وحشت زده نشوید، ۹ آبان یک سیارک غول پیکر از نزدیکی زمین رد خواهد شد

سیارک غول پیکر. وحشت زده نشوید، 9 آبان یک سیارک غول پیکر از نزدیکی زمین رد خواهد شد

در روز هالووین، زمین یک بازدید کننده نامنظم از اعماق فضا را ملاقات خواهد کرد. یک سیارک تازه کشف شده، بنام ۲۰۱۵ TB145 از فاصله نزدیک ۳۰۰,۰۰۰ مایلی (تقریبا ۴۸۲,۰۰۰ کیلومتر) زمین خواهد گذشت که ۱.۳ برابر فاصله بین زمین و ماه است. این یک سیارک بسیار بزرگ است با قطری که در نقاط مختلف بین ۲۹۰ تا ۶۴۰ متر می باشد، تا جایی که ما می دانیم این نزدیکترین شئ در این اندازه است که از کنار سیاره ما می گذرد تا زمان عبور سیارک ۱۹۹۹ AN10 که با اندازه فاصله ماه تا زمین در سال ۲۰۲۷ از کنار زمین رد خواهد شد.

قبل از اینکه بخواهید وحشت زده شوید باید گفت که دانشمندان ناسا می گویند که ۲۰۱۵ TB145 هیچ فرصتی برای خراب کردن زندگی ما در روی زمین ندارد، این سیارک فقط برای یک سلام کردن سریع به زمین، با سرعت در حرکت است. در واقع ما بازدید کننده ای مثل این سیارک را اکثر اوقات در اطراف زمین داریم. ناسا حدود ۸۰۰۰ سیارک نزدیک به زمین در این اندازه یا بزرگتر را فهرست کرده است. با این حال ما ملاقات کنندگانی با این اندازه و این نزدیکی را بطور میانگین یکبار در هر دهه داریم. آخرین سیارک بزرگی که از نزدیکی زمین گذشت سیارک ۲۰۰۵ YU55 بود که با قطری حدود ۳۹۶ متر، با ۰.۸۵ فاصله ماه، از نزدیکی زمین در سال ۲۰۱۱ عبور کرد.

البته سیارک 2015 TB145، مقداری غیر معمول است زیرا فوق العاده سریع حرکت می کند.

البته سیارک ۲۰۱۵ TB145، مقداری غیر معمول است زیرا فوق العاده سریع حرکت می کند. سرعت آن در هنگام عبور از نزدیکی زمین ۲۲ مایل بر ثانیه (۱۲۷,۴۶۰ کیلومتر بر ساعت) که بسیار بالاتر از سرعت متوسط ۶ مایل بر ثانیه ( ۳۴,۷۶۲ کیلومتر بر ساعت) سیارکهایی است که از کنار زمین رد شده اند. مدار حرکتی این سیارک بسیار عجیب و غریب است به این معنی که مدار آن بسیار بیضی تر از مدارهای دایره وار معمولی دیگر سیارکها است.

معمولا آزانس فضایی با پیدا کردن سیارک هایی بزرگتر از این، ابراز نگرانی می کند. معمولا قطری بیش از ۹۷۵ متر، اجسامی که بالقوه توانایی از بین بردن زمین را داشته باشند. با نقشه برداری های فضایی توسط ناسا و با یک تخمین ۹۰ درصدی، تا جایی که ما می دانیم، احتمال برخورد هیچ سیارک بزرگی که توانایی از بین بردن زمین را داشته باشد تا قرن آینده وجود نخواهد داشت. بهر حال در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) که با هالووین مصادف شده است زمین از ملاقات با این سیارک وحشت زده خواهد شد اما شما وحشتی به خود راه ندهید زیرا شاید با توجه به مطالعات اخیر فضایی ناسا، پایان هستی فعلا نزدیک نباشد.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: theverge


عصر تکنولوژی، تکرا

 

 ارسال نظر (1 نظر)

    یا حضرت عباس ایران هم (طرفای شمال) صدای سلامش به گوش می رسه؟صداش زیاده؟

    ۰

    ۰
    پاسخ