coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

هشدار نمایندگان مجلس در خصوص ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال

موضوع ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال توسط یک نماینده مجلس اعلام شده است. ریال دیجیتال چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

یک نماینده مجلس خبری مبنی‌بر ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال منتشر کرده است که تاحدودی عجیب به‌نظر می‌رسد. این نماینده مجلس عنوان کرد که ریال دیجیتال هنوز ابهاماتی در زمینه اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و امنیتی دارد که باید برطرف شوند. وی همچنین درمورد حجم ابهامات ریال دیجیتال عنوان کرد که انقدر این مسئله سنگین است که کشورهای اروپایی و آمریکا نیز تاحالا آن را اجرایی نکردند.

بیشتر بخوانید: عملیاتی شدن ریال دیجیتال از بهمن 1401

بحث ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال بالا گرفت

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریال دیجیتال دارای خطرات و ابهامات متعددی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و امنیتی است، گفت: «با توجه به اینکه شورای نگهبان اصطلاح رمزپول و رمزارز را در طرح بانکداری دارای ابهام دانسته، ضروری است تا پیش از رفع تمامی این نگرانی‌ها و ابهامات از هر گونه اقدام عجولانه توسط بانک مرکزی جلوگیری شود.»

به گزارش ایسنا، مهدی عسگری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز گذشته (۹بهمن) مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌

 

جهان در حال تغییراتی بزرگ در راستای حاکم کردن نظم نوین و تعبیر بهتر دیکتاتوری دیجیتال و سیطره اراده زرسالاران زورگو بر اراده ملت‌ها و دولت‌ها است. سوال اینجاست که نقش ما در این کلان روندهای جهانی چیست و در تصمیمات چه مقدار به این رویکرد تمدنی توجه می‌کنیم و جایگاه آینده اندیشی در نظام حکمرانی ما کجاست؟

بحث ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال بالا گرفت

وی افزود: «چرا در برابر بسیاری از مسائل نوپدید با رویکرد جزء نگر، سطحی، مقطعی و انفعالی دست به تحلیل، قانون نویسی می‌زنیم. پدیده کرونا نمونه اخیر آن بود که صرفا به مثابه یک بیماری و همه گیری به آن نگاه کرده و تصمیماتی گرفته شد.»

عسگری گفت:

پدیده‌ای که امروز در کشور ما در حال پیاده سازی است. موضوع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی که مصداق آن در ایران ریال دیجیتال یا رمزریال محل بحث ماست نه موضوع رمزارزهای غیر متمرکز بین المللی مانند بیت کوین که مقوله‌ای مجزا است.

وی افزود: «برخی تعابیر نشان می‌دهد وقتی پول هوشمند و قابل برنامه ریزی شود به تبع آن صاحب پول یعنی انسان نیز قابل هک و قابل کنترل هوشمند می‌شود. معاون بانک مرکزی نیز به صراحت از پروژه رمزریال به عنوان تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و هوشمند یاد می‌کند. علیرغم کتمان ارتباط رمزارزها در سند ۲۰۳۰ توسط بانک مرکزی، در پاسخ به نامه‌ای که برای رئیس جمهور نوشتم، در اسناد متعدد سازمان ملل تحقق اهدافی از سند ۲۰۳۰ وابسته به اجرای رمزارزها شده است. بنابراین صرفا با تغییر شکل پول مواجه نیستیم تا از نظر فقط فنی و اقتصادی آن را بررسی کنیم، بلکه با پروژه‌ای مواجهیم که همچون یک اسب تروا ما را با یک نظم نوین و دنیای جدید روبرو خواهد ساخت. بدیهی است که همچون اکثر اسناد بین المللی در نگاه اول این اصل زیبا به نظر می رسد و لایه های باطنی آن به تدریج آشکار خواهد شد.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد:

حدود یک قرن از تولد ریال به عنوان پول اعتباری می‌گذرد، ریالی که در طول این سال‌ها بی‌ارزش‌تر شده، چراکه عملا تحت سیطره دلار قرار داشته و فاقد ارزش ذاتی و پشتوانه واقعی بوده است. حال به جای آنکه برای رهایی از سیطره دلار که ابزار تورم و تحریم و تحمیل اراده نظام چپاول جهانی است و برای رهایی از خلق پول از عدم توسط بانک‌ها به فکر تبدیل پول اعتباری به پول دارای ارزش ذاتی باشیم، به دنبال خلق پول دیجیتال هستیم که این وابستگی و آشوب اقتصادی را تشدید می‌کند و برخلاف قاعده نفی سبیل زمینه تسلط بیگانگان بر اقتصاد کشور را تقویت می‌کند.

بحث ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال بالا گرفت
ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال

عسگری با بیان اینکه حجم ابهامات در خصوص ارزهای دیجیتال متمرکز به حدی است که اتحادیه اروپا و آمریکا نیز هنوز آن را اجرایی نکرده‌اند، تاکید کرد: «این ابهامات برای کشور ما که درگیر نزاع تمدنی و جنگ اقتصادی با غرب است بسیار جدی‌تر است. از جمله اینکه رئیس سابق بانک مرکزی در مهر ۱۴۰۰خواستار کمک‌های فنی صندوق بین المللی پول برای ریال دیجیتال شده و این در حالی است که این صندوق بازوی کمکی و اطلاعاتی خزانه داری آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران بوده است.»

وی افزود:

به این ترتیب اطلاعات تراکنش‌ها در اختیار IMF خواهد بود و این موضوع وقتی جدی‌تر می‌شود که نرم افزار تولید بلاکچین از شرکتی آمریکایی دریافت شده است و این یعنی قرار دادن زیرساخت پولی کشور در اختیار تحریم کنندگان و تهدیدگران ایران.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریال دیجیتال دارای خطرات و ابهامات متعددی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و امنیتی است، گفت: «ضروری است همانطور که شورای نگهبان اصطلاح رمزپول و رمزارز را در طرح بانکداری دارای ابهام دانسته، تا پیش از رفع تمامی این نگرانی‌ها و ابهامات از هر گونه اقدام عجولانه و غیرضروری توسط بانک مرکزی جلوگیری شود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص ریسک‌های استفاده از ریال دیجیتال چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر