coinex
راهنمای خرید تکراتو

آیا کرونا پیرولا به ایران رسیده است؟

کرونا پیرولا سویه جدید کروناست که هم‌اکنون در آمریکا گسترش یافته و افراد زیادی نیز به آن مبتلا شده‌اند. حالا احتمال اینکه این ویروس به ایران برسد نیز وجود دارد.

BA.۲.۸۶ و EG۵.۱ سویه‌های جدید ویروس کرونا هستند که در کشورهایی مانند آمریکا کشف شیوع پیدا کرده و افرادی را نیز مبتلا کرده است. حال باوجود اینکه سازمان بهداشت جهانی درمورد این سویه‌ها هشدار داده است، باید خود را برای مقابله با آنها آماده کرد. براین اساس و با وجود اینکه هنوز موردی از ابتلا به کرونا پیرولا در ایران ثبت نشده، پیش‌بینی‌ها می‌گویند که امکان سرایت آن به ایران نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: اثربخشی واکسن‌های فایزر و مدرنا بر سویه اریس کرونا تایید شد

کرونا پیرولا به عنوان سویه جدید کورنا به ایران خواهد رسید؟

به گزارش تکراتو به نقل از ایسنا، معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص وضعیت بروز آخرین زیرسویه‌های کرونای اُمیکرون در ایران توضیح داد.

دکتر بابک عشرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بروز سویه‌های جدید کرونای اومیکرون در کشور، گفت:

با توجه به کاهش چشمگیر موارد کرونا در مدت اخیر، آخرین سکانس‌های ژنی انجام شده بر روی تست‌های اخذ شده کرونا مربوط به پایان تیرماه است؛ چون در مرداد ماه موارد بسیار پایین بود هنوز اطلاعات سکانس ژنی نداریم.

آیا کرونا پیرولا به ایران رسیده است؟

وی افزود: «موارد جدید کرونا مانند BA.۲.۸۶ که با نام «پیرولا» شناخته می‌شود یا EG۵.۱ و… نیز هنوز در ایران شناسایی نشده است اما، این احتمال که به ایران نیز برسند وجود دارد.»

او تاکید کرد:

نگرانی فعلی این است که زیر سویه‌های اخیر کرونا به یکباره در کشورهایی از جهان که آنها را گزارش دادند، به سرعت افزایش یافته است؛ البته هنوز شواهدی وجود ندارد که این زیر سویه‌ها مرگ و میر و عوارض شدیدتری ایجاد کنند.

وی درباره علائم ابتلا به زیرسویه‌های جدید کرونا، اظهار کرد: «علائم مشابه یکدیگر هستند و مبتلایان علائمی مانند سرماخوردگی، تب، سردرد، بدن‌درد، سرفه و سوزش گلو تجربه می‌کنند.»

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره زیرسویه‌هایی از کرونای اومیکرون که تاکنون در ایران شناسایی شده است، توضیح داد:

از تیرماه سال قبل تا پایان تیرماه سال جاری ۱۸ زیرسویه از اومیکرون در ایران شناسایی شده است. در تیرماه بیشترین موارد شناسایی شده در ایران XBB۲ بوده است اما در اردیبهشت‌‌ماه درصد شیوع XBB۱ بیشتر گزارش می‌شد.

عشرتی همچنین درباره واکسیناسیون کرونا گفت: «در خصوص واکسیناسیون کرونا همچنان می‌گوییم گروه‌های در معرض خطری که از تزریق دوز دوم واکسن آنها یک سال گذشته است باید نسبت به تزریق دوز سوم واکسن اقدام کنند.»

بیشتر بخوانید: 

دیدگاه شما در خصوص کرونا پیرولا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر