coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد: زمین به نقطه جوش خود رسیده است

هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد گرمایش بی سابقه زمین اعلام شد. براساس اعلام دانشمندان، زمین به نقطه جوش جهانی رسیده است.

رسیدن زمین به گرمایش بی‌سابقه و خطرناک منجربه صدور هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص شد. آنتونیو گوترش دبیر سازمان ملل متحد این خبر را با عنوان اوج نقطه جوش زمین اعلام کرده و گفته است ژوئیه ۲۰۲۳ امسال گرم‌ترین روزهای تاریخ زمین خواهند بود و نیازی نیست تا ماه‌های دیگر صبر کنید که این اتفاق بیفند. لازم به ذکر است که دانشمندان سالها قبل پیش‌بینی کرده بودند که سال‌های 2023 و 2024 رکورد گرمایش زمین شکسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: گرمایش جهانی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره گرمایش بی‌سابقه زمین

پس از اینکه دانشمندان اعلام کردند احتمالا ژوئیه ۲۰۲۳ گرم‌ترین ماه در تاریخ زمین است، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت این تازه اول دوران به جوش آمدن جهان است. آقای گوترش این داده‌‌ها را فاجعه‌ای برای کل سیاره زمین خواند و گفت:

نیازی نیست برای دانستن این موضوع تا پایان ماه منتظر بمانیم. ژوئیه ۲۰۲۳ رکورد را در جهان خواهد شکست.

به گفته او این تازه آغاز کار است، دوران «گرمایش جهانی» به پایان رسیده و «جوشش جهانی» آغاز شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: «هنوز هم می‌توان جلوی گرم‌تر شدن زمین را گرفت و برای این کار به «کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای» نیاز داریم.»

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره گرمایش بی‌سابقه زمین
سازمان جهانی هواشناسی «WMO» و سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا چند روز پیش در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که «به احتمال زیاد» در ژوئیه ۲۰۲۳، ماه جاری میلادی، رکورد گرما شکسته خواهد شد.

آتش‌سوزی‌ها در یونان یکی از پیامدهای گرمای ماه ژوئیه بود. در پی آتش‌سوزی‌های جنگلی جزیره رودس یونان هزاران گردشگر مجبور به فرار شدند.

در این ماه گرما در سراسر جنوب غربی آمریکا نیز به شدت افزایش یافت. دمای هوا در یکی از شهرستان‌های شمال غربی چین نیز تا ۵۲.۲ درجه سانتیگراد بالا رفت و رکورد ملی این کشور را شکست.

هرچند سازمان جهانی هواشناسی تا ماه اوت داده‌های به دست آمده را اعلام نخواهد کرد اما گزارشی که از سوی دانشگاه لایپزیگ آلمان منتشر شد نشان می‌دهد که ژوئیه ۲۰۲۳ رکورد جهانی را می‌شکند.

طبق داده‌های اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌شود میانگین دمای جهانی در این ماه حداقل ۰.۲ درجه سانتیگراد گرمتر از ژوئیه چهار سال پیش باشد. ژوئیه ۲۰۱۹ به عنوان گرمترین رکورد گرما در ۱۷۴ ساله گذشته ثبت شده است.

«دبلیو.ام‌.او» تایید کرد سه هفته اول جولای گرم‌ترین هفته ثبت شده جهان بود. مایکل مان، دانشمند آب و هوا در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید:

تا اواسط ژوئیه مشخص بود که گرمای در این ماه بی‌سابقه خواهد بود. سیاره زمین تا زمانی که ما سوخت‌های فسیلی می‌سوزانیم همچنان به گرم‌شدن ادامه می‌دهد.

به‌طور معمول با در نظر گرفتن زمستان در نیم‌کره جنوبی، میانگین دمای جهانی برای ماه ژوئیه حدود ۱۶ درجه سانتیگراد است. اما ژوئیه امسال دمای کره زمین به حدود ۱۷ درجه سانتیگراد افزایش یافت.

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره گرمایش بی‌سابقه زمین

کارستن هاستاین یکی از محققان دانشگاه لایپزیگ می‌گوید: «برای پیدا کردن شرایط مشابهی مانند ژوئیه امسال در سیاره زمین ممکن است مجبور باشیم هزاران یا ده‌ها هزار سال به عقب برگردیم. سوابق اقلیمی اولیه نشان می‌دهند که زمین در ۱۲۰ هزار سال گذشته به این اندازه گرم نبوده است.»

سیاره جوشان

دره مرگ در ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده شاهد گرم‌ترین شب ثبت‌شده جهان در این ماه بود. همچنین بخش‌هایی از جنگل‌های کانادا همین ماه در آتش سوخت. کشورهای فرانسه، اسپانیا، آلمان و لهستان گرمای بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند.

این موج گرما همچنین امتداد خطوط ساحلی از فلوریدا تا استرالیا را نیز تحت تاثیر قرار داد و نگرانی‌ها را در مورد مرگ صخره‌های مرجانی را افزایش داد.

قطب جنوب که یکی از سردترین مکان‌های روی زمین است نیز تحت تاثیر این گرما قرار گرفت. دمای دریاها در حال حاضر در زمستان نیمکره جنوبی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. از سوی دیگر بارندگی و سیل بی‌سابقه کره جنوبی، ژاپن، هند و پاکستان را زیر آب برده است. دانشمندان از سال ۲۰۱۶ به این سو پیش‌بینی کرده بودند سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ گرم‌ترین سال زمین خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره شدت گرمای زمین چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر