کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کشف ردپای دایناسور ۱۷۰ میلیون ساله در جزیره‌ای در اسکاتلند

یک گنجینه پنهان از ردپای دایناسور ۱۷۰ میلیون ساله در جزیزه اسکای (Skye) در اسکاتلند کشف شد. ممکن است این کشف جدید پرده از راز‌های نهان عصر تکامل دایناسور‌ها بردارد.

اطلاعات بدست آمده از ۱۷۰ میلیون سال قبل و از عصر ژوراسیک میانه حکایت می‌کند. ژوراسیک میانه دوره‌ای از دوران زمین شناسی ژوراسیک است که ۱۷۴ تا ۱۶۴ میلیون سال پیش را در بر می‌گیرد. فسیل‌های پیدا شده از این فسیل‌ها در جزیره اسکای به این دوره تعلق دارند.

آرون گروپس

در منطقه‌ای به نام Rubha nam Brathairean (برادرز پوینت)، جزیزه کوچک اسکای در کشور اسکاتلند حدود ۵۰ ردپای دایناسور را در بر می‌گیرد. بیشتر این رد پاها به گونه دایناسور ساروپود مانند براکیوساروس تعلق دارد. دایناسور‌های گونه ساروپود علف‌خوار بوده‌اند و گردن درازی داشته‌اند. به علاوه ردپای گونه تروپود مانند تیرانوسوروس نیز در تالاب کم عمق اطراف نیز کشف شده بود. تروپود‌ها ، گونه‌ای از دایناسور‌های گوشت‌خوار بودند که بر روی دو پای عقبی خود راه می‌رفتند.

همانطور که گفته شد از ۱۷۴ تا ۱۶۴ میلیون سال پیش، به دوره ژوراسیک میانه شهرت دارد. در این دوره فسیل دایناسور بر روی سنگ به ندرت یافت می‌شد، چراکه بسیاری از رسوبات پی در پی آن دوره به خوبی در سطح زمین ظاهر نمی‌شدند؛ اما جزیره اسکای یکی از آن مناطقی است که این فسیل‌ها امکان شگل گیری داشته‌اند. این کشف جدید دومین پایگاه ردپای دایناسور‌ها را در این منطقه آشکار کرد.

این مدارک بسیار حیاتی هستند، چرا که ژوراسیک میانه دوره‌ مهمی در تاریخچه تکامل دایناسور‌ها به شمار می‌آید. فقدان فسیل در این دوره منجر به ناامیدی دیرینه شناسان شده بود. محققان در مقاله خود آورده‌اند که :

این دوره مهمی در تکامل دایناسور‌ها بوده است، وقتی که نخستین پرندگان در آسمان‌ها ظاهر شدند، زمانی که نخستین تیرانوسوروس های گوشت‌خوار و استگوسوروس‌ های پشت تخت فزونی یافتند و ساروپودهای گردن دراز به اندازه‌های بزرگ رشد کردند.

مطالعه پایگاه به خودی خود مشکل است؛ چرا که در یک منطقه ایزوله واقع شده است، نیروی زیادی توسط دریا به آن وارد می‌شود و آب و هوای شدیدی دارد. فرآیند‌های فرسایش و تغییرات منظره‌ای، یافتن و شناسایی کردن شواهد را بسیار سخت کرده است. اما علی‌رغم این موضوع، یک تیم از محققان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، موفق به شناسایی دو مسیری شدند که تعدادی زیادی رد پا در آنها وجود دارد.

ردپای دایناسور
یکی از قابل توجه‌ترین ردپاهای کشف شده در پایگاه جدید در جزیره اسکای. با توجه به اندازه مقیاس ردپای در مقایسه با ردپاهایی که پیش از این کشف شده بودند، چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد. (اعتبار : پایگه دپولو / مجله ژئولوژی اسکاتلند)

بر اساس شکل این ردپای دایناسور که توسط دوربین‌ها و پهباد‌ها تصویربرداری شده‌اند، محققان پی بردند که این ردپاها عمدتا توسط ساروپودهایی با پاهای گرد و نیز تروپودهای پرنده مانند سه انگشتی ایجاد شده‌اند. نام دقیق این گونه‌ها تاکنون شناسایی نشده است. اما نامی به یکی از انواع معلوم ردپاها اختصاص داده شده و با این حساب تنها جانوری است که تاکنون یافت شده است.

یک ردپای دایناسور تروپود را به طور آزمایشی به گونه اینکنوتاکسون یوبرونتس ( ichnotaxon – Eubrontes) اختصاص داده‌اند. این دایناسور‌ها هرچه باشند، یافته‌های دیرینه شناسان در شهر دونتولم (شهری در جزیره اسکای) را تقویت می‌کند. جایی که به احتمال زیاد ساروپودها در رفت و آمد بودند و زمان خود را در تالاب‌های اسکاتلند در دوره ژوراسیک میانه سپری می‌‌کردند.

پایگه دپولو (Paige dePolo)، محقق ارشد این مقاله (که در مجله Scottish Journal of Geology به چاپ رسیده است)،‌ به طور همزمان رهبری این تحقیق را با تحصیل در کارشناسی ارشد “دیرینه شناسی و ژئوبیولوژی” به پیش برد. او می‌گوید:

این پایگاه دومین کشف ساروپودها در جزیره اسکای به شمار می‌رود. پایگاه ما در سنگ‌هایی کشف شد که اندکی از مورد پیشین یافت شده در دونتلوم در این جزیره قدیمی‌تر است. بر همین اساس می‌توانیم بفهمیم که ساروپودها در این منظقه از جهان در مقیاس زمانی طولانی‌تری نسبت به آنچه قبلا می‌دانستیم، حضور داشتند. این پایگاه قطعه‌ای کاربردی از پازلی از تصویر دایناسور‌ها در جزیره اسکای در زمان ژوراسیک میانه است که ما می‌بایستی به تکمیل کردن آن ادامه دهیم.

محققان همچنین دو پایگاه مطالعاتی ردپای دایناسور‌ها را در منطقه برادرز پونیت پیدا کرده‌اند که جزئیات بیشتر آن را در مقالات بعدی باید پیگیری کنیم.

بیشتر بخوانید:

.

منبع : ScienceAlert

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر