coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

دریافت سود 30 درصدی توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخلف محسوب می‌شود

اخیرا برخی از بانک ها دست به اقدام عجیبی زده اند.برخی از صندوق های سرمایه گذاری در تبلیغات خود وعده پرداخت سود 30 درصدی را داده اند.اکنون معاون نظارت بانک مرکزی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد دریافت سود 30 درصدی توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخلف محسوب می‌شود.

رقابت بانک‌ها در نرخ‌های سود بالا باعث شده بانک مرکزی وارد عمل شده و با برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل بانک‌ها و اتمام حجت با بانکی‌ها در بخشنامه‌های جداگانه تأکید کرد که بانک‌ها باید نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند.اکنون فرشاد محمدپور معاون نظارت بانک مرکزی نسبت به وعده های صندوق‌های سرمایه‌گذاری در خصوص پرداخت سود 30 درصدی واکنش نشان داد و گفت:«دیروز جلسه‌ای در بانک مرکزی درباره صندوق‌های سرمایه گذاری و نرخ‌های سود این صندوق‌ها که بعضا رعایت نمی‌شود، داشتیم. این موضوع از نظر ما تخلف است و حتما برخورد‌های لازم انجام می‌شود.»


بیشتر بخوانید:بانک ها 2.8 میلیارد دلار از مطالبات ارزی خود را به بانک مرکزی پرداخت کردند


او در ادامه در پاسخ به این سوال که طبق بخشنامه بانک مرکزی آیا تفاوتی بین سود ۳۰ درصدی برای سپرده‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری نیست؟ عنوان کرد:« هر نوع سپرده گذاری با هر منبعی اگر از سمت بانک‌ها عدم رعایت نرخ‌ها تلقی شود، از نظر بانک مرکزی تخلف است.درباره این صندوق‌های سرمایه گذاری نیز به دلیل اینکه نرخ‌های سود مصوب بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند قطعا تخلف است.»

معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که پاسخ به این که آیا اصلاح نرخ سود در بانک‌ها شروع شده است؟ اعلام کرد:«بله اصلاح شروع شده و اقدامات خیلی خوبی بانک‌ها در یکی دو هفته گذشته داشته اند. نرخ‌های سود بالا هم ابطال شده است.»

بر اساس اعلام وی سپرده‌های قبلی با سود ۳۰ درصدی هم ابطال شده اند.او در این باره توضیح داد:«معاون بانک مرکزی با بیان اینکه آماده دریافت گزارش تخلفات بانک‌ها در حوزه نرخ سود هستیم،برخورد‌های زیادی انجام شده است، لزوما خیلی از برخورد‌ها اطلاع رسانی نمی‌شود. برخورد در سطوح مختلف درخصوص بانک‌هایی که رعایت نمی‌کنند، انجام می‌شود.»

 

نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار عبارت است از:
۱-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی:                                ۵ ٪
۲-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه:                     ۱۲ ٪
۳-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه:                  ۱۷ ٪
۴-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال:               ۲۰ و نیم درصد
۵-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال:                ۲۱ و نیم درصد
۶-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال:              ۲۲ و نیم درصد
همچنین نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی حداکثر ۲۳ ٪ و نرخ سود مورد  انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک/موسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل ۲۳ ٪ تعیین می‌شود.
بانک مرکزی با انتشار بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تأکید کرد:«جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ ۲۲/۰۳/۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی دریافت سود 30 درصدی توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار روز را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر