دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر (Parler) ؛ شبکه اجتماعی نوظهور برای گفتگوی آزاد

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر (Parler) به بحث داغ این روزها تبدیل شده است. شبکه اجتماعی پارلر به سرعت در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای توئیتر است. با ادامه این نوشتار تکراتو همراه باشید!

یکی از کاربردهای مهم شبکه‌های اجتماعی فراهم آوردن امکان گفتگو آزادانه میان کاربران است. این مهم در توئیتر کمی تا قسمتی محقق شده بود. اما در جریان انتخابات آمریکا این شبکه اجتماعی به طور مشخص در قبال کامنت‌ها و توئیت‌ها موضع‌گیری می‌کرد و بر روی بسیاری از آنها برچسب‌هایی نظیر «گمراه‌کننده» می‌زند. همین مهم باعث شد برخی از کاربران برای داشتن فضایی بهتر و آزادانه‌تر برای گفتگو به سوی اپلیکیشن پارلر روی بیاورند.

پس از انتخابات آمریکا این شبکه اجتماعی به سرعت همه‌گیر شد و تاکنون بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان آن را تنها از بستر گوگل پل دریافت کرده‌اند. در این نوشتار تکراتو به سراغ دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر خواهیم رفت. با ما همراه باشید.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

شبکه اجتماعی نوظهور برای گفتگوی آزاد

کارشناسان فضای مجازی در آخرین هفته ماه ژوئن سال 2020، تعداد کاربران برنامه پارلر را حدود 1.5 میلیون نفر تخمین زدند در 15 ژوئیه، کاربران این اپلیکیشن را حدود 2.8 میلیون نفر تخمین زدند که حدود نصف این کاربران در ماه ژوئن این برنامه را دانلود کرده بودند.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

دانلود اپلکیشن پارلر

در طول ماه‌های ژوئن و ژوئیه، این اپلیکیشن در اپل و و برنامه گوگل پلی استور در دسته‌ بندی‌های متفاوت و کلی، بارها مورد توجه قرار گرفت. به نظر می‌رسد با توجه به فیلتر بودن توئیتر در ایران، برنامه پارلر مورد توجه قرار بگیرد. تاکنون پارلر در کافه بازار بیش از 5 هزار بار دانلود شده است. برای دانلود پارلر می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود پارلر برای اندروید از Google Play:

Parler 2.6.4 on Google Play

دانلود پارلر برای اندروید از کافه بازار:

Parler 2.6.4 on Cafebazaar

دانلود پارلر برای iOS از App Store:

Parler For iOS On Appstore

اپلیکیشن پارلر در هفته بعد ازانتخابات در تاریخ 3 نوامبر تقریبا 1 میلیون بار دانلود شد و به محبوب‌ترین اپلیکیشن رایگان، هم در فروشگاه  گوگل پلی (Google play store) و هم در فروشگاه اپ‌استور تبدیل شد. در نوامبر سال 2020، نیویورک تایمز گزارش داد که در یک هفته به کاربران پارلر 3.5 میلیون نفر اضافه شده است. از نوامبر 2020، این سرویس حدود 4 میلیون کاربر فعال و کلا بیش از 10 میلیون کاربر دارد.

بیشتر بخوانید:

علیرغم این موج دانلود در اواسط سال 2020، برخی از رسانه‌های خبری شک دارند که این اپلیکیشن همینطور محبوب بماند و بین مردم رواج پیدا کند. با توجه به گفته سازمان خبری (TheWrap)، دانلود 700 هزار درهفته‌ی اپلیکیشن پارلر، در اواسط ژوئیه 100 هزارعدد کاهش یافت.

آموزش کار با پارلر (Parler)

پس از آنکه با استفاده از لینک‌های بالا اقدام به دانلود اپلیکیشن پارلر کردید، لازم است در این پلتفرم ثبت نام کنیم. برای این کار در سایت پارلر مانند شکل زیر بر روی «Create New Account  کلیک کنید.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

پس از آن یک صفجه پاپ‌آپ باز می‌شود که در آن شما باید قوانین و مقررات پارلر را تایید کند. برای این کار بر روی گزینه «I Agree» کلیک کنید. پس از آن صفحه دیگری باز می‌شود که لازم است اطلاعات ثبت نام خود را در آن وارد کنید. از پیش شماره +98 به عنوان کد ایران استفاده و شماره تلفن خود را وارد کنید. پس از آن در صفحه تازه باز شده باید عبارت کپچا (Captcha) را به درستی در کادر مربوطه وارد کنید. در ادامه کد اعتبارسنجی به شمار موبایل شما ارسال می‌شود. پس از وارد کردن کد ثبت نام شما با موفقیت انجام خواهد شد.

در ادامه آموزش کار با پارلر باید به این نکته اشاره کرد که صفحه نخست (Home) در این برنامه چیزی مانند شکل زیر است. صفحه‌ای که تنها از نظر رنگ با توئیتر متفاوت است. درست مانند توییتر که شما در آن پست‌های خود را تحت عنوان توییت منتشر می‌کنید در پارلر نیز پست‌ها تحت عنوان «پارلی» منتشر می‌شوند و شما در حقیقت پارلی می‌کنید.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

در اپلیکیشن پارلر محدودیت تعداد کلمات مانند توییتر نیست و به عنوان یک شبکه میکروبلاگینگ شما قادر هستید پست‌هایی با ۱۰۰۰ کارکتر منتشر کنید.

ظاهر و ویژگی‌های Parler

پارلر یک سرویس میکروبلاگینگ است که در دو نسخه وب سایت و اپلیکیشن موجود است. در ابتدا قرار بود نام این اپلیکیشن «پارلی» که کلمه‌ای فرانسوی است انتخاب شود ولی در آخر اسم انگلیسی «پارلر» را به خود گرفت. برای دانلود اپلیکیشن پارلر می‌توانید به گوگل پلی استور و یا اپل آپ مراجعه کنید که بالاتر لینک‌های آن را قرار داده‌ایم.

کاربرانی که در برنامه ثبت نام می‌کنند، می‌توانند حساب‌های دیگر کاربران را دنبال کنند. برخلاف توییتر که پست‌ها را از طریق الگوریتم‌هایش نشان می‌دهد، در این اپلیکیشن، اطلاعات پست‌ها با نام‌های «Parleys» یا «Parlays» در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. طول این پارلی‌ها به 1000 کاراکتر می‌رسد درحالی که در توییتر این مقدار 280 کاراکتر است و این مقدار خیلی وسوسه کننده است.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

در پارلر افراد می‌توانند به پست کسانی که دنبال می‌کنند رای بدهند و یا آن را برای افرادی که فالو دارند بفرستند، که در توییتر این عملکردها لایک و ریتوییت خوانده می‌شوند. در این پلتفرم شما می‌توانید با استفاده پیام رسان به طور خصوصی با افراد در ارتباط باشید.

افراد معروف با نشان طلا مشخص می‌شوند و حساب‌های مقلد با نشان بنفش مشخص می‌شوند. هرکس که با عکس شناسنامه در اپلیکیشن ثبت نام کند و هویتش را تائید کند، با یک نشان قرمز شناخته می‌شود.

مجله فوربز (Forbes) در ژوئن پارلر را «یک توییتر حداقلی» توصیف می‌کند. در همین ماه، مجله فست کمپانی (Fast Company)  پارلر را برای طراحی خوب آن و سازمان یافتگی‌اش تحسین کرد و به ظاهر مشابه آن به توییتر اشاره کرد. این سرویس را از لحاظ ظاهر و عملکرد شبیه توییتر است. سایت «The conversation» این سرویس را شبیه به توییتر ولی از مد افتاده توضیف می‌کند.

پارلر در رسانه‌ها

آزادی بیان یا محلی برای تندروها و طرفداران تئوری توطئه

بلومبرگ (Bloomberg) نیز گزارش کرد که دانلود اپلیکیشن پارلر با توجه به موج اولیه دانلود، شدیداً کاهش یافته و تعداد دانلود ماه ژوئن این اپلیکیشن را به عنوان «بخش کوچکی» از دانلود اپلیکیشن ‌هایی مثل تیک تاک، که ماهانه میلیون‌ها دانلود دارد، توصیف کرد.

با اینکه کاربران این اپلیکیشن در اوایل و اواخر سال 2020 به طور قابل توجه‌ای رشد کرد، ولی این پیشرفت برای رسیدن به رقبای پارلر کافی نبود. در ماه نوامبر سال 2020، توییتر روزانه 187 میلیون کاربر و فیسبوک روزانه 1.8 میلیارد کاربر داشت؛ درحالی‌که پارلر 4 میلیون کاربر فعال و در کل 8 میلیون کاربر داشت.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

روزنامه اسلیت (Slate) در این باره نوشت: «شبکه‌های اجتماعی متفرقه‌ای مثل پارلر معمولا پیشرفت زیادی نمی‌کنند. اگرچه برخی از افراد مشهور در پارلر اکانت ساختند ولی آنها نیز در شبکه‌های اجتماعی جا افتاده، بیشتر فعالیت می‌کنند و دنبال کنندگان بیشتری نیز دارند.»

بیشتر بخوانید:

کمپانی میک (Mic) این اپلیکیشن را با پرسیدن اینکه سیر صعودی پارلر، با توجه به بی‌میلی افراد پرطرفدار برای کوچ کردن به این برنامه جدید، چقدر دوام می‌آورد، زیر سوال برد. خبرگزاری دیلی‌بیست (The Daily beast) در ژوئیه به این موضوع اشاره کرد که با اینکه برخی افراد معروف محافظه‌کار ماه پیش در این برنامه اکانت ساختند، دیگر از این سرویس استفاده نمی‌کنند و بیشتر در رسانه‌های اجتماعی جا افتاده، فعالیت می‌کنند. بعضی‌ها به پارلر به دید زاپاسی برای وقتی که در توییتر مسدود شدند، نگاه می‌کنند.

مقدار قابل توجهی از کاربران پارلر را طرفداران ترامپ، محافظه‌کاران و افراط گرایان حزب راست تشکیل داده‌اند. اتحادیه ضد افترا (ADL) در نوامبر سال 2020 نوشته است:

اپلیکیشن پارلر طیف وسیعی از افراط گرایان حزب راست را به خود جلب کرده است که شامل گروه پسران مغرور (Proud Boys)، طرفداران تئوری توطئه کیواِنان (QAnon)، افراط‌ گرایان ضد دولت از جمله اعضای حافظان سوگند (Oath Keepers)، سه درصد (Three Percenters) و دیگر گروه‌های شبه ‌نظامی، برتری طلبان سفید پوستان که شامل اعضای آلت رایت (alt-right) و شتاب گرایان مکتبی (accelerationists) است.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

اپلیکیشن پارلر به دلیل محتوای راست افراطی، آلت رایت، ضد یهود و زن ستیزی شناخته شده است. با اینحال این اپلیکیشن دارای تعداد زیادی از کاربران ملی گرایان عربستان سعودی است که از ولیعهد و محمد بن سلمان، نخست وزیر عربستان سعودی حمایت می‌کنند. هر دو رسانه خبری ایندیپندنت (The Independent) و فوروارد (The Forward) به وجود محتوای ضدیهودی در این سایت اشاره کردند.

مدیر عامل پارلر، جان ماتز (John Matze)، به رسانه فوروارد گفته که از محتوای ضدیهودی در پارلر بی خبر بوده است، ولی دلیلی برای تعجب ندارد. او معتقد است که حذف محتوای نفرت‌انگیز فقط باعث بیشتر افراطی شدن مردم می‌شود و می‌گوید:

اگر می‌خواهید با عقاید این افراد مبارزه کنید، باید در دنیای واقعی با آنها بجنگید. این افراد را در گوشه و کنار اینترنت که نمی‌توان اشتباه آنها را ثابت کرد، گیر نیندازید.

آلیسون داگنز (Alison Dagnes)، دانشمند علوم سیاسی درباره سخنرانی این مدیرعامل می‌گوید: «نمی‌شود که هم خدا را داشته باشید و هم خرما را. چیزی به نام نفرت پراکنی متمدن وجود ندارد.» متخصص افراط گرایی، چیپ برلت (Chip Berlet) درباره نظرات ماتز می‌گوید: «من فکر می‌کنم او پر از نفرت است و دقیقا می‌داند که چه چیزی ساخته است. او مردم را تشویق می‌کند تا کسانی را که مثل خودشان نیستند را دوست نداشته باشند و این چرند است، و این برنامه مکانیست تا آنها تعصبشان را بیشتر کنند.»

بیشتر بخوانید:

بسیاری از پست‌های اپلیکیشن پارلر حاوی اطلاعات نادرست و نظریه‌های توطئه‌ است و این برنامه رسما اعلام کرده است که پست‌ها را بررسی نخواهند کرد، تصمیمی که به گفته بی بی سی موجب شده افراد بتوانند اطلاعات نادرست را به‌ راحتی در رسانه‌های اجتماعی پخش کنند. خصوصا اخبار بی بی سی به وجود پست‌هایی که نظریه توطئه کیواِنان را منتشر می‌کند و همچنین می‌توان به اطلاعات غلطی درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده، کووید 19، قاچاق کودک و واکسن‌ها اشاره کرد.

دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر
دانلود و آموزش کار با اپلیکیشن پارلر

ورج (The Verge)، در نوامبر سال 2020 خاطر نشان کرد که پارلر به یک «قطب اصلی» برای تئوری توطئه «دزدی را تمام کنید» مربوط به انتخابات سال 2020 آمریکا تبدیل شده است. خبرگزاری‌های فورورد و بالوارک (Bulwark) وجود تئوری ضد یهودیت و دیگر موارد را نیز دراین اپلیکیشن مشاهده کرده‌اند.

با توجه به گفته‌های روزنامه نگاری ایندیپندنت، اپلیکیشن پارلر برای راست گرایان افراطی و طرفداران ترامپ به‌ عنوان یک اتاق پژواک صدا کار می‌کند. جک پسوبیک (Jack Posobiec)، یک سیاستمدار راست گرای افراطی و طرفدار ترامپ، در اواسط سال 2020 گفت که اپلیکیشن پارلر مانند توییتر توانایی لازم برای جذب مردم با طرز فکرهای متفاوت را ندارد. همینطور امارناث اماراسینگام (Amarnath Amarasingam)، محقق افراط گرایی و پروفسور، درباره این اپلیکیشن گفت: «بیان کردن نظرات در گوشه و کنار تاریک اینترنت که دیده نمی‌شود، چندان هم جذاب نیست.»

جیسون بلازاکیز (Jason Blazakis)، رئیس بخش تروریسم، افراط‌گرایی و مقابله با تروریسم در موسسه میدلبری (Middlebury) به وب سایت خبری هیل (The Hill) گفته است که مهاجرت کاربران افراطی به اپلیکیشن پارلر چندان هم بد نیست. چرا که دیگر تلاش نمی‌کنند حقایق تئوری‌های توطئه خود را در فیسبوک و توییتر به خورد مردم بدهند. همینطور او گفته است که احتمالا این اپلیکیشن تبدیل به یک فضای خاص برای تعداد کمی از مردم شود که در آن نظریه‌های توطئه را مطرح می‌کنند و اطلاعات غلط را منتشر می‌کنند.

می‌توان گفت پارلر از نظر عملکرد درمیان پلتفرم‌هایی همچون (Minds)، (MeWe)، (Gab) و (Bitchute) جای می‌گیرد که در پاسخ به شبکه‌های اجتماعی فیس بوک، توئیتر و یوتیوب و آنچه که محدود کردن آزادی بیان در این پلتفرم‌ها عنوان می‌شود طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: techratoارسال نظر