coinex
OMPFinex

اینترنت کاربران کم مصرف رایگان می‌شود؟

گروهی از نمایندگان مجلس از وزارت ارتباطات خواسته‌اند تا اینترنت کاربران کم مصرف رایگان شود یا اینکه حداقل ارزان شود. در ادامه با تکراتو همراه باشید.

افزایش تعرفه اینترنت توسط اپراتورها و همچنین حذف بسته‌های اینترنت به صرفه برخی از اپراتورها برای کاربران اینترنت ناخوشایند بوده است. این گرانی‌ها صدای مردم و برخی از نمایندگان مجلس را بلند کرده و حالا، برخی از نمایندگان در طی جلسه خود با وزارت ارتباطات راه‌حل‌هایی ارائه داده‌اند.

رایگان شدن اینترنت کاربران کم مصرف

ابتدا باید بگوییم که مقصود از کاربران کم مصرف اینترنت چه کسانی هستند؟ کاربران کم مصرف درواقع افرادی هستند که در ماه، کم‌تر از دو گیگ اینترنت مصرف می‌کنند. در راستای افزایش قیمت تعرفه‌های اینترنت، کمیته فناوری اطلاعات مجلس با وزارت ارتباطات و اپراتورها جلسه‌ای برگزار کرده است.

اینترنت کاربران کم مصرف رایگان می‌شود؟

 

طاهری، رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس در خصوص این جلسه توضیح داد که براساس صحبت‌های حاضران در جلسه، تعرفه اینترنت از سال ۹۵ تاکنون تغییری نکرده و اخیراً هم فقط تخفیف‌های اپراتورها برای جذب مشتری برداشته شده است. مصطفی طاهری می‌گوید اپراتورها باید برای افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه در این بخش با توجه به عدم تغییر تعرفه خود در سه سال اخیر، تغییراتی در تعرفه‌های بسته‌های اینترنتی خود ایجاد کنند.

طاهری خاطرنشان کرد که از وزارت ارتباطات خواسته شده در یک طرح ویژه اینترنت کاربران کم مصرف ارزان یا رایگان شود.

مخالفان افزایش قیمت اینترنت

رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس به طور ضمنی موافقتش را با افزایش قیمت اینترنت اعلام کرد؛ اما این موضوع مورد مخالفت برخی از نمایندگان مجلس است. از ابتدای خبر افزایش تعرفه اینترنت برخی از نمایندگان صدای اعتراض خود را به گوش رساندند. برخی هم راه‌حل‌هایی برای مدیریت و کنترل قیمت‌ها ارائه دادند. از جمله علیرضا سلیمی، عضو هیئت رییسه مجلس، پیشنهاد داد تا اینترنت برای اقشار مرفه جامعه گران شود.

او گفت حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم، ۷۰ درصد شبکه اینترنت را در اختیار دارند که آن‌ها قشر مرفه جامعه تعریف می‌شوند. در همین راستا اگر قرار بر افزایش قیمت اینترنت است، به‌جای آنکه دانش آموزان، دانشجویان، خبرنگاران و اقشار ضعیف جامعه را درگیر کند، باید برای این قشر لحاظ شود.

اینترنت کاربران کم مصرف رایگان می‌شود؟

همچنین مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در مصاحبه خود با تسنیم گفته بود: «افزایش بیش از ۲ برابری تعرفه‌های اینترنت خانگی ظلم آشکار به مردم است. اینترنت سال‌ها است که دیگر یک کالای لوکس نیست و مردم بسیاری از امورات زندگی خود از خرید تا تحصیل را از طریق اینترنت انجام می‌دهند. چنین جهشی در قیمت اینترنت خانگی روی زندگی مردم تأثیر منفی خواهد گذاشت.»

این نماینده پیش از این گفته بود:

آقای وزیر ارتباطات! قیمت بسته‌های اینترنتی با حقوق وزیر همسان است، با حقوق دانشجو و خانواده دانش آموز خیر! نمی‌توانید استعفا بدهید.

پاسخ طاهری به واکنش‌ها در خصوص افزایش قیمت تعرفه‌های اینترنت

اما طاهری، رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس، در پاسخ به واکنش مردم و نمایندگان به افزایش نرخ تعرفه‌ها می‌گوید:

فرمول قیمت‌گذاری اینترنت ثابت و همراه مربوط به سال ۹۵ و ۹۶ است و از آن موقع تا حالا این تعرفه‌ها تغییر نکرده است. در همان سال برای قیمت‌ها هم سقف و کف تعیین شده بود. کف قیمت هم ۲ هزار و ۸۵۰ تومان بود؛ اما برخی اپراتورها در آن زمان برای جذب مشتری قیمت را از کف هم پایین‌تر آورده بودند.

طاهری ادامه داد: «برای اینکه رقابت منفی شکل نگیرد. یعنی یک اپراتور قیمت را کاهش دهد و پس از جذب مشتری دوباره قیمت‌ها را برگرداند، به اپراتورها گفته شد حق ندارند تا ۳ سال قیمت‌ها را افزایش دهند و باید قیمت‌ها همانگونه پایین‌تر از کف باقی بماند.»

به گفته رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس، سال گذشته نیز اپراتورها تعرفه‌ها را افزایش ندادند، چون مجلس در قانون بودجه تعیین کرده بود تا در قیمت اینترنت تغییری اعمال نشود. طاهری ادامه داد:

برای امسال هم مجلس مصوبه‌ای نداشته و دولت هم پیشنهادی مبنی برای تغییر قیمت تعرفه اینترنت نداده است. ۳ سال هم به پایان رسیده و بدین‌ترتیب قانون سال ۹۵ لازم‌الاجراست و اپراتورها باید تخفیف‌هایی که برای جذب مشتری در نظر گرفته بودند، بردارند.

او تأکید کرد مردم و نمایندگان دیگر چون از این ماجرا خبر ندارند، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند، درصورتی‌که افزایش قیمت رخ نداده است.

افزایش قیمت‌ها به توسعه زیرساخت‌ها اختصاص داده شود

طاهری با اشاره به در خواست نمایندگان از سازمان تنظیم مقررات و دولت و اپراتورها گفت: «ما نمایندگان درخواست کردیم اگر از طریق افزایش تعرفه اینترنت، افزایش درآمدی به وجود می‌آید، این را به توسعه زیرساخت‌هایشان اختصاص دهند چون کیفیت اینترنت ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار پایین است.»

او ادامه داد:

موضوع بعدی ما این بود که برای افرادی که مصرف حداقلی اینترنتشان کمتر یعنی بین یک تا دو گیگ در ماه است، از قیمت قبل ارزان‌تر یا حتی رایگان حساب شود. قرار شد در این زمینه سازمان تنظیم مقررات طرحی ارائه دهد و با هماهنگی یکدیگر در این زمینه اقداماتی انجام دهیم.

طاهری در مورد آزاد سازی قیمت‌ها در برخی شرکت‌ها اعلام کرد که به این موضوع اعتقاد ندارد: «ستاد تنظیم مقررات وظیفه‌اش نظارت بر قیمت‌ها است و حتماً باید روی قیمت تعرفه‌های اینترنت نظارت باشد.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد رایگان یا ارزان شدن اینترنت کاربران کم مصرف چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر