coinex
راهنمای خرید تکراتو

ویروس‌های باستانی DNA انسان کلید درمان سرطان هستند!

محققان دریافتند که ویروس‌های باستانی DNA انسان می‌توانند یکی از اصلی‌ترین درمان‌های سرطان باشند.

دانشمندان مؤسسه فرانسیس کریک در یک تحقیق جدید دریافتند که ویروس‌های باستانی DNA انسان که خاموش مانده‌اند می‌توانند دوباره فعال شده و به مبارزه با سلول‌های سرطانی بپردازند. این دانشمندان اعلام کردند که در بدن هرفرد ویروس‌هایی زندگی می‌کنند که می‌توانند درصورت فعال شدن واکنش‌های ایمنی مؤثری در گلبول‌های سفید ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: واکسن‌های سرطان و بیماری‌های قلبی مدرنا تا 2030 عرضه می‌شوند

ویروس‌های باستانی DNA انسان کلید درمان سرطان هستند

باقی‌مانده ویروس‌های باستانی که همچنان در DNA انسان دیده می‌شوند، می‌توانند در مبارزه با سرطان ریه به کمک ما بیایند. پژوهشگران دریافته‌اند که رتروویروس‌های درون‌زاد (ERV) را می‌توان در بافت‌های سرطانی فعال کرد تا سیستم ایمنی به واکنش واداشته شود.

به گزارش گاردین، دانشمندان مؤسسه «فرانسیس کریک» دریافته‌اند که اکثر افراد در DNA خود دارای رتروویروس‌های درون‌زاد غیرفعال هستند. زمانی که این سلول‌ها فعال می‌شوند، می‌توانند واکنش ایمنی خاصی را در سلول‌های B ایجاد کنند. این سلول‌های B همان گلبول‌های سفید هستند که قابلیت تولید آنتی‌بادی در برابر بیماری‌ها را دارند. به عبارت دیگر، زمانی که این ویروس‌ها در ناحیه سرطانی فعال می‌شود، سیستم ایمنی به مبارزه با این بیماری می‌پردازد.

پروفسور «جورج کاسیوتیس»، مدیر آزمایشگاه ایمنی‌شناسی رتروویروس‌ها، در مؤسسه کریک می‌گوید:

«سیستم ایمنی تصور می‌کند که سلول‌های تومور عفونی هستند و سعی می‌کند ویروس را از بین ببرد؛ بنابراین این سازوکار شبیه به نوعی سیستم هشدار است.»

ویروس‌های باستانی DNA انسان کلید درمان سرطان هستند
سلول‌های ایمنی (به رنگ سبز) اطراف تومورهای ریه جمع می‌شوند

کاسیوتیس می‌گوید: «محققان با انجام تحقیقات بیشتر می‌توانند واکسنی برای درمان سرطان بسازند که ژن‌های ERV دارد و قادر است تولید آنتی‌بادی در محل سلول‌های سرطانی را تقویت کند. امید است که این روش بتواند به ایمنی‌درمانی برای این بیماری کمک کند.»

به گفته کاسیوتیس، ژن‌های ERV هزاران یا میلیون سال است که در ژنوم انسان مخفی شده‌اند؛ بنابراین بسیار جالب خواهد بود اگر بیماری اجداد ما کلیدی برای درمان یکی از سخت‌ترین بیماری‌های امروزی باشد.

«جولین داون‌وارد»، دستیار مدیر تحقیقات و مدیر آزمایشگاه بیولوژی آنکوژن مؤسسه کریک می‌گوید:

«این پژوهش چندین فرصت جدید را برای بهبود پاسخ بدن بیماران به ایمنی‌درمانی ایجاد می‌کند که گامی حیاتی در بحث کمک به افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان ریه است.»

محققان درحال‌حاضر این روش را روی موش‌ها و نمونه‌های گردآوری‌شده از تومورهای سرطان ریه انسان‌ها در آزمایشگاه آزمایش کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند ژن ERV در اکثر بافت‌های سالم خاموش است، اما می‌توان آن‌ها را در اندام‌های مبتلا به سرطان فعال کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تقویت سیستم ایمنی بدن به‌وسیله ویروس‌های باستانی DNA انسان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر