coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

حمایت تمام قد وزارت صمت از قیمت جدید خودروهای مونتاژی شورای رقابت ؛ مونتاژکاران همچنان بر موضع خود پافشاری می‌کنند!

به‌دنبال مصوبه قیمت جدید خودروهای مونتاژی شورای رقابت، شاهد ارسال نامه‌ای از مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت به این شورا برای بازنگری در قیمت‌ها و البته عدم تبعیت خودروسازان خصوصی بهمن موتور و کرمان موتور از مصوبه جدید بودیم. حالا وزارت صمت با بیانیه‌ای رسمی مهر محکمی برای پایان تمام این جریانات کوبیده است.

در راستای نامه مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت به شورای رقابت و متعاقباً واکنش سخنگوی این شورا، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی اطلاعیه‌‌‌ای با تاکید بر قطعی و لازم‌الاجرا بودن مصوبه قیمت جدید خودروهای مونتاژی شورای رقابت اعلام کرد که این نامه هم در راستای هدف حمایت از افزایش تولید، ضمن حمایت از مصرف‌کنندگان و جلوگیری از گران‌فروشی بوده است.

مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت طی نامه‌‌‌ای خطاب به رئیس کارگروه خودروی شورای رقابت، ضمن برشمردن واکنش‌های دریافتی از خودروسازان و اینکه تعدیل‌‌‌ها در حوزه‌‌‌های محدودی اجرا شده، خواهان بررسی بیشتر و دقیق‌‌‌تر در قیمت‌های اعلامی و هماهنگی با این دفتر (دفتر صنایع خودرو وزارت صمت) از سوی این شورا شد.

در این نامه، همچنین با بیان اینکه مبنای محاسبات در شرکت‌های خصوصی طبق آخرین صورت‌های مالی سال 1400 صورت گرفته و تنها تعدیلات در حوزه‌‌‌های محدودی اجرایی شده، بر موضوع نوسان‌‌‌های ارزی اخیر و ارزبری بالای خودروهای مونتاژی و اثرگذاری آن بر قیمت خودروها تاکید شد.

بیشتر بخوانید: دستور حذف قیمت خودرو از پلتفرم‌های آنلاین توسط وزارت صمت ابلاغ شد

حمایت از مصوبه قیمت جدید خودروهای مونتاژی

بعد از انتشار این نامه، «اسماعیل شجاعی»، سخنگوی شورای رقابت طی یک گفت‌‌‌وگوی خبری، صراحتاً بر عدم تغییر قیمت خودروهای مونتاژی تأکید کرد، وی در این رابطه تصریح کرد: «وزارت صمت و سازمان حمایت قیمت‌ها را بر اساس دستورالعمل شورای رقابت تعیین کرده و در اختیار شورا قرار دادند؛ اما اکنون خودروسازان به این قیمت‌ها اعتراض داشته و وزارت صمت هم خواستار تجدید نظر شده است.»

وی همچنین در ادامه افزود: «نظر شورای رقابت و کارگروه خودرویی شورای رقابت این است که فعلا بر اساس آنچه تصمیم گرفته شده، عمل و دستورالعمل به طور قطعی اجرا شود؛ چنانچه در بازه دو تا سه ماه آینده، تغییراتی در صورت‌های مالی، نرخ ارز، قیمت‌ها و هزینه‌‌‌های تمام‌شده خودروها صورت گرفت، این موضوع مجدد در کارگروه خودرو مورد بررسی قرار گیرد.»

مصوبه قیمت جدید خودروهای مونتاژی

در نتیجه به دنبال واکنش شورای رقابت، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی اطلاعیه‌‌‌ای ضمن اشاره مجدد بر لزوم اجرای مصوبه شورای رقابت در راستا قیمت‌گذاری خودروهای تولید داخل و خودروهای مونتاژی، بیان کرد: «نامه دفتر صنایع خودرو با هدف حمایت از افزایش تولید، ضمن حمایت از مصرف‌کنندگان و جلوگیری از گران‌فروشی بوده است.»

در ادامه این اطلاعیه همچنین ذکر شد: «وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم پیگیر جلوگیری از گران‌فروشی خودروهای مونتاژی بوده است و در همین زمینه‌ سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز سال گذشته پرونده گران‌فروشی یکی از خودروسازان مذکور را تکمیل کرد که به جریمه بیش از 13 ‌هزار میلیارد تومانی شرکت مذکور از سوی سازمان تعزیرات حکومتی منجر شد. نکته مهم در نامه دفتر صنایع خودرو؛ اجرای دقیق دستورالعمل شورای رقابت به منظور تحقق رشد تولید در سال‌جاری و زمینه‌سازی برای نقش‌آفرینی بیشتر بخش خصوصی در تحقق رقابتی شدن بازار خودروی کشور است؛ به گونه‌‌‌ای که تلاطم‌‌‌های محیطی ناشی از متغیرهای کلان اقتصادی کشور نتواند خللی در مسیر رشد تولید که از سال گذشته آغاز شده؛ ایجاد کند. از این رو سازمان حمایت بررسی‌‌‌های لازم در رابطه با موارد مذکور در نامه را در صورت صلاحدید شورای رقابت در دستور کار قرار خواهد داد تا حقوق تولیدکنندگان خودرو نیز رعایت شود.»

عقب نشینی شورای رقابت از قیمت‌های اعلامی و سپس تکذیب آن! [بروزرسانی 23 اردیبهشت 1402]

روز گذشته سخنگوی شورای رقابت گفت: «قیمت اعلامی خودرو‌های مونتاژی بر اساس صورت‌های مالی ۶ ماهه اول سال گذشته تعیین شده که با توجه به درخواست خودروسازان صورت‌های ۶ ماهه دوم سال گذشته مبنا قرار می‌گیرد و بر این اساس، قیمت خودرو‌های مونتاژی سه شنبه اعلام می‌شود.»

بسیاری از این اظهارات شجاعی چنین برداشت کردند که شورای رقابت از قیمت جدید خودروهای مونتاژی عقب نشینی کرده و قرار است قیمت‌ها تغییر کند. اما شجاعی امروز در گفتگویی با تاکید بر اینکه قصدی برای تغییر قیمت خودروهای مونتاژی وجود ندارد گفت:

اعضای شورای رقابت روی همان قیمت‌هایی که مصوب کرده‌اند ایستادگی خواهند کرد. از مصاحبه من درمورد احتمال تغییر قیمت خودروهای مونتاژی بد برداشت شده است.

وی ادامه داد: «منظور من این بود که قیمت‌هایی که مصوب شده دائمی نخواهد بود اما به طور کلی مصوبه شورای رقابت درمورد خودروهای مونتاژی برقرار خواهد بود. این موضوع را به وزارت صمت هم ابلاغ شده است و باید اجرا شود.»

سخنگوی شورای رقابت درمورد سایر خودروهای مونتاژی که قیمت آن ها اعلام نشده است نیز اظهار کرد: «سازمان حمایت باید قیمت‌ها را به کارگروه بیاورد تا مورد بررسی قرار بگیرد که هنوز این اتفاق رخ نداده است.»

بر اساس این گزارش، قیمت خودروهای مونتاژی شنبه هفته قبل توسط شوای رقابت مصوب و با واکنش وزارت صمت روبه‌رو شد، پس از آن اظهارات متفاوتی از سوی شورای رقابت منتشر شد که این شائبه را ایجاد کرد که قرار است قیمت این خودروها تغییر کند؛ موضوعی که در نهایت توسط سخنگوی این شورا تکذیب شد.

فروش خودرو مونتاژی به قیمت 1401 و تکذیب آن توسط شورای رقابت! [بروزرسانی 25 اردیبهشت 1402]

مدیرعامل شرکت کرمان موتور روز گذشته و در پایان جلسه خودروسازان با شورای رقابت از فروش خودرو تا یکسال با قیمت بهمن 1401 خبر داد.

سامان فیروزی، مدیرعامل شرکت کرمان موتور در مورد جلسه اخیر شورای رقابت با خودروسازان بخش خصوصی عنوان کرد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این جلسه اعلام کرد نرخ ارز مبنا در محاسبه قیمت‌های اعلامی شورای رقابت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بوده و برای اعمال نرخ ۴۳ هزار تومان فعلی می‌بایست محاسبات جدیدی انجام و افزایش دستمزد و سایر موارد نیز در محاسبات لحاظ شود.

مدیرعامل شرکت کرمان موتور در ادامه گفته‌های خود بیان کرد طبق تفاهم‌هایی که در این جلسه میان خودروسازان بخش خصوصی و شورای رقابت انجام شده، خودروسازان بخش خصوصی تا زمان انجام محاسبات جدید می‌توانند به مدت یک‌سال محصولات خود را با قیمت بهمن ماه ۱۴۰۱ به بازار عرضه کنند.

با وجود این اظهارات، اسماعیل شجاعی سخنگوی شورای رقابت امروز در گفتگویی با تکذیب اظهارات این مونتاژکار خصوصی گفت:

هیچ توافقی در این رابطه بین شورای رقابت و مونتاژکاران صورت نگرفته است و مصوبه شورای رقابت درباره قیمت خودروهای مونتاژی لازم الاجرا است و این قیمت ها نیز به وزارت صمت ابلاغ شده است.

سخنگوی شورای رقابت اظهار داشت: موضوع مطرح شده از سوی یکی از مدیران عامل خودروسازی‌ها در واقع برداشتی است که از دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری شورای رقابت شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص حمایت وزارت صمت از مصوبه قیمت جدید خودروهای مونتاژی شورای رقابت چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (27 نظر)

  سلام، خودرو سازان کشور بیش از ۳۰ سال است که از بازار بدون رقابت و کاملا انحصاری سو استفاده کرده و هر آنچه خواستند کردند، از بی کیفیت شدن محصولات و پنهان کردن خودروها بعداز سال ۹۶ و … ضمنا مطابق اصول مسلم صنعت مونتاژ، باید خودروی مونتاژی حدود ۲۰ درصد کمتر از همان خودرو بصورت وارداتی آنهم درب کارخانه خودرو ساز خارجی باشد، شورای رقابت باید مدافع تولید کننده و مصرف کننده بر اساس معیارهای واقعی باشد و چنانچه مرعوب مافیای هفت سر خودرو گردد ظلم مشهود است و مدیون فرد فرد هموطنان است!

  پاسخ

  چرا هنوز قیمت خودروهای مونتاژی دیگر شرکت های خودروساز را مشخص نمی کنند،آرین پارس موتور لاماری رو ۴۶۰ میلیون اضافه کرده ،والان هم فراخوان واریز کامل وجه رو داده؟!!!

  پاسخ

  خودرو سازان قیمت کارخانه را اعلام کردند ولیکن با عرضه آن در بورس و بورس سازی قیمت بیشتر از دو برابر شد.
  چرا الان قیمت کارخانه را قبول ندارند ؟!!!!!!

  پاسخ

  وقتی قیمت های شرکت های انحصاری ایران‌خودرو و سایپا که خون مردم رو دارن میخورن اینجوری نجومی بالا میره تعجبی،نداره که ماشین های مونتاژی که با دلار ۲۳ تومانی مونتاژ میکنن و با دلار ۴۵ تومانی میفروشن اینقد نجومی افزایش پیدا کنن شورای رقابت شده شریک دزد و رفیق قافله ی قیمتی زده ولی کسی زیر بارش نمیره چون آقا زاده هایی که وارد کننده قطعات هستن اجازه اجرایی شدنشون نمیدن و تعدیدبه نفروختن میکنن
  شورای رقابت نمیتونه جلوی افزایش قیمت خودروهای داخلی رو بگیره
  تورم امسال بالای ۵۰درصده همین خودرو رو باید سال دیگه دوبرابر قیمت بخرید
  شاد و پیروز،باشید

  پاسخ

  خداییش اگه این مملکت صاحب داره یکی به داد مردم برسه
  قیمت شورای رقابت باید اجرایی بشه
  چرا دولت و مجلس کاری نمیکنن
  یعنی این مونتاژ کارا اینقدر قدرت دارن
  واقعاً متاسفم…

  پاسخ

  اینا همه سیاه باز یه. اگه وزارت صمت راست میگوید، چرا مصوبه قانونی شورای رقابت توسط معاونت حمل و نقل این وزارت به خودروسازان خصوصی ابلاغ نشده است؟

  پاسخ

  اینا همه سیاه باز یه. اگه وزارت صمت راست میگوید، چرا مصوبه قانونی شورای رقابت توسط معاونت حمل و نقل این وزارت به خودروسازان خصوصی ابلاغ نشده است؟ این مسائل و هزاران مسائل دیگر ، کینه و نفرت را در قلب مردم، نهادینه کرده است.

  پاسخ

  والا حمایتی ندیدیم.مونتاژیا که دارن جلو رو کار خودشونو میکنن.دولت هم از پشت شدیدا پیگیر قانون مالیات خودرو هستش.خلاصه اینکه مردم هم نه راه پس دارن نه پیش.دمشون گرم دستشون تو یه کاسه هست و ملت رو با پای خودشون انداختن تو تله.

  پاسخ

  باسلام
  سازمان حمایت، وزارت صمت
  لطفا قیمت مصوب شورای رقابت در مورد خودروهای مونتاژی را به خودروسازان رسما اعلام کنید و آنها را موظف به اجرا نمایید تا خریداران بیش از این بلاتکلیف نباشند.

  پاسخ

  خاک بر سر وزارت صمت که کلاهش پشم نداره.خاک بر سر تان، خودروسازان که چه عرض کنم آشغال مونتاژ کن کرمان موتور رو شاخ شده

  پاسخ

  می دونید این قیمت از کجا آورده از قیمت پنجاه دلارم حساب کنی هم قیمت باز کمتر از قیمت شورای رقابت میشه ،همین الان قیمت با دولار پنجاه هزار تومان حساب کنید ببنید قیمت تو کشورهای همسایه چند میشه ، خیلی ساده هست میشه فهمید قیمتای قبلیشونم خیلی گرون بود همون موقع که به گفته خودشون دلار ۲۸ بود ،این قیمت جدیدم با دلار بالای شصت دلار حساب شده .

  پاسخ

  سزای گرونی نخریدنه یبارم ک شده باهم باشید و نخرید.بعداز اینکه با نمایندگی های مدیران خودرو تماس گرفتم و نتیجه ای نگرفتم تماس گرفتم با شورای رقابت و اونها هم جوابگو نبودن اصلا معلوم نیست چخبره یه خودرویی که تو کشور چین داره نصف این قیمت فروخته میشه تو ایران دوبرابر قیمت داره

  پاسخ

  اگه بیاد پایین خوبه ب جای دنا پلاس یدونه خودروی مونتاژی مدیران خودرو بخرم .عالی میشه

  پاسخ

  واقعا مملکت خرتوخریه قبل از عید طلا فروختم و پول جور کردم واسه ثبت نام الان بعداز چندماه معطلی سه روز مهلت دادن امروز زنگ زدم چندتا از نمایندگیهای مدیران خودرو میگن ما اصلا مصوبه شورای رقابت رو قبول نداریم و مسخره کردن و قیمت همونه و تغیری نمیکنه

  پاسخ

  تکلیف افرادی که در مرحله اول طرح یکپارچه برای خودروهای مونتاژی پول اضافه واریز کردن چی میشه؟ آیا بهشون برگشت داده میشه؟

  پاسخ

  آقای وزیر محترم صمت آقایون انقلابی با یه تفکر جزیی میتونیدکاسه کوزه این منتاژ کاران رو بهم بریزید اگه دست همتون تو یه کاسه نیست فقط کافیه ماشین خارجی مثال…کره ای فرانسوی ژاپنی و غیره وارد کنید ببینید کی ازین آَشغالای چینی منتاژ کار میخره، خدایش من الان دارم چندماهی برنامه دیوارو چک میکنم ماشین اروندی دوماهه گذاشتن تودیولر کسی نمیخره ۵ماه پیش قیمتش ۶۰۰میلیون بوده الان گذاشته ۲میلیاردو۶۰۰ بنظرتون این ملت درامدشون با دلاره مگه ما حقوق یا اونیکه توبازاره چقدر درامد داره بخواد یه خودرو به این قیمت ۵۰برابرجهانی بخره حضرات مسول یخودتون بیاید ملتو دیگه ازین بدتراز خودتو دور نکنید

  پاسخ

  خیلی راحت تواین دور فروش خودروشرکت نمیکنن تا شهریورافزایش میدن بعدخودرو عرضه میکنن.الان مدل های اشغالشون رومیفروشن مونتاژی ها روارایه نمیدن.

  پاسخ

  اگر وزارت صمت قیمت ها را داشت، چرا اعمال نمی کرد؟. شورای رقابت تعیین قیمت کرده، وزارت صمت به شورا می گوید اشتباه کردید؟. بیایید به شما یاد بدهم!!. یک شهر و هزار قلندر.

  پاسخ

  این مونتاژ کاران بد جور جو گیر شدن واردات رو ازاد کنید تا حالشون جا بیاد فکر کردین چه خبره؟!هر وقت عشقتون کشید هر چی دلتون خواست قیمت میدین؟!فعلا که با ثبت نام اولیه کلی به مردم ضرر زدین خدا لعنتتون کنه

  پاسخ

  خدایش واس یبارم شده خدا رو بالا سر ببینین ماهنوز واس این مملکت شهید میدیم ،باهر جدولی وتعرفه ی حساب کنین همین قیمت اعلامی شورای رقابت گرونه چ برسه ب قیمت خود کارخانه مونتاژی ک قیمت شورارو قبول ندارن

  پاسخ

  الان بهمن موتور، فروش را متوقف کرده تا شورا و وزرات صنعت،معدن،تجارت قیمت جدید اعلام کنه.؟!!!!!
  تکلیف مردم که در سامانه از این شرکت پذیرفته شده اند،چیست؟
  اصلا چه کسی جوابگوی عدم فروش وتحویل خودرو توسط این خودرو ساز به مردم است؟

  پاسخ

  زمانی قیمت‌ها واقعی میشن که مثل قبلا همه برن از نمایندگی بروز بخرن یجوری بازی میکنن همه رو سردرگم کردین وزارت و شورا با خودرو ساز دستشون تو یه کاسه

  پاسخ

  ببینید کشور رو نماینده ها میچرخونن نماینده ای که من و شما انتخاب کردیم علیه خود مردم دارن کار میکنن قدرتمند ترین قشر نماینده مجلس هستن خوب وقتی خودرو ساز نماینده رو پشتش میبینه از چیزی نمیترسه همین میشه دیگه واردات آزاد نمیشه انحصار به وجود میاد چوبش به چشم مردم زجر کشیده این مملکت میره ما انقلاب نکردیم که اینجور بشه مردم در حسرت زندگی کنن فعلن دور دور ایناس تا این نماینده ها هستن ولابی گریها در به همین پاشنه میچرخه هیچ چیز تو کشور درست نمیشه باید تغغیر بنیادین صورت گیرد وگرنه هر سه ماه وضع همینه

  پاسخ

  مگه این آشغالهای چینی چیه که صدبرابر به مردم میندازید x22یه روز۴۶۰ میگه یه روز۶۵۰ میگه یه روز ۸۹۰ آخه چخبر دزدی در روز روشن خود شورای دستش با این مونتاژی تو یه کاسه ماشینی که ۳۰۰ تومن نمی ارزه حالا بیا خداتومن بخر .لعنت خدا بر همه شما

  پاسخ

  در اینکه قیمتشون رو خیلی زیادتر از حد دارن میدن قبول دارم.. ولی آشغال چینی، شرف داره به بهترین ماشین ایرانی… من به شخصه حاضرم یه آشغال چینی 500 تومنی بگیرم تا اون پول رو بدم ماشین ایرانی بگیرم

  پاسخ

  خودروسازان تحمیلی دزد است …خودرو ساز غلط میکنه گرون تر از مبدا خود ماشین قیمت گذاری میکنه لعنت به کسی که حامی ایناست

  پاسخ

  آخرش چی دم خروس روباور کنیم یا قسم حضرت عباس رو تکلیف مردم رو روشن کنید که باچه قیمتی ثبت نام کنن تا کی مماشات انقلاب انقلاب این بود بعداز چهل سال چه کردید ازخدابترسد

  پاسخ