فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT در اپ استور ؛ کوپرتینویی‌ها شمشیر را از رو بستند!

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT در فروشگاه نرم‌افزاری خود خبرساز شد. آنطور که پیداست، اپل نمی‌خواهد وارد تورنومنت هوش مصنوعی شود.

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT در فروشگاه نرم‌افزاری اپ‌استور، این ذهنیت را بوجود آورده است که اپل احتمالاً نمی‌خواهد وارد دنیای هوش مصنوعی شود و از این تکنولوژی بی‌نظیر در پلتفرم خود استفاده کند. البته غول فناوری ساکن کوپرتینو آمریکا، کلاً علاقه ندارد تکنولوژی‌های روز را در زمان اوج گرفتن آنها امتحان کند و شاید به‌همین دلیل اپل مورد انتقاد کاربران قرار گیرد.

اپل در سیستم‌عامل‌‌های خود نیز همین رویکرد را پیش گرفته و بسیاری از ویژگی‌های حاضر در اندروید را پس از سال‌های زیاد به iOS می‌آورد و یا حتی در مکینتاش نیز، هنوز پشتیبانی از صفحات لمسی را ضروری نمی‌داند. اما همه اینها به کنار، در زمانه کنونی تورنومنت جدیدی به‌نام “هوش مصنوعی” وایرال شده و شرکت‌های بزرگ فناوری یکی پس از دیگری از فناوری‌های مبتنی‌بر این تکنولوژی جذاب خود، رونمایی می‌کنند ولی اپل همچنان نیز به‌مانند سابق علاقه‌ای به استفاده از این تکنولوژی را نیز ندارد.

بیشتر بخوانید: هشدار خالق ChatGPT در خصوص هوش عمومی مصنوعی و تهدیدهای آن برای بشریت!

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، اپل اجازه‌ی انتشار جدیدترین به‌روزرسانی BlueMail را که باعث اضافه شدن هوش مصنوعی مولد مبتنی‌بر ChatGPT به این اپلیکیشن می‌شود، صادر نکرده است. اپل به توسعه‌دهنده‌ی BlueMail گفته این اپلیکیشن به شرطی در اپ استور منتشر می‌شود که محدوده‌ی سنی آن به +۱۷ تغییر کند.

جدیدترین به‌روزرسانی اپلیکیشن BlueMail با استفاده از API جدید ChatGPT که روز گذشته معرفی شد، نوشتن متن ایمیل را ساده‌تر می‌کند. این متن‌ها بر اساس ایمیل‌های قبلی و رویدادهای مهم نشانه‌گذاری‌شده در تقویم، توسط هوش مصنوعی انتخاب می‌شوند.

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT

تیم مدیریت اپ استور در ایمیلی به توسعه‌دهنده‌ی BlueMail گفته ابزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی ممکن است محتواهای نامناسب برای کودکان خلق کنند. در همین راستا از توسعه‌دهنده درخواست شده است که نسخه‌ی جدید BlueMail را صرفا در دسترس کسانی قرار دهد که سن‌شان ۱۷ سال یا بیشتر است. راهکار دیگر، فیلتر کردن محتواهای خلق‌شده با هوش مصنوعی است.

اپلیکیشن BlueMail در حال حاضر برای کودکان چهار سال به بالا در دسترس قرار دارد. توسعه‌دهنده‌ی BlueMail می‌گوید:

این سرویس همین حالا نیز سیستم فیلتر محتوا دارد و اعمال محدودیت سنی ۱۷ سال به بالا، جلوی رشد احتمالی BlueMail را می‌گیرد.

به‌طور معمول اپل محدوده‌ی سنی ۱۷ سال به بالا را صرفا برای اپلیکیشن‌هایی در نظر می‌گیرد که حاوی محتواهای توهین‌آمیز و جنسی هستند یا به مواد مخدر اشاره می‌کنند. به همین دلیل است که توسعه‌دهنده‌ی BlueMail اجبار اپل به اعمال محدوده‌ی سنی ۱۷ سال به بالا را ناعادلانه می‌داند. به گفته‌ی این شرکت، سایر اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر ChatGPT با این سخت‌گیری مواجه نیستند.

فردی به نمایندگی از اپل به وال‌استریت ژورنال گفته است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از طریق هیئت ویژه‌ی اپل استور، به این تصمیمات اعتراض کنند. اپل هم‌اکنون در حال بررسی پرونده‌ی BlueMail است.

مایکروسافت اخیرا نسخه‌ی پیشرفته‌تری از ChatGPT را به موتور جست‌و‌جوی بینگ اضافه کرده است. اپلیکیشن این موتور جست‌و‌جو در اپ استور، صرفا برای افراد ۱۷ سال و ۱۷ سال به بالا در دسترس قرار دارد. احتمالا اپل، مایکروسافت را به این کار مجبور کرده است.

ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT

سخت‌گیری اپل به توسعه‌دهنده‌ی BlueMail نشان می‌دهد که این شرکت از همین حالا مشغول تدوین قوانین جدید با تمرکز بر هوش مصنوعی است. همزمان با افزایش محبوبیت هوش مصنوعی، بسیاری از افراد نگران محتواهای مضر تولیدشده توسط این فناوری هستند.

اپل تا به امروز تصمیم گرفته است که از رقابت مستقیم با بزرگان فناوری در حوزه‌ی هوش مصنوعی خودداری کند. گفته می‌شود این شرکت تیمی فوق سری برای پروژه‌های هوش مصنوعی دارد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره ممانعت اپل از انتشار اپلیکیشنی مبتنی بر ChatGPT چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر