coinex
OMPFinex

قرص ورزش ساخته شد ؛ راه حلی برای کسانی که ورزش نمی‌کنند!

قرص ورزش ساخته شد و این می‌تواند راهکاری جالب توجه برای همه افرادی باشد که با وجود اطلاع از فواید ورزش، اراده‌ای برای انجام ورزش منظم ندارند.

تصور کنید که بتوانید همه فوایدی که ورزش منظم برای بدن شما دارد را در قالب یک قرص به بدن برسانید. دانشمندان می‌گویند مولکولی را کشف کرده‌اند که در زمان ورزش کردن پدید می‌آید و افزایش سطح آن می‌تواند بخش مهمی از تاثیرات مثبت ورزش کردن را برای بدن ایجاد کند.

دانشمندان کالج پزشکی بیلور و دانشکده پزشکی استنفورد در تحقیقاتی که نتایج آن در مجله نیچر منتشر شده است، از کشف آمینو اسیدی به نام Lac-Phe خبر داده‌اند که می‌تواند مقدار دریافت غذا و چاقی را کاهش دهد. این آمینو اسید در اثر ورزش کردن در بدن افزایش پیدا می‌کند و از فرآورده‌های جانبی لاکتیک اسیدی است که با ورزش کردن و فنیل آلانین پدید می‌آید. فنیل آلانین هم از اجزای اساسی ساخت پروتئین‌ها است.

بیشتر بخوانید: عوارض سیگار در کوتاه مدت و بلند مدت

قرص ورزش ساخته شد

محققان در آزمایشاتی که روی Lac-Phe داشته‌اند، برای مدت 10 روز این ماده را به موش‌ها تزریق کرده‌اند و متوجه شده‌اند که این آمینو اسید می‌تواند بر میزان غذای دریافتی و چربی بدن تاثیر منفی داشته باشد و تحمل گلوکز را افزایش دهد. در نتیجه موش‌هایی که تحت رژیم غذایی پرچربی قرار گرفته بودند تا چاق شوند، به لطف عملکرد این مولکول، تا 50 درصد غذای کمتری مصرف کردند.

قرص ورزش ساخته شد

دانشمندان می‌گویند که افزایش سطح این مولکول، پس از فعالیت فیزیکی شدید در اسب‌های مسابقه و انسان‌ها دیده شده است. اساسا محققان این مولکول را در نمونه خون موش‌هایی کشف کردند که روی تردمیل ورزش می‌کردند. با این وجود، داده‌های مربوط به آزمایش‌های انسانی حاکی از آن است که دویدن سریع،‌ بیشترین میزان این مولکول را در بدن آزاد می‌کند. البته دکتر یونگ شو، استاد کالج بیلور می‌گوید:

گام‌های بعدی ما شامل کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی اثرگذاری Lac-Phe بر بدن از جمله بر مغز است. هدف ما این است که یاد بگیریم از این روش برای مداخلات درمانی استفاده کنیم.

آنطور که گفته شده، محققان قصد ندارند این قرص را جایگزین ورزش کنند، اما قصد دارند با استفاده از این قرص، به افرادی که به علت محدودیت‌های بدنی یا فیزیکی قادر به ورزش کردن نیستند کمک کنند. دکتر جاناتان لانگ استادیار دانشگاه استنفورد نیز درباره ساخت قرص ورزش می‌گوید:

می‌خواستیم بفهمیم که ورزش در سطح مولکولی چگونه عمل می‌کند تا بتوانیم بخشی از فواید آن را ضبط کنیم. برای مثال، سالمندان یا افرادی که نمی‌توانند به قدر کافی ورزش کنند، احتمالا یک روز می‌توانند از طریق دارو از مزایای ورزش برای کاهش سرعت پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و سایر مریضی‌ها استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص اینکه قرص ورزش ساخته شد چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر