فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا اعلام شد

شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا اعلام شد. عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی مکلف به برآوردن شرایطی برای خودروهای عرضه شده در بورس شده‌اند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت دوم روز گذشته 7 اسفندماه 1401، عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی را مکلف به اجرای شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا کردند. یکی از شروط برمی‌گردد به توزیع قطره‌چکانی که بنابر آن عرضه‌کنندگان باید از عرضه خودرو به‌صورت قطره‌چکانی پرهیز کرده و تمامی تولیدات خود را به‌صورت یکجا و با تاریخ‌های متفاوت به‌فروش برسانند.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: مخالفت مجلس با حذف عرضه خودرو در بورس کالا

شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا اعلام شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت دوم روز گذشته (یکشنبه) مجلس، بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۲ را بررسی کرده و با پیشنهاد اصلاح کل محسن زنگنه در بند الحاقی ۱۳ تبصره ۶ موافقت کردند.

شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا اعلام شد

بر اساس این پیشنهاد اصلاحی در بند الحاقی ۱۳ تبصره ۶ لایحه بودجه؛ شرکت های خودروسازی داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی صرفا با رعایت شرایط زیر می‌توانند نسبت به عرضه خودرو در بورس اقدام نمایند:

  1. شورای رقابت موظف است وفق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تا پایان فروردین ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را بر اساس آنالیز هزینه قیمت تمام شده و با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی (مورد تأیید حسابرس) و بر اساس قیمت ارز خریداری شده توسط واردکننده و یا کارخانجات خودروساز محاسبه و در بازه‌های حداکثر سه ماهه مجدداً به روزرسانی نماید.
  2. شرکت‌های خودروساز داخل مکلفند همه تولیدات خود را یکجا با تاریخ‌های تحویل متفاوت عرضه نمایند و از عرضه قطره چکانی پرهیز کنند.
  3. امکان عرضه به قیمت بیش از یک دوم برابر قیمت پایه ممکن نیست، برای تاریخ‌های تحویل عقب‌تر نرخ تعدیل می‌گردد. شرکت‌های خودروساز داخلی و عرضه کنندگان خودروهای خارجی بایستی شرایطی برای خودروهای عرضه شده در بورس تعیین نمایند که عملا خرید خودرو توسط واسطه غیرممکن باشد، از جمله محرومیت در خدمات و پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه به غیر خریدار عدم امکان ثبت اسناد، انتقال از جمله وکالت، انسداد و محدودیت در ارائه خدمات بانکی برای افراد واسطه و اخذ جرائم سنگین مالی برای ایشان. آئین نامه این بند توسط وزارت صمت و وزارت اقتصاد تنظیم و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تصویب این پیشنهاد اصلاح کل، تاکید کرد که بخش هزینه‌ای این پیشنهاد مجدد در زمان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص شروط جدید عرضه خودرو در بورس کالا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر