فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

چت بات MOSS به عنوان جدیدترین رقیب ChatGPT معرفی شد

چینی‌ها چت بات MOSS را معرفی کردند تا رقیب ChatGPT باشد. عملکرد این چت بات در مقایسه با OpenAI محدودتر است و روشی متفاوت از ChatGPT دارد.

چت بات MOSS به‌عنوان رقیب جدی و قدرتمند ChatGPT توسط چینی‌های خستگی‌ناپذیر معرفی شد. این چت‌بات به‌طور عمومی برای کاربران چینی دردسترس قرار گرفته و البته شیوه متفاوتی نسبت به رقیب خود دارد. نکته دیگری که دیده شده، این است که ظاهراً این چت‌بات درهمین ابتدای کار به مشکل برخورده است. باید منتظر ماند و دید که چت‌بات چینی در آینده چه عملکردی از خود نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت استفاده از ChatGPT در چین ؛ متخلفان مجازات می‌شوند!

عملکرد چت بات MOSS

چین به‌تازگی یک چت‌بات هوش مصنوعی با نام MOSS را برای آزمایش عمومی راه‌اندازی کرده است. MOSS که به‌عنوان رقیب بالقوه ChatGPT معرفی شده، اکنون برای آزمایش عمومی در دسترس کاربران کشور چین قرار گرفته و البته ظاهراً در همین ابتدا با مشکلاتی روبه‌رو شده است.

عملکرد چت بات MOSS
عملکرد چت بات MOSS

MOSS توسط آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی دانشگاه فودان شهر شانگهای توسعه داده شده است. درست مانند ChatGPT، این سیستم نیز یک بات گفت‌وگومحور یا مدل زبانی مشابه است که می‌تواند عملکردهای مختلفی مانند پاسخ به یک سؤال، ایجاد دیالوگ، نوشتن کد و موارد دیگری را انجام دهد. هرچند بات چینی به‌اندازه ChatGPT هوشمند یا پیشرفته نیست، اما همچنان می‌تواند وظایف مبتنی بر زبان را انجام دهد.

 

دکتر «زیپنگ کیو»، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه فودان، گفت:

MOSS را می‌توان به‌عنوان نسخه پایین‌رده ChatGPT در نظر گرفت. هر دوی آن‌ها در انجام چندین وظیفه مبتنی بر زبان مهارت دارند، اما تعداد پارامترهای MOSS به‌طور قابل‌توجهی کمتر است.

او در ادامه توضیح می‌دهد: «هرچند هنوز فضای زیادی برای پیشرفت وجود دارد، اما ظهور MOSS ثابت می‌کند که تیم‌های تحقیقاتی چینی توانایی غلبه بر چالش‌های فنی در توسعه محصولات مشابه ChatGPT را دارند.»

MOSS توسط دانشگاه فودان از طریق این لینک برای آزمایش عمومی ارائه شده است. کاربران زیادی دعوت شده‌اند تا برنامه را با استفاده از یک کد دعوت خاص آزمایش کنند و اگر کاربر کد دعوت نداشته باشد، با ارسال شماره خود می‌تواند در لیست انتظار قرار بگیرد. همچنین باید اشاره کرد که MOSS برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی و نه چینی طراحی شده و دارای پایگاه داده‌ای با بیش از 300 میلیارد کلمه انگلیسی است؛ اما تنها 30 میلیارد کلمه چینی می‌داند.

بااین‌حال، همان‌طور که رویترز در گزارش خود توضیح می‌دهد، دانشمندان چینی پس از اینکه MOSS به‌دلیل افزایش ناگهانی ترافیک، ساعاتی پس از راه‌اندازی عمومی از کار افتاد، از کاربران عذرخواهی کردند. در بیانیه آن‌ها آمده است:

MOSS هنوز یک مدل بسیار نابالغ است و تا رسیدن به ChatGPT راه زیادی در پیش دارد. یک آزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاهی مانند ما قادر به تولید مدلی نیست که توانایی آن شبیه به ChatGPT باشد. منابع محاسباتی ما برای پشتیبانی از چنین ترافیک زیادی کافی نبود و به‌عنوان یک گروه دانشگاهی تجربه مهندسی کافی نداریم و بدین‌وسیله از همه به‌دلیل تجربه بسیار بدی که ایجاد کرده‌ایم، عذرخواهی می‌کنیم.

چت بات MOSS به عنوان جدیدترین رقیب ChatGPT معرفی شد

 

مراحل اساسی توسعه ChatGPT و MOSS مشابه با هم هستند. هر دو سیستم در پردازش زبان طبیعی و درک نیت انسان آموزش دیده‌اند، اما روش آموزش آن‌ها متفاوت است.

برای آموزش ChatGPT، توسعه‌دهندگان OpenAI ابتدا پایگاه داده‌ای از هزاران سؤال را جمع‌آوری کردند که برای کارشناسان ارسال شد. این کارشناسان سپس به سؤالاتی که توسط چت‌بات برای درک پیام‌های مختلف انسان استفاده می‌شود، پاسخ‌هایی ارائه می‌کنند.

بااین‌حال، تیم دانشگاه فودان از رویکرد مستقیم‌تری استفاده کردند و به MOSS اجازه دادند تا از همان روز اول با انسان‌ها و سایر مدل‌های هوش مصنوعی در تعامل باشد. این تعاملات سپس یک پایگاه داده قدرتمند برای آن ایجاد کرد. روش تعامل مستقیم به MOSS کمک کرد تا آموزش زبان طبیعی خود را در زمان بسیار کمتری نسبت به ChatGPT انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره چت بات MOSS به عنوان جدیدترین رقیب ChatGPT چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر