برخی ایرانیان تا 97 درصد مقاومت آنتی بیوتیکی دارند ؛ مردم خوددرمانی را کنار بگذارند!

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از مقاومت آنتی بیوتیکی 97 درصدی در برخی از ایرانیان خبر داد. برای آشنایی با علت این امر و پیامدهای آن با ما باشید.

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آن‌ها مبارزه کرد.

از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است. این پدیده کل جامعه انسانی را به خطر می‌اندازد به طوری که خطر آن را به تروریسم تشبیه کرده‌اند. مقاومت باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که سلامت انسان عصر مدرن را تهدید می‌کند.

برخی ایرانیان تا 97 درصد مقاومت آنتی بیوتیکی دارند

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، می‌گوید برخی از مردم ایران تا «۹۷ درصد» در برابر دارو‌های آنتی‌بیوتیک مقاومت نشان می‌دهند. او به آمار دقیق این عده از مردم کشور اشاره نکرد.

به گزارش روز جمعه، ۲۸ شهریور، در خبرگزاری صداوسیما، خانم محرز در یک برنامه رادیویی ضمن انتقاد از مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک در ایران افزود،‌ در حالی که در بیشتر کشور‌های دنیا، بدون نسخه، آنتی‌بیوتیک نمی‌فروشند، «مردم ایران به روشی آسان و سریع به دارو‌های آنتی‌بیوتیک دسترسی دارند.»

برخی ایرانیان تا 97 درصد مقاومت آنتی بیوتیکی دارند
مقاومت آنتی بیوتیکی چیست

به گفته مینو محرز، مقاومت میکروبی در ایران در «وضعیت خوبی» قرار ندارد و داروخانه‌ها نباید «بدون اجازه‌ پزشک، حتی یک کپسول آنتی‌بیوتیک به مراجعه‌کننده تحویل دهند».

وی علاوه بر انسان‌ها از خوراندن و تزریق آنتی‌بیوتیک به دام‌ها در ایران نیز انتقاد کرده و گفت که مردم ایران به طور معمول از طریق «خوراک دام‌ها» آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند.

پیش از این نیز علیرضا زالی به عنوان رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفته بود که سرانه مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران «۱۴ تا ۱۶ برابر استاندارد جهانی است».

بیشتر بخوانید:

.

نظر شما در خصوص انتشار مقاله ای به قلم هوش مصنوعی در گاردین چیست؟ آیا انقراض گونه بشر به دست هوش مصنوعی رقم خواهد خورد؟ارسال نظر