coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

هوش مصنوعی در ثبت تخلفات رانندگی به پلیس کمک می‌کند

هوش مصنوعی امروزه در همه چیز دست دارد. اکنون به نظر می‌رسد پلیس نیز قصد دارد از این فناوری کمک بگیرد. بر اساس اعلام رئیس پلیس راهور تهران بزرگ از این پس از هوش مصنوعی برای ثبت تخلفات رانندگی استفاده می‌شود.

سرهنگ سید ابوالفضل موسوی‌پور رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در خصوص هوشمند سازی ثبت تخلفات رانندگی و بهره گیری از هوش مصنوعی توضیح داد: «هوشمندسازی در انجام ماموریت‌ها و ارائه خدمات یکی از اولویت‌های پلیس و مورد تاکید فرمانده فراجا و ریاست پلیس راهور فراجا است، در همین راستا نیز ما در پلیس راهور تهران بزرگ نیز این موضوع را جزو اولویت‌های خود قرار دادیم و برای تحقق آن برنامه‌ریزی‌های لازم انجام است.»

بیشتر بخوانید: کارشناس بازار: علت ناترازی بنزین خودروهای مستهلک است

او ادامه داد: «یکی از اقدامات ما استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی برای کنترل ترافیک و برخورد با تخلفات رانندگی است. در همین راستا نیز جلساتی را با شرکت کنترل ترافیک و چند شرکت دانش‌بنیان و همچنین جمعی از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف برگزار کردیم و بنا شد تا زیرساخت‌های استفاده از هوش مصنوعی برای برخورد با تخلفات و نظارت ترافیکی فراهم شود.»

موسوی پور اظهار کرد: «در فاز نخست برخورد با تخلفات ساکن را در اولویت قرار دادیم، دو نوع دوربین ترافیکی در سطح شهر تهران وجود دارد، یکی دوربین‌های پلاک‌خوان است که این دوربین‌ها کار خود را انجام می‌دهند و براساس برنامه‌ای که برایشان نوشته شده نسبت به ثبت تخلفات اقدام می‌کنند. نوع دیگر اما دوربین‌های نظارت تصویری است که در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ عدد از آن در شهر تهران فعال است و امیدواریم که به زودی نیز افزایش پیدا کند.»

بر اساس اعلام رئیس پلیس راهو تهران بزرگ دوربین‌های نظارت تصویری هوشمند نیستند، او می‌گوید: «درحال حاضر یک کاربر باید این دوربین‌ها کنترل کند، اما ما به دنبال این هستیم که با استفاده از ظرفیت هوش‌مصنوعی این دوربین‌ها بتوانند معابر را رصد کرده و در صورت وقوع تخلف یا وضعیت غیرعادی نظیر تصادف و … موضوع ثبت و اعلام کنند. این اقدام امکان اجرا دارد و ما باید سامانه مربوطه را روی دوربین‌ها نصب کنیم.»

او در خصوص چگونگی هوشمند سازی ثبت تخلفات رانندگی بیان کرد: «از طریق دوربین‌های نظارت تصویری می‌توانیم سامانه‌ای را نصب کنیم و این سامانه به شکل هوشمند با تخلفات برخورد می‌کند. همانطور که گفتم ما در فاز نخست برخورد با تخلفات ساکن را در اولویت قرار دادیم و قصد داریم تا در همین سال جاری با تعدادی دوربین کار را شروع کنیم و به مرور آن را گسترش دهیم. ما با استفاده از این سامانه و هوش مصنوعی با دوربین‌های نظارت تصویری نسبت به برخورد با تخلفات ساکن، نظیر پارک در محل ممنوع، پارک دوبل، توقف غیرمجاز، سد معابر و … برخورد خواهیم کرد.»

او همچنین عنوان کرد: «امکان تعریف محدوده، نوع تخلف و حریم رصد برای این دوربین‌ها وجود دارد،در صورت اجرا تخلفات به شکل هوشمند رصد و پس از اعمال قانون پیامک آن برای رانندگان متخلف ارسال خواهد شد.»

موسوی پور در پایان به موانعی که در اجرای این طرح وجود دارد اشاره کرد و گفت: «بعد از درخواست ما شهرداری این موضوع را در بودجه امسالش قرار داد، به‌هرحال موضوعاتی نظیر تامین اعتبار و … در این خصوص وجود دارد.به زودی دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی بر روی موتورسیکلت‌های پلیس راهور نیز نصب می‌شود و در فاز اول این دوربین‌ها نسبت به ثبت تخلفات ساکن اقدام خواهند کرد.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص ثبت تخلفات رانندگی چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار روز را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر