OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

گستردگی مرزهای هخامنشیان فراتر از چیزی بوده که تصور می‌شد

جدیدترین کشفیات باستان‌شناسی حاکی از این است که گستردگی مرزهای هخامنشیان فراتر از تصورات قبلی بوده است. اما قلمرو هخامنشی تا کجا امتداد داشته است؟

غالب مورخان با هر رویکردی به تاریخ ایران باستان بر این موضوع که پادشاهی هخامنشیان یکی از بزرگترین امپراتوری‌های تاریخ بوده اتفاق نظر دارند. بنابر شواهد باستان‌شناسی و داده‌های تاریخی، امپراتوری هخامنشیان در اوج گسترش خود سرزمینی بود از بالکان و اروپای شرقی در غرب تا دره سند در شرق که هخامنشیان را در شمار 10 امپراتوری بزرگ تاریخ و از اولین‌ها قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مکان های دیدنی شیراز ؛ معرفی جاهای دیدنی تفریحی، تاریخی و گردشگری شیراز در فصل‌های مختلف

گستردگی مرزهای هخامنشیان واقعا چقدر بوده است؟

بنابر داده‌های تاریخی، شاهنشاهی هخامنشی در بزرگ‌ترین گستره سرزمینی خود از بالکان و اروپای شرقی در باختر و تا دره سند در خاور امتداد داشت. این شاهنشاهی در زمان خشایارشای یکم به بالاترین مساحت خود رسید که حدود ۸ میلیون کیلومتر مربع (۳٫۱ میلیون مایل مربع) بود. منطقه‌ای که شامل مصر، سوریه، عربستان، عراق، ایران، ترکمنستان، قزاقستان، قطر، بحرین، چین، هند، پاکستان، افغانستان، تونس، لبنان، فلسطین، اسرائیل، گرجستان، ترکیه، چاد، سودان و بسیاری مناطق دیگر از دنیای امروزین می‌شد.

هخامنشیان نخستین امپراتوری یکپارچه‌ای بودند که برای بیش از 200 سال بر این گسترده وسیع فرمان راندند و اولین ابرقدرت تاریخ نیز شناخته می‌شوند. از سویی، یکی از رکوردهای خاص هخامنشیان، حکمرانی بر 44 درصد از جمعیت کل کره زمین در زمان اوج گسترش قلمرو است که مورد مشابهی در تاریخ ندارد.

اما گستردگی مرزهای هخامنشیان موضوعی به شمار می‌رود که همیشه مورد بحث مورخان و باستان‌شناسان بوده است. آخرین داده‌های تاریخی بر همان قلمروی که در ابتدای این نوشتار به آن اشاره کردیم تاکید دارند، اما حالا کشف یک کاخ هخامنشی به همراه سنگ‌نبشته داریوش بزرگ هخامنشی در فاناگوریا در خاک روسیه فعلی، تمام معادلات تاریخی درباره وسعت پادشاهی هخامنشیان را تحت‌الشعاع قراره داده است. به نحوی که ممکن است نیاز به یک بازنگری اساسی در دانسته‌های پیشین درباره قلمرو هخامنشیان وجود داشته باشد. اما آیا واقعا قلمرو هخامنشیان تا روسیه امروزی امتداد داشته است؟

گفتنی است که سالها پیش نیز کشف قدیمی‌ترین فرش جهان با نقوش برگرفته شده از طرح‌های هخامنشی در دره پازیزیک در ابتدای رشته‌کوه آلتای در روسیه، سوالات زیادی درباره ارتباطات این منطقه جغرافیایی با هخامنشیان طرح کرده بود. قالی پازیریک از نظر تاریخی یک اکتشاف مهم و البته سوال برانگیز است چراکه تمام نقوش و سبک بافت آن مشابه قالی ایرانی است اما محل کشف آن کیلومترها دورتر از خاک ایران است.

گستردگی مرزهای هخامنشیان فراتر از چیزی بوده که تصور می‌شد
قالی پازیریک؛ قدیمی‌ترین فرش جهان

شواهد باستان‌شناسی نیز حاکی از این است که این قالی در محل کشف بافته شده و احتمال انتقال آن از مسیرهای تجاری به این منطقه بسیار پایین است. در واقع این سخن به این معناست که کشف این قالی در پازیریک در روسیه، احتمالا نشانگر حضور قدرتمند فرهنگی (و احتمالا سیاسی) هخامنشیان در این منطقه است. حال و با کشف کاخ هخامنشیان در خاک روسیه امروزین، باید دید مورخان چه ایده‌های جدیدی درباره نوع حضور هخامنشیان در روسیه دارند!

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره گستردگی قلمرو هخامنشیان چیست؟ آیا پادشاهی هخامنشی بزرگترین امپراتوری تاریخ بوده است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (397 نظر)

  کوروش ناجی و مهدی و امام زمان دوران خودش بوده است. حتی امام صادق در حدیثی حکومت امام زمان را شبیه به پادشاهی کوروش دانسته است
  یکی از دلایلی که نام ذوالقرنین که در واقع همان کوروش بزرگ است در قرآن آمده است به این خاطر است که این پادشاه یک پادشاه دادگر، دادگستر ، عادل، اصلاح گر، و ناجی ، زمان خودش بود است به گونه ای که هزاران سال حتی تا زمان پیامبر نام و شهرت این پادشاه زبان زد عام و خاص بوده است. و پیامبر هم از ایشان در قرآن به عنوان یک شخصیت تاریخی با یک سریع فتوحات در شمال جنوب غرب و شرق یاد کرده است

  پاسخ

  خیلی ممنون میشم کوروش بزرگ پارسی رو با امام زمان عرب یکی نکنی

  پاسخ

  خاک تو سرت که امام زمونت که میخواد یه روزی ظهور کنه رو زیر سوال میبریدظهور‌ ناگهانی وقتی بیاد مثل حکومت های دیگه دنیا قسمت های خاصی رو نمیگیره کل دنیا تسخیر امام مهدی عجل الله میشه اینو همه می‌دونن همون یهودی های کافر هم که با اسلام دشمن هستن میدونن

  پاسخ

  تهاجم فرهنگی چی به سرت آورده که نمیدونی کی هستی و چی میگی

  پاسخ

  داداچ استرالیا و امریکا و اقیانوس هند و ارام و اطلس رو یادت رفت

  بیگانه پرستی نا کی

  پاسخ

  آری حکومت امپراتوری هخوامنشییان بزرگترین ومتمدنترین وقانونمندترین وهمینطور قدرتمند ترین امپراتوری روی زمین در دوران باستان بوده اما متاسفانه بی کفایتی دارا وخیانت بعضی از اطرافیانش باعث شکست ونابودی آنان در مقابل اسکندر شده همیشه همینطور بوده جای که نباید شکست خورد ایرانیان شکست می خورن باید قبول کرد که ایرانیان خیانت کار وچاپلووس زیاد دارند

  خاک تو سر خودت که اینقدر متعصب و بدبختی

  پاسخ

  ای جان. تا کور شود هر آنکس که ایراد به هخامنشیان می‌گیرد و با سبک مغزی و خودفروشیِ خویش، حکومت بزرگ شاهنشاهی هخامنشیان را جعلی میخوامد. اینم از ارباب تون که از آغاز خاکش زیر سم اسب های سربازان دلیر هخامنشیان بوده ….

  پاسخ

  آخه احمق یه جوری صحبت می کنی که مثل اینکه خود کوروش رو ملاقات کردی

  همین فردا جمعه ناهارو بخوره حرکت میکنه.
  اخه احمق ما داریم درباره کسی که هزاران سند و مدرک از حکومتش و عادل بودنش هست صحبت میکنیم.شما که تنها مدرکتون از اماما، قرآن و بقیه کتابایی که خودشون نوشتن هست چطور روتون میشه حرف بزنید. بابا اون کتابم خودشون نوشتن بد خودشونو نمیگن که.

  پاسخ

  اللهم یا ربببب

  کدوم هزاران سند مرررد حسابی؟؟🤣🤣
  تو هیچ کتابی تو هیچ جای دنیا حتی نمیدونن پدر کوشروش کی بوده یا بدتر از حتی تو هیچ سند و هیچ مدرک و تو هیچ جای دنیا محل دقیق کوروش گفته نشده،درواقعا شماها اصلا نمیدونین کوشروش زاده کجاست!!! حتی ممکنه ایرانی هم نباشه!! سنگ آدمی که شجره نامش وجود نداره رو به سینه میزنین؟؟

  بابا تو چقد احمقی. برو ی سرچ کن ببین چندتا کتاب توسط محققان خارجی درباره کوروش و هخامنشیان نوشته شده. این جهانی ک تو میگی توش نمیدونن کوروش کیه احتمالا جهانیه که بعد از دیدار ساقی پارک سر کوچتون بهش عروج می‌کنی!

  تو که بگی قبوله نیاز به سند نیست

  با این طریق حرف زدنت بدترش کردی مرد مومن

  پاسخ

  امثال‌هرودوت‌وبزرگان‌مستندنگاردنیادرباره‌کوروش‌ودودمان‌وزادگاهش‌کتابهانوشتن

  ی لحظه ب حرفام گوش کنید. چرا انقدر عرب ایرانی میکنید مهم اینه ک ما انسانیم همه ما از نژاد حضرت ادمیمم بابا همه پیامبرایه ما چ یهودی چ مسیحی عرب بودن. اون موقع این همه جمیعت نبود این همه کشورو زبونایه مختلف نبود امام زمانم برای کل دنیاس ن عربا بدشم مادر حضرت مهدی. میدوسیت شاهزاده بود هم مسیحی چرا ب دینی ک خداوند اونو بهترین دونسته کامل دونسته توهین میکنید ارع اذیت شدید بهتون درباره این دورغ گفتن از دین برای منافعه خووشون صحبت کردن اینو بدونید خداوند هیچ موقع بدی انسانارو نمی خواد تو سه کتابی ک برای تورات اینجیل قران خداوند هیچ موقع حرفشو عوض نکرده و سه کتابم اصلش عربی نوشته شده. پس امریکایا اورپایا بگن دینه مسیحیت عربه نمی خوایم ی دین جدید برای کشورمون درست کنیم. این نمیشه ک ی لحصه فکر کنید بد قضاوت کنید درباره دینتون

  ی لحظه ب حرفام گوش کنید. چرا انقدر عرب ایرانی میکنید مهم اینه ک ما انسانیم همه ما از نژاد حضرت ادمیمم بابا همه پیامبرایه ما چ یهودی چ مسیحی عرب بودن. اون موقع این همه جمیعت نبود این همه کشورو زبونایه مختلف نبود امام زمانم برای کل دنیاس ن عربا بدشم مادر حضرت مهدی. میدوسیت شاهزاده بود هم مسیحی چرا ب دینی ک خداوند اونو بهترین دونسته کامل دونسته توهین میکنید ارع اذیت شدید بهتون درباره این دورغ گفتن از دین برای منافعه خووشون صحبت کردن اینو بدونید خداوند هیچ موقع بدی انسانارو نمی خواد تو سه کتابی ک برای تورات اینجیل قران خداوند هیچ موقع حرفشو عوض نکرده و سه کتابم اصلش عربی نوشته شده. پس امریکایا اورپایا بگن دینه مسیحیت عربه نمی خوایم ی دین جدید برای کشورمون درست کنیم. این نمیشه ک ی لحصه فکر کنید بد قضاوت کنید

  ی لحظه ب حرفام گوش کنید. چرا انقدر عرب ایرانی میکنید مهم اینه ک ما انسانیم همه ما از نژاد حضرت ادمیمم بابا همه پیامبرایه ما چ یهودی چ مسیحی عرب بودن. اون موقع این همه جمیعت نبود این همه کشورو زبونایه مختلف نبود امام زمانم برای کل دنیاس ن عربا بدشم مادر حضرت مهدی. میدوسیت شاهزاده بود هم مسیحی چرا ب دینی ک خداوند اونو بهترین دونسته کامل دونسته توهین میکنید ارع اذیت شدید بهتون درباره این دورغ گفتن از دین برای منافعه خووشون صحبت کردن اینو بدونید خداوند هیچ موقع بدی انسانارو نمی خواد تو سه کتابی ک برای تورات اینجیل قران خداوند هیچ موقع حرفشو عوض نکرده و سه کتابم اصلش عربی نوشته شده.

  ی لحظه ب حرفام گوش کنید. چرا انقدر عرب ایرانی میکنید مهم اینه ک ما انسانیم همه ما از نژاد حضرت ادمیمم بابا همه پیامبرایه ما چ یهودی چ مسیحی عرب بودن. اون موقع این همه جمیعت نبود این همه کشورو زبونایه مختلف نبود امام زمانم برای کل دنیاس ن عربا بدشم مادر حضرت مهدی. میدوسیت شاهزاده بود هم مسیحی چرا ب دینی ک خداوند اونو بهترین دونسته کامل دونسته توهین میکنید ارع اذیت شدید بهتون درباره این دورغ گفتن از دین برای منافعه خووشون صحبت کردن اینو بدونید خداوند هیچ موقع بدی انسانارو نمی خواد تو سه کتابی ک برای تورات اینجیل قران خداوند هیچ موقع حرفشو عوض نکرد.

  امیر با تو دعوت ندارم اما صد تا کوروش فدای یه تار موی امام زمان ( عج)

  خرافات تا کجا آرع یکدفعه کل دنیا رو تسخیر میکنه و یهودی هام اسکولا ک اینو میدونن و بهش عمل نمیکنن !!! آخه تا کی میخواید تو این سادگی و حماقت بمونید
  امام زمانی اگر وجود داشت باید خیلی زودتر از اینا میومد مگر اینکه با داعشی ها موافق بوده و سربریدن اونارو کار بدی نمیدیده ها ؟!
  بسه به خودتون بیایید

  پاسخ

  تهاجم فرهنگ عربی اسلامی تا مغز استخوان برخی از بیگانه پرست ها رسوخ کرده چنانکه به بزرگان و گذشتگان خود فوش و بد و بیراه می گویند…

  فکر کنم به چیزی شک داری که ائمه حدیث های زیادی در مورد این گفتن

  😂😂😂😂😂😂

  پاسخ

  عربا ایرانی هستند مگر غیر اینه ؟

  پاسخ

  عرب ها ضربه به ایران میزدن همیشه وشاید تجزیه ایران مقصرش عرب ها باشن

  پاسخ

  درود به همه دوستان

  اقا دعوا نکنید .
  تعصب حاصل از جهالت است
  در دنیای امروز که تا این حد علم پیشرفت کرده .
  تمامی مسائلی که دوستان از این طرف آن طرف جسته گریخته شنیده و حالا تویه این نظر خواهی بدونه اگاهی با تعصب مطرح میکنند از لحاظ علمی قطعا رد خواهد شد .

  تمامی شواهد تاریخی به لحاظ علمی قابله اثبات هست .
  تمامی مورخان تاریخ شناسان و دانشمندان هر کدام با دانش مختص به خود به این نتیجه رسیدن .
  که در حدود 2500 سال پیش در منطقه آسیای میانی که بیشترین جمعیت دنیا د این مناطق سکونت داشته حکومتی قدرتمند بر پا بوده که به لحاظ علمی . فرهنگی . و حقوق بشر در حد کمال در زمان خود بوده است .
  امروز حرف را با علم باید اثبات کرد نه از روی تعصبات ملیتی یا قبیله ای .

  بخدا اگر بین قبایل وحشی جنگل های آمازون درگیری و جنگ اتفاق بیفتد بدون شک مقصر آن عرب ها هستند چون وجود نجسشان با تفرقه و جدایی و جنگ و کشتار و فقر و غارت و دزدی و نجاست همراست

  خاک تو سر تو احمق که همچین تفکری داری و منتظری ی عرب بعد 1400 سال بیاد از بدبختی و خرفتی درت کنه

  پاسخ

  فکر کنم به چیزی شک داری که ائمه حدیث های زیادی در مورد این گفتن

  انشالله جهان روی سرت خرابشه

  کوروش متحدکننده تمام اقوام و ملت ها بود و تو تفرقه برانگیز بین ملت ها
  چقدر کوته بین و تنگ نظر
  مهدی فاطمه کجا و کوروش کجا
  مهدی موعود از مادر نسل ترکی و از پدر عرب و فارس هستن. اینم جهت اطلاع حضرت انور شما
  کوروش از مادر و پدر ماد و پارس هست و خودش شد پیوند دهنده اقوام و حضرت مهدی از نسل حضرت اسماعیل (پدری) و حضرت اسحاق (مادری) از نوادگان حضرت ابراهیم خلیل و پیوند دهنده دو شاخه نسل ابراهیمی
  حکومت حضرت مهدی عالمگیر هست و جن و انس و … رو در بر می گیره و تا قیامت ادامه داره و پایه گذار این حکومت هم ایرانیان هستن جهت اطلاع.
  عزیزان هر جفنگیاتی رو تکرار نکنید و مطالعه کنید. اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید

  پاسخ

  آع خب کتاب های آخونداو بخونیم اسمشو بزاریم مطالعه
  یعنی این جهل و نادونی ک امسال شما توش گفتارن تمومی نداره
  هرچی از میامبر و امامات میدونی حاصل نوشته آخوندا و حدیث ها و حکایت هایی ک خودشون گفتنه وگرنه کتاب هست ک اینارو ی مشت آدم کش بی رحم میدونه ولی امثال تو نخونده رد میکنن چون تعصب کور کورانه ای دارن تو خودت اگر مطالعه کن بودی باید میرفتی از دو طرف میخوندی نه فقط از اونایی ک به نفع خودشون مینویسن ک امثال تو چشم بسته اسن خرافات و باور کنن ک مهی میاد و عالم ، جن و انسان و پری همه مطیعش میشن و تا قیامتی ک خودش ی خرافاته حکومت میکنه
  واقعا برو مطالعه کن اول اینکه توی تاریخ این آخوندا چقدر دروغ به خورد مردم دادن ک تو کتاب ها و حرفاشون رو چشم بسته قبول میکنی
  بعد با اعتماد به نفسم میگی برید مطالعه کنید !!!!!!!
  امیدوارم یروزی خرافات از این کشور دور بشه

  پاسخ

  انشالله جهان روی سرت خرابشه

  سلام مادر حضرت مهدی (عج) ترک نبودند یونانی بودن
  قبل از حمله ترکان سلاجقه به فلات آناتولی (ترکیه امروزی) یونانی های بیزانس داخل فلاتش زندگی میکردند

  پاسخ

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣منتظر باشید این جمعه میاد ،خاک تو سرتون خرافه پرستا

  مشکل اصلی در درک شما از موضوعات روز هست.
  شما اگر فهم این را داشتی که بفهمی اشاره به کوروش تحت عنوان ذوالقرنین، اشاره به احتمال بالای پیامبر گونه بودن او هست..
  پیامبران ممکن است از هر منطقه و قاره ای بوده باشند
  این چیزی نیست که شما بخواهی وجه تمایز به پارس و عرب بودن آنها را بگویی.
  تفاوت واقعی انسانها در درک و فهم و شعور و شناخت و توجه به خداوند است.
  نه به سفید و سیاه و ترک و عرب و …..

  پاسخ

  اگه عرب انسان هست کن هرگز دوست ندارم انسان باشم.عرب قاتل نیاکان ما هستند و دختران و زنان ما را مانند گوسفند برهنه در بازارهای مدینه و مکه و شام فروختند عرب متجاوز به ناموس ما ایرانیان هست و باعث هزاران قادسیه در ایران شدند قادسیه هایی مانند جلولا نهاوند ری استخر نیشابور شوشتر دزفول رامهرمز واجرود و باعث تحریک مغولان و حمله آنان به ایران زمین و کشتار ایرانیان در نوددرصد سرزمین های ایرانی ،الان هم با تبلیغات کثیف وهابیت در سرزمین های ایرانی افغانستان و پاکستان و قفقاز برای حمله های آینده خود به ایرانی تباران نقشه می کشند

  پاسخ

  نژاد پرستی فقط بین سیاه و سفید پوست نیست انگار
  پارس و عرب، چینی و ژاپنی… همه انسان‌اند خوب وبد هم همه جا هست اگه صرفا به خاطر نژادشون این دو تا رو نباید مقایسه کنه که مصداق نژادپرستیه.
  چیزی که حکومت کورش و هخامنشیان رو انقدر قدرتمند کرد آزادی ادیان و نژاد‌های مختلف بود چیزی که ایالات متحده امروزی ازش تا حدودی الهام گرفته

  پاسخ

  ما نژاد پرست نیستیم ولی از تازی ها نفرت داریم بخاطر اینکه اونا به ما حمله کردن و ایران رو نابود و دین کثیف اسلام رو جایگزین دین پارسی زرتشت کردند

  پاسخ

  درود بر شرف آریاییت

  شیر مادرت گوارای وجود نازنینت ای مرد آریایی ،صد بار لعنت بر عرب

  انشالله جهان روی سرت خرابشه

  اگر بخش گادهای اوستا رو بخونی ( سخنان زرتشت) و همینطور معنای قرآن رو بخونی میتونی متوجه بشی که بخش عظیمی از عقاید این دو مثل هم هست اگر بخوایم تمام چیزی رو که اسلام گفته کثیف بدونیم به ناچار دین باستانی خودمون (زرتشت) هم زیر سوال می‌بریم حرف‌هایی که شما درباره تنفر از اعراب میزنی و اینطور بدت میاد از اونا هیچ تفاوتی با عقیده اون دسته از آخوند‌هایی که یهودیان رو با فحش و… یاد میکنن نداره
  ظلم و ستم زیر هر پرچمی میتونه باشه در طول تاریخ خود ما ایرانیا هم کم ظلم نکردیم

  دست بردار از این شعارهای کمونیستی ها،اتفاقا همه با هم فرق دارن بخاطر نوع احساسات و عواطف و نوع ضریب هوشی،حتا فرزندان یک خانواده هم که از یک پدر و مادر و دریک محیط یکسان بزرگ شده اند هم ضریب هوشی و علایق آنها با هم فرق دارند،بدبخت بیچاره این را تو گوش تو امثال تو می کنند که جنایات تازیان و روس ها که در حق نیاکان ما رفته رو فراموش بکنی،بله همه انسان هستیم اما همه تاریخ و فرهنگ و هنر و اسطوره های خود را داریم و باهم فرق داریم ،محض اطلاع تویه کمونیست که آینده ی ایران را در هزارو چهارصد سال پیش بیابان های عربستان جستجو می کنی

  پاسخ

  از ۱۴۰۰ سال پیش تا الان فقط بین اعراب و ایران جنگ نبوده توی اروپا هم خیلی زیاد جنگ و غارت و تجاوز بوده که آخرین مواردش دو جنگ جهانی هست، منتهی اونا خودشون این مسائل رو کنار گذاشتن، الان اتحادیه دارن و متحد هستند و صرفا ما رو توی ۱۴۰۰ سال و ۲۵۰۰ سال پیش خودمون گذاشتن
  در صورتی که یه نگاه به تاریخ معاصرمون بندازیم می‌فهمیم که جنایات خیلی بیشتری در حقمون شده ( مردن ۹ میلیون ایرانی به خاطر قحطی که انگلیس‌ها در جنگ جهانی اول در ایران بوجود آوردن و…)
  امثال من کمونیست نیستیم ولی جالبه به خاطر میانه‌رو بودنمون و گفتن هر ایراد و هر خوبی از هر قوم و نژاد و تاریخی مورد سرزنش همه‌ی گروه های افراطی قرار می‌گیریم
  و باز هم میگم انسان بودن به نژاد و قومیت افراد بستگی نداره (بخش آخر نظر قبلیم رو هم یه بار دیگه بخون)

  شرافت!
  و دوری از پان ایرانیسم افراطی و غیر منطقی!
  عنصری که شماها اصلا ندارین
  #ظهور_نزدیک_است

  پاسخ

  شما خودت با این هشتکت منطق رو بردی زیر سوال
  باز بقیه سنگ حکومت یا شخصیتی رو ب سینه زدن ک ن تنها خرد و راستی اساس و معیار اخلاقی و رفتاریشون بوده
  بلکه با خرد و راستی جهان رو اداره کردن و آباد کردن(این خیلی مهمه)

  پاسخ

  حتما تو شرافت داری که عرب هستی و عرب پرست و سرزمین ما را با افکارت اشغال کرده ای و در آب و خاکی زندگی می‌کنی که متعلق به کسان دیگری هست و آن را با وجود نجست آلوده کرده ای و در ایران زندگی می کنی اما تمام فکر و وجودت عرب و عرب پرستی و سرزمین های عربی هست

  پاسخ

  امیر با تو دعوت ندارم اما صد تا کوروش فدای یه تار موی امام زمان ( عج)

  پاسخ

  کور شود هرکس نمیتونه قدرت نظامی تاریخی و فرهنگی ایران رو ببیند
  هخامنشیان و کوروش هخامنشی افتخار هرکیه که تبار و هویت ایرانی داره ما به کوروش افتخار میکنیم چون نامش در هر سه کتاب مقدس اورده شده ( به گفته اکثریت مفسران ) و بنیانگذار کشورمون بوده پایه گذار بزرگترین امپراطوری جهان بوده که در گینس ثبت شده ما تاریخ بزرگی داریم و بهش افتخار میکنیم کشور همسایه ترکیه در تمام شهرا خیابانها مجسمه آتاترک رو ساختن و بهش میگن پدر در صورتی که فردی بوده مثل پهلوی تازه پهلوی تاریخ رو حداقل جعل نکرد که هویت ملی بسازه چون در ایران هویت وجود داشته
  ایران ابرقدرت جهان بوده و وسعت حکمرانیش در گینس ثبت شده دشمن نمیخاد اینو همه بدونن
  دشمن میخاد ما هویت ملی نداشته باشیم
  برای همین چاره ای جز انکار نداره هخامنشیان که کاخ هاشون در آناتولی کشف شده در روسیه به تازگی کشف شده که کل معادلات وسعت حکومتشونو بهم ریخته و نام کوروشی که در تمام کتب تاریخی هرودوت کتسیاس گزنفون استرابو و …. که نام کوروش بزرگ در انهاست رو جعلی میدونن و انکار میکنن نام کوروش در تورات و انجیل رو تحریف شده میدونن و نظر خیلی از مفسران قرآن در مورد ذوالقرنین رو به نظر خودشون
  مردود کردن .

  پاسخ

  یادمه چند وقت پیش یکی از مسئولین بلند پایه کشور با جدیت میگفت که کوروش و هخامنشیان اصلا وجود خارجی نداشته و یکی دیگه گفته بود اصلا دادگر و صالح نبودند بلکه خونریز و جبار بودند. حالا باید خون گریه کنیم که چنین ابهت و قدرت تاریخی رو این مسئولین نمیبینند و سعی میکنند از بیخ منکر اون بشن. در حالی که کل دنیا به تاریخ ایران غبطه میخورند

  پاسخ

  همخامشیانی وجود نداشت شاه این چرندیاتو میگفت تورکها در دوران باستان حاکم ایران بودن

  پاسخ

  پانها در حال فشار هزار

  پاسخ

  بهتر نبود به جای اسرائیل از اسم یا لغت دیگه‌ای استفاده می‌کردید در خیلی از مقالات و متون تاریخی، سیاسی، علمی و…..در بسیاری از کشورهای دنیا هنوز اسرائیل به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته نشده اما شما با ذکر نام اسرائیل دارید بهش رسمیت می‌بخشید لطفا اصلاح متن رو در نظر داشته باشید

  پاسخ

  حرف شما درست نباید از اسراعیل استفاده میشد ولی از چه کلمه ای استفدا میکردن؟
  فلستین فلستین که کلمه رومی هست که بعدا رومی ها بهش دادن

  پاسخ

  اصلا با خودتون فکر کردید چرا یک ایرانی، از هر ریشه و قومی بخواد کوروش رو که تقریبا همه مطالبی که در موردش نوشته شده رو مورخین و تاریخدان های مشهور جهان از گذشته تا امروز نوشتند انکار کنه و علیهش مطلب بنویسه؟ اصلا فرض باطل که کوروش هم وجود نداشته باشه، چطور یک نفر با ملیت ایرانی دائم در حال انکار ریشه های هویتی چندهزارساله خودشه اونم در سرزمینی که قبلا خیلی بزرگتر بوده؟ چرا اعراب و ترک ها هستند که کوروش و هر نشانه تمدنی ایرانی رو که قرن ها در دنیا ثبت شده و تاثیرگذار بوده نفی می کنند؟ مگر میشه مطالبی رو یونانی ها، رومی ها فرانسوی ها، انگلیس ها، آلمانی ها چینی ها و خیلی های دیگه ذکر کرده باشند اما این دسته از ساکنین ایران نپذیرند؟ مگر میشه با نفی دیگران برای خود هویت مستقل ایجاد کرد؟ این کار بسیار زشته. مگر وقتی اسم کوروش میاد فقط مربوط به قوم لر یا کرد هست؟ برای ملیت ایران هست. وطن فروشی بدترین صفته.

  پاسخ

  گوه نخور

  پاسخ

  مرد فقط خودتی با این جواب بموقع و در شأن این نادان و بیسواد و خرافه پرست بز دل
  دنیا به پادشاهی ایرانیان و حکومت عدالت خواه هخامنشی افتخار می کند که همچون کسانی پا به کره زمین گذاشته اند تو احمق غیره ایرانی گمشو و لالمونی بگیر

  پاسخ

  من خودم اذریم پس چرت نگو

  پاسخ

  درود بر ایرانیان (ترک ، لر ، لک ، کرد، بلوچ، ….)

  پاسخ

  همین فردا جمعه ناهارو بخوره حرکت میکنه.
  اخه احمق ما داریم درباره کسی که هزاران سند و مدرک از حکومتش و عادل بودنش هست صحبت میکنیم.شما که تنها مدرکتون از اماما، قرآن و بقیه کتابایی که خودشون نوشتن هست چطور روتون میشه حرف بزنید. بابا اون کتابم خودشون نوشتن بد خودشونو نمیگن که.

  پاسخ

  هخامنشیان اولین ابرقدرت تاریخ و در زمان خودش بزرگترین دولت جهان بوده و ما که بازمانده اونها هستیم عوض افتخار می گیم اصلا کوروش وجود واقعی نداره و تخت جمشید روز به روز آب تر می شود

  تمام جهان اشتباه می‌کنند شما درست میگید حتما
  🙂

  پاسخ

  خواب مگه ترکا ایرانی نیستن 😆

  پاسخ

  نخیر ترکهای عقب مونده نفهم ایرانی نیستن

  پاسخ

  در زمان کوروش حکومت کم بود مردم به صورت پخش زندگی میکردن فتح کردنشون کار سختی نیست
  ایرانی که الان هست رو ما ترک ها ایران کردیم در زمان عباسیان زبان و نوشته هاتون داشت عربی میشد هیچ کاری هم نمی توانستید بکنید ما فارسی کردیم ما هند رو بعد سال ها فتح کردیم زبان فارسی رو ما به هند بردیم تا ماورالنهر رو ما دوباره فتح کردیم ، بعد از حمله مغول ها که همه چیز ایران از بین رفته بود صفوی های(ترک)ایرانرو از اول ساختند زیبایی اصفهان و نقش جهان و سیوسه پل و پل خواجو و هزاران چیز دیگر به دست ماست ماساختیم
  تو خوبی ها همه هستن کجای اینجا شما خودتون کار کردین و بلند شدیم ، بعد میای میگی ما ایرانی هستیم؟!.🤦نه داداش شما ایرانی نیستید تو جنگ و سختی ها مثل الان فرار میکنید و کشور رو ول میکنید

  پاسخ

  باشه حرف شما درست ک بسیاری از سلسله‌های بعد از اسلام ترک بودن. همین آخریشم قاجار بود ک عامل بدبختی کل ایران امروز همین ترک‌های قاجارن. اما گیریم اون بخش صحبت شما درست ک ترک‌ها ایرانو ساختن. بزرگوار دقت کن ک شاه عباس و تهماسب و شاه اسماعیل خودشونو ایرانی می‌دونستن و تحت لوای پرچم این خاک و برای ملتی متشکل از اقوام گوناگون می‌جنگیدن. در نگاه شما و دوستانتون، چون ترک‌ها نقش مهمی در تاریخ ایران پس از اسلام داشتن پس باید بقیه اقوام ایران احتمالا قتل عام کرد.

  از حرف زدنت معلومه فهم خودت در چه حده فهمیده 😂

  پاسخ

  خودت میگی ایران رو ترک ها ساختن بعد میگی آمل بدبختی اگه خودمون درست کردیم پس خودمون هم خراب میکنیم
  بعدش هم در زمان گاجار نباید همچین کاری میکردن ولی برای هر کشوری اگه باشه سخته که از بالا روسیه بااین قدرت از پایین اینگلیس که سربازان از هندوستان تغذیه میشد و دولت عثمانی هن از غرب خیلی از کشور ها نمیدونم دوام بیارم ولی میتونست بهتر از این باشه

  عزیز اولا نفهم خودتی دوما ترک با اذری فرق داره ترک ها ایران رو از دست عرب ها نجات دادن اون عربی که حمله کرد و زن های ایرانی رو اسیر کرد بود بعد وقتی برگشتن با بچه هایی که معلوم نبود پدرشون کی هست برگشتن اسم اونا سید سادات گذاشتن که نگن پدرسوت کیه تو هم مثل اینکه یکی از سید سادات هستی

  پاسخ

  در جواب تویه ترک احمق
  استبداد تازیان و جهل و سنت گرایی ترکان باعث نابودی ایران و زمینه برای حمله مغولان و به انزوا رفتن تمدن و فرهنگ ایرانی شد،حکومت های ترک باعث از بین رفتن غرور و هویت ملی ایرانیان شد و ریاکاری و تظاهر و دروغگویی و نون به نرخ روز خوردن و سنت گرایی و قبیله گرایی که شاخصه حکومت های ترک بود در ایران رواج پیدا کرد ،در ضمن مردم آذری ترک نیستن تنها بخاطر حکومت های ترک سلجوقی و ایلخانی و قزلباشان صفویه در منطقه آذربایجان به ناچار ترک شدن و نبود حکومت های ملی که بتوانند پاسداری کنند از زبان فارسی در حدود هزارسال آذربایجان و آران و آناتولی ترک‌زبان شدند

  داداش ترکا خودشون همه سیدن کجا ایران رو از دست اعراب نجات دادن اخه یعقوب لیث کجاش عرب بود احمق

  به کسی که می‌ترسه حتی یک اسم الکی بنویسه باید گفت حرف مفت نزن. صد درصد شما یک ایرانی نیستی و حتی ایران هم نیامدی و آثار تاریخی را ندیدی و موزه هم نرفتی که چشمهایت باز شود و ببینی. پس حداقل چیزی ننویس که بهت اهانت بشه.
  این را یک ایرانی به تو میگه که افتخار میکنم یک. چنین حکومتی در آن زمان توانسته بود با درایت آن وسعت سرزمین را مدیریت کند. و به پیشنهاد من تمام دکترهای مدیریت باید پژوهش کنند تا بفهمند علم مدیریت آن دوره چگونه بوده است تا اکنون با به روز کردن آن استفاده کنند.
  زنده باد ایران و زنده باد ایرانی . در هر کجای دنیا

  پاسخ

  ای خدا امواتتو بیامرزه این ترکا از رو نمیرن که یکی نیس بهشون بگه خوده کارشناسای ترکیه میگن اقا ترک اصلا در حد و اندازه پارس نیست این پانترکای خر اومدن زر زر میکنن

  پاسخ

  شما در حال تخیل پروری هستید.

  پاسخ

  میشه بگین کدون آثار تاریخی نتعلق به ترک هاست در زمان باستان و یا کدوم پادشاه هخامنشی یا اشکانی یا ساسانی شبیه ترکاست

  پاسخ

  قدیمی ترین سلسه حاکم بر ایران قوتی ها گوتی هستن که خودشون رو توروک می گفتن ماننا و مادها هم وراث اوناس . ترکها هم خودشون رو تورک و توروک میگن توی کتیبه های اورخون هم از ترکها هم توروک و هم تورک اسم برده شده

  پاسخ

  هخامنشیان بزرگترین ابرقدرت کل تاریخ هستند و ابدا عجیب نبست وقتی ترکمنستان در سمت شرق دریای آبسکون و گرجستان و قفقاز در سمت غرب دریای ابسکون جزو امپراطوری هخامنشی بوده اند چگونه می‌توان روسیه را جزو قلمرو آنها ندانست هر چند بدلیل بزرگی روسیه احتمالا بخش‌هایی از این کشور در کنترل هخامنشیان بوده و بدلیل هوای بسیار سرد و یخبندان روسیه عملا راه گسترش هخامنشیان بدرون مناطق دورتر عملا غیر ممکن بوده اما با توجه به کشف گور پازیریک و دانسته های موجود در مورد گستردگی این امپراطوری احتمالا تمام مردم ساکن در روسیه انزمان نیز مانند مردم یونان و ترکیه به هخامنشیان باج و خراج یا مالیات می‌پرداخته اند .

  پاسخ

  ببین جناب که خودت رو تورک مینامی.بنده بختیاری هستم یکی از قدیمی ترین نژاد های که وجود داره. تورک با حمله مغل ها به وجود اومده اون تشابه اسمی فقط اسمه اصل کار ژنتیکی انقدر دنبال تاریخ دیگران نباش به جای این کار اگر تو آذری هستی بدان که تو یکی از قدیمی ترین نژاد های ایرانی که در مقابل عراق وایساد پس به کشور پر عظمت خودت پشت نکن و اگه پشت کردی واقعیت رو نمیشه تعقیر داد

  پاسخ

  بیا باز این هندو حرف زد

  .
  !!!!!!شما هم از فلات روسیه اومدید؟؟

  درسته بعد از اسلام ترکها واقعا اکثر زیر ساختهای ایران رو آباد کردند اما در اواخر صفویه افغانها به ایران حاکم شدند که نادر شاه به کمک ایل بزرگ بختیاری تار و مار کرد همه رو در ضمن بهتره از یعقوب لیث صفاری و امثال اون نام ببریدبرای ازادی ایران در زمان حمله اعراب عثمانیهام ترک بودن که کم ضربه نزدن به این آب و خاک البته از بی کفایتی قاجار هم نمیشه ساده عبور کرد ولی دوران سلجوقی دوران با شکوهی بود

  ببین جناب که خودت رو تورک مینامی.بنده بختیاری هستم یکی از قدیمی ترین نژاد های که وجود داره. تورک با حمله مغل ها به وجود اومده اون تشابه اسمی فقط اسمه اصل کار ژنتیکی انقدر دنبال تاریخ دیگران نباش به جای این کار اگر تو آذری هستی بدان که تو یکی از قدیمی ترین نژاد های ایرانی که در مقابل عراق وایساد پس به کشور پر عظمت خودت پشت نکن و اگه پشت کردی واقعیت رو نمیشه تعقیر داد …..

  پاسخ

  ای خدا امواتتو بیامرزه این ترکا از رو نمیرن که یکی نیس بهشون بگه خوده کارشناسای ترکیه میگن اقا ترک اصلا در حد و اندازه پارس نیست این پانترکای خر اومدن زر زر میکنن

  همه کتیبه ها نشون میدن که ایران تحت فرمان هخامنشیان بوده
  اصلا این ترک ها در زمان باستان فرمانروای ایران نبوده بودن

  پاسخ

  قدیمی ترین سلسه حاکم بر ایران قوتی ها گوتی هستن که خودشون رو توروک می گفتن ماننا و مادها هم وراث اوناس . ترکها هم خودشون رو تورک و توروک میگن توی کتیبه های اورخون هم از ترکها هم توروک و هم تورک اسم برده شده

  پاسخ

  خاک بر سر بی سوادت گوتی ها و مادها کوردن دیاکو ی اسم کوردی هستش قبرشم تو سنندج بعدشم اینا ایرانین ترکا ایرانی نیستن از اسیا میانه اومدن حکومتشونم تو طول تاریخ بی عرضه ترین حکومت ها بوده

  پاسخ

  یک کلام و تمام شما تاریختون رو خودتون نوشتید یک پارس نه کس دیگه ای بدون هیچ سند و مدرک چند تا پیکان میکشید ماد ها از اونجا پارس از ایجا و… هیچ سندی هم ندارید بعد استوره های دروغینتون هم ثابت میکنه که چقدر داستان نویسی بلدید آرش یه تیر میدازه میره میوفته کشور دیگه انگار موشکه ۲۰۰۰ کیلومتر بره بعد خود به خود از اثر انداختن تیر حلاک میشه خنده داره بعد رستم با دیو جنگ میکنه دیو کجا بود اژدها نسلش تموم شده بعد جادوگر رو از کجا میارین بعد سیاوش تنهایی ۱۰۰۰ نفر رو میزنه آهنگر و هزارتا چرتی که خودتون نوشتید هیچ باستانشناسی هم ننوشته
  قلم دست خودتونه کاملا هم طبیعی هست که از خود تعریف کنید
  من موندم چجوری اینقدر چرت می نویسید باید هم افتخوار کنید اینقدرشو هیچ کس نمی تونه بنویسه ، خودش هنره!

  پاسخ

  تو یا زیر 10 سال سنته پسرم یا خب نخود تو کلته. ببین گلم اول برو درباره فرق حماسه و اساطیر با تاریخ مطالعه کن بعد بیا طومار بنویس اظهار فضل کن گل پسر. اینایی ک گفتی تمامش حماسه است و حماسه منحصر به ایران نیست. خود ترک‌ها حماسه و اسطوره دارن،‌ یونان و روم قدیم، سلت‌ها، وایکینگ‌ها و غیره همه حماسه دارن و اساسا عنصر اصلی حماسه به همین اغراقشه. احمق کسی مدعی نیست ک اینا واقعیت تاریخیه گوسفند گوساله. یکم برو مطالعه کن اعصاب آدمو خط خطی میکنین شما بی‌سوادا. بعد عرض کردین ک تاریخ پارس رو خودمون نوشتیم نه کس دیگ. بیا برو تو گوگل بزن کتاب درباره هخامنشیان اگر سوادت قد میده، بشمر ببین چن کتاب در این حوزه وجود داره. ببین کیا نوشتن. مورخان و محققانی از روسیه، ترکیه، آلمان، هلند، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا کتاب و مقاله دارن در این باره. بعد تو جوجه گوه میای اینجا زر زر میکنی. برو اوب مسلک

  پاسخ

  من با هماسه کاری ندارم مگی و میگن بر اساس داستان واقعی نوشته شده خوب
  داستانه واقعی رو بزرگ کن خوب ولی تا این حد بعد این ها رو به عنوان اسطوره قبول دارن دیقه حماسه داستان واقعیتون اینه داستان های تخیلی شما پس چجوری آقای ۵۰۰ساله

  ببین فسقلی اولا حماسه و نه هماسه. دوما تو پیام اولم گفتم برو ببین حماسه‌های اروپایی روم و یونان و وایکینگی رو. اصلا حماسه و اسطوره ذاتا با بزرگنمایی و اغراق تعریف میشه. همه چیزش نمادینه احمق جان. اینکه آرش تیری پرتاب میکنه و جانش رو در تیر میزاره نماده. نباید ک اینو واقعی در نظر بگیری. درسته ک میگن حماسه ریشه‌هایی در واقعیت داره ولی مثلا منظورشون اینه ک بخش‌های عقلانی داستان‌های اساطیری ممکنه تا حدی واقعی باشه. تازه همونا هم اثبات نشده. برو برو یکم بخون توروخدا متوجه میشی چی میگم.

  واقعیت تاریخ ایران باستان رو می‌تونی در این کتب بخونی تا ببینی واقعا چیز دور از عقل و منطقی به چشمت میاد یا نه:
  1. ایران باستان،‌یوزف ویسهوفر، نشر ققنوس
  2. هخامنشیان، آملی کورت، نشر ققنوس
  3. امپراتوری هخامنشیان، پی‌یر بریان ، دو جلدی نشر فرزان روز
  4. شاهنشاهی اشکانی، یوزف ولسکی، نشر ققنوس
  5. ساسانیان، آرتور کریستین‌سن (یکم قدیمیه نشرشو نمیدونم ولی چاپ قبل انقلابش هست)
  6. افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی، پروانه پورشریعتی، نشر نی
  7. تاریخ ماد،‌دیاکونوف، ققنوس
  8. پادشاهی ماد، اقرار علی‌یف، ققنوس
  بر اینها مجموعه تاریخ هخامنشیان 15 جلدی دانشگاه خرونینگن هلند چاپ نشر توس و مجموعه تاریخ ایران کمبریج رو هم اضافه کن.
  برای اطلاع بیشتر درباره اسطوره و تفاوتش با تاریخ هم میتونی به کتاب
  تاریخ اساطیری ایران، ذبیح‌الله صفا که نشرهای مختلفی مثل توس چاپش کردن مراجعه کنی. تو تاریخ ایران کمبریج هم ی بخش جامعی به همین اساطیر و تفاوت و تمایزشون با تاریخ اختصاص داره. کاش واقعا برای اینا وقت بزاری

  بعدش هم کدوم کتاب و داستان نویس این رو نوشته با پیکان که این ها میرن اینجا و مقداری هم به هند و یونان اینا رو خودتون در میارید اگه جایی هم بگه بدون سند و مدرک هست

  متاسفانه بعضیها نمیخوان باور کنن که ایران در دنیای باستان چه قدرتی داشته نمونش منشور کورش و کتیبه هایی که در تخت جمشید خشت بودند و بعد از حمله مقدونیها و به آتش کشیده شدن تخت جمشید به صورت آجر در اومدن و انگلیس و امریکا این کتیبه ها رو بردند ترجمه کردند و الان دارن با روشهای اونها دنیا رو فتح میکنن ولی خیلی از ما هنوز درگیر وجود یا عدم وجود کورش هستیم ببینید الان فیلم ۳۰۰ از شکست یونانیها و رمی ها و … طوری ساخته شده انگار اونا پیروز شدن ولی ما هیچ ما نگاه ….

  آره والا من خودم فیزیک هالیدی ( کتاب فیزیک دانشگاه) میخونم اصلا از مبحث دانشگاه بیرون بیایم قانون سوم نیوتن میگه کنش واکنش کنش این جبار ( آرش ) وارد کردن نیرویی ( فرومل نیرو :
  نیرو تقسیم بر جرم مساوی شتاب یا جرم ضرب در شتاب مساوی نیرو )بوده که یک جسم کم جرمی مثل تیر چوبی عین موشک که نه بهتر از موشک اونم نه موشک بالستیک قاره پیما بمب اتمی قاره پیما رفته چند کشور اون ور تر افتاده طبق این فرمول ها اگه این داداشمون این نیرو به این بزرگی رو وارد کرده باشه به تیر در اثر واکنش باید خودش قیمه قیمه میشد و این تیر در اثر مقاومت هوا با این شتاب و نیرو( کنش تیر به مولکول های هوا و واکنش مولکول های هوا به تیر ) باید آتیش میگرفت و خاکسترشم نمیرسید به اونجا بعد اگه به اونجا سالم میرسید باید تخریبی به اندازه ی یه شهاب سنگ یا بمب اتمی داشته باشه چون نیروی واردی بهش زیاده حالا در ادامه ماجرای رستم و اژدها که میره تو حوزه ی فیلم چینی جادوگر میکشه دیو میکشه اژدها میکشه چی نمیکشه نمیدونم اینکه با شیاطین مشکل داشت چرا یهو ابلیس رو نکشت راحتمون کنه 😂

  پاسخ

  از حماقت شما جماعت بی‌سواد مدعی سواد که فرق بین اسطوره و تاریخ رو نمی‌دونید یا شایدم ب نفعتون نیس بدونید در عجبم.

  میگم جدا نمیخام شوخی کنم رستم تو شاهنامه نبود؟😐

  پاسخ

  بابا این 4 سالشه جدیش نگیر

  آخه پلشت تو فرق افسانه و واقعیت رو نمیفهمی اومدی نظر میدی یا شایدم گوشی مامانتو برداشتی و تاریخ ایرانم گس۴ند بیشترش از تاریخ نگاران خارجی مثل هرودوت ک یونانی و گزنفون و خیلی های دیگه گفته شده
  به نظرم سریعا برو ی چکاب مغزی بده چن تومار خود تحقیری ک داری داره برات مشکل ساز میشه عزیزم

  پاسخ

  تواین را دروغ وفسانه مدان به یک سان روشن زمانه مدان هرآنچه باخرد در خورد دگر بر ره رمز معنی برد

  پاسخ

  اصلا زمان ایران باستان ترکی وجود نداشته پارس ها کوردها و چند اقوام دیگه تو ایران بودن

  پاسخ

  سلام
  «ترک» یک کلمه جا افتاده و مصطلح هست که اصطلاحا به هر ملتی که به یک زبان ترکی سخن می‌گوید، اصطلاحا ترک می‌گویند. ولی خب در حقیقت ما در ایران ترک نداریم. ترک اصل متعلق به منطقه‌ای به نام ترکستان که شرق قزاقستان، مغولستان، شمال و غرب چین و جنوب روسیه هست. در کل ریشه اصلی ترک ها به زردپوستان ترکستان و مغولستان، سیبری و آلتای برمیگرده و رابطه مستقیمی با مغول‌ها دارند. ترک‌ها اندک اندک مهاجرت کردند سمت آسیای مرکزی (منطقه اساطیری توران) و شمال دریای خزر (خزرستان) و قفقاز و قبچاق و در نهایت آناتولی. اما ترک های ایران در واقع ترک نیستند، مردم بومی آذربایجان و اران قبل از ورود آریایی ها، تات‌ها و کاسپی‌ها و لگزی‌ها بوده و بعد از آن نیز ماد، و سپس آذری(آذربایجانی)ها بودند. قبل از مهاجرت ترک و مغول به سمت آناتولی، زبان آذری‌های ایران ترکی نبود و بعدا تحت تاثیر فرهنگ ترکی قرار گرفت. الان اگر دقت کنید چهره یک آذری سفیدپوست آریایی، با چهره یک ترک-مغول زردپوست بربر هیچ شباهتی نداره. و خب آذری ها در حقیقت ترک نیستند فقط ترک‌زبان هستند و یک زبان ترکی دارند (ترکی آذربایجانی). قرقیزهادنیز همینطور هستند، زیرا چینی ها زمان فتح قرقیزستان قرقیزی‌ها را یک ملت سفیدپوست با چشم های عسلی و زرد توصیف میکنند و از خود مردم قرقیزستان نیز سوال شد که آیا شما خودتان را ترک می‌دانید، و آنها این ادعای پان‌ترکی را رد کردند و فقط زبان خود را جزو گروه زبان های ترکی دانسته و خودشان را ترک نمیدانند.
  اما متاسفانه پان‌ترک‌های متعصب، مللک تشخیص هویت و فرهنگ و ملیت را فقط زبان آن قوم میدانند.

  پاسخ

  آدمهای بی اصالت منکر دیگران میشود تا وجود خودشان را ثابت کنند

  پاسخ

  اره خب تخت جمشیدم شاه ساخت وقتی میدان ازادی رو ساخت دزدکی تخت جمشیدم ساخت چندتا کارگرم اورد با سنباده میکشیدن رو سنگاو ستونا تا یکم قدیمی نشون بده بعد یهو گفت آی مردم دنیا بیاین کاخ هخامنشی هارو ببینین دوسه هزار جاهم اشیاء جعلی قدیمی خاک کرد بعد دراورد گفت ایناهم نشونه هاشون، واقعا تو اولین نفری هستی که مچ شاه رو باز کردی هیچکس تاحالا به این راز بزرگ پی نبرده بود که تو فهمیدی باید اسم تو ثبت بشه تو کتاب گینس بزرگترین دروغ تاریخ رو برملا کردی اقای ناشناس آبروی ترک ها رو هم نبر ناموسا یه احمقی مثل تو کاری کرده که جُک واسه ترکا درست شه

  پاسخ

  بعد جالبه که عموم کشفیات آثار هخامنشی و تحقیقات مربوط به اون دوره که توسط کاشفان، گردشگران، مورخان و باستان‌شناسان اروپایی آمریکایی انجام شده، در اواخر دوران قاجار شروع شده. یعنی ما اصلا قبل از دوران پهلوی کتاب به زبان انگلیسی داریم ازعظمت هخامنشیان گفته. بعد دوستان با اطمینان خاطر خاصی همه چیز رو ساخته و پرداخته پهلوی می‌دونن.

  پاسخ

  🤣🤣🤣عالی

  پاسخ

  دیگه خواهشا واسه خودتون تارخ سازی نکنید ترکان بربر کلا 300سال قدمت دارن اونم از فلات مغولستان به این مناطق اومدن یاد جمله مصطفی کمال آتاترک میفتم که میگفت خوش بحال ایرانیان که تاریخ قوی و ریشه دار دارن ما هم تاریخی نداریم مجبور به تاریخ سازی هستیم

  پاسخ

  کوروش یا کُرُش درزبان ترکمنی یا همان ترکی باستان به معنی کشتی گیرنده وبرنده شونده هست،زیاد ازرگ وریشه حرف نزن ترکها ودراصل ترک ایمانها نوه حضرت نوح وفرزند یافث هستند بزن گوگل تاروشن شی

  پاسخ

  داداش میشه کم گوه بخوری میشه کوروش رو به خودتون نسبت ندین اصلا به نظرت ترکا تو حد و اندازه‌ای هستن بخوان اونو به خودشون نسبت بدن

  پاسخ

  دوست عزیز، اعراب و حبشی ها و مصری ها از نسل حضرت نوح هستند. ترک ها که (در ریشه) مال آلتای و مغولستان و شجاعستان هستند، بنظرت حضرت نوح پاشو گذاشته اونجا؟

  پاسخ

  بعدشم توی گوگل بزن،آیا ترکمنها مغول هستند،بعدمیفهمی چندهزارساله ترکها هستند.مشتی پسره ارشد نوح یافث بوده، ابوترک هم پسره یافثه.زنده باد تمام اقوام ایران

  پاسخ

  جالبه آقا تو که ترکی. و با سواد. نوه ساختی مغز سامانه چرا چی میگی. ترکا مغل بودند

  پاسخ

  آقا چیه دور برتون داشته وایسا بینم چطور شده ترک ها موغول هستن پس حتما غزنویان و سلجوقیان و خوارزمشاهیان هم فارس بودن؟

  از نظر شما ترکها ، خدا هم ترک بوده ، ۱۲۴ هزار پیامبر هم ترک بودند . انگلیس هم ترک بوده و قبلا تحت حاکمیت چنگیز خان ترک بود… امریکا هم زبانش قبلا ترکی بود و بعد تغییر کرد به ترکی مغولی ….. خدارو شکر همه پن ترکا بیسواد هستند و خائن به وطن .

  پاسخ

  تودیگه ازخداهم نمیترسی چون اصولا آدم بااصل ونسب وقتی به آخرخط میرسه خدارومسخره نمیکنه،چراناراحتی برو گوگل سرچ کن ببین نوح سه تا پسر داشته سام،حام ویافث بعد به همه جزخودت توهین کن، بهترین قوم اونیه که تقوای بالایی داشته باشه،حالا خودتو اجدادتونگاه کن اگه اصالت داری جرات نمیکنی به کسی توهین کنی من تورک ایمان هستم وبیشتربه ایرانم افتخارمیکنم و بانظرچندتا هنجارشکن نسبت به هموطنای عزیزم چه فارس وترک وترکمن وعرب وعجم وبلوچ وسیستانی ولک ولرو بختیاری ومازنی وگیلک وتمامی اقوام دیگه نظرم به ایرانم عوض نمیشه.پسر،اصیل.دختر،اصیل.خودش یه دولتیه.پسربی اصل،دختر بی اصل،خودش یه محنتیه.زنده باد ایران همدل،مرده باد هنجارشکن

  عزیز من چرا جمع میبندی
  من خودم ترکم ولی این چرندیات رو همیشه باهاش مقابله میکنم

  دم شما گرم عزیز

  ای وطن پرست غرب زده موقعی که در مورد خدا حرف میزنی بدون که اگه خدا بگه خیلی دقیق میگم ها ناراحت نشی یه لحظه یه الکترون از حرکت وایسه توبدنت پیوند بین اتم های نافلزی دی ان ای بدنت از هم میپاشه بعدشم هسته ی سلول بعد خود سلول حالا اگه این سلول عصبی باشه مغزت از کار میفته و بعدش میری پیش همون کسی که دربارش همچین حرفی زدی

  همه ترک ها باهم یکی هستند ها ولی مگه ما ترکمنیم که حتی موغول هم باشیم

  پاسخ

  توهمات کوروش پرست ها پایان ندارد

  پاسخ

  توهمات عرب پرستان چطور؟

  پاسخ

  ایرانیان باید مدیون استیلای اعراب باید باشند چون هر آنچه از هویت وافتخار وکتب وادبیات ودانشمند وشاعر وخط چهره آنچه مردمان این فلات به آن مباهات میکنند بعد از استیلای اعراب دارند شما یک کتاب علمی ویا دانشمند واقعی نه افسانه ویا شاعر و ستاره شناس از قبل از اعراب نام ببرید

  خب عامل اینکه تو بچه پر رو الان میتونی این استدلالو بکنی اینه ک وحوشی ک ب ایران حمله کردن تمام کتابخانه‌ها و آثاری ک زورشون رسید رو از بین بردن. دیگ اینو ک نمیتونی تکذیب کنی قربونت برم.

  💩💩💩💩💩💩💩

  پاسخ

  البته شاید مامانت بهت حقیقت رو نگفته

  پاسخ

  والله بزرگتر از کوروش انسانی ندیدیم که پرستش میکنم

  پاسخ

  والله بزرگتر از کوروش انسانی ندیدیم برا همینه که پرستش میکنم

  پاسخ

  👌👏👏👏👏👏👏

  پاسخ

  سلام
  «ترک» یک کلمه جا افتاده و مصطلح هست که اصطلاحا به هر ملتی که به یک زبان ترکی سخن می‌گوید، اصطلاحا ترک می‌گویند. ولی خب در حقیقت ما در ایران ترک نداریم. ترک اصل متعلق به منطقه‌ای به نام ترکستان که شرق قزاقستان، مغولستان، شمال و غرب چین و جنوب روسیه هست. در کل ریشه اصلی ترک ها به زردپوستان ترکستان و مغولستان، سیبری و آلتای برمیگرده و رابطه مستقیمی با مغول‌ها دارند. ترک‌ها اندک اندک مهاجرت کردند سمت آسیای مرکزی (منطقه اساطیری توران) و شمال دریای خزر (خزرستان) و قفقاز و قبچاق و در نهایت آناتولی. اما ترک های ایران در واقع ترک نیستند، مردم بومی آذربایجان و اران قبل از ورود آریایی ها، تات‌ها و کاسپی‌ها و لگزی‌ها بوده و بعد از آن نیز ماد، و سپس آذری(آذربایجانی)ها بودند. قبل از مهاجرت ترک و مغول به سمت آناتولی، زبان آذری‌های ایران ترکی نبود و بعدا تحت تاثیر فرهنگ ترکی قرار گرفت. الان اگر دقت کنید چهره یک آذری سفیدپوست آریایی، با چهره یک ترک-مغول زردپوست بربر هیچ شباهتی نداره. و خب آذری ها در حقیقت ترک نیستند فقط ترک‌زبان هستند و یک زبان ترکی دارند (ترکی آذربایجانی). قرقیزهادنیز همینطور هستند، زیرا چینی ها زمان فتح قرقیزستان قرقیزی‌ها را یک ملت سفیدپوست با چشم های عسلی و زرد توصیف میکنند و از خود مردم قرقیزستان نیز سوال شد که آیا شما خودتان را ترک می‌دانید، و آنها این ادعای پان‌ترکی را رد کردند و فقط زبان خود را جزو گروه زبان های ترکی دانسته و خودشان را ترک نمیدانند.
  اما متاسفانه پان‌ترک‌های متعصب، مللک تشخیص هویت و فرهنگ و ملیت را فقط زبان آن قوم میدانند.

  پاسخ

  پان ترک فشار بخور☕🗿

  پاسخ

  وقتی فقط دو کلاس بیشتر نخوندی🤣🤣🤣🤣

  پاسخ

  ترکها الانم جزو جایی توی جهان محسوب نمیشن اون زمان که اصلا وجود خارجی نداشتین، توی صحراهای مغولستان در حال غارت و راهزنی بودید.

  پاسخ

  اگه اینجوری بود شمادادشم از کجا اومدین از سحرای روسیه بالای دریای خزر😂

  پاسخ

  اگه اینجوری بود شما از کجا اومدین از سحرای روسیه بالای دریای خزر😂

  پاسخ

  اره صحرا نه سحرا مهندس

  پاسخ

  آقا معلم مهندس و دکتر ارشد اشکال تایپی هست

  آخه دوبار اشکال تایپی؟ 🙂

  عزیزم به شما هیچ گوهخوری نیست که من به چه شکل و اشتباهی مینویسم از این همه کلمه کاملا معمولی هست که یکیش اشتباه تایپی شع

  با ادب باش پسر کوچولو

  یادتون رفته ها الان فهمیدم فارس ها کلا بی مطالعه هستن فقط پای اینستا هستینو دیوونه بازی های مردم رو لایک میکنید ابله چند کشور ترکی الان بشمرم برات ترکیه آذربایجان قزاقستان مغولستان گرجستان بخش هایی از چین بهش هایی از روسیه و… حالا شما کلا چند کشورید؟ افغانستان پاکستان و ایران که از نصف بیشترش اقوام غیر از فارس هستن بعد پیشرفت های کشور های خالص فارس رو با کشور های خالص ترک مقایسه کن

  پاسخ

  اقا من دانشجو تاریخم. باسواد بیا دعوا کنیم.

  پاسخ

  اقای ترک اصیل یادت رفته اینا همشون جزو ایران بودن بعدم از نظر شماها همه دنیا ترکن در اخر هیچ پخی نیستین واسه اردوغان هم که خودتونو میکشین اصالتا ارمنیه بعدشم باید یونانی ها و مصری و رومی ها بیان درباره تاریخ با ایرانی ها بحث کنن شما ترکا جلو اونا عددی نیستن

  پاسخ

  متاسفانه بعضیها نمیخوان باور کنن که ایران در دنیای باستان چه قدرتی داشته نمونش منشور کورش و کتیبه هایی که در تخت جمشید خشت بودند و بعد از حمله مقدونیها و به آتش کشیده شدن تخت جمشید به صورت آجر در اومدن و انگلیس و امریکا این کتیبه ها رو بردند ترجمه کردند و الان دارن با روشهای اونها دنیا رو فتح میکنن ولی خیلی از ما هنوز درگیر وجود یا عدم وجود کورش هستیم ببینید الان فیلم ۳۰۰ از شکست یونانیها و رمی ها و … طوری ساخته شده انگار اونا پیروز شدن ولی ما هیچ ما نگاه ….

  پاسخ

  از ایران همه تاریخ شناسان جهان میگن. تو منبعت کجاست؟ فضای مجازی یا ویکی پدیا؟ برو دوتا کتاب بخون و دوتا منبع مطالعه کن و با دوتا تاریخ شناس صحبت کن و اینقدر سعی نداشته باشید کسی رو خراب کنید که خودتونو بالا بکشید. این نشانه از فرهنگ شما داره. کل جهان بدون حسادت از تاریخ ایران میگن. ولی تو و امثالت بدلیل فرهنگت و حسادتت نمی خوای قبول کنی. البته منظورم همه تورک ها نیست. چون من خودم رفیق تورک دارم که خیلی با تو فرق می کنه. و اینکه من آذربایجان اومدم مردم خیلی خوبی داره نمی دونم شماها کجایید دقیقا که اینطورید. به هر حال با هم دوست باشیم :))

  پاسخ

  بله دوست عزیز من الان به شما بگم نفهم بیشور بی فرهنگ چیکار میکنه قطعاً جواب میدی حالا کسی هم هخامنشی ها رو نکوبید اصلا برا خودتون اما تاریخ رو عوض نکنین ترک ها قبل از شما بودن دلیل پیدا شدن اون وسایل تو روسیه هم اینه که قبلاً اونجا بودید و ایران اومدید

  پاسخ

  محض اطلاع تویه احمق
  مردم آذری ایرانی هستند نه ترک فهمیدی ،بخاطر جور و ستم حکومت های ترک مردم آریایی آذربایجان ترک‌زبان شدند وگرنه هویت و فرهنگ و تاریخ و نژاد مردم آذربایجان ایرانی هست

  پاسخ

  اقای ترک اصیل اولا اون اصیل بودنو بردار که بهتون نمیخوره بعدم کم از چرت و پرتای پانترکا حرف بزنین اوج قدرت ترکا مال عثمانیه که نادر شاه زد لوله کرد اونارو شماها نادرشاه که اول خودشو ایرانی معرفی کرده بعدم مدرک دراومده که کورده و قبرشم تو قوچان میگین ترکه شماها از رو نمیرین داداش

  پاسخ

  عام جوغت تو هویت نداری ،تو از چین اومدی مغول داری با 100سال ورودت به ایران تاریخو زیر سوال ببری خر نفهم

  پاسخ

  تاریخ نمیدونی ولی ساقی آن خوبه.

  پاسخ

  بی سواد هخامنش وجودنداشت..بعد مهدی که ندیدی وجودداره..متاسفم برای امثال شما که تهاجم غرب روتهاجم فرهنگی میبینین..بعدمتجاوزانی که اجدادمارو کشتن وایرانیارو به غلامی وبردگی گرفتن میپرستی…خلایق هرچه لایق

  پاسخ

  گوه اضافی نخور عرب پرست ببین آقای محمد تو ایرانی نیست تو ایرانی بی غیرتی پس این همه کتیبه و کاخ و دسته نوشته عمت گذاشته تو زمین داداش داری گوه می خوری تا کلاس چند خواندی عرب پرست ؟ تازه مازنی و گیلانی ووو همه قم هایی که دارن تو ایران زندگی میکنند همه ایرانی هستن و حتی آلمانی ها جد و ابادشون آریایی هستن ببین محمد عرب پرست دهن منو وا نکن می بندمت فحش و فحش کشت میکنم

  پاسخ

  دمت‌گرم‌داداش♥️

  پاسخ

  شما هروقت که قصد خواب داری، به اطرافیانت بگو تورو بعد از مدت کوتاهی بیدار کنند
  یا اگر درحال دست و پا زدن بودن بیدارت کنن.
  هخامنشیان نبوده اند ؟؟؟😢🥹🥴
  واقعا در ۵۰ سال عمری که از خدا گرفتم، این شاذترین و در عین حال سفیهانه ترین حرفی بود که شنیدم.
  پاشو داداش، پاشو ….😂🙏🤣

  پاسخ

  شما پانترکها عقل هم دارین خدایی؟ اصلا گیریم رضاشاه تخت جمشید رو جعلی ساخته ، پس این همه کاخ هخامنشی با کتیبه داریوش و کوروش جدیدا در دنیا حتی در ترکیه کشف میشه هم رضا شاه کاشته تو زمین؟

  پاسخ

  چرا زر میزنی تورچ مغول زاده؟

  پاسخ

  اره عزیزم تو راست میگی معلومه یک زره هم مطالعه نکردی بعد میای اینجا چرت و پرت میگی

  پاسخ

  همینجور واسه خودتون توهم می‌زنینا
  چشمات مگه کوره که کتیبه های هخامنشی رو ندیدی?

  پاسخ

  مثل اینکه به شما ترکا خیلی فشار اومده که هخامنشیان رو انکار میکنین

  پاسخ

  شعر نگو بیا پایین گوزو

  پاسخ

  خوب شد گفتی مارو از گمراهی نجات دادی ما تا الان فکر میکردیم تاریخ دان ها تاریخ و میفهمن نگو تاریخ و شما تحریف میکنی 🤣🤣🤣
  اصلا تورک جماعت مگر تو دوران باستانم بوده ؟!؟!؟
  تورکا از نژاد مغول ها اومدن ک اون زمان هنوز تورکی نبوده
  عجب خود تحقیری داری تو باز

  پاسخ

  طفلکی 🤣🤣🤣

  پاسخ

  نخود مغز کی بودی؟؟؟؟ نه ببخشید فندق مغز !!!!

  پاسخ

  کتابهای‌تاریخ‌نگاران‌بزرگ‌تاریخوبخون‌بعدنظربده‌لطفا

  پاسخ

  دو کلمه از نواده مغول

  پاسخ

  نوادگان مغول ها هم انگار اینجا حضور دارن،همون ترکان عثمانی که بهشون افتخار میکنید خودتونو از اونا میدونید و کشورتون ایران رو بهش میفروشید اما اونا شمارو ازخودشون نمیدونن انکار میکنن شماهارو.همونا سنگ نوشته خشایار شاه رو توی ترکیه پیدا و اعلام کردن توی کانالهاشون اما شما پخمه ها هنوز میگید رضاشاه تخت جمشید ساخت

  پاسخ

  نوادگان مغول ها هم انگار اینجا حضور دارن،همون ترکان عثمانی که بهشون افتخار میکنید خودتونو از اونا میدونید و کشورتون ایران رو بهش میفروشید اما اونا شمارو ازخودشون نمیدونن انکار میکنن شماهارو.همونا سنگ نوشته خشایار شاه رو توی ترکیه پیدا و اعلام کردن توی کانالهاشون اما شما پخمه ها هنوز میگید رضاشاه تخت جمشید ساخته?؟یکمی بزرگ شید علقل شید خ.ر…ت رو کنار بزارید

  پاسخ

  یک مشت دروغ

  پاسخ

  یافته‌های باستان‌شناسی مشتی‌ست بر پوز یاوه‌گو.

  پاسخ

  ابله حیف آن اسم که یدک می کشی تاریخ ما ایرانیان در جهان قدرت و اقتدار و امپراتوری هخامنشیان را اثبات کرده تو فکر کنم حتی ده قدم هم از خونه دور نشدی تخت جمشید 300سال ساخت آن طول کشیده جدیداً یه کاخ هخامنشی در روسیه پیدا شده که تا نادان های بیسواد غیره ایرانی بفهمند امپراتوری ایران زمین بیشتر از آن چیزی است تاریخ به ثبت رسانده و شما مخالفان این تمدن دق مرگ شوید

  پاسخ

  چه زری میزنی کلا ۲۰۰ سال بودین بعد ۳۰۰ سال تخت جمشید طول میکشه لابد اونو اسکندر آجراشو انداخته آره😂

  پاسخ

  دروغ

  پاسخ

  آره یکی تویی که راست میگی یکی هم چوپان دروغگو

  پاسخ

  ایران اولین امپراطوری جهان
  ایران بیشترین جمعیت در جهان را داشته یعنی چهل درصد جمعین دنیا یعنی الان نصف دنیا ایرانین
  ایران سرزمین بهترین قومیت ها و نژاد ها
  ایران همیشه جزء اولین ها و بزرگترین ها بودند و الان اگر اینجور شده چند قرنه فقط و فقط بخاطر خیانت و پلشتی بزرگان این مملکته ب امید روزی ک دوباره ابرقدرت بشیم هرچند با بلایی ک سر مردم این ملت اومده خیلی سخته تا خودشونو پیدا کنند ولی این مردم هنوز همون ذات و ژنتیک دارند مثل ارد خوبی ک دست ی نانوا بد افتاده ب امید خود الله دوباره تو همه چیز های خوب اولین و بزرگترین باشیم و در اخر دوستان تاریخ نخونیم تاریخ مطالعه کنیم تا بفهیم بزرگی و سربلندی در اتحاد و درستکاریه و تنها دشمنان پست از اتحاد ما و کل مسلمانان بدشون میاد و با وجود اسلام ما باید اتحادمون مثل برادری باشه و چقدددد بده ک دشمنان متفرق و خوک خور ما اتحادشون از ما بیشتره

  پاسخ

  هیچ افتخاری نداشتند حتی سربازان روبرده ها را پا بست می‌زدند فرارنکنند ذلیل ترین حکومت بود چون بعد ازجمله خشایار هخامنشی به یونان اسکندر ب ایران حمله وکل ایران و آذربایجان را تصرف کرد وصد وبیست سال حکومت کردند و سرانجام ترک های اشکانی جانشینان اسکندر را بیرون ریختند

  پاسخ

  جنستو از بد آدمی گرفتی قاطی داره… چرا چرندیات میگید !! یک جمله در مورد یک تاریخ دان یا حتی یک جمله کتیبه و هر چیزی رو کنید ای جماعت پان ترک خائن رو کن وگرنه تا آخر جهان خریت مدال افتخار شماست ..

  پاسخ

  ای مردم ایشون اسکندر رو آنکار میکنه اشکانیان رو آنکار میکنه انگار چند سال از تاریخ ایران رو نگه داشتن بعد ساسانیان اومدن و از عرب ها شکست خوردن

  پاسخ

  هیچ مدرکی وجود نداره که اشکانیان ترک بودن و این گفته فقط توهم پانترکها بوده ترک ها در زمان اشکانیان حتی در آسیای میانه نبودند

  زبان رسمی اشکانیان از زبان یونانی و فارسی میانه بوده حتی هیچ یک از تاریخنگار های اقوام دیگه مثل یونانی ها رومی ها سوری ها نه تنها از اینکه این اقوام ترک تبار بودند چیزی نگفته بلکه اونها رو به عنوان برادر زاده های فارس ها نام برند

  و مهم تر از همه اینکه هویت ایرانی و دین زرتشتی رو اشکانیان ترمیم کردن اگر رتابطه با فارس نداشتند چرا فرهنگ ترکی خود یا همان فرهنگ یونانی رو جایگزین نکردند ؟؟ این داستان رو هیچکس باور نمیکنه حداقل بس کنید که مسخرتون نکنند

  پاسخ

  خیالات پان ترک امپریالیست
  انشالله یک روز پان عربیسم و ترکیسم برای همیشه ریشه کن بشه

  پاسخ

  آخه بچه،اولا زبان فارسی بعده پیغمبر رواج پیداکرده.قدمت آنچنانی نداره،مخلوطی از زبان عربی وهند واروپاییه،خالص نیست.بعدشم پسرای نوح:یافث حام سام بودن. پسره یافث اسمش تورک بوده،سام عرب بوده، حام هم یهود ومسیح وغیره روشامل میشه.ایپو کل جهان میدونه.میتونی تو گوگل سرچ کنی.زنده باد ایران زنده باد هخامنش ترک ایمان

  پاسخ

  بابا شما چقد خرید

  حالت خوشه؟؟؟ زبان فارسی بعد محمد رواج پیدا کرده؟ پس شاعرانی که در دوران ساسانی اشعار پارسی نوشتن و به دست ما رسیده چی هستن؟ از جمله این شاعران بزرگ باربد، بامشاد، رامتین، سرکش و نکیسا هستند. واقعا شما پانترکها یه مشت توهمیه نژادپرسته بیسوادین.

  گفته شما هم درست ولی در اصل زبان فارسی در زمان سلجوقی ها به کشور های دیگر رواج پیدا مرده

  سید جان اگر خود حضرت مهدی مفتخرمون میکرد به ظهورش به خودش قسم دنیارو روی سر امثال تو خراب میکرد و بقیه شک نکنید که مهدی موعود همه ادیان الهی همان احیا کننده راه کوروش و همه انبیا هست که همان طریقه انسانیت و کماله و در مورد عربی که خود پیامبر میگه من از عربم ولی عرب از من نیست تکلیف عرب تا ابد جاهل رو روشن کرده ولی هستن عربهایی که واقعا انسان هستند پس این پستهارو فقط برای کاهش اشتباهاتمون استفاده کنیم نه برای افزایش اختلاف.درود به کوروش و سلام به مهدی

  دوست عزیز زبان ترکی،درزمان نوح بوده، پسرای نوح حام سام یافث بودن.اسم پسره یافث تورک ایمان بوده بچه،یعی کن بزرگ شی

  پاسخ

  آقا سینا گوگل سرچ کن حضرت یافث ببین چی میاد پسره نوح هستش.اسمش درکتاب شیخ فضل الله همدانی اومده اسم پسره حضرت یافث ترک بوده،کجایی تو بچه

  پاسخ

  حافظ فارس ایرانی بود چرا شعر عربی مینوشت ؟ مغول ها مسیحی بودن یا بی دین چرا مسلمان شدن؟ مسخره حرفات خیلی مسخرس

  پاسخ

  در زمان اشکانیان یا پارت ها که ایرانی ال اصل بودند در شرق ایران چند قوم وجود داشتند؛ سکاها که عموزادگان پارت ها بودند و باز ایرانی محسوب می شدند وقتی اقوام غرب چین که هون ها (یا مغول های که غیر متمدن بودند و اجداد ساکنین ترکیه امروزی هستند) به تخاری ها که باز هم ایرانی بودند فشار آورده در تنگنا قرار دادند، اما تخاری ها هم به شرق کوچ کردند و عرصه بر سکاها تنگ شده در زمان فرهاد دوم که مشغول جنگ در غرب بود به درون فلات ایران خیزش کردند..

  پاسخ

  محمود لامذهب عجب جنسی میزنی عجب فازی بهت میده بخیل نباش به ما هم آدرس بده

  پاسخ

  اشکانیان ترک نبودند لطفا چرندیات نبافید.

  پاسخ

  اشکانیان ترک نبودند لطفا چرندیات نبافید

  پاسخ

  اره بگو پس چرا روحانیان زرتشتی دو تا از پادشاهان اشکان رو کشتن بگو پس چرا اشکانی ها اصلا زرتشت نبودن که حتی توی اهورامزدا نوشته آها بگو پس چرا شما که اصلا فولاد نداشتید رو ترکان اشکانی مجهز به فولادتون کردن آها بگو پس چرا….

  پاسخ

  به همون دلیلی که بنی امیه و بنی هاشم سالها و قرن ها با هم جنگیدند؛ یعنی کسب قدرت و ثروت

  باز هم توهمی دیگر از یک ترک حسرت به دل😀😀😀

  پاسخ

  اسکول خان ، حکومت سلوکیان را مهرداد پارتی (اشکانیان)از بین برد و طبق تاریخ پارت قسمت شرق و شمال شرقی سرزمین ایران واقع شده بوده.

  پاسخ

  اخه خررر به اشکانی ها میگن پارت اونا اصلا یجور دیگه ایرانین اخه ترک از کجا اومده بازم ی کورد بیاد بگه قبوله چون اونام ایرانین نه تو که از بیابان مغولستان اومدی

  پاسخ

  حالا بسیجیان و ارزشی های عزیز هی میخونن فشار میخورن میخونن فشار میخورن به اربابتون روسیه هم اعتماد ندارید ؟

  پاسخ

  نه راستش من از خوندن این مقاله لذت بردم تاریخ ایران باستان بود خیلیم افتخار میکنم به کشورم ایران من نه عربم نه عرب درست نه روشن نه روس پرست من ایرانیم فرهنگ و تاریخم برام مایه افتخاره تازه دوست دارم یه روز به جهان ثابت بشه ایران اولین امپراطوری جهان و شاید بزرگترین امپراطوری باشه

  پاسخ

  دقیقا تاریخ ما را در حمله اعراب نابود کردند و متاسفانه امروزه هم ایرانیان واقعی در جایگاهی نیستند تا بتوانند در قالب فیلم،سریال،یا کتاب و روزنامه به دنیا با افتخار اعلام کنند و وسعت امپراتوری ایران بیشتر از این بوده چون کوروش بزرگ اولین پیامبر عادل و مسیح خداوند بوده و پادشاهی مانند او هرگز پا به کره زمین نخواهد گذاشت و دنیا تا قرن ها به اینکه همچنین مردمانی پا روی کره زمین گذاشته اند به خود می بالند

  پاسخ

  دوست عزیز نه حکومت بزرگ کورش اولین حکومت ونه اولین عادل و نه اولین پیامبر بوده اینا همش هم درقران امده هم درکتب تاریخی، درضمن مردحسابی توداری ازاین میگی که ایران کسی رونداره که پیگیری کنه اینارو داداش حکومت خودما داره میگه ما هیچ تمدنی نداشتیم وتمدن مااز وقتی شروع شده که اسلام به ایران اومد قبل اون همش دروغ تاریخی بوده وکشک ومنحرف بوده ایران دیگه چه توقعی ازدنیا داری، من خودم افتخارمیکنم که مسلمان هستم چون واقعا اسلام واقعی اگررعایت بشه زیباترین دین وانسانیت کامل هستش اماحیف که دست مایه بعضی هاشده وازش نردبان ساختنو،،، بگذریم واردسیاست نشیم . اما اینم باید بگم منم مثل هرایرانی دیگه ای درعین حال به تاریخ وشکوه وقدرت اجداد ایرانیمون می بالم از قبل از مادها وهخامنشیان تا ساسانیان وحتی تا افشاریه وزندیه

  پاسخ

  الان لذت میبری از اینکه برده عربایی؟

  پاسخ

  آخه بچه مگه پیغمبر واماما واصحاب ومالک اشتر وغیره عرب نبودن،چرا کاسه داغترازآش میشی اونوقت؟؟!

  پاسخ

  قطعا ویقینا دولت مقتدر و بنام هخامنشی قوی ترین کامل ترین و مردمی ترین حکومت دوران هست علم مهندسی ساخت انواع قنات سد سازی پست استانداری ضرب اولین سکه دادگاه ودادرسی ممنوعیت برده داری وخیلی چیزهای دیگه پایه گذارش این حکومت بوده و دنیا ایران را با کوروش وداریوش کبیر میشناسن و من ازینکه دراین قلمرو زندگی میکنم خیلی خوش شانسم خوشحالم وافتخارمیکنم به این سرزمین امیدوارم دوباره این سرزمین به اوج و عظمت دوره هخامنشیان برگرده

  نگاییدم😎

  وجود امپراطوری هخامنشیان و اولین منشور حقوق بشر ساخته توسط اونها رو تاریخ تایید کرده همه محققان تایید کردن

  پاسخ

  خیلی هم جالبه این دوستانی که مدعی هستند تمام اینها دورغه یکبار توضیح نمیدن که مگه میشه اینهمه محقق، مورخ، باستان‌شناس از ملل روسیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، آمریکا و غیره سر اقتدار هخامنشیان اتفاق نظر دارن. اینهمه کتاب نوشته شده. چطور همه اینا میتونه دروغ باشه. توهم توطئه هم حدی داره. اینهمه محقق ک احمق نیستن اینهمه سال در اشتباه باشن یا همه باهم هماهنگ باشن ک ترکها رو سرکوب کنن. یکم فکر کنید. حداقل ی کتاب بدون سوگیری نشون بدید در تایید مدعیاتتون. گیریم پان ایرانیستا ضد شما باشن، کل دنیا ک ضد شما نیستن. اصلا شما ببین چندتا کتاب با عنوان هخامنشیان چاپ شده

  پاسخ

  ببین آقا مهدی ممنوعیت برده داری میگی اون موقع روی سنگ نوشته ها عکس برده داریتون هست و حقوق بشر چی آخه

  پاسخ

  چرا چرت میگی بشر. کدوم سنگ نبشته. اولا داری میگ سنگ نبشته احمق. سنگ نبشته یعنی متن. اون سنگ نگاره اس که طرح روش هست. کدوم سنگ نگاره روش علامت برده داری هست بی سواد

  واقعا تو دیگه چقدر اسکول و احمقی که میگی ایران قبل از اسلام تمدنی نداشته ،
  حرف زدن که بلد نیستی هیچ ، متاسفانه حرف نزدن هم بلد نیستی.
  به احتمال زیاد تو یا اخوند عربی یا رائفی پوری و یا کلا خری، البته صد رحمت به خر

  پاسخ

  خفه شو عرب پرست دیوث

  پاسخ

  و ترک ها بعد از هر حمله(عرب ها و مغول ها) تاریخ شا رو ساختند

  پاسخ

  بله
  درسته متاسفانه
  خیلی از آثار رو عربها و همینطور مغولها که الان به عنوان پانترک میشناسیم از بین بردند
  البته توی یکی از سایتها دیدم که گفته شده مسعود جعفری جوزانی برای ساخت فیلم کوروش پیش قدم شده و دنبال حامی مالی برای ساخت این فیلم هست

  پاسخ

  این یافته‌ای باستان شناسی فشار مضاعفی را سرسپردگان به دشمنان تمدن ایرانی وارد کرده ایران مه همیشه چون اکنون تاج سر تمام تمدن بشری از اول تاریخ تا به آخر آن روز قیامت خواهد بود ایرانیان اولین انقلابرا در دنیا در دوره ضحاک توسط آفریدن بزرگ صورت دادند واولین مردمی هستند که آزادی را در حکومتشان بر ملت‌های بسیار به منحصر ظهور رسانده اند اکنون نیز براین عصر استعمار باز ندای آزادیخواهی برای تمام ملت‌های تحت ستم از کشور ایران بلند گردیده تاریخ بعد از آزادسازی یهودیان توسط کوروش بزرگ وارتش آن زمان ایران باز نکرار گردیده تا اکنون ملت تحت ستم فلسطین وملتهای تحت سلطه آمریکا را ازدست ضحاکان این دوره رهایی بخشد درود بر ملت تمدن ساز وازاده ایرانی که آنچه را برای خود می‌پسندد برای تمام مردم دنیا پسندیده ودر راه احقاق آن هدف از هیچ فداکاری وایثاری فرو گذارنکرده ونخواهد کرد

  پاسخ

  این هایی که میزنن دروغ ع. ر. ز. ش. ی هستن

  پاسخ

  ایران باستان افتخار و هویت ماست. ایرانیان همیشه در ادوار مختلف نجات دهنده مظلومان بودند. حق پذیری از خصوصیات زیبای ایرانیان بوده و هست. اما شماها نمیدانم چرا فکر میکنید دوست داشتن ارباب حسین و اولادش نفی تمدن باستان است. تاریخ ایران باستان از دولت های کوچک تا بزرگ همه آجرهای این ساختمان زیبای تاریخ ایران هستند.
  در ضمن ترکان امروزی در ایران فقط در زبان اندکی با ترکان اصلی شباهت دارند. ترک ها از نظر ظاهری مردمانی شبیه ترکمن ها بودند. عثمانیان هم از سلجوقیان ترکمن بودند ولی ترکیه امروزی هیچ شباهتی به ترکان عثمانی ندارند. بلکه ترکمن ها در مردمان بومی اناتولی یا آسیای صغیر ادغام شدند و زبان ترکی امروزه در ترکیه بعد از جنگ جهانی به خاطر سیاست های اتاتورک که خودش اصالتی مقدونیه ای داشت، بود.اگه یک آذری الان آزمایش دی ان ای بده مطمئنا شباهتی با ترکان اصلی نخواهد داشت بلکه با دیگر مردمان ایران اعم از کرد و لر و فارس و بلوچ و… هم نژادی و هم خونی خود را خواهد دید.
  زبان فارسی امروزه درصد واژگان بسیاری از دیگر زبان ها به خصوص عربی دریافت کرده اما اصالت خود را از لحاظ قواعد و واژگان اصیل باستانی حفظ کرده به طوری که به عنوان مثال در لهجه لری که از زبان فارسی است واژگان بسیاری اصیلی را خواهید یافت. حتی سکاهای ایرانی نژاد که در جنوب روسیه امروزی و کشور های شکل گرفته از شوری سابق زندگی می کردند زبان مشترک با ایرانیان یکجانشین داشتند اما با لهجه های مختلف حرف می زدند.

  پاسخ

  آثار بدست آمده توسط باستان شناسان باز مدرک وسنت دیگری بر تمدن بزرگ ایران وایرانی است که ازاتحاد اقوام مختلف در یک دوره تاریخ حاصل شده بلوچ وترک وکردو اقوام خزری پارتوعربهای ایلامی آن زمان دراین فلات پهناور ایجاد شد واز زمان تاسیس این دولت شاهنشاهی هرچه رابر خود می‌پسندید بر تمام ملت‌های دیگر هم خواستار بوده اندونمونه کوچکی از آن آزادی تمام ملت‌های دربند آن زمان بوده که آزادی ملتیهود ازدست بابلیان آن زمان یکی از نمونه‌ای آن اعمال وخواسته ایرانیان است که در این زمان باز بصورت آزاد سازی ملت فلسطین وکشورهای مو د استعمار غرب در این زمان باز هم اسکار گردیده

  پاسخ

  آثار بدست آمده توسط باستان شناسان باز مدرک وسنت دیگری بر تمدن بزرگ ایران وایرانی است که ازاتحاد اقوام مختلف در یک دوره تاریخ حاصل شده بلوچ وترک وکردو اقوام خزری پارتوعربهای ایلامی آن زمان دراین فلات پهناور ایجاد شد واز زمان تاسیس این دولت شاهنشاهی هرچه رابر خود می‌پسندید بر تمام ملت‌های دیگر هم خواستار بوده اندونمونه کوچکی از آن آزادی تمام ملت‌های دربند آن زمان بوده که آزادی ملتیهود ازدست بابلیان آن زمان یکی از نمونه‌ای آن اعمال وخواسته ایرانیان است که در این زمان باز بصورت آزاد سازی ملت فلسطین وکشورهای مو د استعمار غرب در این زمان باز هم اشکار گردیده

  پاسخ

  آخه فلسطین رو چی به شقیقه، تو اجنبی چطور از زبان ایرانیان سخن میگی .

  پاسخ

  پانترکیسم ملغطه ی از بی سوادی و بی شعوری و بیخردی می باشد،پانترک ها چون خود نه تاریخ و نه گاهشمار تاریخی و تقویمی ندارند و مانند انگل هویت نداشته خود را در تاریخ چین و ایران و روم تحت عنوان دزدان و غارتگران و راهزنان دنبال می کنند ،بخاطر همین بخاطر تسکین نداشته های خود منکر وجود دیگران می شوند تا نداشته ی خود را تسکین دهند ،البته ناگفته نماند مردم آذربایجان ما از هر ایرانی ایرانی تر می باشند و آذربایجان مهد ایرانگرایی نوین می باشد

  پاسخ

  پانترکیسم ملغطه ی از بی سوادی و بی شعوری و بیخردی می باشد،پانترک ها چون خود نه تاریخ و نه گاهشمار تاریخی و تقویمی ندارند و مانند انگل هویت نداشته خود را در تاریخ چین و ایران و روم تحت عنوان دزدان و غارتگران و راهزنان دنبال می کنند ،بخاطر همین بخاطر تسکین نداشته های خود منکر وجود دیگران می شوند تا نداشته ی خود را تسکین دهند ،البته ناگفته نماند مردم آذربایجان ما از هر ایرانی ایرانی تر می باشند و آذربایجان مهد ایرانگرایی نوین می باشد جاویدان ایران و ایرانیان

  پاسخ

  درود بر شرافت بسیار دقیق و زیبا …

  پاسخ

  شما یک لر اصیل وبا رگ وریشه هستی درودبه شرفت

  پاسخ

  آدمهای بی اصالت منکر دیگران میشود تا وجود خودشان را ثابت کنند

  پاسخ

  افسوس که میان ما تفرقه افکنی کردند وگرنه اقوام ایرانی همه با زبان مشترک و با شکوه پارسی زیر یک پرچم زندگی می کردیم

  پاسخ

  خدایا یعنی هخامنشیان از جمهوری اسلامی هم قویتر بودن و فرمانروایشون وسیع تربوده مگه میشه

  پاسخ

  سلام. به نظر من، صحیح است وگستره امپراطوری هخامنشی شامل اطراف دریای مازندران و حتی بخشهایی از شمال دریاچه تا سیبری را شامل می شده است. ایران ستیز و تحقیر ایرانیان توسط روس‌ها و عمال و مبلغان آنان و سعی ایشان در تجزیه ایران و نامگذاری آن سوی ارس با اسم آذربایجان ،درحالی که نام اصلی آنجا پیشتر آران بود، با هدف جدا کردن آذربایجان ایران، از خیانت‌های روس‌ها در تاریخ ایران بوده و هست، بعید نیست نقشه فعلی هم با تجدید نظر روزها ترسیم شده، زیرا که اصلا یک وجب از نقشه شمال دریای مازندران، شامل نقشه امپراطوری هخامنشی نیست.

  پاسخ

  اگه اینجوری باشه که شما از بالای خزر اومدین شما روس هستید که از سرما‌فرار کردین و اونجا مملکت شما هست و جدیدا هم که فرش های هخامنشی در روسیه یافت شده شما روس هستید؟ پس چرت ننویسید حتی اگه ما از مغولستان اومدین دلیل بر این نیست که ترک ها موغول باشد مثل شما که روس نیستید

  پاسخ

  قسمت نظرات رو که می‌خونی، میبینی یه عده معلوم‌الحال که مشخصه از کجا خط میگیرن، تمام روزشون رو دارن میزنن تا به خیال خودشون کوروش و هخامنشیان رو انکار و امثال اردوغانها رو مالک و فرمانروای ایران باستان نشون بدن. بحث بااین افراد توهین به خودتونه. چون اولا اینا خوب می‌دونن واقعیت همینه که توی کتابهای نوشتن.چون خیلی از مورخین یونانی و بزرگ تاریخ، بارها و بارها درمورد کوروش و هخامنشیان نوشتن. دوم اینکه بهتره به منابع و مدارک رجوع کنیم. و مثل روز روشنه که منابع و مدارک، چی‌میگن. حالا بذار یه عده پان، تا میتونن خودشونو جر بدن. دیگه مردم فهمیدن چه کسانی دنبال ایجاد تفرقه بین مردم‌ان

  پاسخ

  ایول باز هم پان ها فشاری شدن

  پاسخ

  نژاد پرستی مزخرفترین چیز دنیاست۰ داریوش هخامنشی خود را پادشاه ۲۳ کشور می نامد۰ یعنی ۲۳ قومیت و زبان متفاوت این یعنی وحدت ۰ اگر آنزمان هر کس راه خودش رو میرفت امپراطوری به آن عظمت ایجاد نمیشد ۰ حال هم همینطوره نژاد پرستی را کنار بگذاریم تا قدرتمند شویم۰

  پاسخ

  من اسلامو قبول دارم و خیلی هم تاریخ میخونم که ما چه تاریخ باشکوهی داریم چه قبل اسلام چه بعد اسلام
  مثل هخامنشیان اشکانیان ساسانیان صفاریان صفویان سلجوقیان افشاریان ولی متاسفانه صنعت فیلم سازیمون هیچ فیلمی از تاریخمون نمیسازن که مارو به کشور های دیگه نشون بدن که بزرگترین تاریخ دنیا مال ایرانه
  تازه بد تر از اون اینه که بیان فیلمی مثل 300 بسازن که ما رو به بقیه وحشی نشون بدن متاسفانه کاریش هم نمیشه کرد
  شما هم اینقدر با هم بحث نکنید ایرانه قدیم بخاطر این قوی بود که همه با حکومتی که رو کار بود وحدت داشتن و وسعتش میدادن ولی حکومت ما الان هیچ وحدتی با هم ندارن چه بزرگ چه کوچیک
  یه نکته بگم تو حرفاتون هیچ وقت هیچ شخصی رو با امام زمان مقایسه نکنید اینو بدونید یعنی همه می‌دونن مثل یهودی ها و مسیحی ها که دشمن اسلامن فراموش نکنید که امام مهدی که بیاد بزرگترین حکومت کل جهان رو داره که هیچ شاهی نمیتونه مثل امام مهدی عجل الله کل دنیا رو تسخیر کنه

  پاسخ

  عالی👌👏👏

  پاسخ

  تو دیگه چه عرب پرستی هستی

  پاسخ

  خرافه پرستی تا کی …..

  پاسخ

  سلام اوستا دوازده هزار سال پیش آمده درست در دوران یخبندان . دوذخ یا دوویخ یا جهنم در اوستا یخبندان است نه سوزان . ایرانیان قبل یخبندان و زمحریر در سیبری فعلی زندگی میکردند که هنوز یخبندان است واگر یخهای سیبری آب شود تاریخ بیش از ۱۲۰۰۰ هزار سال نمایان خواهد شد ایرانیان آن موقع اسپید مان یعنی سفید سفید بودند با موی قرمز یا شرابی سرخ وقتشان از دو متر تا دومتروده سانتیمتر بوده است ، اوستای کنونی اصل نیست چون یونانیان اوستای کهن و اصیل را سوزاندند یونانیان برای نابودی اوستا آمده بودند چون ایرانیان یک خدا اهورامزدا را داشتند و یونانیان خدایان را داشتند که زئوس در راس آن خدایان بوده است هرکول پسر خدای یونانی بود که عیسی کپی هرکول است قوم سامی دین سازی کرده‌اند.ایران از ۲۵۰۰ سال پیش تاکنون دست دشمنان ایران بوده یونانیان عربها مغولها اینکلیسی ها آمریکایی ها و محمد رضا شاه فکر میکرد ما ۲۵۰۰ سال پادشاهی داریم در صورتی که ۱۵۰۰۰ هزار سال شایدهم بیشتر تاریخ ایران زیر خاکهای سیبری است

  پاسخ

  سلام من یک کارگرم کچندوقته سرگذرکاربهم نمیخوره به امام حسین دوتابچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهراع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتراگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنید خدا عزیزانتو نگه داره واقعا کسی میتونه کمکم کنه
  6104337446580449

  پاسخ

  من یک کارگرم کچندوقته سرگذرکاربهم نمیخوره به امام حسین دوتابچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهراع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتراگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنید خدا عزیزانتو نگه داره واقعا کسی میتونه کمکم کنه
  6104337446580449

  پاسخ

  خیلی خوبه که واقعیت آشکار میشه، چندی قبل شخصی در یک سخنرانی گفت؛ آنچه که در مورد عظمت هخامنشیان می گویند چنین نبوده اما روزگار برای مردم ایران سربلندی می خواهد تحت عنوان ایران نه چیز دیگر، مطلب دوم اینکه سال پیش یک باستان شناس آلمانی به آثاری در جنوب رود دانوب اشاره می کرد بجا مانده از لشگر داریوش بوده

  پاسخ

  شاید این آثار متعلق به شاهنشاهی مهردادیا(پونتوس) باشد.
  روزگاری که دو حکومت بزرگ خود را ایرانی می نامیدند. یکی امپراطوری اشکانیان یا پارت ها و دیگری پادشاهی مهردادیان یا پونتوس.

  پادشاهی پونتوس(مهردادیان) ؛
  تمدنی ایرانی_یونانی.

  پونتوس(281_63 پ.م) در آسیای صغیر( شامل بخش بزرگی از کریمه، یونان، ترکیه،گرجستان، بلغارستان،رومانی، اوکراین و روسیه امروزی) به دست دودمان مهردادی تشکیل شد. (با پادشاهان مهرداد نام اشکانی اشتباه نشود)
  مهرداد یکم پنتوسی از طرف پدر داری تبار ایرانی و از طرف مادر یونانی بود. مهردادیان خود را از تبار داریوش بزرگ هخامنشی می دانستند و فرهنگ و تمدن ایرانی را با تمدن هلنی تلفیق کرده بودند.
  این سرزمین ها ( پونتوس و همسایه جنوبی کاپادوکیه) زمانی از ساتراپی کاپادوکیای هخامنشیان بوده و به احتمال بسیار زیاد رابطه بسیار نزدیکی با شاهان هخامنشی داشتند. آنها حتی بعد از سقوط امپراطوری هخامنشی همچنان به تبار ایرانی خود افتخار می کردند و با وجود تغییر زبان در گذشت زمان، باز نام های ایرانی برای فرزندان خود برمی گزیدند.
  نام واقعی این سلسله «مهردادیان» بود ( تنها پس از فروپاشی در 64 پ. م، «استرابو» واژه یونانی پونتوس را برای توصیف شاهنشاهی
  مهردادیان بکار برد)
  با حمله اسکندر مقدونی و شکست داریوش سوم، این بخش هم به قلمروی سلوکیان اضافه گردید.
  ولی با مرگ اسکندر پادشاهی پونتوس توسط شاهزادگان ایرانی در آن سوی رود هالیس در ۳۰۲ پ. م بنیان گذاشته شد.
  به گفته استرابو در تمام شهرهای این پادشاهی آتشکده ها و مغ ها حضور داشتند.
  بدین ترتیب در دوره ای خاص که حدود 218 سال به طول انجامید در منطقه اوراسیا و آسیای صغیر دو دولت خود را ایرانی می دانستند؛ امپراطوری پارت یا «اشکانیان» و شاهنشاهی «مهردادیان».
  در کنار این دو دولت، امپراطوری روم و پادشاهی ارمنستان نیز حضور داشتند.
  پادشاهی پونتوس در دوره «مهرداد ششم» معروف به اوپاتور(یعنی کسی که پدر نیک دارد) به اوج قدرت رسید.
  وی در حالی که خود را دوستدار فرهنگ یونان می دانست به تبار ایرانی خود افتخار می کرد و همواره به آن می بالید. به شیوه شرقی خواجه هایی در حرمسرا داشت، بر تمام پسرانش نام های ایرانی(مهرداد، داریوش، آریوبرزن، فارناک، آرشاک) نهاده و به گونه ای خارق العاده، از خود گذشتگی نشان می داد وی به شیوه پادشاهان پارسی، ساتراپ ها (که یک واژه پارسی است) را به عنوان فرمانداران ایالتی برمی گزید.
  در یک کتیبه که دردسترس است؛ مهرداد ششم به مانند کورش بزرگ لقب شاه شاهان را برای خود برگزیده است.
  مهرداد ششم شخصی مصمم و البته جاه طلب بود که برنامه اش بیرون راندن امپراطوری روم از آسیا و نهایتا نابودی کامل امپراطوری روم بود. در این راستا مهرداد با امپراطوری روم وارد جنگ هایی شد که در تاریخ به «جنگ های مهردادی» مشهور است.
  مهرداد ششم برای عملی کردن این منظور با دولت ارمنستان هم پیمان شد و با ارسال نامه ای از شاهنشاه اشکانی(فرهاد سوم) درخواست کمک کرد

  پاسخ

  عالی، جامع و کامل

  پاسخ

  فرش پازیریک متعلق به ترکهاست و حکومت هخامنشیان هم غاصب حکومت مادهای توروکی تبار هس . این گستره رو مادها ایجاد کردن نه هخامنشیان . هخامنشیان بعنوان غلامان مادها حکومت رو از مادها گرفتن رومی هم زدن داغونشون کردن در واقع عرضه نگهداری مرزهای مادهای توروک تبار رو نداشتن

  پاسخ

  حسین جان حالت خرابه! حتماً یه دکتر برو، با خودت چند چندی ؟

  پاسخ

  پاسخ

  اگه اینجوری هست شما هم روس و هندی هستید چون از بالای دریای خزر میاین

  پاسخ

  !!!! اگه اینجوری بود که شما هم روس و هندی هستید چون از بالای دریای خزر میاین ؟

  پاسخ

  کرد ها حتی تا زمان محمد رضا شاه پهلوی حق نداشتن از کوه به شهر بیان برای تو دوسه تا شهر خودشون و بیشتر تو روستا ها بالای کوه بودن بیمارستان هم باید کاغذ از ژاندارمری میگرفتی از شاه مثل س….گ میترسیدن از قدیمی ها بپرسید قدیم تو شهر ها کرد نبود بعد از جمهوری اسلامی ول کردنشون که جنگ به راه انداختن الان هر کجا بری پر کردن توی بیمارستان ها انگار انگلن

  پاسخ

  انگل خودتی آشغال
  کرد یعنی پهلوانی و مردانگی کرد بودن بزرگترین سند ایرانی بودن هست کردها همیشه درفش همواره برافراشته کاویانی را بر دوش داشته و پاسدار هویت و فرهنگ و ایرانگرایی بوده و هستند و خواهند بود

  پاسخ

  ماد یک فرمانروایی ایرانی می باشد و نوادگان آنان کردها و آذری ها و تالشی ها و ری و مناطق مرکزی ایران تا اصفهان بوده و پیوند و ربطی به ترک ندارد ،ماد یعنی مرکز و میانه یا کسی که امور را مدیریت می کند که مادر از ریشه فاعلی ماد می باشد یعنی کسی که امور خانواده را مدیریت می کند،آن زمان ماد در مرکز اقوام آریایی بود و تمام تیره و تبارهای اریایی را اداره می کرده میتانی ها و ماناهاو ارمنی ها در غرب و سغد و خوارزم در شرق هلتمتی و انشان و پارس در جنوب همه تحت نظارت ماد بوده و هگمتانه پایتخت ماد به معنای مکان اندیشه و همگام شدن بوده و تمام کتیبه های داریوش از ماد به عنوان برادران پارس ها همراه ارمنی ها و کاسی ها یاد شده که هیچ گونه پیوند با بیگانگان نداشته و زبان آنها با پارسی باستان یکی بوده و لباس آنها هم یکی پس خواهشمندم هویت نداشته و بیابانگرد خود را در تاریخ ایرانیان باستان جستجو نکن چون ترکان در قرن ششم میلادی در زمان هرمز چهارم سرو کله ی آنها به عنوان دزد و راهزن پیدا شد که بهرام چوبین آنان را تارومار کرد

  پاسخ

  ابله کمی تاریخ بخون .امپراتور روم (بیزانس)تسلیم حکمت ایران شد ودر کوهدشت لرستان شهری بنام روم اشکان وجود داره معنی لریش یعنی شکست دادن روم ها

  پاسخ

  کلا داداش داری اشتباه میزنی

  پاسخ

  کلا ملت ایران در این چند دهه مشغول حسرت خوردنند.یا حسرت پیشرفتشان در دوران هخامنشیان یا حسرت پیشرفت های کشورهای عربی.

  پاسخ

  ببین داداش تنها راه رها سازی ایران از دست عراق فراموشی اسلامه و آنقدر آدم تعصبی داریم که خون میریزن ولی *یر عرب هارو ول نمیکنن متاسفم برای این نوع عرب پرستان . ما ایرانی هستیم. پیامبرمان زرتشت و خدایمان اهورا مزدا . خدای آزادی و یکتا

  پاسخ

  منطق ترک ها اینه مثلا یک چیز مثل فرش رو تولید میکنن یا مثلا یک کلمه که شاید معنی ای شبیح نباشه ها نوشتاری شبیح باشه مثلا یک قومی قدیمی از ایران استفاده کنه که اون کلمه شبیح یک کلمون باشه اینا میگن پس اینا ترکن. ترک‌ها تا ابد …

  پاسخ

  بزرگترین امپراتوری خوشمام تاریخ.

  پاسخ

  هخامنشیان بزرگترین ابرقدرت کل تاریخ هستند و ابدا عجیب نبست وقتی ترکمنستان در سمت شرق دریای آبسکون و گرجستان و قفقاز در سمت غرب دریای ابسکون جزو امپراطوری هخامنشی بوده اند چگونه می‌توان روسیه را جزو قلمرو آنها ندانست هر چند بدلیل بزرگی روسیه احتمالا بخش‌هایی از این کشور در کنترل هخامنشیان بوده و بدلیل هوای بسیار سرد و یخبندان روسیه عملا راه گسترش هخامنشیان بدرون مناطق دورتر عملا غیر ممکن بوده اما با توجه به کشف گور پازیریک و دانسته های موجود در مورد گستردگی این امپراطوری احتمالا تمام مردم ساکن در روسیه انزمان نیز مانند مردم یونان و ترکیه به هخامنشیان باج و خراج یا مالیات می‌پرداخته اند .

  پاسخ

  طبق تحقیقات دانشمندان تورک شناس نئاندرتال ها اجداد ما تورکان بوده که زبانی تک هجایی و الصاقی داشتند که 45هزار سال پیش از کوه های آلتایی به سمت غرب کوچ کرده و با تورکان سومری مزدوج شده و ما تورکان فرزندان حاصل از مزدوج تورکان سومری و تورکان نئاندرتال هستیم پس ما از هخامنشیان قدمت مان بیشتر هست

  پاسخ

  🤣🤣🤣🤣
  حرفت خنده دار بود

  پاسخ

  خفه شوچرک کثیف

  پاسخ

  ماد یک فرمانروایی ایرانی می باشد و نوادگان آنان کردها و آذری ها و تالشی ها و ری و مناطق مرکزی ایران تا اصفهان بوده و پیوند و ربطی به ترک ندارد ،ماد یعنی مرکز و میانه یا کسی که امور را مدیریت می کند که مادر از ریشه فاعلی ماد می باشد یعنی کسی که امور خانواده را مدیریت می کند،آن زمان ماد در مرکز اقوام آریایی بود و تمام تیره و تبارهای اریایی را اداره می کرده میتانی ها و ماناهاو ارمنی ها در غرب و سغد و خوارزم در شرق هلتمتی و انشان و پارس در جنوب همه تحت نظارت ماد بوده و هگمتانه پایتخت ماد به معنای مکان اندیشه و همگام شدن بوده و تمام کتیبه های داریوش از ماد به عنوان برادران پارس ها همراه ارمنی ها و کاسی ها یاد شده که هیچ گونه پیوند با بیگانگان نداشته و زبان آنها با پارسی باستان یکی بوده و لباس آنها هم یکی پس خواهشمندم هویت نداشته و بیابانگرد خود را در تاریخ ایرانیان باستان جستجو نکن چون ترکان در قرن ششم میلادی در زمان هرمز چهارم سرو کله ی آنها به عنوان دزد و راهزن پیدا شد که بهرام چوبین آنان را تارومار کرد

  پاسخ

  آدم های حقیر و پست طاقت و توان شنیدن نام بزرگان ندارند تو بدبخت باید اول دهانت رو آب بکشی بعد نام کوروش بزرگ را بر زبان برانی ،جعلی اون کسی هست که نامش تو شناسنامه ات به عنوان پدر قید شده

  پاسخ

  از موتوری جنس نگیر قاطی داره خزعبلات می بافی

  پاسخ

  منکه صاحبم ومث اینا نیستم نه.. سرکارم با علم ودانشمندان و. کشور های پبشرفته هست… ها… جانان کوروش….

  پاسخ

  کوروش از ازل در فلات ایران وجود نداشته جمع کنید خزعبلات رو.. انگار هیچ حکومت و مردمی قبل از کوروش در مملکت وجود نداشتند تمدن های باشکوه تر از خاخامنشیان وجود داشت گه توسط کوروش مل عون از بین رفت.. …طبق نظر پانفارس ها اگه کوروش به کشورهای دیگر حمله کند جنایت کند کشورهای دیگران را اشغال کند نشانه شجاعت و فاتح بودن است اما اگر اعراب و یا ترک ها به کشور دیگری حمله کنند گناه کردند تازی هستند… کوروش تمدن های باستانی ایران را نابود کرده به طوری که هیچ اثری باقی نمانده…حتی اگه تاریخی که نوشتند برای شما ابلهان واقعیت داشته باشه در آخر کوروش توسط یک زن از قوم ماساژت ها در قفقاز کشته میشه..
  جالب تر آنکه یه عده ابله میگن کوروش بدون خونریزی نصف دنیا را اشغال کرده…..
  یک پست در صفحات کوروش پرستی اینستاگرام دیدم که زمان کوروش موبایل و تلفن وجود داشته یه عده هم باور کرده بودند… کوروش پرستی نشانه حماقت شماست

  پاسخ

  تو خوبی دانشمند گوگولی. بخند عمو ببینه گوگولی

  پاسخ

  در جواب علی
  احمق خود نفهمت میگی کوروش از ازل وجود نداشته بعد در پایان لاطاالاتت و خزعبلاتت میگی کوروش توسط یک زن ماساژت کشته شد،واقعا پان‌ترکیسم ملغطه ی از بی سوادی و بی شعوری و بی خردی می باشد،الاغ جان خود اروپایی ها افتخار می کنند که به کوروش می رسند و آمریکا قانون اساسی خود را بر اساس قوانین کوروش نگاشته اما تویه بیمار بیابانگرد وحشی به کوروش بزرگ اهانت می کنی الاغ اول دهنت را بشور بعد نام بزرگ کوروش را بر زبان بیاور مرتیکه بی ریشه و بی هویت پانترک که نه تاریخی و نه هویتی و نه خطی و نه کتیبه ای و نه تقویم و مبدا تاریخی و نه کشوری هیچ کدام را ندارید و مانند یهودیان آواره تمام سرزمین های جهان هستید و از بی هویتی و بی ریشگی میخواهید تمام دنیا را مانند خودتان بی هویت و بی اصالت کنید

  پاسخ

  ببین کوروش میخواست هر جارو بگیره با مردمشون و شهرشون کاری نداشت فقط با لشکریان امپراتور می‌جنگید کوروش آنقدر خوب بود از همه جهان مردم برای کادو می اوردند پس خفه شو عرب پرست دیوث حرومی

  پاسخ

  شاسکول بی هویت آویزون..
  در وهله اول قبل از هخامنشیان کهن‌ترین تمدن بشری ( جیرفت و هلتمتی) تو ایران بوده و ایران خاستگاه اقوام ایرانی بزرگ و قدرتمندی مثل کاسی و گوتی و اورارتو و میتانی و هیتی و… بوده که همگی در مادهای آریایی ادغام و تشکیل هویت واحد مادی دادن که با پارسها و سغدی ها و باختری‌ها و سکاها و خوارزمی ها و هندی‌ها و گندهاری‌ها و پارت‌ها و… یگانه بودند.
  همه اینها ایرانی بودن که بخشی ازشون از قرن ۱۰ به بعد در قالب طرک‌های وحشی مهاجر از مغولستان مستحیل شدن مخصوصا جاهایی مثل ازبکستان و قزاقستان و ترکمنستان و …

  اما پان طورک بی هویت داستان مرگ کوروش هم محل ابهامه و اما مهم این که ماساژت‌ها خودشون قبیله ایرانی‌ بودند و نزاع اونا با کوروش شبیه نزاع دو طایفه همخون بوده. به پان طورک‌های بی پدر مادر که هر روز از … چیز یک قوم میفتن ربطی ندارن.

  کوروش بزرگ‌تری فرمانروای تمام تاریخ مکتوب بشری هست و این خاری در چشم شما وحشیان مهاجر مغول هست که هیچوقت قرار نیست آدم بشین.

  پاسخ

  در جواب یزدان
  بسیار زیبا و متفکرانه بیان فرمودید سپاس از روشنگری شما ایرانی ارجمندم

  پاسخ

  از نظر یه عده پان که هویت نامعلومی هم دارن احتمالن اینم رضا شاه اون موقع زیر زمین‌های روسیه برده کاشته که الان به نام هخامنشی کشف بشه،همینطور اونی که تو آذربایجان هم کشف شده هم رضا شاه کاشته اون هزاران لوح وآشنایان گرانبهای باستانی ایران که تو همه موزه های معروف دنیا هم میدرخشه پانته‌آ شاهد بود رضا شاه ‌محمد رضا شاه وناصرالدین شاه عرق خور بردن گذاشتن کلی هم بهشون پول دادن تا الان بیان بعنوان تاریخ ایران نشون بدن.آاا راستی به همه این باستان شناسا هم رضا شا پول داده اینارو کشف کنن.آخه اینجوری معلوم میشه که تورکها اصلن جایگاهی تو ایران نداشتن.بعد ها اگه ترکی اومد مثل نادرشاه خودشو ترک نمید‌ونست ایرانی مید‌ونست وشاه ایران مید‌ونست وگفته هیچ پانی سمت بارگاه اون نره چون هیچ ربطی به اونا نداره.اون از شاهان دلاور خراسان بوده

  پاسخ

  تو هم یک ا.ر.ز.ش.ی نفهم هستی که احترام به هرکسی را نمی دانی درود بر کورش بزرگ

  پاسخ

  باید به شما عرب پرست های و حرومی چه گفت ها
  ک.س.ک.ش ببین خفه شو ا.ر.ز.ش.ی این همه کتیبه و اینا کشکن بی اصالت و عرب پرست

  پاسخ

  حدود۴۰-۵۰تا ازنظرا رو خوندم چقد بهمدیگه ونژاد همدیگه توهین شده یعنی دشمنی درحدلالیگا، خدانکرده اگه جنگ داخلی بشه همدیگرو تیکه پاره میکنن،ول کنین داداشیا و آبجیا ،باهم دوست ومهربون باشین توروخدا،دنیا دوروزه،

  پاسخ

  به نظرت با احمق هایی که تاریخ ایران رو رد میکنن میشه دوستی کرد؟
  عقایدشون باید ریشه کن بشه

  پاسخ

  برادر و ایرانیای عزیز کوروش کبیر یک انسان مثل ما بود ولی با این بزرگی سرزمینش نزاد پرست نبوده همه رو یکی میدونس حالا از هر نژادی بود ولی انسانیت و یکرنگی و یکدستی همدلی و رحم و مروت به ما آموخت بحث سرچی میکنین الان تو ایران همه قومن چون کورش دورهم جمعشون کرد بدون هیچ فرقی بین اقوام تنها لرها و کوردها ایرانیه اصیلن که نیاز به اثباتی نداره همه دنیا میدونن تمام

  پاسخ

  واقعا خجالت نمیکشید از این همه دروغ بافی، توهم و خودبزرگ بینی الکی..!!!

  فقط یک نمونه نام میبرم تا بفهمید مردم احمق و خر نیستن…
  امپراطوری چنگیزخان مغول، و حتی کشور شوروی در تاریخ معاصر…
  بسیار بزرگتر از امپراطوری هخامنشی بودن..!!!
  شرم کنید از این همه دروغ و تاریخ سازی کشکککک..

  پاسخ

  وایسا ما از نظر مساحت حرف نمی‌زنیم از نظر رفتار اون شاها داریم بحس مکنیم عرب پرست الان همه اروپایی ها و کشور آمریکا دارن از قوانین کوروش پیروی میکنند
  کشکککککککک
  الان کل اروپا داره از قوانین کوروش پیروی می‌کنه با آمریکا و کانادا
  کشککککک

  پاسخ

  یه خواهش ازت دارم قبل از اینکه دونفر را باهم مقایسه کنید اول خودتان یک نگاه بیندازید شما یک انسان بزرگ که تمام جهان ازخوبیش میگه بایک توهم مقایسه میکنید بایک شخصی که اصلا وجود خارجی ندارد امام صاقرت خیلی از این حرفها زده شماباورنکن جنس ناب میکشده علیه السلام

  پاسخ

  اولا کشتی حضرت نوح نبی پدر پوم انسانها که باقی ماندگان انسانها بودند
  در مرز ایران و ترکیه بوده کوه های ارارات واینکه لحجه ترکی قدمتی بسیار دیرینه دارد شکی نیست
  دوما در کتیبه ها از شاه جهان اسم بردند
  یعنی حاکم کل جهان البته شاید و شاید غیر از قاره آمریکا
  در اصل همه لحجشون یکی بوده
  و یک پدر دارند به اسم حضرت آدم
  و مهم تقوا و پرهیزگاری و دوری کردن از گناه هست در درگاه خداوند
  یا علی

  پاسخ

  حضرت نوح تورک بود چون کشتی اش در تورکیه پیدا شده و حضرت ابراهیم از قوم تورکتبار سومری می باشد پس حضرت ابراهیم و فرزندانش اسماعیل و اسحاق هم تورکتبارن

  پاسخ

  خدا و ملائکه و حضرت آدم هم تورک هستن. لطفا از قلم نندازید

  پاسخ

  خوبه محدوده آرارات هنوز طورک نیست متوهم. داستان های تورات اغلب خیالی و یا کپی برداری از اسطوره‌های ملل دیگه هستن.
  طورک هیچ ربطی به یافث و مافث نداره.
  طورک از مغولستان ریشه گرفته و به دلیل تاخت و تازهای چینی ها همیشه به غرب می‌آمدن. تا عهد ساسانی ارتش ساسانی اونا رو تار و مار می‌کرد و پس از دوره سامانیان در خراسان بزرگ به تدریج از طریق غلام بچگی به نوایی رسیدن تا تبدیل شدن به طورکی که میشناسیم .
  بعد از مدتی هم که به طرف آسیای کوچک حمله کردن و طی چند قرن اراضی بیزانس رو اشغال کردن که از دلش امپراتوری سیصد ساله عثمانی و سپس طورکیه نوین بیرون اومد.
  در باقی مناطق هم این وحشیان با بومیان ایرانی در خوارزم و سغد و سکاییه آمیختن و هویت فعلی ازبک و ترکمن و اویغور و… رو به وجود آوردن.
  این هست داستان مفهوم گنگ طورک

  پاسخ

  مجسمه واقعی که نشان دادید متاسفانهدر موزه لور فرانسه نگهداری می شود و منبع درآمد روزانه هزاران یورو بلیط بازدید کننده از جهان برای فرانسه است. آیا امکان بازگرداندن این سرمایه ها وجود دارد؟؟؟؟

  پاسخ

  با سلام ترک های مقیم ایران امروز فقط زبان ترکی دارن و از ریشه مادها که اصالتا آریایی هستند و هیچ ارتباطی با ترک های مغول نداشته و ندارند در ضمن هخامنشیان عادل ترین دولت در آن دوره بوده اند و امام زمان تا زمانی که دنیا به دوران مشابه ای کخ جهان توان قبول کردن امام زمان رو نداشته باشه ظهور نخواهد کرد یعنی تمام دولت های امروزی از جمله ایران شرعی نبوده و تا آن زمان که دنیا دنیایی شبیه دوران هخامنشیان نشه امام زمان هم ظهور نخواهد کرد

  پاسخ

  داود جان خیلی خیلی خیلی ترکی

  پاسخ

  حق گفتی داداش مادها آریایی بودند و به مغول ها و ترک ها ربطی نداشته حتی آلمانی ها اصالتشون آریایی هست

  پاسخ

  خاک تو سرت ترک یاوه گو. ترکها کیلو چندن.

  پاسخ

  مواظب حرف زدنت باش من تحصیل کرده دانشگاه استانبول هستم طبق آخرین تحقیقات دانشمندان تورک شناس و تورک پژو تورکیه اجداد تورکتباران به پروتو تورکان نئاندرتال می رسد یعنی ما تورکان صدو پنجاه تا چهل هزار سال پیش قدمت تاریخی داریم نئاندرتال از ریشه فعل تورکی نقدرتال یعنی مردی که سالیان سال در کوه ها استقامت داشت زندگی کند،زبان تورکتباران نئاندرتالی تک هجایی و الصاقی بود که مادر زبان های قزاقی و ازبکی و ترکمنی و قرقیزی و اویغور و آزری و…. می باشد

  پاسخ

  واقعا که ما نمیگیم کورش بد بوده تاز خودم عاشق دوره هخامنشی هستم ولی نمیشه حپهر چی که خواستین با امام ها بگین اسم کورش در قرآنی آمده که مال پیامبر بود وعلی آن را نوشت پس لطفا دعوای الکی نکنید

  پاسخ

  دوستان لطفا آیه ی پنجاه سوره ی احزاب را بخوانید تا به چشم ببینید که اینهایی که عرب پرست و حزب الهی و پیغمبر امامی هستند و از سوابق درخشان و صفات والای پادشاهان کشور فارس و فارسها ناراحتند، پیامبرشون چه کاره بوده، یه نانجیب دروغگوی زنباره ی فاسد بدکار فاجر بوده که قرآن پرتناقض شیطانی اش هم سخن خدا نیست و ساخته و پرداخته ی خود اعراب است

  پاسخ

  در مورد تاریخ آگاهی کمی داری ولی ساقی خوبی داری

  پاسخ

  بهتر نبود به جای اسرائیل از اسم یا لغت دیگه‌ای استفاده می‌کردید در خیلی از مقالات و متون تاریخی، سیاسی، علمی و…..در بسیاری از کشورهای دنیا هنوز اسرائیل به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته نشده اما شما با ذکر نام اسرائیل دارید بهش رسمیت می‌بخشید لطفا اصلاح متن رو در نظر داشته باشید

  پاسخ

  اسم اسراعیل نباید میومد ولی چی باید میومد فلسطین که اسم رومی هست اون ها گذاشتن

  پاسخ

  آقا امیر به جای این کلمه می توان از کلمه ی سرزمین های اشغالی استفاده کرد.

  پاسخ

  در این هیچ شکی نیست که ایران در روزگاری که اغلب کشورها و ملتها در نهایت بربریت و بندگی بوده اند، ایران یک دولتشهر عظیم بوده است.
  یک امپراطوری عظیم با کیلومترها فاصله در بین چهار سوی آن.
  و ایجاد یک اتحاد و همراهی بین مردم هر منطقه با مناطق دیگر، در حضور یک شاه یا سرپرست از طایفه خودشان و با احترام به آیین و مذهب خودشان
  امیدوارم که ایران دوباره بتواند به آن چیزی که شایسته آن هست برسد.

  پاسخ

  ممنون از سردبیر محترم به خاطر این مطلب مفید.

  پاسخ

  توهم کورش پرست و عرب پرست وترک پرست و غیره را کنار بگذارید فکر کنید چند نفر غریبه در مکانی ناشناخته گیر افتاده آید انسانیت جوانمردی حکم می کند با همفکری و همکاری راهی برای نجات هم پیدا کنید درباد افتخارات گذشته و منتظر موجودی موهوم بدون زمان مشخص هیچ دردی را دوا نمی کند حالا که همه در کشور ایران زندگی می کنیم و گرفتار حکومتی ظالم و خونخوار شدیم برای رهایی از چنگ ضحاک زمانه دست در دست هم برای نجات خود و دیگران کاری کنیم ، من از نژاد مغول هستم که در ایران متولد شده ام و عاشق این سرزمین هستم جانباز جنگ با عراق هستم و حاضرم هزاران بار جانم را فدای ایران کنم.

  پاسخ

  ببین توهم کوروش پرست ها توهم نیس واقعی
  ترک های که میگن ماد ها ترکم و ما از اصالت ماد هستیم ماد ها اصالت خودشون آریایی هست و همش عرب پرستا بین ما ترک ها و مازنی ها و گیلانی ها و بختیاری ها ووو قم های دیگه تفرقه می‌اندازند ترک ها و مازنی ها و گیلانی ها و بختیاری ها و کردها و و و قم های دیگه ای که اصالتوش ایرانیست اگه این نظر منو می خوانید میخواهم بگویم به شما که نزارید یه مشت عرب پرست و بی غیرت و بی اصالتا مثل خانوم لیلا بین ما تفرقه بندازند همه قم های در ایران چه ترک و چه مازنی و چه کرد و چه گیلانی و چه بختیاری و و و قم های دیگه نزارید یه مشت بی اصالت و بی غیرت بین ما قم ها تفرقه بندازند و همه قم ها اصالتشون آریایی هست پس بین هم تفرقه نندازید و نزارید افرادی مثل خانوم لیلا و آقای هادی که عرب پرست هستن بین ما قم ها تفرقه بندازند فعلا

  پاسخ

  اگر اینجا قابلیت پین کردن داشتن این کامنت باید پین می‌شد. حرف حق

  پاسخ

  تمام کشورهای دنیا مثل همین کلیپی که از روسیه میبینیم دارن هر تلاشی میکنن تا یه جوری خودشون رو وصل هخامنشیان کنن و بگن کوروش برا کشور ما بوده. حتی ترکیه مجسمه کوروش رو درست کرده و اعلام کرده که کوروش پادشاه ترکیه بوده. اونوقت یه مشت پانترک داخل کشور جمع شدن و میگن کوروش و هخامنشیان وجود نداشتن

  پاسخ

  افسوس که از اون تمدن و بزرگی و شکوه اثری باقی نمانده و نام کورش حتی به دست خودمون داره از بین میره آرامگاه کورش توی کشور خودش غریبه

  پاسخ

  خفه شدین عرب پرستا؟؟ پادشاهی امام زمانتونم به گرد خاک کوروش بزرگ نمیرسه

  پاسخ

  الان یه پانچرک میاد میگه رضاشاه بزرگ شاهنشاه ایران زمین رفته ساخته .🤣

  پاسخ

  با عرض سلام و تشکر
  بخاطر مطلب فوق
  آیا تا کنون به مشابهت نام کشور کامبوج، با کمبوجیه دومین پادشاه هخامنشی توجه کرده اید.
  پژوهش روی این مسئله می‌تواند افق های جدیدی در قلمرو ایران باستان بگشاید.
  موفق باشید.

  پاسخ

  ی عده احمق میگن تخت‌ جمشید شاه ساخته خوب تو که این حرف میزنی نمیدونم مال کدوم گوری هستی از کدوم طویله در اومدی. به ما ک اینجا زندگی می‌کنیم ک نمیتونی حرف مفت بزنی اینجا محل زندگی اجداد ما هست ک پدر بزرگان ما همگی از این آثار صحبت میکردن و پدران اونا هم از این امپراطوری صحبت میکردن واسشون
  کلا منطقه تخت جمشید و پاسارگاد نقش رستم نقش رجب شهر استخر همگی محل زندگی پارس ها بوده و هست و همگی پارس زبان هستن بیا ببین تو اینترنت سرچ نکن اکثر نوشته های اینترنت چرت هستن
  شهر مرودشت ک شهری جدیدی هست ب گفته همه ک اصلا چیزی نمیدونن
  شهر پارسه چندین دروازه داشته یکی از دروازه ای اون اسمش مرو بوده نام نوعی گیاه ب خاطر دشت وسیع بودن اسمش مرودشت گذاشتن و اون زمان اینجا شهر پارسه بوده همینطور ک الان دارن دروازه هاش پیدا میکنن قدمتش از هگمتانه هم بیشتر بوده
  انشان ک یه عده میگن مال استان خوزستان هست البته داخل اینترنت گفته بهشون
  انشان تو فاصله 50کیلومتری تخت جمشید قرار داره نزدیک شهر بیضا لوح گلی پیدا شده کاوش گران 100درصد تایید کردن
  شاهان هخامنشی ک اردشیر1.2 خشایار شاه1.2داریوش و.. همگی در این مناطق متولد و دفن شدن چون سرزمین اجدادشان بوده
  جالبه پارس های این مناطق هیچی نمیگن البته توضیحی ندارن چون هخامنشیان پارس بوده
  بعد طرف از ی استان دیگه پا میشه میاد میگه کوروش لر بوده خداوکیلی لباسشم تفسیر میکنه. لباسش 100سال قدمت نداره
  ماده عیلامی ها لر بودن
  پارت ها کرد بودن
  پارس ها همون پارس فارس هستن و حکومت هخامنشیان را ب کمک دیگر اقوام ایرانی تاسیس کردن
  اینقدر از قدمت صحبت نکنید مهم نوع قدرت حکومت فرهنگ هست نه فقط قدمت اگه ب قدمت هست دایناسور از همه جلوتر هست

  پاسخ

  یکی میگه ترکها ایران را نجات دادند ،🤔🤔🤔 ترکها
  یکی میگه شاهان هخامنشی لر بودن
  یکی میگه نه عرب بودند
  یکی به اسم اسراییل گیر میده
  یخورده معلومات هم خوب چیزیه یخورده توجه به اسناد تاریخی هم خوبه
  هخامنشیان فقط وفقط فارس ولا غیر

  پاسخ

  عمو هخامنشیان تورکتبار بوده اند

  پاسخ

  امپراطوری هخامنشی ادامه سلسله کیانیان است و جهان شمول است یعنی بر کل جهان تسلط داشته و کیانی هم ادامه پیشدادیان با یک وقفه است
  با پایان موقت سلسله پیشدادی دولت شهرها در جهان به وجود آمدند برای همین یک جنگ دایمی در جهان بین دولتهای بازمانده به وجود میاد و در نهایت هخامنشیان موفق به حکومت واحد میشوند
  حتی اسکندر مقدونی و غیره خود را منصوب به سلسله پادشاهان جهانی می‌دانستند و تسلط بر جهان را حق خود می‌دانستند
  حتی امروزه هم بحث جهانی شدن رواج دارد که در حافظه بشر ثبت شده

  پاسخ

  بزرگوار افسانه و تاریخ رو خلط نکنید. همین ادعای شما باعث میشه پان ترک‌ها ادعاهاشون رو به مسند بشونن. لطفا مطالعه کنید.

  پاسخ

  درودبر کوروش

  پاسخ

  هخامنشیان اولین ابرقدرت تاریخ و در زمان خودش بزرگترین دولت جهان بوده و ما که بازمانده اونها هستیم عوض افتخار می گیم اصلا کوروش وجود واقعی نداره و تخت جمشید روز به روز آب تر می شود

  پاسخ

  منظورم ب اون عده از دوستان هست ک هخامنشیان را میچسبونن ب خودشون از خصوصیات مهم هخامنشیان نژاد پرست نبودن اینو میگم ک بدونید مثلا تو فلان ورزشگاه هنوز شعار نژاد پرستانه میدن و اینکه تو فلان استان بجز اقوام خودشون اصلا هیچ کس رو راه نمیدن و اذیتش میکنن بعد همینا دم از اصالت غیرت میزنن رو حرفم فکر کن ببین کیا گفتم
  عامو کاکو هخامنشیان پارس فارس بودن زیاد ب خودتون فشار نیارید شهر شیراز قبلا ک اکثرا فارس بودن خیلی خوب و فرهنگ داشت الان گروه های اومدن داخلش نابود کردن این شهرو
  کمتر از اصلات غیرت بگید ی عده یه حرف مفتی کردن تو سرتون چون میدونن خیلی متعصب هستین. تعصب هم از نظر روانشناسی ینی اسکلی احمقی شما هم دنبال این حرف گرفتین

  پاسخ

  شاهد۳،۱۸^:*بنهاد، تا از حیرت و اضطراب برهیدودرروی زمین انواع مختلف حیوانات ج ط را منتشر وپراکنده ساخت و هم از آسمان آب باران فرود آوردیم و بآن آب نباتات گوناگون >پرفایده<برویاندیم(م۱۰) اینهمه آفریده خداست ع حال شما بگوئید آنانکه بجز خد(امعبودشما) هستنددر جهان چه آفریده اند بلکه ستمکارا(ن مشرک که آنهارا شریک خدا گرفتند دانسته و آشکاردر گمراهی هستند(د۱۱)*

  پاسخ

  محمد برو یک سرچ کن عکس کوروش رو نگاه کن و عکس اسکندر مقدونی .در عکس اسکندر مقدونی می بینی که کلاهش دوتا شاخ داره در حالی که کوروش نداره و همانطور که می دونی ذوالقرنین یعنی صاحب دو شاخ .

  پاسخ

  عده ای به خاطر رویای تجدید امپراطوری فارس بدبختمون کردند.شما فکر کردید واقعا به خاطر اسلامه که همه جا دخالت می کنند ؟ اگر به خاطر حس مسلمانی بود چرا دلشون برای میانمار و مسلمانان ایغور چین و کشمیرهند و…نسوخت؟ یک عده ای هستند که تمام تلاششون اینه که امپراطوری فارس رو برگردونند ولی پشت دین اسلام پنهان شده اند تا بچه مذهبی ها راضی بشوند بروند و در خارج از مرزها بجنگند.و الا شما بروید در مورد علوی های سوریه مطالعه کنید اصلا تا همین چند سال پیش حتی شیعیان اون ها رو کافر می دونستند چون عقیده دارند خدا در جسم امام علی حلول کرد و ابن ملجم با کشتن امام علی خدا رو آزاد کرد و…ترک ها هم دوست دارند امپراطوری عثمانی برگرده، روسیه دوست داره نه تنها شوروی سابق رو برگردونه بلکه ترکیه و خیلی از کشورهای دیگه رو اشغال کنه و با حمله به اکراین هدفش رو شروع گرده.
  به خدا قسم زمان زود می گذرد و تا چشم به هم بزنی عمرت تموم شده بگذارید خوب زندگی کنیم .شما اگر بتوانید برای همین ۸۰ میلیون ایرانی یک زندگی نرمال فراهم کنید ممنون می شویم .امپراطوری فارس رو بگذارید برای افتخارات تاریخی.

  پاسخ

  اونچه میشه بهش افتخار کرد تاریخ با شکوه شاهنشاهی ایران بوده. و بعد اسلام و هجوم اعراب و این حکومت آخوندهای وطن فروش فقط نکبت بود

  پاسخ

  تقریبا تمام نظرات رو خوندم .خلاصه بگم نژادپرستی موج می زنه .ما همه بندگان خداییم و پدر ومادر همه ی ما آدم و حوا هستند و گرامی ترین و عزیزترین ما در پیشگاه خداوند با تقوای تربن ماست .خداوند به قیافه و چهره و نژادمون نگاه نمی کنه خدا به قلب ها و نیت ها و اعمالمون نگاه می کنه .تو خوب و مهربان باش و همه را دوست داشته باش .زندگی این طوری برای خودت هم زیباتر می شود.اگر می خواهی ثابت کنی که تاریخت واقعیه الان خوب باش .چه فایده ای داره زمانی که فقط بتوانی به گذشته ات افتخار کنی ولی الان چیزی برای گفتن نداشته باشی.اگر شما می خواهی ثابت کنی داری فرهنگ و تمدن بوده ای باید این فرهنگ و تمدن رو در زندگیِ الانِ خودت نشون بدی.بعضی ها گفتند اعراب تاریخ ما رو سوزندند خوب اگر سوزوندند پس این همه تاریخی که می گویید از کجا درآوردید ؟پس خارجی ها چطور تونستند براتون اون تاریخ رو بنویسند؟ مگر اعراب فقط به ایران حمله کردند؟ چرا کتاب های ملل دیگر را نسوزاندند؟ به خدا با نژاد پرستی کشور پیشرفت نمی کند فقط دچار آشوب و هرج و مرج می شویم و قدرتمان را از دست میدهیم . ما همه ایرانی هستیم مهم نیست چه نژادی داریم مهم این است که خانه ی همه ی ما ایران است .ما مثل یک خانواده ی بزرگ هستیم که فرزندان آن خانواده با هم تفاوت ظاهری دارند ولی کنار هم زندگی می کنند و در شرایط سخت همدیگر رو یاری می کنند.مهربانی زیباست بیایید با هم مهربان باشیم.

  پاسخ

  تفرقه بنداز و حکومت کن. واقعا شرایط زنگی و رفاه اجتماعی بر اساس لیاقت مردم اون کشوره.خوب به جون هم بیفتید. خیلی خوب‌ از درصد اتحاد آمار میگیرن

  پاسخ

  بقول معروف که می گوید اینها برای فاطی در شرایط مصیبت بار حاضر تنبون نمیشود،گفتن داشتم داشتم هم دردی دوا نمی کند مهم دارم دارم هست که از صدقه سر نامسیولین نالایق و غارتگر و ستمگر و سانسور گر هر روز مردم ایران،فقیر تر می شوند و در دنیا هم خوار و خفیف تر!!!

  پاسخ

  لعنت بر عرب که عامل تمام بدبختی های ما ایرانیان است ،حتی سایه عرب هم نجس هست

  پاسخ

  تمام بدبختی های ما ایرانیان از عرب و عرب پرستان هست

  پاسخ

  درسته سامان با هم باشیم وگرنه دشمنان نقشه گربه ما را باز هم کوچک می کنند. اون مهدی یک ایرانی با غیرت از نسل کوروشه که می یاد.

  پاسخ

  تاریخ امپراتوری هخامنشیان بی تکرار در طول ادوار بشریت که متاسفانه ما ایرانیان بعلت عدم حس ملی گرایی این قسمت از تاریخ ایران مهجوری به فراموشی سپرده شده است

  پاسخ

  روزگاری‌بودکه‌باهرجشن‌وتولدخجسته‌نهالی‌بیادسبزیه‌آن‌تولدمیکاشتند
  روزی‌مردی‌ازوحوش‌آمدوآن‌رسم‌رابه‌ذبح(سربریدن)خلایق‌آفریدگاربدل‌کرد
  ورنگ‌کشورمان‌ازسبزی‌به‌سرخی‌خون‌جوانانمان‌بدل‌گشت
  ازآن‌وقت‌روزمان‌سیاه‌شد
  باشدکه‌طلوع‌خورشیداهوراییمان‌سفیدی‌پرچممان‌راطنین‌اندازکند

  پاسخ

  در جواب سعید
  فرمایش شما درست اما نخستین گام برای بازسازی فرهنگ ایرانی مان برگزیدن نامی ایرانی می باشد پس دوست ارجمند نخست از نام خود فرهنگ سازی را آغاز کنید و تمام آثار شوم عربی از برگزیدن نام عربی برای فرزندانمان آغاز می شود چون با برگزیدن نامی بیگانه راه برای رخنه بیگانگان باز می شود و پیوندمان با نیاکانمان بریده و قطع می شود

  پاسخ

  فلسطین نه اسقاطیل

  پاسخ

  تا زمانی که عرب هایی که در زمان صفویه وارد ایران شده اند و خود را همرنگ ما کرده اند را از ایران بیرون نریزیم هر روز همین بدبختیا و بیچارگی ها رو خواهیم داشت،چون ذات هر انسانی همان هست که بوده و قابل تغییر نیست عرب تا هزاران سال عرب خواهد بود و خود را دشمن ما و دشمن آب و خاک ما خواهد دانست و قبلگاهش عرب و سرزمین های عربی هست و از هر موقعیتی برا ضربه زدن به ایران و ایرانی استفاده خواهد کرد

  پاسخ

  فقط،همین رو میگم ابلح

  پاسخ

  بدشم همه کتابای اسمانی عربی نوشته شده چون اکثر پیامبرای ما تو کشورای عربی بودن ۱۲۴ هزار. پیامبر داشتیم حضرت ابراهیم تو کشور عربی بود یهودیه حضرت موصی تومصر حضرت عیصی تو کشور عربی بد کل دنیا بیان بگن حضرت عیصی حضرت موصی عرب بودن بیام برای کشورمون پیامبر انتخاب کنیم پیامبر از اسمش معلومه پیام اور ک خداوند انتخاب میکنه انسان اگه دینتونو قبول ندارید توهینم نکنید هر جور دوست دارید زندگی کنید خداوند انسانو ازاد افریده همه پیامبرایه مام بازور بدین دعوت نمیکردن میگفتن یا قبول میکردن یا نمیکردن

  پاسخ

  بدشم همه کتابای اسمانی عربی نوشته شده چون اکثر پیامبرای ما تو کشورای عربی بودن ۱۲۴ هزار. پیامبر داشتیم حضرت ابراهیم تو کشور عربی بود یهودیه حضرت موصی تومصر حضرت عیصی تو کشور عربی بد کل دنیا بیان بگن حضرت عیصی حضرت موصی عرب بودن بیام برای کشورمون پیامبر انتخاب کنیم پیامبر از اسمش معلومه پیام اور ک خداوند انتخاب میکنه انسان اگه دینتونو قبول ندارید توهینم نکنید هر جور دوست دارید زندگی کنید خداوند انسانو ازاد افریده

  پاسخ

  شما عرب ها همه احمق تشریف دارید و خداوند این همه پیامبر برای شما فرستاده اما آخر آدم نشدید

  پاسخ

  برای خودت بهتره که همش این نگی که تمام کتب ادیان عربی بوده و پیامبران همگی عرب بودند نه دوست خوبم اینکه عیسی وموسی و… همشون در مناطقی که امروزه عربی حرف میزنند دلیل بر عرب بودنشون نیست این مناطق بعد از تصرف بدست اعراب مسلمان زبانشان به مرور به عربی تغییر کرد تورات که حداقل هزار سال قبل ظهور اسلام توسط خاخام های یهودی به زبان عبری نوشته شده چطور مدعی عربی بودنش هستی اناجیل چهارگانه هم توسط کشیشان حداقل چهار صدسال قبل اسلام به خط لاتین نوشته شده اینم عربی حساب کردیش؟اصلا زبان عربی تا قبل پیدایش اسلام اثری از آن نمیتونی در کشورهای مثل مصر،لبنان،سوریه،اردن،اسرائیل،فلسطین،حتی عراق پیدا کنید آن وقت میگی زبان تمام مدعیان نبوت عربی بوده؟راحت هرچیزی که آخوند میگه باور نکنید قبلش یکم مطالعه کن چون فلان شیخ در تی وی گفته زبان کل آدما درقیامت عربیه باورتون نشه عربی واقعاً قدمت داره نه عزیز

  پاسخ

  کی بودیم !

  چی شدیم !!!!! ؟

  پاسخ

  چقد سطح سوادتون پایینه

  پاسخ

  جهل و نادانی عرب و استبداد و نوکری ترکان غز از خلفای عباسی باعث نابودی تمدن و فرهنگ ایران شد

  پاسخ

  نظر من بدون تعصبات ملی مذهبی و ادامه‌ی بحث این است که حتی ادیان بزرگ ابراهیمی نیز زیر مجموعه ی فرهنگ و تمدن ایرانی هستند.

  (البته ایراد ما مردم کنونی ایران این شده که گمان داریم هر کس با زبان فارسی ، به دین و مذهب بی حرمتی نمود حتماً ایرانی ست و ..

  و یا هرکس طرف حکومت‌ دینی بود ، حتما ضد وطن است و برعکس و لذا هنوز نتوانسته ایم با اینهمه ادعا و شعور و تاریخ و تمدن ، یک اتحاد بین این دو ایجاد نماییم و لذا هر کس هر جا از وطن دفاع نمود ، ضد مذهب معرفی نشود و بازهم برعکس..

  بنابراین معتقدم که فعلا هر یک حریم خود را نگاه داریم تا شاید یکی هم پیدا شد و توانست این اتحاد و عشق را بین ما دو گروه وطنی و مذهبی بوجود بیاورد اما..

  اما از بحث اول دور نشویم حتی معتقدم که خاندان قریش نیز ایرانی الاصل بوده و ما متاسفانه اقوام و مردمان کرد و بوشهری‌ها و هرمزی ها و خوزی ها را در بوجود آمدن قوم عرب،دست کم گرفته و شاید ندانیم که خود قوم عرب هم توسط خود ایرانیان باستان به این نام یعنی مردم بیابانگرد نام گرفته باشند و لذا یکی دیگر از اقوام ایرانی اما بمرور و بدلایلی نامعلوم ، طرد شده و..
  (و الا ادامه‌ی ماجرا که فعلا جای بحثش اینجا نیست اما لطفاً فقط نقش ۳۰۰تا۴۰۰سال حکومت‌ متوالی ساسانی یا زیر سایه بودن یک گروه بیابان گرد هموطن را و نقش سلمان فارسی در علاقه اش به ایران و اتحاد ایرانیان در مقابل ترویج و هجوم مسیحیت آن زمان و علاقه اش به علم و دانش و دست آخر ، اتفاقات شبه جزیره عربستان را دست کم نگیریم و همچنین نقش تشیع و اسلام در حفظ اتحاد ایران را)
  (حالا تا بعد چه دین و مذهب و حکومت‌ی با چه اعتقادی،بتواند این اتحاد و یکپارچگی را مجددا حفظ نماید.؟پاسخش در زمان خواهد بود)

  پاسخ

  بیا برو خودت رو دوا درمان کن این خزعبلات و لاطاالاتت چی که استفراغ کردی ؟تو از کجا پیدات شده

  پاسخ

  داداش چی زدی،شیشه؟ فارسهای امروزی همان هندوهای مهاجر صد صدوپنجاه سال پیش هستند،و کوردها همان ارتش پیاده نظام هندوی انگلیس،هستند برای جنگ با عثمانی

  پاسخ

  گبسوزییییید
  اولا.. سلامی کنم بر کوروش و داریوش کبیر که تاریخ ایران رو ساختن و ایران رو سر افراز کردند
  از این که بگذریم اول بگم که من ترکم و نظرات رو می دیدم خیلی به ترک ها بی احترامی شده
  …اول از شما میپرسم که شما کی هستید؟ دوما،،شما چطور دارید درمقابل ملتی که آیران رو ساختن و همیشه در کنار شما بودند و ایران رو زیبا کردند این جوری حرف بزنید

  سومن بسوززززه. ک****و+++ن ملت و قومی که ما رو نکشن
  این عدد ها جمعیت دقیق دقیق ترک ها هست👇👇 از ویکیپدیا جمع کردم دقیق ها مثلا جمعیت ترکیه که ۸۵ میلیون ۵۰ و خرده ای زده چون اقوام دیگر هم تو ترکیه هستند دقیق
  که بعضی ها نمیکشن و به ما بدی میکنن حرف های مفت نزنید
  تو ماشین حساب زدم أین در اومد ۵۷۵۰۰۰۰۰+۶۱۵۰۰۰۰۰+۲۵۲۰۰۰۰۰+۱۵۰۰۰۰۰۰+۲۰۰۰۰۰۰۰+۱۲۷۵۱۵۰۲+۱۲۳۰۰۰۰۰+۱۱۶۴۷۰۰۰+۱۰۰۰۰۰۰۰+۵۸۷۶۳۱۸+۴۵۰۰۰۰۰+۴۵۰۰۰۰۰+۳۵۰۰۰۰۰+۱۵۰۰۰۰۰+۱۲۰۰۰۰۰+۹۰۰۰۰۰+۱۰۰۰۰۰۰۵۹۰۶۶۱+۳۱۳۶۲۶+۲۹۳۵۰۰+۳۰۵۵۳۹+۲۷۵۳۰۰+۲۲۴۴۶۰+۲۰۲۰۸۶+۲۰۰۰۰۰+۱۸۰۰۰۰+۱۵۴۴۶۱+۸۱۹۰۰=1250696353 حالا چون کپی کردم بعضی عدد ها شاید دوتا یا عدد دیگه ای بیوفته
  😎جمعیت ترک ها=1٬250٬696٬353 😎 تو ماشین حساب زدم . اگه سرچ کنی جمعیت ترک ها بعد بری ویکیپدیا دونه دونه نوشته با اسم کشور ها
  با کسایی هستم که درمورد ما بد نوشتن پس دهنتونو ببندید دررررررررهههه

  پاسخ

  احسنت من هم رفتم ویکیپدیا نمدونستم این همه جمعیت داریم می دونستم زیاده ولی تا این حد نه
  حتی تو لبنان و عرق و چین و ده ها کشور دیگه ترک هست
  یاشاسین ترک لر یاشاسین آذربایجان💙

  پاسخ

  مردم آذری ایرانی تر از هر ایرانی هستند پس مردم آذری رو ترک حساب نکن چون آریایی هستند

  پاسخ

  مردم آذری از هر ایرانی، ایرانی تر هستند و آریایی

  پاسخ

  خاک بر سرت کنند که منبع تویه احمق ویکیپدیا می باشد واقعا خری

  پاسخ

  💙💛💚💙💙💙احسنت من هم رفتم ویکیپدیا نمدونستم این همه جمعیت داریم می دونستم زیاده ولی تا این حد نه
  حتی تو لبنان و عرق و چین و ده ها کشور دیگه ترک هست
  یاشاسین ترک لر یاشاسین آذربایجان💙💙💙💙

  پاسخ

  مردم آذری ایرانی تر از هر ایرانی هستند پس مردم آذری رو ترک حساب نکن چون آریایی هستند

  پاسخ

  سلام هندوی اصیل لطف کن از اجداد هندوی خودت حرف بزن با تورکها کاری نداشته باش،تورکها رو ایرانی خطاب کردن شرمندگی واسه تورکهاست

  پاسخ

  شما ترک ها چون بیگانه و مهاجر هستید و تاریخی در منطقه ندارید مجبور به جعل تاریخ و منکر دیگران میشوید تا خودتان را ثابت کنید و سرپوش برای بیگانه بودنتان بگذارید آخه نفهم ما ایرانیان فرزندان تمدن آرته و شهرسوخته و سیلک و نادعلی و آنو و هلتمتی و مانا و گوتی و کاسی ها هستیم

  همه مثل شما مهاجر و بیگانه ترک غز نیستن که به ایرانیان نسبت و تهمت مهاجر می زنید تا ننگ بیگانه بودن و مهاجم بودن را پنهان کنید و تاریخ جعل می کنید تا خود را اثبات کنید

  در جواب آیدین
  پانترکیسم ملغطه ی از بی سوادی و بی شعوری و بی خردی است

  😎😎😎💪💪💪

  پاسخ

  🤘🤘✌️✌️✌️🤘🤙👊✊

  پاسخ

  این فیگوری که گرفتی فقط مواظب باش باد در نکنی و بگوزی

  پاسخ

  اگر تو عدد ها اشتباهی شده من رو ببخشید چون کپی و ویرایش کردم اسم کشور ها و ویرگول ها رو پاک و پلاس گزاشتم تا تو ماشینحساب حساب کرد اصلیش اینه که از ویکیپدیا برداشتم
  ترکیه
  ۵۷٬۵۰۰٬۰۰۰–۶۱٬۵۰۰٬۰۰۰[۴]
  ازبکستان
  ۲۵٬۲۰۰٬۰۰۰[۵]
  ایران
  ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰-۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰[۶]
  روسیه
  ۱۲٬۷۵۱٬۵۰۲[۷]
  قزاقستان
  ۱۲٬۳۰۰٬۰۰۰[۸]
  چین
  ۱۱٬۶۴۷٬۰۰۰[۹]
  آذربایجان
  ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰[۱۰]
  اتحادیه اروپا
  ۵٬۸۷۶٬۳۱۸
  ترکمنستان
  ۴٬۵۰۰٬۰۰۰[۱۱]
  قرقیزستان
  ۴٬۵۰۰٬۰۰۰[۱۲]
  افغانستان
  ۳٬۵۰۰٬۰۰۰[۱۳]
  عراق
  ۱٬۵۰۰٬۰۰۰[۱۴]
  تاجیکستان
  ۱٬۲۰۰٬۰۰۰[۱۵]
  ایالات متحده آمریکا
  ۹۰۰٬۰۰۰+[۱۶]
  سوریه
  ۸۰۰٬۰۰۰–۱٬۰۰۰٬۰۰۰+[۱۷]
  بلغارستان
  ۵۹۰٬۶۶۱
  قبرس شمالی
  ۳۱۳٬۶۲۶[۱۸]
  استرالیا
  ۲۹۳٬۵۰۰
  گرجستان
  ۳۰۵٬۵۳۹[۱۹]
  اوکراین
  ۲۷۵٬۳۰۰[۲۰]
  عربستان سعودی
  ۲۲۴٬۴۶۰
  مغولستان
  ۲۰۲٬۰۸۶[۲۱]
  لبنان
  ۲۰۰٬۰۰۰[۲۲][۲۳][۲۴][۲۵]
  پاکستان
  ۱۸۰٬۰۰۰[۲۶]
  مولدووا
  ۱۵۴٬۴۶۱[۲۷]
  مقدونیهٔ شمالی
  ۸۱٬۹۰۰[۲۸

  پاسخ

  🤝🤝🤝🤝🤝😎😎😎👏👏👏👏👋👋💪💪💪

  پاسخ

  👏🤐😊😶

  پاسخ

  فقط مواظب باش از خوشحالی نگوزی چون آمار جعلی و خر کننده است

  پاسخ

  توهم برت نداره،مردم جمهوری اران یا جمهوری جعلی باکو ترک نیستند مردم آناتولی تنها کمتر از ده درصد ترک هستن مردم آذربایجان ما ترک زبان هستند مردم ازبکستان هفتاد درصد سغدتبار هستند که با اخلاط مردم مغولی حاصل شده اند ،مردم سینگ کیانگ چین از ترکیب مردم سکایی ختن و کاشغر با مردم تبتی و مغولی قوم ایغور را به وجود آوردند مردم ترکتبار عراق پانصد هزار نفر بیشتر نیستن و از اتحادیه ایلی شاهسون که لرتبار و قشقایی هستند به وجود آمدند

  پاسخ

  به تو ربطی نداره
  هر کس ترکی حرف بزنه ترک هست
  اون ها خودشونو ترک میدونم هیچ کس هم نمی تونه بگه ترک نیستند همه ما از یک نسل و قوم هستیم وقتی میگن ما تورک هستیم تو کی هستی بگی نیستند
  دخالت اضافی موقوف!

  پاسخ

  دچار بیماری خود ترک پنداری شده ای برو آزمایش ژنتیک بده مشخص میشه دچار بیماری خود ترک پنداری شده ای

  آین ها همش با مدرک هستند و میتونی بری دونه دونه از سایت ویکیپدیا ببینی نمیدونم این ها رو از کجا میارید ولی به بحثی که به شما ربطی نداره و هیچی نمیدونید دخالت نکنید😄
  به تو ربطی نداره
  هر کس ترکی حرف بزنه ترک هست
  اون ها خودشونو ترک میدونم هیچ کس هم نمی تونه بگه ترک نیستند همه ما از یک نسل و قوم هستیم وقتی میگن ما تورک هستیم تو کی هستی بگی نیستند
  دخالت اضافی موقوف! کامل هم منبع زده برو و ببین

  پاسخ

  با استدلال شما، هرکی فارسی حرف بزنه هم فارسه!

  خفه شو آشغال شما همه شبه ترک هستید نه ترک چون ملت نیستید ملت یعنی تاریخ و فرهنگ و هویت و ژنتیک مشترک داشتن اما این شبه ترک ها زبان هم را نمی فهمند و هر کدام تاریخ و هویت و فرهنگ جداگانه و ژنتیک متمایز با دیگری دارند وقتی میگن ترک خر بخاطر همین هست که فرق تهاجم ترکان غز با ملت را نمی فهمید

  اصلا ما تورک ها خر هستیم به چه کسی ربط داره ما ترکخر حالا فضولش کی هست بگه

  پانترکیسم ملغطه ی از بی سوادی و بی شعوری و خریت

  تاریخ و فرهنگ مردم آذری با صدای بلند فریاد می زنند که آذربایجان ایرانی هست نه ترک

  پاسخ

  شما ترک های بی ریشه و بی هویت مهاجر و اشغالگر اول برای خودتان تاریخ سازی جعلی کردید الان هم با آمار جعلی جمعیت خودتان را زیاد می کنید خر هم زیاد اما وقتی فهم و شعور ندارند چه فایده،درضمن مردم آذری و ارانی و خوارزمی و آناتولی و چواش و بلغار و چچن ترک نیستند تو همه را ترک کردی بجز مغولان که اجداد خونخوار شما پانترک ها هستند

  پاسخ

  این جمعیت شماری ۱۳۸۴ هست قدیمه
  در سال 1384 هجری شمسی، کل جمعیت ترکهای دنیا حدود چهارصد ( 400 ) میلیون نفر می باشد که در نقاط مختلف دنیا بشرح ذیل سکونت دارند: الف- کشورهایی که زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است و مستقل می باشند، هفت( 7 ) کشورمی باشند که عبارتند از : کشورهای ازبکستان ، قزاقستان ، قبرس شمالی ، ترکیه ، ترکمنستان ، کشور آذربایجان و کشور قرقیزستان .
  ب- سرزمینهایی که جمهوری بوده و بصورت خود مختارند و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ولی در کنار آن زبان مشترک دیگری نیز دارند، که دوازده جمهوری می باشند و عبارتند از :
  1- جمهوری ترک آ لتای
  2- جمهوری ترک حاکاس
  3- جمهوری ترک تانوتوا
  4- جمهوری ترک تاتارستان
  5- جمهوری ترک چواشستان
  6- جمهوری ترک قوردستان
  7- جمهوری ترک داغستان
  8- جمهوری ترک چچن ستان ( ترکان ان گوش )
  9- جمهوری ترک ابغازیا
  10- جمهوری ترک قره چای ( ترکان چرکس )
  11- جمهوری ترک بالکار ( ترکان بارتای )
  – که زبان رسمی و نوشتاری یازده جمهوری مذکور ترکی بوده و زبان مشترک آنها روسی می باشد .
  12- جمهوری ترک قاغوز در ملداوی که زبان رسمی آنها ترکی است و زبان مشترک آنها ملداویا می باشد . ضمنا دین اکثریت ترکان ملداوی ارتدکس مسیحی است .
  ج- سرزمینهایی که بصورت ایالت بوده و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است؛ عبارتند از :
  ایالت سین جان ( دغو ترکستان ) در کشور چین که اکثرا از ترکان ایغور بوده و در حال حاضر حدود هشتاد (80) میلیون نفر ، یعنی بیش از کل جمعیت ایران جمعیت دارد و زبان ترکی آنها همانند زبان ترکی آذربایجانی ایران است. ضمنا زبان مشترک آنان بخاطر واقع شدن در شمال کشور چین و اداره شدن بصورت ایالتی، چینی می باشد .
  د- سرزمینهایی که ترکها در آن بصورت استان و یا جمعیت و یا پراکنده زندگی می کنند که عبارتند از :
  1- کشور ایران، که نزدیک چهل (40) میلیون نفر ، یعنی بیش از 55% کل جمعیت ایران ترک می باشد .
  2- کشور افغانستان، که حدود چهار (4) میلیون نفر، یعنی نزدیک 35% کل جمعیت افغانستان ترک است. توضیح اینکه: در حال حاضر ژنرال دوستم رهبری آنها را بر عهده دارد. و با توجه به وضعیت اضطراری افغانستان، نیروهای نظامی کشور ترکیه با هماهنگی سازمان ملل درجهت حمایت از ترکهای افغانستان، درمناطق ترک نشین آن کشور مستقر، و امنیت آنها را برعهده دارند.
  3- کشورعراق، درشهرهای کرکوک ، موصل ، اربیل و… که نزدیک به سه (3) میلیون نفر ترک دارد.
  4- ترکهای ازبک ، در کشور تاجیکستان .

  5- ترکهای آخزقا، در کشور گرجستان .
  6- ترکهای اخیکا، در کشور اوکراین .
  7- ترکهای بالکان، در شبه جزیره بالکان اروپا .
  8- ترکهای ستاورپل، در سرزمینهای قفقاز .
  9- ترکهای دغو، در سرزمینهای سیبری .
  10- ترکهای آجار، توبل، باش قورد ، میشر، نوقای و غیره که همگی در کشور روسیه ساکن هستند . توضیح اینکه: تنها ترکهای نوقای روسیه حدود پنج (5) میلیون نفر جمعیت دارند .
  11- ترکهای عثمانی در کشور عربی یمن. توضیح اینکه در تاریخ ترکهای یمن آمده است، درجنگهای داخلی استقلال ترکهای یمن با اعراب ، ترکهای ترکیه به کمک ترکهای یمن می روند و در این راه هزاران نفر شهید می دهند .
  12- ترکهای کشور آلمان که حدود ده (10) میلیون نفر تخمین زده می شوند و اکثرا از ترکهای عثمانی هستند .
  13- در سایر کشور های اروپایی حدود پنج (5) میلیون نفر ترک ساکن هستند و برای هماهنگی آنها فدراسیون ترکهای اروپا بوجود آمده است .
  14- در کشورهای عربستان، سوریه، مصر، الجزایر، سودان، لبنان و فلسطین بصورت پراکنده از ترکان عثمانی سکونت دارند.

  پاسخ

  وقتی شما پانترک ها نئاندرتال ها و هابیت های انسان نما و دنیسووا ها رو هم ترک کردید دیگه چه برسه به مردم اران و شیروان و آذربایجان و آناتولی و خوارزم

  پاسخ

  خفه شو آشغال شما همه شبه ترک هستید نه ترک چون ملت نیستید ملت یعنی تاریخ و فرهنگ و هویت و ژنتیک مشترک داشتن اما این شبه ترک ها زبان هم را نمی فهمند و هر کدام تاریخ و هویت و فرهنگ جداگانه و ژنتیک متمایز با دیگری دارند وقتی میگن ترک خر بخاطر همین هست که فرق تهاجم ترکان غز با ملت را نمی فهمید

  پاسخ

  زیاد تند نرو مردم چچن و اینگوش یک قوم هستند که تویه احمق حالیت نیست که چون ها را ترک می دانی و اینگوش ها را نه،درصورتی که مردم چچن و اینگوش بازماندگان قوم اورارتور هستند و با مردم ارمنی از یک ریشه و تبار و هاپلوگروپ آنها j2هست در صورتی که هاپلوگروپ ترکان Qوcهست،مردم تاتارستان و باشغرستان زیر بار هجوم بیابان‌گردان ترک دچار تغییر هویت شده و آنها بازماندگان قوم آریایی تبار سرمتی هستند و دارای هاپلوگروپ غالب R1aهستند و قیافه ی ایرانی با فرهنگ ایرانی هستند که هزاروچهارصد سال هست ارتباط آنها با دیگر ایرانیان قطع شده ،مردم داغستان از قوم آوار و تات هستند و بخشی از آنها هم قوم آذری هستند و ربطی به ترک ندارند ،چواش ها از اقوامی هستند که لنین دیکتاتور از این قوم هستند و با روس ها و قزاق های اکراینی یک ریشه دارند .قوم ناقای تنها مغول هستند و با ترکان عموزاده که حدود ۲۵۰هزار نفر هستند نه آماری که جنابعالی دادند ،مردم ازبکستان تنها سی درصد مغول تبار هستند که با مردم آریایی تبار سغدی و خوارزمی قوم ازبک را تشکیل داده اند ،تنها مشخصه ای که تحت نام ترک تقسیم بندی می شوند تنها زبان شبه ترکی آنها هست نه نژاد و فرهنگ چون این ها تمام فرهنگ و تاریخ و نژاد گوناگونی دارند که تحت حمله مغولان و ترکان غز دچار تغییر هویت شده و شبه ترک زبان شده اند چون نه تاریخ نه خط نه فرهنگ و نه نژاد مشترکی دارند تنها مردمان هویت باخته هستند مانند قرقیزها و قزاق ها و ازبک ها و مردم اران و آناتولی و ایغور و قشقایی‌ها که هیچ کدام دارای تباری مشترک با دیگر ترکان این مجموعه نیستند و مانند هجوم تازیان که باعث عرب شدن مردم خاورمیانه تا شمال آفریقا شده اند مردم آسیای میانه و جنوب روسیه تا کوه های آلتایی هم ترک زبان یه بهتر است بگویم شبه ترک زبان شده اند

  پاسخ

  و بعد خود تورکها یکدفعه از روی زمین محو شدن و یا مریخی بودن و بعد اینکه اینهمه ملت رو تورک کردن دوباره برگشتن مریخ،سلام تاریخ مدون،یا بهتر بگم سلام هندو

  پاسخ

  خیلی احمقی که ترک‌زبان را از ترکتبار تشخیص نمیدی چون زبان ترکی باعث نابودی فهم و شعور و خرد و اندیشه میشود و از گویندگانش مشتی مقلد و فاقد قدرت تشخیص می سازد

  پاسخ

  خریت و نفهمی با پانترکیسم عهد یگانگی بسته اند

  پاسخ

  قابل توجه دوستانی که میخوان اسناد تاریخی ویافته های باستان شناسی رو زیر سوال برده وبجاش استناد کنند به روایت وقصه ادیان
  حداقل توهمون شاخه هم درست مطالعه کن تا بدونید به چی بارداری
  خب از آنجایی که طبق گفته تورات ابراهیم با ساره خواهر خودش از مادری دیگر ازدواج کرده بوده که البته اینکار در اون جامعه و فرهنگ چیز بدی نبوده ولی با جوامع و فرهنگ امروزی کاری ناشایسته،وازنظر اسلام حرامه پس نوادگان اسحاق حرامزاده اند؟
  کیا مدعی بودند از نوادگان اسحاق هستند؟

  پاسخ

  آری حکومت امپراتوری هخوامنشییان بزرگترین ومتمدنترین وقانونمندترین وهمینطور قدرتمند ترین امپراتوری روی زمین در دوران باستان بوده اما متاسفانه بی کفایتی دارا وخیانت بعضی از اطرافیانش باعث شکست ونابودی آنان در مقابل اسکندر شده همیشه همینطور بوده جای که نباید شکست خورد ایرانیان شکست می خورن باید قبول کرد که ایرانیان خیانت کار وچاپلووس زیاد دارند

  پاسخ

  چشم بسته غیب نگو،وقتی تاریخ نسب نخواندی الکی قضاوت نکن ،ایرانی خیانتکار ندارد کسانی که خیانت به ایران و ایرانیان می کنند ریشه در ایران ندارند و فرزندان اعراب و ترکان غز هستند که در ایران همرنگ ما شده اند نمونه بارز آن سلمان فارسی هست که ایرانی نبود بلکه یهودی آریوسی بود که زمان قباد اول اجدادش وارد ایران شدند ،یا اسواران در جنگ قادسیه که از قوم جت هندی بودند که به ایرانیان در جنگ قادسیه خیانت کرده و به اعراب پیوستند و تمام عرب هایی که زمان صفویه وارد ایران شده اند الان در لباس ایرانی به ایران و ایرانیان خیانت می کنند

  پاسخ

  تاریخ ایران باستان طلاست
  پاینده ایران …

  پاسخ

  اقا یکی نیس به این ترکا و عرب پرستا بگه بیایین پایین سرمون درد گرفت اخه شماها اصلا در حد و اندازه‌ای هستین که بخوایین اسم کوروش رو ببرین این ترکا که از رو نمیرن هرکاری هم بکننین از رو نمیرن اون عرب پرستا رو هم برین مادرشونو از زیر شیخ سلمان دربیارین خودشونو میکشن

  پاسخ

  بی شعور هایی که هی به هم توهین میکنین هم دین و هم تاریخ ما مقدس هستند هم تاریخ و هم دین چرا هی تفرقه افکنی میکنید😡😡😡

  پاسخ

  تویه عرب پرست هم وطن ما نیستی پس کامنت با نام هم وطن نذار

  پاسخ

  دوست ارجمند دین و تاریخ نمی توانند هردو مقدس باشند چون پارادوکس هم هستند و جمع نقیضین هستند و همدیگر را نقض می کنند چون تاریخ و علم دین را نقض می کنند و دین هم دانش و علم را نقض

  پاسخ

  امیر با تو دعوت ندارم اما صد تا کوروش فدای یه تار موی امام زمان ( عج)

  پاسخ

  سید یعنی عرب،حق داری نسبت به کوروش دشمنی داشته باشی چون دشمن این آب و خاکی و کوروش پدر تو نیست که احساسی نسبت به کوروش داشته باشی ،چرا صدتا کوروش فدای امام زمان ،میلیون ها سید فدای کوروش و میلیون ها سید فدای امام زمان،عرب زاده سعی کن از خودتان مایه بذارید نه از پدر ما ایرانیان ،تو سگ کوروش هم نمیشی

  پاسخ

  مرزهای امپراتوری هخامنشیان از دره پنجاب در هندوستان تا مقدونیه و قسمت هایی از جنوب رومانی بلغارستان و اندکی از جنوب اوکراین و مناطق مرکزی روسیه امروز امتداد داشته و از شمال لیبی و مصر تا کوهای هندوکش در‌ شرق افغانستان و از شمال نیز کشورهای ترکمنستان قسمت هایی از ازبکستان و تمام تاجیکستان را شامل می‌شد و از جنوب تمام سرزمین های جنوب خلیج فارس همچون عمان و قطر و بحرین

  پاسخ

  والله دنیا مال ماست.

  پاسخ

  من در مقابل عظمت و قدرت و شکوه و جلال و اقتدار حکومت هخامنشیان زره ای شک ندارم و تنها نگرانی من از یک سری اشخاص نادان و بیسواد است که بعضی مواقع نابخردانه در مورد اجداد ایرانی خود با افکار دروغین و پوسیده مقایسه می کنند و سعی در تخریب تاریخ ایران زمین با همان افکار پوسیده هستند و حال و روز وسرگذشت ما ثمره همین کردار دروغین تندروهای افراطی است که بزرگان باید در این زمینه چاره ای اندیشید

  پاسخ

  دوست عزیز کسانی که به تاریخ ایران و بزرگان ایران و ایرانیان توهین می کنند ایرانی تبار نیستند بلکه تخم و ترکه مهاجمان مغول و تازی در کشور ما ایران هستند

  پاسخ

  درود بر شما هموند گرامی تو افتخار منی

  پاسخ

  به داشتن برادری همچون شما بر خود می بالم و افتخار می کنم ،مهرتان سپاس ،پاینده ایران و ایرانیان

  پاسخ

  نام پر آوازه کوروش بزرگ آریایی پارسی تا دنیا دنیاست بر قله افتخار می درخشد به کوری نادان های بیسواد و خرافه پرستان چه قدر آدم باید نادان و بیسواد باشد که کوروش بزرگ را با ادیان دروغین و افکار پوسیده مقایسه کند

  پاسخ

  بله امپراتوری هخامنشی بزرگترین امپراتوری تاریخ باستان بوده است. مایه افتخار ایران زمین است

  پاسخ

  دوستان دین جای خودقاطی نکنید. پادشاهان قدرتمند مابایدبه آنها ببالیم. وآن قالی وغیره که کشف می شود. تحت سلطه بوده. وایرانی هست. وخیلی کشورهامیخواهندهیچ نامی ازایران نباشدچه برسدبه نام ایرانی قالی رغم بخورد روحشان شادویادش گرامی بادآنهاتمامی پادشاهان قدرتمند که بخاطر خاک وناموس کشته شدن. شهید هستند. چرانباشند. بعضی ها بتاریخ ونام پادشاهان میراث دشمنی می ورزند. که اگر درست استفاده شود. درآمدش ازچاه گازونفت بالاتراست. ولی افسوس

  پاسخ

  صد تا امام زمان فدای یک تار موی کوروش.

  پاسخ

  یونان رو یادتون رفت. هخامنشیان بر بخش اعظم یونان فعلی نیز فرمانروایی میکردند. اینکه هرودوت در واقع هنگامیکه به دروغپردازی و عقده گشایی بر ضد ایرانیان میپرداخته خود شهروند شاهنشاهی هخامنشی بوده، اکنون امری اثبات شده است. حتی برخی پژوهش هایی که بتازگی در اروپا انجام شده این احتمال را بشدت افزایش داده که حمله اسکندر مقدونی به هخامنشیان در واقع نه یک حمله بیرونی، بلکه نوعی شورش داخلی بر ضد سیستم حاکم بوده و بسیاری از سربازانی که او را همراهی میکردند اصلا یونانی نبودند و صرفا به قصد شورش و سرنگونی حکومت خاندان هخامنشی دست به اینکار زده بودند.

  پاسخ