coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین ؛ تهاتر نفت با ابزار فیلترینگ!

به نظر می‌رسد یکی از اهداف سفر رئیسی به چین، فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین است.

سخنگوی دولت گفته که اجرای قرارداد 25 ساله ایران و چین مهمترین محور سفر ابراهیم رئیسی به چین است. سندی که برخی رسانه‌های خارجی جزئیات عجیبی از آن منتشر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: سیستم نظارتی گسترده دولت چین در مقابله با اعتراضات ؛ تکنولوژی علیه خَلق!

فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین

بحث اجرای سند 25 ساله ایران و چین از زمان دولت قبل مطرح شده و حتی دی ماه سال گذشته وزیر امور خارجه ایران به چین رفت و بعد از سفر اعلام کرد:

«امروز را (24 دی 1400) روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام می‌کنیم.»

حالا بیش از یکسال از آن زمان می‌گذرد و سخنگوی دولت رئیسی گفته که رئیس جمهور برای اجرای قرارداد 25 ساله به چین سفر کرده است. سندی که تنها نامش شنیده می‌شود اما هیچ مقامی جزئیات دقیقی در خصوص آن منتشر نکرده است.

همه آن چیزی که در خصوص این سند همکاری در دسترس است، برخی اظهارات پراکنده و البته گزارش‌هایی از رسانه‌های خارجی است.

فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین ؛ تهاتر نفت با ابزار فیلترینگ!
فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین

البته متن توافقنامه جامع مشترک همکاری‌های استراتژیک ایران و چین سوم بهمن ۹۴ به زبان انگلیسی در وب‌سایت رسمی رئیس‌جمهوی ایران منتشر شد اما در آن متن هم هیچ خبری از جزئیات قرارداد نبود. آن زمان گفته می‌شد چون هنوز قراردادی امضا نشده، هیچ عدد و رقمی در قرارداد نیامده. اما حالا یکسال بعد از خبر وزیر امور خارجه و سفر رئیسی به چین، باز هم هیچ جزئیاتی از این سند در دسترس نیست.

فروش نفت به چین با تخفیف باورنکردنی!

به گفته برخی مقامات داخلی، چین قرار است طی این قرارداد مبلغی در حدود 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. به گزارش نشریه فارن پالیسی آمریکا، 280 میلیارد دلار از این سرمایه‌گذاری مربوط به صنعت نفت و گاز ایران و 120 میلیارد دلار مربوط به صنعت حمل و نقل است. بخش مهم دیگری از این سرمایه‌گذاری هم مربوط به صنعت خودرو است و قرار است سهم خودروهای چینی در ایران افزایش قابل توجهی یابد.

ایران اما در مقابل این سرمایه‌گذاری کلان چه چیزی به چین میدهد؟ نشریه پترولیوم اکونومیست در تاریخ 3 سپتامبر 2019 مقارن با 12 شهریور 1398 در گزارشی اعلام کرد که قرار است چین در پروژه‌های نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند و  در مقابل اولویت اجرای تمام پروژه‌های نفت و گازی ایران با چین است.

البته گفته شده که طی این قرارداد، چین نفت و گاز ایران را با 30 درصد تخفیف می‌خرد و برای بازپرداخت پول نفت ایران دو سال مهلت دارد. نکته دیگر اینکه چین می‌تواند بازپرداخت بدهی نفتی خود را با یوان انجام دهد. امتیاز دیگری که به چین داده شده این است که دو سوم مبلغ خرید نفت و گاز، نقد است و یک سوم به شکل کالا و خدمات یا به عبارتی تهاتر نفت با کالا خواهد بود. اما تهاتر با چه؟ به نظر می‌رسد شاهد تهاتر نفت با ابزارهای فیلترینگ خواهیم بود!

فروش سیستم امنیت سایبری به ایران

انستیتو خاورمیانه که در حوزه‌های انرژی، امنیت، دفاع و بانکداری فعالیت دارد با اشاره به قرارداد 25 ساله ایران و چین اعلام کرده که با اجرای این قرارداد، حضور چین در بازار خودرو و لوازم خانگی ایران افزایش خواهد یافت. بر این اساس ایران به چین نفت می‌دهد و در ازای آن لوازم خانگی و خودرو وارد می‌کند. اما مهمترین بخش این معامله، عرضه سیستم پیشرفته فیلترینگ به ایران در ازای فروش ارزان نفت ایران است!

البته این گزارش تخفیف 30 درصدی را تایید نکرده اما گفته ایران بر اساس این قرارداد نفت خود را با «تخفیف‌های سنگین» به چین می‌فروشد.

مسئولان ایران در حالی از قرارداد ایران و چین راضی هستند که این انستیتو تاکید کرده که سرمایه‌گذاری چین در کشورهای مختلف کاملا به مواد اولیه چینی، نیروی انسانی و کمپانی‌های چینی وابسته است.

فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین ؛ تهاتر نفت با ابزار فیلترینگ!
فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین

در بخش دیگری از گزارش انستیتو به این موضوع اشاره شده که بخشی از وظیفه چین در ایران ایجاد پیامرسان ایمن ملی است. پیش از این برخی نمایندگان مجلس هم از تهاتر نفت با ابزارهای پیشرفته فیلترینگ گفته بودند. از این جمله باید به صحبت‌های محمود نبویان، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اشاره کرد که به خبرگزاری مهر گفته بود:

«ما حاکمیتی بر فضای مجازی، موتورهای جستجوگر، پیام‌رسان‌های اجتماعی و پست الکترونیک نداریم. اما برای ما بسیار مهم است که با همکاری چین بتوانیم بر فضای مجازی خود حاکمیت داشته باشیم.»

محمدصالح جوکار، نماینده مجلس یازدهم هم در شهریور ماه ۹۹ به ماجرای همکاری ایران و چین برای اینترنت اشاره کرده و گفته بود «طرح ملی شدن اینترنت بحث امروز و دیروز نیست و این ماجرا به چند سال پیش برمی‌گردد. کشور چین قرار است طی سند همکاری ایران با این کشور به تحقق این موضوع کمک کند.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص فروش ارزان نفت در ازای واردات سیستم فیلترینگ پیشرفته از چین چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر