزارتخانه ارسال کرده‌اند.

خرید بلیط هواپیما

بیشتر بخوانید: تکذیب اینترنت طبقاتی توسط زارع پور ؛‌ همه مردم ما خاص هستند، طبقه نداریم!

اینترنت بدون فیلتر برای اقشار خاص!

مدت کوتاهی بعد از شروع محدودیت‌های اینترنتی اخیر در اواخر شهریور ماه بود که اظهارات برخی نمایندگان مجلس حاکی از احتمال راه‌اندازی طرحی با نام وزین اینترنت طبقاتی بود. در آن ایام برخی نمایندگان با عبارت سطح دسترسی، از این ایده حمایت کردند و گفتند که باید برای کاربران مختلف مانند دانشجویان، تجار، اساتید دانشگاه، دانش‌آموزان و غیره، سطوح متفاوتی از دسترسی در نظر گرفته شود. این صحبت‌ها که در ابتدا تنها در حد حرف به نظر می‌رسیدند، چندی است که رنگ واقعیت گرفته و جنبه عملی یافته است.

در آخرین پرده از این پروژه، نامه‌هایی از نهادهایی خاص مانند خبرگزاری تسنیم، فدارسیون فوتبال، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی فاش شده که نشان می‌دهد این مجموعه‌ها درخواست اینترنت طبقاتی را از مدت‌ها پیش تقدیم وزارت ارتباطات کرده‌اند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه خود خطاب به احسان خرامید، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات عنوان کرده که این مرکز نیاز دارد در راستای عمل به رسالت‌های خبری خود از اینترنت رایگان و بدون فیلتر و پرسرعت برخوردار شود و لیستی از کارکنان وزارتخانه هم برای دریافت اینترنت آزاد ارائه شده است.

درخواست‌های بی‌پایان برای اینترنت بدون فیلتر ؛ افشای نامه‌هایی از خبرگزاری تسنیم تا فدراسیون فوتبال!

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال هم در تاریخ 9 مهر در نامه‌ای به عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست کرده که با توجه به استقرار کارلوس کیروش در کمپ تیم‌های ملی فدراسیون فوتبال و گستره ارتباطات تیم ملی در سطح بین‌المللی، از تعدادی از آی‌پی‌های این فدارسیون رفع فیلتر شود.

در نامه‌های منتشرشده، نامه‌ای از امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت نیز به چشم می‌خورد که خطاب به مصطفی اشرف، مدیر کل دفتر وزارتی وزارت ارتباطات نوشته شده و با ارائه کد ملی و شماره تلفن درخواست کرده است که شخص خودش اینترنت بدون فیلتر دریافت کند.

همچنین نامه‌ دیگری از سوی رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات خطاب به جانشین ستاد رسانه مرکز ملی فضای مجازی نوشته شده است که در آن از او خواسته دستور اختصاص «اینترنت خبرنگاری (بدون فیلتر)» طبق لیستی که ارائه داده به قید فوریت صادر شود.

پیش از این، اتاق بازرگانی نیز برای اعضای اینترنت بدون فیلتر گرفته بود. همچنین اتحادیه فناوران رایانه تهران نیز این امکان را برای اعضایش فراهم کرده است. این اتحادیه ابتدای دی‌ماه امسال، از دارندگان پروانه کسب اتحادیه خواسته آی‌پی‌‌های خود را اعلام کنند تا اینترنت بدون فیلتر دریافت کنند. با وجود تمامی این درخواست‌ها، وزیر ارتباطات ۱۴ دی‌ماه در حاشیه جلسه هیات دولت گفته بود:

«چیزی به اسم اینترنت طبقاتی نداریم، برای ما همه مردم خاص هستند. بر اساس مصوبه‌ای که از سال‌ها پیش بوده برخی متخصصان مثل فریلنسرها و آزادکارها دسترسی وسیع‌تر دارند، اما چیزی به اسم اینترنت طبقاتی نداریم.»

با این وجود دسترسی محدود برخی افراد به اینترنت آزاد و بدون استفاده از فیلترشکن می‌تواند معنای اینترنت طبقاتی را به ذهن افراد جامعه متبادر کند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره اختصاص اینترنت بدون فیلتر به برخی اقشار خاص چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر