مشخصات موشک های شلیک شده به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق : فاتح 313

مشخصات موشک های شلیک شده به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق چه بودند؟ در این نوشتار با مشخصات موشک فاتح 313 آشنا خواهیم شد.

18 دی ماه 1398 در جریان عملیات شهید سلیمانی نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با بیش از ۱۰ موشک بالستیک پایگاه هوایی آمریکایی عین الاسد در استان الانبار عراق را هدف قرار داد. به نقل از فارس این حمله «در پاسخ به ترور جنایتکارانه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش» بامداد امروز اتفاق افتاده است.

به گزارش رسانه‌ها محل احتمالی شلیک این موشک ها کرمانشاه بوده که فاصله‌ای حدود 430 کیلومتری تا محل برخورد یعنی پایگاه عین الاسد دارد. از همین رو این طور به نظر می‌رسد که موشک های شلیک شده به پایگاه آمریکایی در عراق از خانواده فاتح و نوع موشک نقطه‌زن فاتح 313 بوده است که بردی ۵۰۰ کیلومتری دارد. با ادامه این نوشتار با تکراتو همراه باشید!

مشخصات موشک های شلیک شده به پایگاه آمریکایی عین الاسد ؛ بررسی موشک فاتح 313

فاتح 313 نسل جدید از خانواده موشک‌های فاتح 110 است. این موشک‌ها نسبت به نسل قبلی خود یعنی فاتح 110 با «تغییرات اندک وزنی‌» همراه بوده و نقطه زن بودن و برد 500 کیلومتری (200 کیلومتر بیشتر از مدل‌های قبلی) از جمله مشخصات آن است. سبک‌سازی بدنه، نسل پیشرفته‌ای از پیشرانه‌های سوخت جامد، مرکب و سنسور که با دانش بومی طراحی شده در طراحی این موشک به کار گرفته شده است.

خانواده موشک‌های فاتح شامل موشک فاتح ۱۱۰ با برد ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر، موشک فاتح 313 و موشک مبین هر دو با برد ۵۰۰ کیلومتر، دقیق‌ترین و نقطه‌زن‌ترین موشک‌های بالستیک ایران به شمار می‌روند. رونمایی از این موشک در ۳۱ مرداد ۹۴ (روز صنعت دفاعی) با حضور حسن روحانی در سازمان هوافضای وزارت دفاع انجام شد.

موشک فاتح ۳۱۳

موشک فاتح 313 نمونه‌ای ارتقا یافته از سری موشک‌های فاتح 110 و از کلاس موشک‌های فاتح است. در تولید این موشک نقطه‌زن که به گفته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برد ۵۰۰ کیلومتری دارد، برای نخستین بار از سوخت جامد مرکب استفاده شده است.

این موشک نمونه ارتقا یافته سری موشک‌های فاتح 110 و از کلاس موشک‌های فاتح است. برد این موشک، طبق اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح “500کیلومتر” بوده و برای اولین بار، ایران در تولید موشک‌هایش از “سوخت جامد مرکب” استفاده کرده و عملا انحصار تولید این نوع از سوخت‌ها را شکسته است.

موشک فاتح

مشخصات کامل موشک فاتح 313 ، موشک های شلیک شده به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق، به قرار زیر است:

 • نوع موشک : بالستیک کوتاه برد – زمین به زمین
 • ساخت: ایران – 2015
 • تاریخ طراحی : 2014
 • برد موشک فاتح ۳۱۳:‌ 500 کیلومتر
 • سازنده:‌ صنایع هوا و فضای وزارت دفاع
 • حدود قیمت: ۱ تا ۲ میلیون دلار به ازار هر واحد
 • وزن : ۳۳۲۰ کیلوگرم (وزن سر جنگی: ۴۴۸ کیلوگرم)
 • طول: ۸.۸۶ متر
 • قطر: ‌۰.۶۱
 • موتور (پیشرانه) : یک مرحله‌ای با سوخت جامد مرکب
 • سقف پرواز: ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر
 • سرعت: ۴.۳ ماخ
 • سامانه هدایت:‌ اینرسی با قابلیت هدایت تا لحظه اخر
 • دقت:‌ 10 متر

خانواده موشک‌های فاتح

موشک فاتح 313، بعد از فاتح 110، موشک‌های هرمز 1 و 2 و موشک خلیج فارس، پنجمین موشک از خانواده موشک‌های بالستیک فاتح است و هشتمین موشک از کلاس موشک‌های فاتح به شمار می‌رود. موشک‌های فاتح ۱۱۰ چهار سری را شامل می‌شوند که همگی زمین به زمین به شمار می‌روند. موشک خلیج فارس و موشک‌های هرمز ۱ و ۲ اما ماموریت زمین به دریا دارند.

موشک خلیج فارس
موشک خلیج فارس

موشک فاتح 313 از نظر ظاهر بسیار به دیگر اعضای خانواده موشم‌های فاتح شباهت دارد. سر جنگی ۴۴۸ کیلوگرمی این موشک بیشترین شباهت را به موشک بالستیک فاتح ۱۱۰ را دارد. لانچر موشک فاتح 313 نسبت موشک‌های خلیج فارس، فاتح 110 و موشک‌های هرمز 1 و 2 طراحی و ساخت متفاوتی دارد. این لانچر در تصاویر مربوط به رونمایی در مرداد ۹۴ تک فروندی بود، اما به نظر می‌رسد نمونه‌های سه فروندی آن نیز تولید شده باشند.

آنطور که از تصاویر برمی‌آید، بالچه‌های هدایت موشک فاتح ۳۱۳ نسبت به نمونه‌های دیگر فاتح و نیز موشک خلیج فارس کوچکتر است. در تولید بدنه موشک فاتح ۳۱۳ از الیاف کربن استفاده شده که به کاهش وزن و رادارگریزی این بالستیک کمک شایان توجه‌ای کرده است.

مطالب بیشتر:

منبع: farsnews tasnimارسال نظر