دردسرهای گرانی خودرو گریبانگیر شرکت های بیمه شد

رئیس جدید بیمه مرکزی در مورد دردسرهای گرانی خودرو اعلام کرد که افزایش مستمر قیمت خودرو می‌تواند باعث فشار هزینه‌ای به شرکت‌های بیمه‌ای شود.

به گزارش تکراتو، همزمان با افزایش قیمت خودرو و مشکلات بازار خودرو، تقریبا همه‌ی حوزه‌های اقتصادی کشور تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. یکی از حوزه‌های مهم اقتصادی که از قضا با دادن تعهدات کوتاه و بلندمدت هم سروکار دارد نهاد بیمه است. بیمه به دلیل خاصیت مدت دار بودن تعهداتش در قبال بیمه گذاران از آن دسته نهادهایی است که از کاهش ارزش پول ملی و بحث تورم به شدت تاثیر می‌پذیرد.


بیشتر بخوانید: توقف تولید ۴ مدل خودروی سواری در تیرماه سال جاری


بنابراین مشکلات بازار خودرو توانسته شرکت‌های بیمه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دردسرهای گرانی خودرو برای شرکت‌‎های بیمه

اخیرا بیمه مرکزی اطلاعیه‌ای در این مورد منتشر کرده است. در این اطلاعیه آمده است:

پیرو افزایش قیمت خودرو پیشنهاد می‌شود بیمه گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند، با مراجعه به شرکت‌های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده ۱۰ قانون بیمه مواجه نشوند.

در ادامه غلامرضا سلیمانی، رئیس کل جدید بیمه مرکزی، اعلام کرد که همه تلاش بیمه مرکزی این است که بتواند در مجموع فشار به بیمه‌ها را کمتر کند و طبیعی است که افزایش مستمر قیمت خودرو می‌تواند به شرکت‌های بیمه‌ای فشارهایی وارد کند.

او همچنین به ابلاغیه اخیر بیمه مرکزی اشاره کرد و گفت:

با ابلاغیه‌هایی که در بخش بیمه بدنه صادر می‌شود، بیمه گذاران با توجه به افزایش قیمت خودروها، الحاقیه‌هایی صادر می‌کنند که این کار هم برای بیمه‌گذار و هم برای بیمه‌گر مثبت است. در این صورت اگر خسارتی حادث شود بیمه‌گر می‌تواند با توجه به افزایش قیمت‌ها توان پرداخت خسارت‌ها را داشته باشد.

بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده است (و نه قیمت روز مال) در برابر خسارات وارد شده به اموال بیمه شده مسئول است.


بیشتر بخوانید: پژو برای لغو قرارداد با ایران محکوم به پرداخت جریمه است


بر این اساس و از آنجایی که بیمه بدنه ارتباط مستقیمی با قیمت خودرو دارد، اگر مشتریان سازمان‌های بیمه‌ای در زمان ثبت قیمت سرمایه خودروی خود مبلغ آن را برای مثال ۳۰ میلیون تومان ثبت کرده باشند، در زمان بروز حادثه اگر قیمت خودروی آنها ۵۰ میلیون تومان شده باشد، بیمه موظف به پرداخت خسارت بر اساس قیمت ثبت شده خودرو خواهد بود.

بنابراین مشتریان اگر مایل به دریافت خسارت به قیمت روز خودرو خود هستند، باید به سازمان بیمه گر مراجعه کرده و قیمت روز سرمایه خود را ثبت نمایند. طبیعی است که این افزایش سرمایه نیازمند پرداخت مبلغ مابه التفاوت است.

 

بیشتر بخوانید:

.

منبع: isna

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.ارسال نظر