کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

عدم ترخیص تعدادی از خودروها از گمرک ؛ علت چیست؟

دفتر واردات گمرک ایران در ابلاغیه‌ای خبر از عدم ترخیص تعدادی از خودروها را اعلام کرده است. بنابراین تعداید از خودروها امکان ترخیص ندارند.

به گزارش تکراتو، در ماه‌های اخیر ابهاماتی در خصوص وقوع تخلفات در حوزه ثبت سفارش با مسدود شدن سایت ثبت سفارش خودرو برای همه واردکنندگان ایجاد شد که حتی دامنه آن به نامه‌نگاری رئیس گمرک به وزارت صنعت نیز کشیده شد. ابتدا کرباسیان وزیر اقتصاد از رئیس کل گمرک ایران در خصوص شرایط ورود ۵۰۰۰ خودرو به گمرکات سؤالاتی را مطرح کرد، سپس رئیس گمرک در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره ابهامات واردات خودرو از نامه‌نگاری خود با سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش‌های جعلی و ابهامات ایجادشده خبر داد.

آرون گروپس

چندی قبل نیز مرکز حراست وزارت صنعت از افزایش پیگیری‌ها در خصوص واردات خودرو خبر داده بود. در اطلاعیه این مرکز آمده: تمامی خودرو‌هایی که در زمان ممنوعیت واردات خودرو (از ۸ تیرماه ۹۶) از مبادی غیرقانونی و با روش‌های نامتعارف ثبت سفارش شده‌اند (اعم از خودرو‌هایی که وارد کشور شده یا در گمرکات کشور موجود هستند)، شناسایی شده و براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مراجع ذی‌ربط برای برخورد با متخلفان منعکس شده است. آنها اعلام کردند که عدم ترخیص تعدادی از خودروها واقعیت دارد.


بیشتر بخوانید: ارائه تعرفه‌ای جدید برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک


عدم ترخیص تعدادی از خودروها به دستور گمرک

حالا بر اساس نامه دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی، محدودیت جدیدی برای ترخیص خودرو‌هایی که ثبت سفارش آن‌ها از تاریخ ۲۸ تیر ماه به بعد بوده ایجاد شده است. در ابلاغیه دفتر واردات گمرک آمده است،

گمرک ایران از عدم ترخیص تعدادی از خودروها خبر داده است. گمرک در ابلاغیه‌ای اعلام نمود که از ترخیص خودروهایی که ثبت سفارش آنها 28 تیر ماه به بعد صادر شده اکیداً خودداری خواهد کرد. البته این عدم ترخیص تعدادی از خودروها شامل تمدیدیه ثبت سفارش از تاریخ مذکور به بعد نیز می‌باشد.

قاعدتاً این دستور العمل شامل خودرو‌هایی که بعد از بازگشایی سایت ثبت سفارش و دستور العمل جدید دولت در دی ماه امسال، ثبت سفارش شده‌اند نمی‌شوند.

تکلیف خودروهای مانده در گمرک چیست؟

اخیراً پیش‌نویس دستورالعملی منتشر شد که نشان می‌داد تحرکاتی برای ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده در حال انجام است. به‌نظر می‌رسد با عملی شدن این رویه و تصویب پیش‌نویس مذکور قبل از تعیین تکلیف کامل تخلفات، فضا برای عدم پیگیری کامل تخلفات رخ‌داده در ترخیص خودرو‌هایی که به‌زعم مرکز حراست وزارت صنعت با روش‌های غیرمتعارف ثبت سفارش شده‌اند ایجاد می‌شود.

 

بیشتر بخوانید :

.

منبع: iranjib

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر