coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

مدل زبانی PaLM 2 برای رقابت با GPT-4 رسما توسط گوگل معرفی شد

مدل زبانی PaLM 2 توسط گوگل معرفی شد. این مدل زبانی در حقیقت بنا دارد با هوش مصنوعی GPT-4 از شرکت OpenAI وارد رقابت شود.

کمپانی مطرح گوگل شب گذشته در جریان مراسم I/O 2023 ضمن معرفی سخت‌افزارهایی همچون دو مدل گوشی گوگل پیکسل فولد و گوگل پیکسل 7a و تبلت پیکسل، از فناوری‌های هوش مصنوعی جدید خود نیز پرده برداشت.

براین اساس، گوگل از مدل زبانی PaLM 2 نیز رونمایی کرد تا رقابت را با رقیب اصلی خود GPT-4 وارد مرحله جدیدی کند. همچنین گوگل در این مراسم عنوان کرد که چت‌بات هوش مصنوعی بارد نیز به‌زودی با پشتیبانی از 180 زبان زنده جهان از جمله زبان فارسی از راه می‌رسد.

بیشتر بخوانید: پشتیبانی از فناوری Passkeys به اکانت‌های گوگل افزوده شد؛ پایان عصر رمزهای عبور

مدل زبانی PaLM 2 در I/O 2023 معرفی شد

سوندار پیچای،‌ مدیرعامل گوگل هنگام معرفی هوش مصنوعی PalM 2 در کنفرانس Google I/O 2023، قدرت استدلال و منطق این مدل زبانی را بسیار قدرتمندتر از قبل نامید و گفت که این مدل براساس داده‌های چندزبانه متشکل از بیش از ۱۰۰ زبان آموزش دیده است. اسلاو پتروف، مدیر ارشد تحقیقاتی گوگل هم پیش از برگزاری کنفرانس به خبرنگاران گفت:

عملکرد PaLM 2 «به طور قابل توجهی در مقایسه با PaLM 1 که در آوریل ۲۰۲۲ معرفی شد، بهبود یافته است.»

پتروف برای نشان دادن قابلیت چند‌زبانه‌ی PaLM سراغ اصطلاحات زبان آلمانی رفت. مثلا عبارت «Ich verstehe nur Bahnhof» که ترجمه‌ی تحت‌الفظی آن می‌شود «من فقط ایستگاه قطار را متوجه می‌شوم» به‌درستی به‌صورت «من متوجه نمی‌شوم چه می‌گویید» یا معادل انگلیسی آن «it’s all Greek to me» ترجمه شد.

مدل زبانی PaLM 2 در IO 2023 معرفی شد
مثالی از چندزبانه بودن PaLM 2

مهندسان گوگل در مقاله‌ای پژوهشی در توصیف قابلیت‌های PaLM 2 ادعا کردند که به‌خاطر حجم چشمگیر متون غیرانگلیسی در داده‌های این مدل، مهارت زبانی‌اش «برای آموزش آن زبان» کافی است. به‌عبارت دیگر، افراد می‌توانند به‌کمک PaLM 2 به یادگیری زبان‌های خارجی بپردازند، چون این مدل قادر است درباره‌ی اصطلاحات خاص هر زبان هم توضیح دهد.

البته PaLM 2 قرار نیست صرفا یک محصول واحد باشد؛‌ بلکه قرار است خانواده‌ای از محصولات با قابلیت‌های مختلف را دربرگیرد. این سیستم در نسخه‌های مختلف برای کاربران و سازمان‌ها عرضه خواهد شد و از نظر حجم داده‌ای که براساس آن آموزش دیده، به‌ترتیب از کوچک‌ترین به بزرگ‌ترین، چهار نسخه‌ به‌نام‌های Gecko، Otter، Bison و Unicorn را شامل می‌شود.

برای مثال، یکی از نسخه‌های PaLM به‌نام «Med-PaLM 2» صرفاً براساس داده‌های پزشکی آموزش دیده و به‌گفته‌ گوگل، می‌تواند به سوالات مشابه آنچه در آزمون دریافت مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) دیده می‌شود، در حد «متخصص» پاسخ دهد. البته پیش‌تر هم ChatGPT موفق شده بود با کسب میانگین نمره‌ ۶۰ درصدی، در این آزمون قبول شود.

نسخه‌ دیگر PaLM موسوم‌به «Sec-PaLM 2» نیز براساس داده‌های امنیت سایبری آموزش دیده و به‌گفته‌ پتروف، می‌تواند «رفتار اسکریپت‌های مخرب را توضیح دهد و به کاربران در شناسایی کدهای حاوی بدافزار کمک کند.» هر دو مدل PaLM 2 از طریق گوگل کلاد و درمرحله‌ اول، برای تعداد محدودی از کاربران در دسترس قرار خواهند گرفت.

نکته‌ی قابل‌توجه PaLM 2 این است که سبک‌ترین نسخه‌ آن، یعنی Gecko (به‌معنی مارمولک) آنقدر کوچک است که می‌تواند روی گوشی‌های هوشمند اجرا شود و در هر ثانیه ۲۰ توکن، معادل حدودا ۱۶، ۱۷ کلمه را پردازش کند. البته گوگل نگفت این مدل را روی چه سخت‌افزاری تست کرده و صرفاً به گفتن «جدیدترین گوشی‌ها» بسنده کرد.

درهرحال، اقدام گوگل به سبک‌ کردن مدل‌های زبانی که کلمه‌ «بزرگ» را با خود یدک می‌کشند، کار بسیار قابل‌توجهی است. این سیستم‌ها که درحال حاضر در فضای ابری اجرا می‌شوند، هزینه‌ بسیار سنگینی را بردوش سازندگان می‌گذارند. درضمن، استفاده از مدل‌های زبانی به‌صورت محلی مزایای دیگری ازجمله حفظ حریم شخصی را برای کاربران به همراه دارد. فقط مشکل این مدل‌های کوچک این است که توانایی آن‌ها از مدل‌های بزرگ‌تر، محدودتر است.

مدل زبانی PaLM 2 در IO 2023 معرفی شد
مثالی از قدرت استدلال PaLM 2

اگرچه مدل زبانی PaLM 2 دستاورد بزرگی در برنامه‌های هوش مصنوعی گوگل به‌شمار می‌رود، کماکان از مشکلات متعدد مربوط به این تکنولوژی رنج می‌برد. ازجمله بحث کپی‌رایت و استفاده‌ غیرقانونی از داده‌هایی که در اینترنت منتشر شده‌اند، بدون ذکر منبع و همچنین مشکل «هذیان‌گویی» یا همان چرندبافی مدل‌ها که همان‌طور که در مقایسه‌ بارد با چت‌جی‌پی‌تی و بینگ چت دیدیم، چت‌بات گوگل بیشتر از رقبا به این معضل دچار می‌شود.

زوبین قهرمانی، معاون پژوهشی گوگل، در گفت‌وگویی به Verge گفت:

PalM 2 به پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به مدل‌های قبلی دست پیدا کرده، اما هنوز حوزه‌ هوش مصنوعی برای حل معضل تولید اطلاعات نادرست «راه درازی در پیش دارد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ مدل زبانی PaLM 2 چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر