کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

عکس جدید ناسا از گردباد شش ضلعی زحل ؛ زیبا و حیرت انگیز!

عکس جدید ناسا از گردباد شش ضلعی زحل ؛ زیبا و حیرت انگیز!

عکس جدید بسیار زیبای فضاپیمای کاسینی ناسا از قطب شمال زحل گردبادهای شش ضلعی و بادهای زیبایی را نشان می دهد. فضاپیمای کاسینی این عکس را 5 سپتامبر، زمانی که به فاصله 1.4 میلیون کیلومتری زحل رسیده بود، ثبت کرده است. گردباد شش ضلعی زحل در این تصویر به خوبی نمایان است.

آرون گروپس

این جریان باد یک طرفه که شکلی شش ضلعی دارد، در حدود 32 هزار کیلومتر عرض داشته و بر فراز قطب شمال زحل در حال چرخش است. گفتنی است، سرعت گردباد شش ضلعی زحل به 322 کیلومتر در ساعت هم می رسد. مقامات ناسا پس از انتشار عکس زحل در بیانیه ای اعلام کردند، نقطه تیره ای که در مرکز گردباد دیده می شود، در واقع چشم این توفان است.

سیستم آب و هوایی منحصر به فرد زحل، برای نخستین بار توسط فضاپیمای ویجر ناسا در اوایل دهه 1980 مشاهده شد. علاوه بر این گردباد شش ضلعی، زحل دارای نوارهای ضخیم و زیبایی است که بر اثر وزش بادهای سریع در قسمت فوقانی اتمسفر سیاره ایجاد شده اند.

مقامات ناسا در بیانیه ای اعلام کردند: “هر نوار عرضی، نشان دهنده جریان هوا در سرعت مختلف و ابرها در ارتفاع های متفاوت است، در جایی که این دو جریان به هم برخورد می کنند، پیچش ها و چرخش های زیادی ایجاد می شود.”

این عکس خیره کننده از نوارهای زیبای زحل:" گاهی شبیه به حرکت قلم موی نقاشی در آب رنگ می شود."
این عکس خیره کننده از نوارهای زیبای زحل گاهی شبیه به حرکت قلم موی نقاشی در آب رنگ می شود

به گفته مقامات ناسا، این عکس خیره کننده از حلقه های زیبای زحل ” گاهی شبیه به حرکت قلم موی نقاشی در آب رنگ می شود.”

فضاپیمای کاسینی از سال 2004 در مدار سیاره زحل قرار گرفته و تا کنون عکس های با وضوح بالایی از این سیاره حلقه دار به ثبت رسانده است. کاسینی در سال پایانی ماموریت خود قرار دارد، این کاوشگر قرار است سپتامبر 2017، با شیرجه رفتن درون جو زحل به ماموریت خود پایان دهد.

.

منبع: space

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر