عکس های جدید ماموریت کاسینی از ابرهای مرموز تیتان

عکس های جدید کاسینی از ابرهای مرموز تیتان

ماموریت کاسینی به خوبی همیشه در حال انجام وظایف خود است. فضاپیمای کاسینی که ماموریتش در سپتامبر سال 2017 به پایان می رسد، در حال ثبت آخرین عکس های خود از اقمار زحل است. دوربین های این فضاپیما دو دید متفاوت از نواحی شمالی تیتان را به نمایش گذاشته اند. همانطور که در عکس فوق مشاهده می کنید، قسمت سیاه و سفید عکس، به وضوح ویژگیهای بزرگترین قمر زحل را نشان می دهد. عکس دیگر، قمری را نشان می دهد که سطح آن را ابرهای روشن پوشانده اند. این عکس ها در طول گذر نزدیک فضاپیما از تیتان بین 7 تا 25 ژوئن ثبت شده اند.

دو دید متفاوت از نواحی شمالی تیتان

چیزی که پیش از مشاهده این دو عکس به ذهن می رسد، این است که اگر این دو عکس در مدت مشابهی به ثبت رسیده اند، چرا یکی از این عکس ها، ابرهای مرموز تیتان را نشان می دهد و دیگری این طور نیست. به گفته تیم ماموریت کاسینی، پاسخ این سوال در اتمسفر مه آلود تیتان و همچنین دو دوربین مختلف کاسینی است. دوربین تصویربرداری علوم گرافیک (ISS) و  طیف سنج نقشه برداری مادون قرمز و بصری (VIMS).

در واقع بنا به داده های محققان، ابرهای مرموز تیتان باید در همین محدوده زمانی باشند، چرا که مدل سازی های کامپیوتری نشان می دهد، ابرها در زمان نزدیک شدن تابستان در نواحی شمالی باید در مکان فوق باشند؛ اما این ابرها در عکس های سیاه و سفید گرفته شده توسط ISS دوربین تصویربرداری علوم گرافیک، قابل مشاهده نیستند؛ چرا که به نظر می رسد، این ابرها در زمان استفاده از طول موج های کوتاه توسط طیف سنج نقشه برداری مادون قرمز و بصری، نازک تر از مه هستند. از سوی دیگر، این ابرها در زمان استفاده از طول موج های بلندتر، ضخیم تر به نظر می رسند.

علاوه بر تایید اینکه ابرهای مرموز تیتان در زمان نزدیکی به تابستان در بخش شمالی تیتان شناور می شوند، همچنین کاسینی به تازگی عکسی با وضوح از دیگر قمر زحل، پاندورا به ثبت رسانده است. کاسینی این عکس را در طول نزدیک ترین گذر نزدیک خود از پاندورا، در 18 دسامبر ثبت کرده است.

گفتنی است، کاسینی در حال طی کردن آخرین روزهای ماموریت های دوازده ساله اش است. فضاپیمای کاسینی ناسا از سال 2004 تاکنون تصاویر جذاب و همچنین نمونه هایی از زحل و اجرام فضایی پیرامونش جمع آوری کرده بود. ناسا این فضاپیما را در 15 اکتبر 1997 به فضا فرستاده بود. قرار است ماموریت این فضاپیما سپتامبر 2017 به پایان برسد.

.

منبع: engadgetارسال نظر