;
coinex

مخالفت انجمن خودروسازان با طرح واردات خودروهای کارکرده

انجمن خودروسازان اخیراً نسبت به مصوبه اخیر کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر اعطای مجوز طرح واردات خودروهای کارکرده به وزارت صمت مخالفت کرده است.

«احمد نعمت‌بخش»، دبیر انجمن خودروسازان، به مصوبه اخیر کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر اعطای مجوز به طرح واردات خودرو های کارکرده به وزارت صمت، واکنش نشان داد: «در چند ماه اخیر که بحث تنظیم برنامه هفتم توسعه مطرح شده، ما پیشنهادهایی مبنی بر حذف مصوبه واردات کامیون‌های کارکرده مطرح کردیم که متاسفانه نه تنها این موضوع اجرایی نشده بلکه کمیسیون صنایع مصوبه واردات خودروهای سواری کارکرده پنج سال را نیز تصویب کرده است».

وی همچنین ضمن اشاره بر افزایش 120 درصدی میزان تولید کامیون امسال نسبت به سال گذشته گفت: «ما ظرفیت تولید 100 هزار دستگاه کامیون در سال را داریم و اجرای این مصوبه برای ما واقعا با ابهامات زیادی همراه است».

بیشتر بخوانید: شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی ؛ سود فروش را به حساب ما بریزید!

مخالفت با طرح واردات خودروهای کارکرده

آنطور که از شواهد پیداست این مسئله دارای پشت‌پرده‌های بسیاری بوده، زیرا با دقت به میزان توانمندی تولید در داخل کشور به‌نظر نباید مجوز واردات کامیون کارکرده صادر می‌شد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه ضمن اشاره بر این نکته که کامیون‌های وارداتی سه‌سال‌کار کرده قیمت بالاتری نسبت به محصولات داخلی دارند، افزود: «برای ما واقعا سوال است چرا مجوز واردات خودروهای سواری کارکرده نیز تصویب شده است؟ البته هنوز سازوکار این موضوع تعریف نشده ولی اعلام همین مصوبه با ابهامات زیادی همراه است و ما از کمیسیون صنایع توقع این مصوبه را نداشتیم».

طرح واردات خودروهای کارکرده

او با تاکید بر اینکه خودروهای سواری کارکرده پنج‌ساله مصرف سوخت بالایی دارند و ملزم به تعویض قطعات هستند و آن‌ها از سوی استاندارد تایید نمی‌شوند، گفت: «این خودروها اگر اقتصادی بودند که خودشان استفاده می‌کردند، حتی آلایندگی بسیاری هم دارند».

نعمت‌بخش در پایان خاطرنشان کرد:

«به صورت کلی ما مخالفتی با واردات خودرو نداریم اما لااقل سهمیه یک‌میلیارد ‌دلاری واردات را به دو تا سه‌میلیارد دلار برسانند. علاوه بر این، باید اعلام ‌کنم تولید خودروهای سواری امسال نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است».

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره مخالفت با طرح واردات خودروهای کارکرده چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    هر چقدر خوردین بسته خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای کردین

    پاسخ