همکاری دو کمپانی آمریکایی و هندی برای تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا!

جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹ است. حال شاهد همکاری دو کمپانی برای تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا هستیم.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی تا کنون ۱۸۰ پروژه در ارتباط با تولید واکسن کرونا در جهان ثبت شده است. ۳۵ پروژه به مرحله آزمایش رسیده‌اند.

این واکسن‌ها می‌بایست از منظر موثر بودن، میزان تجویز و عوارض جانبی مورد آزمایش قرار گیرند. هشت واکسن پیشرفت‌های خوبی داشته و به مرحله پایانی این آزمایش‌ها رسیده‌اند. واکسن نهم نیز به‌زودی به این مرحله خواهد رسید.

همکاری دو کمپانی آمریکایی و هندی برای تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا

کمپانی آمریکایی «نواواکس» که در زمینه تولید واکسن فعالیت دارد، اخیرا از تغییری در توافقنامه خود با موسسه «سروم» هند خبر داده که ظرفیت تولید واکسن کرونا آن را افزایش می‌دهد.

همکاری دو کمپانی آمریکایی و هندی برای تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا

واکسن کرونا احتمالی این شرکت آمریکایی با نام «NVX-CoV2373» شناخته می‌شود و طبق توافق جدید، ظرفیت تولید آن به بیش از ۲ میلیارد دوز در سال می‌رسد که البته دستیابی به این ظرفیت در میانه سال ۲۰۲۱ صورت می‌گیرد. NVX-CoV2373 یک پروتئین پرفیوژن پایدار ساخته شده با استفاده از فناوری نانوذرات پروتئین نوترکیب این کمپانی بوده و شامل ماده کمکی مخصوص آن یعنی «Matrix-M» است.

رئیس و مدیر اجرایی ارشد شرکت نواواکس، «استنلی سی.ارک» درباره این توافقنامه اعلام کرده:

«توافق امروز با موسسه سروم، تعهد نواواکس برای تحویل عادلانه واکسن کرونا در جهان را افزایش می‌دهد. با این توافق، ما یک زنجیره تامین جهانی ایجاد می‌کنیم که شامل «Praha Vaccines» که اخیرا تصاحب کرده‌ایم و همکاری با تولیدکنندگان بیولوژیک مطرح می‌شود و امکان تولید واکسن در سه قاره را امکان‌پذیر می‌کند.

ما به سرعت به توسعه واکسن خود که اکنون در فاز دوم آزمایش‌های بالینی قرار دارد، ادامه می‌دهیم و انتظار داریم آزمایش‌های فاز سوم آن در هفته‌های آینده در اطراف جهان آغاز شود.»

بیشتر بخوانید:

طبق این توافقنامه، از سال آینده میلادی سالانه بیش از ۲ میلیارد دوز واکسن NVX-CoV2373 به تولید می‌رسد. آنتی‌ژن این واکسن در کارخانه نواواکس در جمهوری چک ساخته می‌شود و شرکای زیر نیز در تولید آن نقش خواهند داشت:

  • «Biofabri» در اسپانیا
  • «FDB» در ایالات متحده آمریکا
  • «FDB» در بریتانیا
  • موسسه سروم هند
  • «SK Bioscience» در کره جنوبی
  • «Takeda Pharmaceutical Company» در ژاپن

ماده کمکی Matrix-M این کمپانی در «نواواکس AB» در شهر «اوپسالا» سوئد به تولید می‌رسد و البته شرکای آن در کشورهای نیز در تولید آن نقش حواهند داشت:

  • «AGC Biologics» در ایالات متحده آمریکا و دانمارک
  • «PolyPeptide Group» در ایالات متحده آمریکا و سوئد

بیشتر بخوانید:

.

نظر شما در خصوص تولید 2 میلیارد دوز واکسن کرونا چیست؟ آیا انقراض گونه بشر به دست هوش مصنوعی رقم خواهد خورد؟ارسال نظر