;
coinex

اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت در سال 1402

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خبر از آغاز احتمالی اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت از سال آینده داده است.

«جلیل سالاری»، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ضمن حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر در خصوص عملکرد این بخش بیان کرد: «امسال در تولید کارت سوخت رکورد زدیم؛ به طوری که نزدیک به 3 و 9 دهم میلیون کارت سوخت را صادر کردیم و صدور کارت تقریباً ماهانه شده؛ در حالی که ابتدای دولت با حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت مواجه شدیم و موجودی کارت پایین بود و تنها 9 هزار کارت خام داشتیم.»

وی در مورد الزام به استفاده از کارت سوخت شخصی گفت: «توصیه ما به مردم این است که در زمان مراجعه به جایگاه سوخت، از کارت شخصی خود استفاده کنند، اما برای افرادی که کارت ندارند یا کارت خود را جا گذاشته‌اند نیز، ظرفیت این وجود دارد که بتوانند از کارت جایگاه‌دار استفاده کنند. در تعداد کارت‌های آزاد محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌ایم، اما اگر فردی کارت شخصی به همراه نداشته باشد، می‌تواند از کارت جایگاه استفاده کند.»

معاون وزیر نفت همچنین در قسمتی از بیانات خود به راه‌اندازی سامانه‌ای جهت یافتن کارت سوخت‌های گم شده و جامانده در جایگاه‌ها اشاره داشت: «در خصوص استفاده از سیستم کارت بانکی برای تخصیص سهمیه سوخت، مباحث امنیتی و قضائی وجود دارد. اتفاقاتی در سیستم شاپرک رخ داد. اکنون در بستر اینترنتی (برای تاکسی‌های اینترنتی)، اعتبار رانندگان شارژ می‌شود و بر اساس آن سوخت گیری می‌کنند که سامانه‌اش در اختیار ما نیست.»

بیشتر بخوانید: سوختگیری با کارت سوخت شخصی از ابتدای نوروز 1402 الزامی می‌شود

برنامه اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درخصوص شرایط فعلی ذخیره سوخت با توجه به نزدیکی به ایام نوروز بیان داشت: «مردم همچنان سهمیه 60 لیتری 1500 تومانی را دارند که 9 ماه قابلیت ذخیره دارد و 150 لیتر هم اعتبار با نرخ دوم 3 هزار تومانی و تغییری ایجاد نشده است. اگر هم کارت شخصی همراهشان نبود، می‌توانند از کارت آزاد جایگاه‌ها استفاده کنند.»

سالاری در واکنش به این پرسش که آیا برنامه‌ای در وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در راستای حذف کارت‌های سوخت وجود دارد اعلام داشت:

«برنامه استفاده از همین شرایط و سیاست سامانه هوشمند سوخت با هماهنگی افتا و مجموعه پدافند غیر عامل است. هر اقدامی که در خصوص سامانه بخواهیم انجام بدهیم، باید مجوزهای امنیتی را بگیریم.»

وی در مورد فرآیند دریافت اینترنتی سهمیه سوخت روی کارت‌های بانکی اضافه کرد: «ضمن اینکه قانون تکلیفی را درباره متمرکز کردن حساب‌ها در خزانه بر عهده ما گذاشته بود که اکنون حساب‌های فرعی را بسته‌ایم. در حوزه هدفمندسازی تنها یک یا دو حساب باقی مانده که مشکلش مربوط به بانک مرکزی می‌شود.»

استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

سالاری در ادامه در واکنش به بحث ناامنی پرداخت وجه فعلی در پمپ بنزین‌ها اظهار کرد: «سیستم آنلاین پرداخت، از سامانه هوشمند سوخت که آفلاین است، به طور جداگانه فعالیت دارد.»

این مقام مسئول ضمن اشاره به طرح آزمایشی تخصیص بنزین به کد ملی افراد به جای پلاک خودروها در جزیره کیش اعلام کرد: «اجرای این طرح چالش‌هایی داشت که بخشی از آن به psp‌ها مربوط می‌شد؛ بخشی مربوط به حوزه خانوارها بود که آمار آن‌ها در واقع باید بررسی شود. اگر قرار است از بستر کارت هوشمند به بستر کارت بانکی حرکت کنیم، باید این مشکلات رفع شود.»

وی درخصوص جزئیات مشکلات اجرای این طرح آزمایشی بیان کرد: «در مرحله آزمایشی، تنها دو psp استقبال کردند و در سه جایگاه سوخت انجام شد. آمار خانوارها نیز مشکلاتی داشت؛ مثلاً فردی را با 96 خودرو داشتیم که باید آمارها بروزرسانی شود.»

سالاری همچنین در ادامه به عدم تغییر روش سهمیه بندی تاکید کرده و موضوع بحث را تنها مربوط به جایگزینی کارت بانکی با کارت سوخت جهت دریافت سهمیه با شرایط فعلی، اعلام کرد: «اکنون یک سهمیه 1500 تومانی و یک اعتبار 3 هزار تومانی داریم یعنی فرآیند اعتبار و تخصیص، رقم دوگانه دارد و اشخاص زمانی که به کارت شخصی دسترسی ندارند می‌توانند از کارت جایگاه استفاده کنند. ابتدا باید در بخش سیاست‌های قیمتی، بخش تک‌نرخی و زیرساخت‌های ما این قضیه بررسی شود و بعد از آن، بتوانیم این را همزمان روی کارت بانکی اتفاق بیفتد.»

وی در پایان در مورد فراهم‌سازی زیرساخت‌های استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت خاطرنشان کرد: «زیرساخت این موضوع در سامانه نیز باید فراهم شود تا همزمان با اینکه افراد کارت بانکی خود را برای پرداخت بهای سوخت می‌کشند، بتوانند میزان اعتبار خود را هم مشاهده کنند. همکاران در حال بررسی و همکاری با پدافند غیرعامل هستند تا مباحث امنیتی پیش بینی شود. احتمالاً در سال آینده به صورت آزمایشی انجام می‌شود، اما برای تعیین زمان آن، در حال برنامه ریزی هستیم.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص امکان استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (2 نظر)

    سلام اقای وزیر شما فقط ملت اذیت میکنید همه مردم‌ک ماشین ب اسم خودشون نیست تو این گرونی بیشتر مردم ماشیناشون قسطی هست شاید تا ۱۰ سال نتونتن ماشینو بنام بزنن کسی هم ک ماشینو ازش قسطی خریدیم کارت بانکیشو تا هزاران سال ب کسی دیگ نمیده بنده خدا ما خودمون تو ایران هزار بدبختی داریم خواهشا کارت سوخت بیخیال شو کارت بانکی جدا باشه کادت سوخت مربوط ب سوخته جدا باشه خواهشا از خدا بترس‌مارو بیشتر از این اذیت نکن بخاطر خدا

    پاسخ

    قبر خیلی تنگه اقای وزیر کارت سوخت چ ربطی ب کارت بانکی داره از خدابترس نکن اینکارو

    پاسخ