شورولت کوروت ZR1 2019 ؛ سریع ترین کوروت با سرعت ۳۳۸ کیلومتر

شورولت کوروت ZR1 2019

شورولت کوروت زد آر ۱ (Chevrolet Corvette ZR1) مدل ۲۰۱۹ به تازگی توسط شرکت شورولت معرفی شده و توانسته لقب سریع ترین نمونه تولیدی این شرکت تحت نام کوروت (Corvette) را به خود اختصاص دهد.

شورولت کوروت ZR1 2019

پس از شایعاتی که در هفته گذشته در خصوص مدل جدید شورولت کوروت منتشر شده بود، شرکت جنرال موتورز (GM) در روز یکشنبه گذشته از شورولت کوروت ZR1 2019  رونمایی نمود که با استفاده از پیشرانه ۶.۲ لیتری ۸ سیلندر خورجینی LT5، توانایی تولید نیرویی برابر با  ۷۵۵ اسب بخار را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۷۱۵ پاوند بر فوت (معادل ۹۷۰ نیوتون متر) است.

شورولت کوروت ZR1 2019

بر اساس اعلام شرکت جنرال موتورز، شورولت کوروت ZR1 2019 در پیست های مسابه بهترین عملکرد ممکن را داشته و توانسته عنوان سریع ترین شورولت کوروت تولید شده تا کنون را از آن خود نماید. این خودرو با استفاده از باله عقبی بسیار بزرگ سفارشی خود که وظیفه فراهم کردن نیروی عمودی (Downforce) لازم را بر عهده داشته و همچنین سپرهای جدید برجسته و چند تکه خود، نمایی بسیار تهاجمی و متفاوت را در خیابان ها و جاده ها از خود به نمایش می گذارد.

طراحی خارجی شورولت کوروت ZR1 2019

به جای استفاده از سپر یکپارچه موجود در مدل های قدیمی تر شورولت کوروت و حتی مدل پرقدرت Z06، شورولت کوروت ZR1 2019 از چهار ورودی هوا در سپر خود استفاده کرده و بنا بر اعلام شرکت جنرال موتورز این ورودی های هوا وظیفه تامین هوای مورد نیاز برای چهار رادیاتور و ۱۳ مبدل گرمایی موجود در این خودرو را بر عهده دارند. در موتور (Hood) از الیاف فیبر کربن ساخته شده و با استفاده از یک بخش برآمده در قسمت میانی، فضای کافی برای قرار گرفتن موتور غول پیکر ۸ سیلندر خورجینی ۶.۲ لیتری موجود در شورولت کوروت ZR1 2019 فراهم می کند.

باله عقبی (Spoiler) استاندارد موجود در این خودرو عملکردی بسیار بهتر از نمونه استاندارد موجود در شورولت کوروت Z06 داشته و توانایی تولید نیروی عمودی در حدود ۷۰% بیشتر از آن را دارد. باله عقبی سفارشی موجود برای شورولت کوروت ZR1 2019 بسیار بزرگتر از نمونه استاندارد بوده و توانایی تولید نیروی عمودی در حدود ۹۵۰ پاوند (معادل ۴۳۱ کیلوگرم) را دارد. تایرهای جلویی شورولت کوروت ZR1 2019 در سایز ۲۸۵/۳۰/۱۹ و در عقب در سایز ۳۳۵/۲۵/۲۰ بوده و از نمونه های Pilot Super Sport ساخت شرکت تایرسازی میشلن (Michelin) بوده که بیشترین چسبندگی ممکن به جاده را برای این خودرو به ارمغان می آورند.

طراحی داخلی شورولت کوروت ZR1 2019

کابین شورولت کوروت ZR1 2019 یک نمونه اسپرت و کاربردی بوده و از صندلی های اسپرت روکش شده با چرم بسیار مرغوب همراه با تزئینات سود می برد. از امکانات سفارشی موجود برای کابین شورولت کوروت ZR1 2019 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش چرم بسیار مرغوب ناپا (Nappa) برای صندلی ها
 • سیستم تهویه و گرم کننده برای صندلی ها
 • غربیلک فرمان ساخته شده از فیبر کربن
 • سیستم صوتی حرفه ای ساخت شرکت Bose
 • سیستم اختصاصی جمع آوری و ثبت اطلاعات فنی و دینامیکی شرکت جنرال موتورز (GM Performance Data Recorder)

موتور و پیشرانه شورولت کوروت ZR1 2019

سیستم سوپرشارژر در کوروت در حدود یک دهه سابقه داشته و اولین بار در شورولت کوروت C7 ZR1 از آن استفاده شد. با وجود اینکه حجم موتور ۶.۲ لیتری موجود در شورولت کوروت ZR1 2019 برابر با پیشرانه موجود در شورولت کوروت Z06 بوده اما سیستم سوپرشارژر نصب شده در این مدل جدید در شاهد افزایش حجمی در حدود ۵۰% بوده و به همین دلیل توانایی های بیشتری را برای این موتور ۸ سیلندر خورجینی رقم می زند.

برای اولین بار در پیشرانه شورولت کوروت ZR1 2019 علاوه بر سیستم پاشش مستقیم سوخت از سیستم PFI نیز استفاده شده که توانایی تولید نیرویی برابر با ۷۵۵ اسب بخار در دور موتور ۶.۳۰۰ RPM و حداکثر گشتاور تولیدی ۹۷۰ نیوتون متر در دور موتور ۴.۳۰۰ RPM را به آن بخشیده و بر اساس اعلام شرکت جنرال موتورز پیشرانه شورولت کوروت ZR1 2019 را به قوی ترین موتور تاریخ تحت برند کوروت تبدیل کرده است. نیروی تولیدی از موتور قدرتمند شورولت کوروت ZR1 2019 توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته دستی و یا ۸ سرعته اتوماتیک به چرخ ها عقبی (RWD) منتقل می گردد و این اولین بار است که شرکت جنرال موتورز از یک جعبه دنده اتوماتیک برای برند شورولت کوروت استفاده می کند.

شورولت کوروت ZR1 2019

هنوز اطلاعات دقیقی از عملکرد شورولت کوروت ZR1 2019 به صورت رسمی منتشر نشده ولی بر اساس گمانه زنی ها و افزایش قدرت ۱۶ درصدی، افزایش گشتاور ۱۰ درصدی و همچنین افازیش وزن به در حدود ۱.۶۱۵ کیلوگرم، این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی کمتر از ۳ ثانیه و برای طی مسافت ۴۰۰ متر (۱/۴ مایل) به زمانی کمتر از ۱۱ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز بیشتر از ۲۱۰ مایل در ساعت (معادل ۳۳۸ کیلومتر در ساعت) خواهد بود.

دیسک های ترمز بسیار بزرگ دو تکه ۱۵.۵ اینچی در جلو و ۱۵.۳ اینچی در عقب نیز وظیفه مهار این هیولای پرقدرت را بر عهده داشته و کالیپرهای ترمز جلو از ۶ پیستون مجزا و کالیپرهای ترمز عقب از ۴ پیستون مجزا برای کاهش سرعت شورولت کوروت ZR1 2019 استفاده می کنند.

قیمت و زمان عرضه به بازار

هنوز قیمت دقیقی برای شورولت کوروت ZR1 2019 اعلام نشده اما این خودرو که در بهار سال ۲۰۱۸ میلادی راهی بازارهای جهانی خواهد شد، احتمالا با قیمتی در حدود ۱۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۵۰۰ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۰۰۰ تومانی در زمان نگارش) در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

رقبا در بازارهای جهانی

از رقبای اصلی شورولت کوروت ZR1 2019 در بازارهای جهانی می توان به نمونه های فهرست زیر اشاره کرد:

 • پورشه ۹۱۱ توربو با قیمت پایه ای در حدود ۱۶۰.۰۰۰ دلار (معادل ۶۴۰ میلیون تومان)
 • مک لارن ۵۷۰S با قیمت پایه ای در حدود ۱۹۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷۶۰ میلیون تومان)
 • آئودی R8 با قیمت پایه ای در حدود ۱۶۵.۰۰۰ دلار (معادل ۶۶۰ میلیون تومان)
 • آکورا NSX با قیمت پایه ای در حدود ۱۵۷.۰۰۰ دلار (معادل ۶۳۰ میلیون تومان)
 • جگوار F-Type با قیمت پایه ای در حدود ۱۰۷.۰۰۰ دلار (معادل ۴۳۰ میلیون تومان)
 • مرسدس AMG GT با قیمت پایه ای در حدود ۱۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۶۰۰ میلیون تومان)

مشخصات فنی شورولت کوروت ZR1 2019 در یک نگاه

حجم موتور (لیتر) ۶.۲
تعداد سیلندر ۸
قدرت موتور (اسب بخار) ۷۵۵
گشتاور (نیوتون. متر.) ۹۷۰
تعداد سوپاپ ۳۲
گیربکس ۷ دستی/ ۸ اتوماتیک
سیستم انتقال قدرت چرخ های عقبی
مصرف سوخت  (شهر)
مصرف سوخت (بزرگراه)
مصرف سوخت (ترکیبی)
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم.)
ظرفیت باک (لیتر.)
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت کمتر از ۳ ثانیه
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۳۳۷
طول(میلیمتر)
پهنا (میلیمتر)
ارتفاع (میلیمتر)
فاصله دو محور (میلیمتر)
ارتفاع از زمین (میلیمتر)
وزن (کیلوگرم) ۱.۶۱۵
حجم محفظه بار (لیتر.)
قیمت پایه (میلیون تومان) ۵۰۰

 

گالری تصاویر شورولت کوروت ZR1 2019

 

بیشتر بخوانید :

 

منبع : Cars.comارسال نظر