coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس ؛ نبردی میان نسخه رسمی و غیر رسمی تلگرام

مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس مقوله‌ای است که لزوم پرداختن به آن پس از فیلتر شدن تلگرام و با در نظر گرفتن تمایل کاربران ایرانی به این پیام‌رسان محبوب، احساس می‌شود.

تلگرام ایکس نسخه جدید تلگرام است که ظاهری زیباتر و رابط‌ کاربری منعطف‌تری داشته و سرعت کار با آن نیز بیشتر است. تلگرام ایکس تاکنون بیش از 1 میلیون بار در گوگل پلی دانلود شده است. به نظر می‌رسد تلگرام ایکس بستری برای آزمایش و ارزیابی تغییراتی است که در آینده به تلگرام افزوده خواهد شد. به علاوه بسیاری از قابلیت‌هایی که در نسخه‌‌های غیررسمی تلگرام نظیر موبوگرام و تلگرام طلایی دیده می‌شد، به تلگرام ایکس نیز افزوده شده است.

همانطور که می‌دانید تلگرام یک سرویس متن باز (Open Source) است. در سرویس‌های متن باز این امکان برای برنامه نویسان وجود دارد تا تغییرات دلخواه خود را اعمال کنند و حتی اشکالات سرویس را به تیم توسعه آن گزارش کنند. این موضوع نه تنها منجر به بهبود کارایی و مرتفع شدن نقص‌ها می‌شود، بلکه با پدیدار‌ شدن نسخه‌های غیررسمی به نحوی به افزایش محبوبیت سرویس اصلی نیز می‌انجامد.

تلگرام طلایی یا طلگرام یکی از نسخه‌های غیررسمی و بسیار محبوب در میان کاربران ایرانی است. به طوری که تا کنون بیش از 2 میلیون بار در کافه‌بازار دانلود و نصب شده است. تلگرام طلایی مانند سایر نسخه‌ها غیررسمی تلگرام و نیز تلگرام ایکس از API های تلگرام استفاده می‌کند و به گفته تیم طراحی آن به این دلیل که “از سرویس‌های اصلی خود تلگرام بهره می‌برد، از نظر امنیت تفاوتی میان این نسخه با تلگرام وجود ندارد.”

در ادامه این مطلب، تکراتو به مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس خواهد پرداخت، مزایای و نقص‌های هر یک را بیان خواهد کرد و در پایان، برنده رقابت میان نسخه جدید تلگرام و محبوب‌ترین نسخه غیررسمی آن در ایران را اعلام خواهد کرد. شاید مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس بتواند ایده‌های جدیدی برای تغییرات احتمالی در تلگرام اصلی ارائه دهد.

مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس ؛ یک نسخه‌ رسمی و یک نسخه غیررسمی از تلگرام

در مقایسه تلگرام ایکس و تلگرام طلایی دو موضوع را به طور کلی حایز اهمیت می‌دانیم. نخست مقایسه رابط کاربری این دو پیام‌رسان است و دیگری امینت.

تغییرات موجود در رابط کاربری هر دو نسخه تلگرام درخور توجه‌ است، در هر دو قابلیت‌هایی افزوده شده است که نسبت به کار با تلگرام اصلی برتری‌هایی را ایجاد می‌کنند. امنیت نیز جایگاه خاص خود را دارد و کاربران در چند وقت اخیر نشان‌ دادند اهمیت زیادی برای حریم خصوصی خود قائل هستند. در ادامه مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس این دو نسخه غیررسمی و رسمی تلگرام را بررسی می‌کنیم.

زبان فارسی در تلگرام طلایی ؛ وقتی تلگرام بومی می‌شود!

شاید بتوان تلگرام طلایی را نسخه بومی‌شده تلگرام دانست. امکان استفاده از زبان فارسی در این نسخه غیررسمی یکی از مهمترین دلایل محبوبیت 2 میلیونی آن در میان کاربران ایرانی است. مسلما برای بسیاری از مردم ارتباط برقرار کردن با یک رابط کاربری که منو و سایر نوشته‌ها آن به زبان مادری آنها نوشته شده است، بسیار آسان‌تر است. چنین امکانی در تلگرام ایکس و نیز بسیاری دیگر از نسخه‌های غیررسمی این پیام رسان دیده نمی‌شود.

پس از دانلود تلگرام طلایی از کافه بازار یا سیب‌اپ پیش از آنکه شماره تلفن همراه خود را وارد و اکانت خود را فعال کنید، دو گزینه برای زبان اپلیکیشن در مقابل شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید حسب عادت خود به کار با منوی انگلیسی تلگرام و یا تمایل به استفاده از زبان مادری خود، گزینه مدنظر را انتخاب کنید.

مقایسه رابط کاربری ؛ انتخاب دشوار است!

نخست به بررسی رابط کاربری در تلگرام ایکس می‌پردازیم. پس از دانلود این اپلیکیشن از گوگل پلی و فعال سازی حساب کاربری، نخستین نکته‌ای که به چشم می‌خورد، اضافه شدن تب تماس‌ها (CALLS) در کنار تب مربوط به چت‌ها (CHATS) است. در این قسمت مانند LOG در تماس‌های اسمارت‌فون‌های اندرویدی، تماس‌های دریافتی و ارسالی و زمان و تاریخ این تماس‌ها به ترتیب فهرست شده است.

با باز کردن منوی کشویی در تلگرام ایکس، عکس پروفایل به نحوی بهتر نمایش داده می‌شود. همچنین برای عوض کردن عکس پروفایل مانند آخرین نسخه تلگرام اصلی می‌بایست از طریق بخش Setting اقدام کرد. یک ویژگی دیگر که در بخش منوی کشویی جلب توجه می‌کند، افزوده شدن امکان “حالت شب” یا Night Mode است.

با انتخاب این گزینه زمینه تلگرام از سفید به مشکی تغییر می‌کند. این امکان جدا از اینکه منجر به کاهش نور صفحه در شب می‌شود، یک مزیت دیگر نیز دارد. مطابق یک تحقیق، زمینه مشکی نسبت به زمینه سفید برای نوشته‌ها در هنگام مطالعه حالت بهینه‌تری است، موضوعی که خلا آن در مطالعه کتاب‌ها با زمینه تمام‌سفید نیز به چشم می‌خورد. درواقع شما می‌توانید از این قابلیت نه فقط در طول شب که هنگام حضور نور نیز بهره ببرید.


بیشتر بخوانید : تلگرام ایکس ؛ ماجراجویی جدید تلگرام در دنیای شبکه‌های اجتماعی!


در بخش Setting چند نکته جدید و شایان توجه دیده می‌شود. نخست بخش تازه اضافه شده تم‌ها یا Themes است. این ویژگی در حالی به تلگرام ایکس اضافه شده که تا پیش از نیز در برخی نسخه‌های غیررسمی نظیر موبوگرام نیز دیده شده بود. در این قسمت می‌توانید حاشیه‌های مربوط به پیام‌ چت‌ها و کانال‌ها را با استفاده از گزینه‌های “Bubbles in Chats” و “Bubbles in Channels” شخصی سازی کنید.

تلگرام ایکس
با غیرفعال کردن قابلیت “Bubbles in Channels” می‌توان مرز میان پست‌های کانال‌ها را از میان برد. به علاوه تاریخ، ساعت و نام ادمین نیز محو می‌شود. این قابلیت برای چت‌ها نیز وجود دارد. (اعتبار : تکراتو)

تغییر تصویر زمینه (Wallpaper) و تغییر اندازه نوشته نیز گزینه‌هایی‌اند که پیش از نیز شاهد آنها بوده‌ایم. امکان جدید افزوده شده تغییر رنگ تم است. با اینکه همگی تلگرام را با رنگ آبی کلاسیک‌اش می‌شناسیم، اما اگر این امکان تغییر رنگ تم پای خود را به نسخه اصلی تلگرام نیز باز کند، شاهد یک سنت‌شکنی از سوی تیم تلگرام خواهیم بود. استفاده از رنگ‌های مختلف در تم این پیام‌رسان هر از چندی می‌تواند موجب تنوع شود.

قابلیت دیگری که در بخش تم‌ها به چشم می‌آید، امکان برنامه ریزی برای حالت شب است. به گونه‌ای که می‌توان آن را طوری تنظیم کرد که تنها در ساعات تاریک شبانه‌روز فعال باشد.

در بخش Setting یک قابلیت جدید دیگر نیز به چشم می‌خورد و آن بخش “Data and Storage” است. تا پیش از این در آپدیت‌های تلگرام شاهد شخصی‌سازی دانلود خودکار داده‌ها بودیم. این قابلیت در تلگرام ایکس به انتهای این بخش ضمیمه شده است. دو گزینه جدید “Storage Usage” و “Proxy” نیز بسیار جلب‌نظر کردند.

بسیاری از اوقات پیش آمده است که فایل‌های دانلود شده بسیاری در چت‌ها، گروه‌ها و کانال‌ها تلگرام حافظه دستگاه‌مان را اشغال می‌کنند. فایل‌هایی که شاید کاربرد چندانی هم نداشته باشند. تا پیش از این تنها راه برای پاک‌کردن این فایل‌های غیرضروری استفاده از پوشه تلگرام در فایل منیجر دستگاه بود.

اما در بخش Date And Usage نه تنها می توان همه این فایل‌ها را پاک کرد، بلکه می‌توان میزان استفاده هر کانال، گروه یا چت از فضای ذخیره‌سازی دستگاه را نیز مشاهده و در صورت تمایل آن را جداگانه پاک کرد.

تلگرام ایکس
در بخش Data And Storage ویژگی‌های زیادی برای شخصی‌سازی ذخیره‌سازی فایل‌های دانلود شده توسط تلگرام ایکس وجود دارد. (اعتبار : تکراتو)

در بالای صفحه مربوط به این بخش گزینه‌ای تحت عنوان “Keep Media” وجود دارد. با استفاده از این قابلیت می‌توانیم برای نگه‌داری فایل‌ها در حافظه دستگاه خود ددلاین تعیین کنیم. به این صورت که پس از سه روز، یک هفته یا یک ماه فایل‌های مربوط به تلگرام به طور کامل از حافظه داخلی پاک شوند. اما اگر به چنین چیزی تمایل نداشتیم می‌توانیم از گذشته “Forever” استفاده کنیم.

با فیلتر شدن تلگرام در ایران و روسیه، تیم تلگرام و پاول دورف پاسخ‌های متعددی به این موضوع نشان دادند و اقدامات موثری اتخاد کردند. از جنبش مقاومت دیجیتالی تلگرام که بگذریم، به نظر می‌رسد افزوده شدن قابلیت “Proxy” در رابط کاربری تلگرام ایکس، پاسخ فنی تیم دورف به فیلترنیگ‌های اخیر بوده است، قابلیتی که تا پیش از این در شبکه اجتماعی توئیتر نیز شاهد آن بوده‌ایم.

با انتخاب این گزینه و پر کردن فیلد‌های سرور، پورت، یوزرنیم و پسورد که اخیر در برخی از کانال‌های تلگرامی نیز شاهد گسترش آنها هستیم، می‌توان از سد فیلترینگ تلگرام عبور کرد.

در ادامه رابط کاربری در تلگرام طلایی را مورد واکاوی دقیق قرار می‌دهیم. همانطور که گفتیم در تلگرام طلایی از زبان فارسی پشتیبانی می‌شود. در این نسخه غیررسمی تلگرام 6 تب جدید افزوده شده است که می‌توان به واسطه آنها چت‌های خصوصی (Private Chat)، گروه‌های معمولی، سوپر‌گروه‌ها، کانال‌ها را دسته‌بندی کرد. این ویژگی پیش از نیز در موبوگرام، دیگر نسخه غیررسمی تلگرام دیده شده بود.

علاوه بر این، دو تب مجزا در بخش پایین اپلیکیشن دیده می‌شود که امکانات منحصر به فردی را ارائه می‌کند: داغ‌ترین‌ها و کانال‌ها

داغ‌ترین‌ها: با انتخاب این گزینه صفحه‌ای باز خواهد شد که در آن پست‌ها محبوب کانال‌های تلگرامی، چه آنها که شما عضو‌ آن هستید و چه آنهایی که عضو آن نیستید را فهرست کرده است. این فهرست را می‌‌توان برحسب ویدیو، عکس، متن، گیف و موزیک فیلتر کرد. در واقع این بخش را می‌توان یک خبرخوان تلگرامی قلمداد کرد.

جستجو در کانال‌ها:‌ با استفاده از این قابلیت می‌توان کلمات مورد نظر خود را در تمامی کانال‌ها تلگرامی جستجو کرد. آنطور که در اپلیکیشن آمده است، این جستجو در بین بیش از یک میلیون کانال و بیش از یک و نیم میلیارد پست تلگرامی انجام خواهد گرفت. البته این جستجو مدت زمان تقریبا طولانی صرف خواهد کرد.

تلگرام طلایی
دو مشخصه “داغ‌ترین‌ها” و “جستجو در کانال‌ها” از جمله قابلیت‌های تلگرام طلایی است که کارایی بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد. (اعتبار : تکراتو)

با نگاهی دقیق‌تر به رابط کاربری تلگرام طلایی نکات جالبی به چشم می‌خورند. رفتن به اولین پیام و حذف تاریخچه گفتگوها از جمله قابلیت‌های تلگرام طلایی است که در نسخه‌های غیر رسمی دیگر نیز دیده شده بودند. با استفاده از ویژگی “آیدی‌یاب” در منوی کشویی تلگرام طلایی، تنها با داشتن آیدی دوستان و آشنایان می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد.

“قالب‌دهی” امکان دیگری است که مشاهده بخش “Themes” در تلگرام طلایی است و کاربران می‌تواند بواسطه آن رنگ منوی خود را تغییر دهند و قالب‌های جدید را انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید : تلگرام طلایی یا طلگرام ؛ هر آنچه از این نسخه غیررسمی تلگرام می‌دانیم


نمایش کسانی که شماره موبایل شما را دارند، نمایش کاربران آنلاین، پشتیبانی از تاریخ خورشیدی و قالب ۲۴ ساعته علاوه‌بر پشتیبانی از زبان فارسی، رمز‌گزاری چت‌های خصوصی، نمایش آخرین بازدید مخاطب با یک آیکون رنگی، ترک گروه با امکان بازگشت و بدون متوجه شدن سایرین و استفاده از سیستم مدیریت دانلود اختصاصی، از جمله قابلیت‌های درخور توجه تلگرام طلایی است.

مقایسه تلگرام ایکس و تلگرام طلایی از دیدگاه امنیت

با اینکه تیم تلگرام طلایی عنوان کرده است که به دلیل اتصال مستقیم این نسخه غیررسمی به سرور‌های تلگرام “از لحاظ امنیت تفاوتی بین تلگرام و تلگرام طلایی (طلگرام) وجود ندارد”؛ اما باید درنظر داشته باشیم که سرویس‌های متن بازی نظیر تلگرام، علاوه بر اینکه برای عیب‌یابی و اعمال تغییرات در اختیار بسیاری از برنامه‌نویسان قرار می‌گیرد، مانعی هم برای اعمال تغییرات سوء از سمت هکر‌ها وجود ندارد.

این گفته به این معنی نیست که اپ تلگرام طلایی مشکل امنیتی اینچنینی دارد، اما برای تکراتو ثابت نشده است که آیا بد‌افزار‌ها، جاسوس‌افزار‌ها یا سایر موارد مشابه در این نسخه‌ غیررسمی وجود دارند یا خیر؟

اما از سوی دیگر تلگرام ایکس، نسخه‌ی رسمی جدید تلگرام است و از آنجا که بسیاری از کاربران ایرانی تلگرام را پیام‌رسان امنی می‌دانند، به نظر می‌رسد برگ برنده را باید به تلگرام ایکس داد. با این وجود، تاکنون مشکل امنیتی در خصوص تلگرام طلایی و یا سایر نسخه‌های غیررسمی مشهور گزارش نشده است. البته این به معنای تایید عملکرد این اپلیکیشن‌‌ها از نظر حریم‌ شخصی و آزادی اینترنت نیست.

برنده مقایسه تلگرام ایکس و تلگرام طلایی ؛ انتخاب باشماست

در مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس باید گفت که هر کدام از این دو نسخه قابلیت‌های قابل توجه‌ای دارند. به طور کلی نمی‌توان یکی از این دو را برتر از دیگری دانست. پشتیبانی از زبان فارسی و بخش‌های داغ‌ترین‌ها و جستجوی کانال‌ها طرافداران خاص خود را دارند. همچنین در آنسوی ماجرا امنیت تضمین‌شده تلگرام ایکس در کنار رابط کاربری زیباتر آن هر کاربری را به سوی استفاده از آن جذب می‌کند؛ به ویژه اگر قابلیت بلاک چین وعده‌داده شده دورف به این اپلیکیشن افزوده شود، می‌توان مجددا شاهد برتری بی‌چون و چرای تلگرام در میان‌ پیام‌رسان‌های مطرح در ایران بود.

نظر شما در خصوص این دو اپلیکیشن چیست و کدام یک رابرنده مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس می‌دانید؟ دیدکاه خود را در بخش نظرات زیر با تکراتو در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید :

.

منبع : techrato

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (72 نظر)

  لعنت خدا بر هر که دروغ گوسب کو تلگرام برای دانلود

  پاسخ

  پاک کردن تلگرام

  پاسخ

  خیلی خیلی همگبش عالیست

  پاسخ

  لطفا به نت رایتل برای وصل شدن رسیدگی کنین من با اینترنت همراه اول و ایرانسل 3Gامتحان کردم سریع وصل میشه اما با رایتل 4G رو حالت در حال اتصال میمونه

  پاسخ

  سلام.چرادرقسمت امنیت تلگرام طلایی تاییددومرحله ای قابل اجرانیست ووقتی که دستورالعمل روانجام میدی وپیام واسه ایمیل میادمیزنی رولینک چرامیزنه دسترسی به این سایت امکان پذیرنیست؟؟؟؟؟

  پاسخ

  سلام ببخشید حالت روح هم داره تلگرام طلایی ؟ و اگه داره میشه نحوه فعال کردنشو بهمون بگید

  پاسخ

  امامن مطمئنم ک حک میشه و در قسمت نشست های فعال پیجم این موردرو دیدم به عینه

  پاسخ

  اگه مشکل قطعی شو حل کنن خوبه

  پاسخ

  گزینه افزودن حساب رو هم فعال کنید مرسی

  پاسخ

  چرا تلگرامم بیشترمخاطبامو برام نمایش نمیده؟حتی شمارشونم وارد میکنم بازم نمیشه😔

  پاسخ

  سلام .تلگرام طلایی برای ارسال پیام خیلی خوب است ولی ارسال عکس وویدیو تماس تصویری در ان امکان پذیردنیست.اگرتماس تصویری به امکانات تلگرام افزوده شود وارسال فیلم وعکس میسر شود دیگر بسیار عالی خواهدشد .

  پاسخ

  باور بکنین یا نکنین نسخه غیر رسمی امنیت نداره.
  مطمئنا اگه به اطلاعات رد و بدل شده مشرف نبودن، تلگرام طلایی به کارش ادامه نمی داد و نمیذاشتن ادامه بده. چرا؟ چون نمیتونن مردم و از تلگرام دور نگه دارن و چه کاری بهتر از این که در اختیار خودشون باشه.
  پیشنهاد من: پاول دورف و تیمش سعی کردن و پراکسی mtproto را توسعه دادن و به از امنیت کامل برخوردار است.
  منم تلگرام طلایی داشتم اما الان از کانالی مثل @mtpprotoproxies پراکسی میزنم و با خیال راحت از نسخه رسمی تلگرام استفاده می کنم.

  پاسخ

  سلام خوشحالم از اینکه فعالانی هستند که در جهت بهتر شدن کیفیت و نحوه فعالیت کانالهای اطلاع رسانی فعالیت دارند وجدا جای تشکر داره اما متاسفانه من دچار مشکلی شدم که جدا نمیدونم چطور باید حلش کنم اگر بتونم در این رابطه کمکی دریافت کنم ممنون خواهم بود

  پاسخ

  اقا من دوروزه ریپورت شدم هیچ پیامی هم‌ برام نمیاد ن ازکانالام ن گروه فقط یه نوشته خارجی میاد کسی میدونه چرا

  پاسخ

  دوستان تلگرام طلایی متصل به سرور تلگرامه که یعنی فیلتره! و برا دور زدن فیلتر پروکسی هایی تعبیه شده چرا هیچی نمیفهمین همش چرت پرت میذارین؟

  پاسخ

  سلام. چطور باید از حالت روح استفاده کرد اصلا این تلگرام ها مجهز به حالت روح هستند؟

  پاسخ

  سلام چراباتلگرام طلایی نمیشه پیامهای کانال روحذف یاپیامی رونشانه گذاری کرد؟

  پاسخ

  طلگرام های ایرانی چرا توگوشی ایفون اجرا نمیشن

  پاسخ

  سلام چجوری میشه تلگرام طلایی رو دیلیت اکانت کرد ودوباره نصب کرد،مرسی

  پاسخ

  سلام
  چرا از طریق تلگرام طلایی که روی کامپیوترم نصب هست نمیتونم هیچ فایلی را پرینت بگیرم؟

  پاسخ

  سلام

  من هم فکر میکنم که شنود میشه

  البته یکمم بیشتر از شنود/اگ بهتون مشکوک شوند
  اردیبهشت دانلودم ۵ و آپلودم ۶ بوده
  Adsl خانگی
  یعنی حتی فیلم و سریالهای گوشیم هم رفته
  دیگه حرفی ندارم

  پاسخ

  سلام . تلگرام طلایی من چرا مدام قطعه شاید هر روز ده دقیقه فقط وصل میشه.

  پاسخ

  آخه کسی که فیلترشکن نصب می کنه از امنیت حرف می زنه؟
  فیلترشکنی که نمی دونی کی ساخته و داره ازت چی می بره
  با اون گوشی حتما کارهای بانکی هم انجام می دی

  پاسخ