coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین ؛ فرازمینی‌ها در حال برقراری ارتباط؟

شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین دانشمندان را به وجود موجودات فرازمینی امیدوارتر از قبل کرد.

دانشمندان موفق به شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین شدند که می‌گویند ممکن است موجودات فرازمینی درصدد برقراری ارتباط با انسان‌ها برآمده‌اند. آنطور که پیداست یکی از ویژگی‌های سیاره زمین باعث شناسایی این سیگنال‌های رادیویی شده و آن‌هم چیزی نیست جز ویژگی میدان مغناطیسی که از طریق آن می‌توان هرنوع سیگنالی را دریافت و ردیابی کرد.

بیشتر بخوانید: ناسا مدعی برقراری ارتباط با فرازمینی‌ها تا 2029 شد!

شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین

در سال‌های گذشته بارها سیگنال‌هایی از سیاره‌های دیگر دریافت شده‌اند که بحث درباره ارسال آنها توسط فرازمینی‌ها را داغ کرده است؛ اما برای این که متوجه شویم این سیگنال‌ها توسط میدان مغناطیسی یک سیاره دیگر ایجاد و ارسال شده‌اند یا خیر، باید تحقیقات بسیار بیشتری انجام شود.

اما چرا وجود میدان مغناطیسی تا این اندازه اهمیت دارد؟ در جواب باید بگوییم میدان مغناطیسی زمین، کره خاکی ما را در برابر تشعشعات مضر خورشید محافظت می‌کند و نقش بزرگی در حفظ اتمسفر باثبات سیاره ما دارد. به همین دلیل است که بقای حیات روی کره زمین، وابستگی زیادی به وجود این میدان مغناطیسی دارد. از همین رو به‌گفته دانشمندان، وجود میدان‌های مغناطیسی قوی در اطراف سیاره‌های دیگر در منظومه‌های مختلف، می‌تواند احتمال یافتن حیات فرازمینی را تقویت کند.

شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین

پیش از این، دانشمندان موفق شده بودند میدان‌های مغناطیسی سیاره‌های فراخورشیدی بزرگی در مقیاس غول گازی مشتری را در تراکنش با ستاره‌های میزبانشان کشف کنند. اما سیاره‌های فراخورشیدی کوچک‌تر در مقیاس سیاره زمین، سیگنال‌های رادیویی بسیار ضعیف‌تری دارند که این امر باعث شده کشف و ردگیری آنها دشوارتر باشد.

یکی از دانشمندان دانشگاه کلرادو به‌نام سباستین پیندا با همکاری محققان دیگر، سال‌هاست که به جست‌وجوی نشانه‌هایی برای وجود میدان مغناطیسی در اطراف سیاره‌های کوچک‌تر می‌پردازند. این افراد به‌تازگی توانستند کشفیات جذاب و بی‌سابقه‌ای داشته باشند. به‌گفته این دانشمندان، سیگنال های رادیویی جدیدی دریافت شده که احتمالا به میدان مغناطیسی اطراف سیاره فراخورشیدی YZ Ceti b مربوط می‌شوند. این سیاره فراخورشیدی، تقریباً به‌اندازه زمین است و در فاصله فقط 12 سال نوری با منظومه خورشیدی قرار دارد.

سیاره فراخورشیدی YZ Ceti b بیش از حد به ستاره میزبان خود نزدیک است و فقط دو روز طول می‌کشد تا یک بار به‌طور کامل در مدار خود بگردد. به‌همین دلیل شرایط برای این‌که این سیاره میزبان حیات باشد، دشوار است؛ اما از سوی دیگر، سال بسیار کوتاه در YZ Ceti b باعث می‌شود مورد منحصربه‌فردی برای مطالعه در خصوص تراکنش‌های مغناطیسی باشد.

شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین

سباستین پیندا و همکاران او،‌ با علم به این‌که چنین سیاره‌هایی به‌دلیل نزدیکی بیش از حد به ستاره میزبان خود می‌توانند علائم مغناطیسی مشهودتری داشته باشند، مطالعات خود را در رابطه با چنین سیگنال‌های رادیویی در اطراف سیاره‌های کوچک که در مدتی کوتاه چرخش مداری خود را تکمیل می‌کنند، بیشتر کردند. فرض کنید چنین سیاره‌هایی که با سرعت زیاد در مدار خود می‌گردند، دارای میدان مغناطیسی باشند؛ در این صورت ممکن است سیگنال‌های رادیویی آنها با میدان مغناطیسی ستاره میزبانشان تراکنش داشته باشد و این اتفاق، الگویی از انفجارات یا موج‌های رادیویی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بتوانیم از روی زمین آنها را کشف کنیم.

دانشمندان می‌گویند نمی‌توان گفت این سیگنال‌های رادیویی نشانه‌ای از ارتباط فرازمینی‌ها با ما است؛ شاید این سیگنال‌ها بخش کوچکی از فعالیت رادیویی ستارگانی مثل YZ Ceti باشد و ارتباطی با سیاره‌های اطراف آن نداشته باشد. اما باید توجه داشت که اگر در بررسی‌های بیشتر متوجه شویم که این نخستین ردیابی از تراکنش مغناطیسی ستاره سیاره (SPI) در اطراف یک سیاره فراخورشیدی به‌اندازه سیاره زمین است، آن‌گاه محققان می‌توانند با امید بیشتری به جست‌وجو برای سیاره‌های میزبان حیات در جهان هستی بپردازند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص شناسایی سیگنال‌های متعدد رادیویی از یک سیاره مرموز به زمین چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر