همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

اسنپ، گذرگاهی از حمل و نقل سنتی به مدرنیته!

اسنپ، گذرگاهی از حمل و نقل سنتی به مدرنیته!
نهمین جشنواره وب و موبایل ایران دیروز به کار خود پایان داد و علاوه بر دریافت تندیس توسط برگزیدگان این جشنواره، پنل های گفتمان خوبی نیز در آن برگزار شد. یکی از پنل‌ها به گفتگوی اکبر هاشمی (سردبیر هفته نامه شنبه) با شهرام شاهکار (مدیرعامل اسنپ) اختصاص یافته بود. شهرام شاهکار مدیر عامل فعلی اسنپ است.

دیگر کمتر کسی است که در همین مدت زمان کوتاه که از راه اندازی اسنپ می گذرد، آن را نشناسد. این برنامه کاربردی حداقل برای بسیاری از شهروندان تهرانی کاملا آشناست و به تدریج در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ عمومی در این کلان‌شهر است. اسنپ، اپلیکیشنی تاکسی یاب (تا حدودی می توان آن را با برنامه اشتراک گذاری خودرو اوبر مقایسه کرد) است که به راحتی کاربر را قادر می سازد تا با یک کلیک در هر نقطه از شهر تهران، درخواست ماشین دهد؛ اما متاسفانه بر خلاف اقبال عمومی که از این برنامه توسط مردم انجام شده، برخی با آن به شدت مخالفت کرده و آن را به نوعی دامپینگ می دانند.

این افراد مخالف که عمدتا از اتحادیه آژانس های تاکسی تلفنی هستند، این شیوه جدید را نوعی از دامپینگ دانسته و معتقدند که مبالغ دریافت شده، بسیار پایین تر از هزینه های تمام شده برای این شرکت است و اسنپ قصد دارد تا بعد از آنکه نبض بازار را در دست گرفته و آژانس های تاکسی تلفنی را از دور خارج کرد، یکه و تنها در بازار مانور داده و قیمت های خود را به مسافران تحمیل کند و این شروع یک ماجرای عجیب و جنجالی بین کسب و کارهای سنتی و سیستم های تجاری آنلاین است. نبردی بین سنت و مدرنیته!

شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ

پنل برگزار شده در جشنواره وب و موبایل نیز در واقع به این موضوع اشاره داشت و تا حدودی سعی شده بود تا به این ابهامات پاسخ داده شود. شهرام شاهکار پس از حال و احوالی کوتاه با حضار در پاسخ به سوال هاشمی که بسیاری از کسب و کارهای سنتی در تلاشند تا اسنپ را از میدان به در کرده و یا آن را کنترل کنند، گفت:

این موضوع تازه ای نیست و تنها به حوزه آنلاین نیز مربوط نمی شود. در گذشته چنین اتفاقات مشابهی باعث نگرانی بسیاری از کسب و کارهای آفلاین نیز شده است. به عنوان مثال با آغاز به کار فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، بسیاری از مغازه داران کوچک شروع به مخالفت کرده و با آن به مقابله برخواستند؛ اما زمان در حرکت است و شما مجبورید تا خود را با آن تطبیق دهید.

شاهکار اسنپ در ادامه صحبت های خود درباره اقبال عمومی این اپلیکیشن توسط رانندگان آژانس های تاکسی تلفنی و سرازیر شدن این افراد به شرکت اسنپ می گوید: “رانندگان آژانس معمولا با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. آنها باید در تاکسی تلفنی ها منتظر بمانند تا نوبتشان شود و پس از آنکه سرویس خود را انجام می دهند، معمولا مسیر برگشت را باید بدون مسافر بازگردند و این موضوعی است که به طور مستقیم روی درآمد آنان تاثیر می گذارد.”

مدیر عامل اسنپ معتقد است که وجود این اپلیکیشن نه تنها می تواند درآمد رانندگان را افزایش دهد که در کاهش آلودگی هوا نیز بسیار موثر خواهد بود. بسیاری از رانندگان برای سوار کردن مسافر در شهر بدون هیچ برنامه خاصی می چرخند و این موضوع خود یکی از عوامل آلوده کننده هوای شهرهای بزرگی چون تهران است؛ اما با وجود اپلیکیشن های تاکسی یابی مانند اسنپ، این معظل می تواند تا حدودی مرتفع شود.

شهرام شاهکار معتقد است که در موفقیت اسنپ، سه ویژگی مهم دخیل بوده است:

  1. مقرون به صرفه بودن
  2. کیفیت بالای خدمات ارائه شده
  3. در دسترس بودن

قرار گرفتن این سه ویژگی در کنار هم، توانسته تا کاربران اسنپ را راضی نگه داشته و از سوی دیگر رانندگان نیز به جای گردش های بی مورد در شهر و با وجود کرایه پایین تری که دریافت می کنند، می توانند با رضایت خاطر به کار خود ادامه دهند.

طبق بررسی های انجام شده، رانندگان تاکسی تلفنی های شهری در هر ساعت حدود 0.6 سفر درون شهری انجام می دهند و این در حالیست که اسنپ و یا اپلیکیشن هایی از این دست، تعداد سفرها را به 1.6 سفر در هر ساعت افزایش می دهند و مسلما این موضوع می تواند برای راننده هم صرفه اقتصادی داشته باشد.

شهرام شاهکار در سوالی که توسط یکی از حضار درباره تعداد سفرهای درون شهری اسنپ که گفته می شود روزانه حدود 30 هزار سفر است، اعلام کرد که سفرهای درون شهری اسنپ، روزانه بسیار بیشتر از 30 هزار سفر بوده؛ اما به دلیل نوسان دار بودن تعداد سفرها و البته مسایلی که جز اسناد محرمانه شرکت به حساب می آید، از اعلام دقیق آن خود داری کرد. شاهکار می گوید که کمیسیون دریافت شده از هر راننده به طور میانگین حدود 13 درصد است.

شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ

شاهکار اسنپ در پایان این پنل، یکی از مهمترین دلایل شکست استارتاپ ها را نداشتن شناخت از مشتری و نیازهای آنان توسط کسب و کارهای آنلاین عنوان کرد و معتقد است که اسنپ نیز به دلیل شناخت خوب از نیازهای مشتری خود که همان سه عامل، در دسترس بودن، کیفیت خوب خدمات ارائه شده و مقرون به صرفه بودن است، توانسته تا در بین مردم به خوبی جا باز کند.

او معتقد است که باید از شکست ها درس گرفت و در پاسخ به این سوال که بعد از شکست خوردن چه احساسی دارید؟ می گوید که “من از شکست ها یاد می گیرم و دوست دارم تا شکست بخورم!”

داستان استارتاپ ها داستان غریبی است!

.

منبع: تکرا

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر