فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو ؛ محبوب‌ترین پلتفرم نمایش خانگی ایران مسدود می‌شود؟

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو به علت آنچه «پخش غیرقانونی سریال سقوط» عنوان شده تسلیم رئیس صداوسیما و نهادهای مربوط شده است.

مدتی است که سریال سقوط با بازی حمید فرخ‌نژاد که این روزها در آن سوی مرزها علیه حکومت ایران فعالیت می‌کند در ژانر جاسوسی و جنایی و با داستانی متفاوت در حال پخش از پلتفرم محبوب فیلیمو است. پخش این سریال اما از همان آغاز حواشی خاصی به همراه داشت و حساسیت نهادهای نظارتی را برانگیخته بود.

در همین خصوص ساترا مدعی است که اساسا فرایند تولید و پخش این سریال بدون طی روند قانونی و اخذ مجوزهای لازم انجام شده است. در هر حال اما سقوط حالا مخاطبان زیادی دارد و فیلیمو که پیش از این هم بارها با ساترا به مشکل برخورده بود، این بار هم قصد ندارد از موضع خود کوتاه بیاید. اما آیا نتیجه این نزاع، فیلترینگ فیلیمو است؟

بیشتر بخوانید: جنجال جدید: تهیه‌کننده سریال سقوط از ساترا انتقاد کرد! + [زمان پخش]

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو

چندی پیش وزیر ارشاد دولت سیزدهم در خصوص ممنوعیت توقف سریال‌ها به علت عملکرد بازیگرانشان گفت و بر ادامه پخش سریال سقوط تاکید کرد و گفت:

«این‌که یک اثر بنا بر عملکرد یک بازیگر متوقف شد، از سوی وزارتخانه ممنوع شده است.»

پس از آن این موضوع مطرح شد که رئیس سازمان صداوسیما با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار توقف فعالیت فیلیمو یا به بیانی بهتر فیلتر شدن فیلیمو شده است.

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو ؛ محبوب‌ترین پلتفرم نمایش خانگی ایران مسدود می‌شود؟
درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو

البته که اختلاف صداوسیما و زیرمجموعه آن ساترا با پلتفرم‌های نمایش خانگی که این روزها شدیدا مرجعیت و برتری صداوسیما را به چالش کشیده‌اند از مدت‌ها پیش آغاز شده و حالا سریال سقوط جدیدترین دستاویز صداوسیما برای شعله‌ور کردن آتش اختلافات و سواستفاده از ابزار قدرت برای برخورد با فیلیمو است.

حال، سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر یا ساترا ضمن انتشار اطلاعیه‌ای در این خصوص و با تایید نامه‌نگاری جبلی با رئیسی در راستای مسدودسازی فیلیمو خواستار برخورد قانونی سریع با این پلتفرم نمایش خانگی شده است. ساترا از انتشار سریال سقوط بدون اخذ مجوز انتقاد کرده و از بی‌توجهی مکرر فیلیمو به تذکرات و مکاتبات پیاپی خبر داد!

البته که ساترا مدعی شده که صد و نیت آن‌ها محتوای سریال نیست! بلکه به علت بی‌توجهی عامدانه فیلیمو به قانون و زیرپا گذاشتن مقررات است که این نهاد به دنبال برخورد قانونی با فیلمیو است. در ادامه می‌توانید متن کامل اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را مطالعه کنید:

طبق قانون، کلیه پلتفرم‌های ارائه دهنده خدمات صوت و تصویر فراگیر، موظف‌اند قبل از تولید و انتشار مجموعه‌های نمایش خانگی اقدام به اخذ مجوز از ساترا به‌عنوان نهاد قانونی تنظیم‌گر صدا و تصویر در فضای مجازی کنند.

پلتفرم فیلیمو بدون اخذ مجوز قانونی تولید سریال «سقوط» اقدام به تولید این مجموعه و همچنین بدون اخذ مجوز انتشار، اقدام به انتشار آن کرده است. این اقدام غیر قانونی علیرغم تذکرات و مکاتبات پیاپی ساترا و یادآوری فرایند قانونی اخذ مجوز و بی‌توجهی مکرر این پلتفرم صورت گرفته است. با توجه به تکرار تخلفات این پلتفرم در گذشته، گزارش تخلف جدید فیلیمو به نهادهای نظارتی و قضایی گزارش و در این خصوص اطلاع‌رسانی شد.

فارغ از محتوای سریال سقوط، بی‌توجهی آشکار و عمدی پلتفرم فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات، علت پیگیری ساترا در راستای وظایف قانونی آن است و در این خصوص برای تحقق اجرای قانون همه نهادهای مربوطه از جمله شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی تابع این شورا نیز در جریان تخلف مذکور قرار گرفتند. مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس جمهور در جایگاه ایشان به‌عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته و در آن ضمن ارائه گزارش تخلفات این پلتفرم درخواست اقدام قانونی شده است.

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی تاکید می‌کند در کنار فعالان تولید محتوا در فضای مجازی و در راستای حمایت از آنان همچنان به وظایف خود عمل می‌کند و در مقابل، در برابر هرگونه قانون‌شکنی و بی‌توجهی به حقوق مخاطبان و سایر فعالان، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد و در این راستا در مقابل تخطی و تخلف و سرکشی در برابر قانون کوتاه نخواهد آمد.

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو
درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو

چندی پیش نیز ساترا اطلاعیه‌ی دیگری را صادر کرده بود که در آن آمده:

در پی ادامه انتشار غیر قانونی و بدون مجوز مجموعه نمایشی سقوط به اطلاع عموم می‌رساند، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بر اساس وظیفه قانونی خود، همزمان با انتشار خبر تولید این سریال از سکوی فیلیمو درخواست کرد برای دریافت مجوز تولید و انتشار این مجموعه نمایشی اقدام کند.

همچنین دراین اطلاعیه تاکید شد که ساترا فارغ از محتوا و دیگر عناصر این سریال، درخواست توقف انتشار آن در این مرحله را صرفا به خاطر بی‌اعتنایی فیلیمو به قانون به دادستانی ارائه کرده و منتظر اقدام قانونی دستگاه قضایی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: اقدام خطرناک و غیرقانونی ساترا صدای مجلس را هم درآورد

در حال حاضر، فیلیمو هیچ واکنش رسمی به این موضوع و درخواست ساترا و صداوسیما برای فیلترینگ نداشته است. حال در شرایطی که تداوم پخش سریال سقوط در هاله‌ای از ابهام است، باید منتظر باشیم و ببینیم آیا فیلیمو در این بین فیلتر می‌شود یا ماجرا به نحو دیگری به پایان می‌رسد.

درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو
درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو

البته انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدویی برخط با انتشار بیانیه‌ای اعتراض آمیز به ماجرای درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو واکنش نشان داده است. در متن این نامه سرگشاده آمده است:

جناب آقای جبلی، رییس محترم سازمان صداوسیما!

ما اعضای «انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیویی بر خط» تا لحظه تحریر این متن، امیدوار بودیم و منتظر؛ منتظر تکذیب یا تصحیح شایعه درخواست جنابعالی برای فیلتر کردن یکی از اعضای این صنف، اما دریغ و درد که انتظارهای ما بی‌نتیجه ماند و آن نامه، «خبر» بود، نه شایعه. نامه‌ای محرمانه(!) بود نه حرفی درگوشی.

اما ما شرکت‌های وی‌او‌دی از شما ممنونیم!

بله، متشکریم چون در این زمانه سخت -که باران مشکلات از هر سو بر اقتصاد غیردولتی می‌بارد- به ما یادآوری کردید که ارزش این همه تلاش برای حیات فرهنگی در کشور چقدر است.

متشکریم که به ما و همه مردم یادآوری کردید دغدغه رییس رسانه ملی در این اوضاع فرهنگی آشفته و پرخطر، نه همراهی و کمک به حفظ و حفاظت از منظومه فرهنگی ایران، که تحریم و تهدید به تعطیلی است.

کیست که نداند رکود سینما و نمایش خانگی چه ضربه مهلکی به پیکره فرهنگی کشور و هنرمندان زده، کیست که معضلات اقتصادی ناشی از بی‌ثباتی ارز و افسار گسیختگی تورم را بر شاغلان همه حوزه‌ها منکر شود. حالا، در میانه این بلوای اقتصادی باید این تنگ‌راه موجود در حوزه فرهنگ را هم بست و برای تعطیلی یکی‌شان نقشه کشید و نامه نوشت؟

آیا با بستن و فیلتر کردن، به دستاوردهای آن رسانه محترم افزوده می‌شود؟ برگه افتخار دیگری به انبوه دستاوردهای فرهنگی شبکه‌های مختلف تلویزیونی افزوده می‌شود؟ مخاطبان صداوسیما افزایش می‌یابد؟ پاسخ این سوالات را همه می‌دانیم، شما هم خوب می‌دانید آقای رییس.

حالا این سوال اساسی مطرح است که چگونه می‌شود به سازوکاری اعتماد کرد که مدیرانش دلسوز اوضاع فرهنگی-اقتصادی نیستند؟ رویه تاسف‌انگیزی که در جلسات عمومی و در محضر مسئولان، از تعامل و همراهی برای توسعه می‌گویند و در خفا پیگیر محدودیت و تعطیلی‌اند.

و از همه مهم‌تر اینکه؛ چطور می‌توان نظارت بر یک صنف نوپا و محبوب و خصوصی را به نهادی سپرد که نه تنها قانون مصوب و مشخصی برای نظارت در این بخش ندارد، بلکه ضوابط حرفه‌ای و معقولی نیز برای نظارتِ مدنظر خود -به شکل شفاف و قابل رویت و نظارت مردمی- تدوین و ارائه نکرده است. همچنان که هیچ تعریفی از «صوت و تصویر فراگیر» ندارد!

با همه افسوس باید از رئیس رسانه ملی بابت افشای این نامه سپاسگزاری کنیم، چون به اعضای انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیویی برخط نشان داد که هیچ حامی جز مردم ندارند…

نکته مغفول به مانند همیشه، حق مخاطبانی است که با صرف هزینه نسبتا بالا برای خرید اشتراک و تهیه اینترنت، در این وضعیت اقتصادی احتمالا تنها دلخوشی‌شان همین فیلمیو و همین سریال‌ها و برنامه‌های نسبتا قابل قبول شبکه نمایش خانگی است که به مراتب از نظر سطح کیفی در سطح بالاتری از سریال‌های تکراری صداوسیما قرار دارند. متاستفانه اما در ماجرای مجازات‌ها، برخوردهای قانونی و فیلترینگ‌ها، آنچه هیچگاه پرسیده نمی‌شود و اهمیتی ندارد، نظر و علاقه مخاطب است!

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره درخواست ساترا برای فیلترینگ فیلیمو چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (2 نظر)

    یه مشت روانی با انقلاب امام خمینی عزیزم چه کردید اصلا چرا انقلاب اسلامی ما دست شما متحجرین افتاد

    پاسخ

    خدا لعنت کنه صداسیما رو ،نماد حیف و میل بیت المال

    پاسخ