کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تحریم ایران توسط بایننس : فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

تیم تحقیقاتی کوین دسک گزارشی درباره فعالیت‌های غیرقانونی بایننس منتشر کرده است. تحریم ایران توسط بایننس یکی از موضوعات این گزارش به شمار می‌رود.

سه عضو اصلی تیم تحقیقاتی بایننس در مورد مواردی چون پولشویی، تأمین مالی تروریسم، مطبوعات زرد و تحریم ایران توسط بایننس با خبرنگاران کوین دسک به گفتگو پرداختند. رویترز اخیراً گزارشی مبنی بر تخلف‌های بایننس و فعالیت‌های غیرقانونی این صرافی منتشر کرده است. در این مقاله به موضوع همکاری Binance با بازار سیاه Hydra، اقدامات غیرقانونی این صرافی و همچنین تحریم ایران توسط بایننس می‌پردازیم.

آرون گروپس

تحریم ایران توسط بایننس

رویترز در هفته‌های گذشته ادعا کرده بود که چندین معامله‌گر ایرانی در سال‌های 2019 تا 2021 و قبل از شروع فرآیند احراز هویت (KYC) صرافی بایننس از این صرافی آزادانه استفاده می‌کردند. رویترز اعتقاد دارد بایننس به احتمال زیاد توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا جریمه خواهد شد.

تحریم ایران توسط بایننس : فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

Poyraz در زمینه فعالیت ایرانیان در صرافی بایننس و ادعاهای رویترز گفت:

بایننس به خدمات رسانی به کاربران ایرانی که در خارج ایران زندگی می‌کنند ادامه خواهد داد، زیرا این موضوع نقض تحریم‌های ایالات متحده به شمار نمی‌رود.

هفته گذشته، نیوروک تایمز گزارش داده بود که صرافی بایننس احتمالاً به دلیل اجازه کار به کاربران ایرانی توسط وزارت خزانه داری جریمه خواهد شد. چاگری پویراز در این راستا گفت:”  از نظر موضوع تحریم‌ها، شهروندان ایرانی مقیم خارج ایران خطری برای OFAC به شمار نمی‌روند. در زمینه کشورهای کره شمالی و سوریه تحریم‌های سازمان ملل مطرح است. این قوانین هرجایی که تحریم‌های سازمان ملل به رسمیت شناخته شود، قابل اجرا هستند. اما اگر بحث تحریم‌های ایالات متحده، یعنی کشورهای ایران و کوبا مطرح باشد، این قوانین فقط در ایالات متحده آمریکا قابل اعمال است.

تیگران گامباریان در تکمیل صحبت‌های Poyraz افزود: «در کشورهای اروپایی، تبعیت شرکت‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است.» بر اساس گزارش فایننشال تایمز، قوانین تحریم‌ها بین اروپا و ایالات متحده مبهم و متناقض است.

پیچیدگی قوانین جهانی مرتبط با فعالیت کاربران ایرانی

چاگری پویراز در گفتگو با خبرنگاران کوین دسک اعلام کرد: «دلیل اینکه بایننس افرادی مانند من و تیگران را استخدام می‌کند، وجود پیچیدگی‌های گسترده پیرامون برنامه تحریم‌های جهانی است. من در حال حاضر به یک پناهنده ایرانی در بریتانیا اجازه دسترسی به خدمات بایننس را دادم. این قانون در گذشته وجود نداشت. بایننس قوانین خود را تغییر داد تا میان ساکنین و تبعه یک کشور تحریم شده تمایز قائل شود.»

تحریم ایران توسط بایننس : فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

تیگران گامباریان معقتد است تبعیت از تحریم‌های ایالات متحده در اتحادیه اروپا غیرقانونی است. ما یک نهاد مرتبط با ایالات متحده نیسیتم. بایننس رویکرد بسیار محافظه‌کارانه‌ای دارد که این صرافی را در حوزه‌های قضایی خارج از ایالات متحده در معرض خطر قرار می‌دهد. تفاوت نظر بایننس با قوانین آمریکا، ما را در موقعیت خطرناکی قرار خواهد داد. از نظر من تحریم ایران توسط بایننس بر خلاف قوانین اتحادیه اروپاست.

چاگری پویراز در ادامه صحبت‌های خود افزود: «ما اقدامات لازم در مورد ایرانیان ساکن ایران را مشخص کرده‌ایم. همواره راه فرار وجود دارد، اما ما در صورت مشاهده هرگونه تخلفی، با شخص متخلف برخورد خواهیم کرد.»

همکاری بایننس با بازار سیاه Hydra

رویترز ادعا می‌کند که Hydra، بازار سیاه روسی، پیوندهای عمیقی در پایگاه کاربران صرافی بایننس دارد. به عقیده رویترز، بایننس در سال 2017 حدود 780 میلیون دلار از پرداخت‌های غیرقانونی Hydra را پردازش نموده است. تیم تحقیقات صرافی بایننس در حال حاضر توسط تیگران گامباریان (Tigran Gambaryan) و متیو پرایس (Matthew Price)، بازرسان سابق واحد جرایم سایبری آمریکا، رهبری می‌شود. هر دو این اشخاص در از بین بردن بازارهای دارک نت برجسته نظیر Silk Road، AlphaBay و Hydra ایفای نقش کرده‌اند.

بایننس علی‌رغم نداشتن دفتر مرکزی رسمی و ثبت شده، در حوزه‌های قضایی متعددی فعالیت می‌کند. چاگری پویراز، کارشناس سابق تحریم‌های HSBC، به عنوان رئیس جدید تحریم‌های بایننس انتخاب شده است. کوین دسک برای تأیید ادعاهای رویترز با بایننس تماس گرفت و مکالمه طولانی مدتی با Gambaryan، Price و Poyraz برقرار کرد. آن‌ها ادعاهای رویترز مبنی بر اینکه بایننس اقدامات پولشویی را تسهیل کرده و به مرکز جرم و جنایت تبدیل شده است را تکذیب کردند. مقامات بایننس در ادامه صحبت‌هایشان نظرات خود درباره فعالیت زیرزمینی جنایتکارها در حوزه کریپتوکارنسی را نیز مطرح کردند.

تحریم ایران توسط بایننس : فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

پاسخ بایننس به شایعات رویترز

کوین دسک در ادامه نظر متیو پرایس درباره ادعاهای رویترز در زمینه همکاری بایننس با Hydra را پرسید. متیو پرایس در پاسخ گفت:

بله. هایدار بسیار بزرگ بوده و در روسیه نیز فعالیت داشته است. ادعای رویترز بی‌ربط است، این ادعاها شبیه به این است که بگوییم بانک آمریکا به پولشویی کارتل‌های مواد مخدر کمک نموده است.

تیگران گمباریان در تکمیل صحبت‌های متیو پرایس افزود: «شما نمی‌توانید پولی که وارد بازار می‌شود را کنترل کنید. شما قادر به کنترل سپرده‌ها نیستید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، کنترل فعالیت‌های بعد از ورود پول به صرافی خواهد بود. هنگامی که کلاهبرداران هندی از مردم‌ کارت هدیه اپل درخواست می‌کنند، آیا به این معناست که اپل اکنون صدها میلیون دلار پولشویی می‌کند؟ مسلماً خیر. مجرمان به سراغ ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها خواهند رفت. اگر بایننس ارزان‌ترین روش باشد، چرا از آن استفاده نکنند؟»

متیو پرایز در ادامه به یک مثال اشاره کرد. او اظهار نمود که حساب‌های HitBTC  که در حال پردازش تراکنش‌ها بود را شناسایی کرده است. این موضوع به دو شهروند کانادایی اشاره دارد که به سرقت 220000 دلار متهم شده بودند. این دو فرد خود را به عنوان کارمند یک صرافی مستقر در هنگ کنگ معرفی کرده بودند. متیو پرایز اظهار نمود که بایننس تنها به آدرس ایمیل این کارمندان دسترسی داشته است.

تحریم ایران توسط بایننس : فعالیت ایرانیان مقیم خارج منعی ندارد

بایننس از لحاظ قانونی چه تفاوتی با صرافی‌های دیگر دارد؟

به عقیده تیگران گمباریان، بایننس مطالعاتی در راستای ورود پول غیرقانونی به صرافی انجام داده است. گمباریان معتقد است بایننس عملکرد بسیار بهتری نسبت به صرافی‌های Kraken و Coinbase در زمینه مقابله با جرایم کریپتوکارنسی داشته است. گمباریان در ادامه افزود:

ما در حوزه‌های قضایی مختلفی فعالیت می‌کنیم. این موضوع کار ما را چالش‌برانگیزتر خواهد کرد، به همین دلیل می‌بایست بیشتر روی حوزه‌های قضایی کشورهای فرانسه، ایتالیا و دبی متمرکز شویم. ما به سازمان‌های مجری قانون اجازه می‌دهیم تا اقدامات لازم را انجام دهند.

خبرنگار کوین بیس پرسش دیگری در زمینه ادعاهای رویترز مبنی بر استفاده کاربران از VPN مطرح کرد. گمباریان در پاسخ گفت: «هیچ صرافی VPNها را مسدود نمی‌کند. فعالیت VPN نشان‌دهنده فعالیت مجرمانه نیست. این ابزارها غیرقانونی نبوده و مبادلات را مسدود نخواهند کرد. استفاده از VPN در برخی موارد سودمند نیز خواهد بود.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تحریم ایران توسط بایننس چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

منبع: coindesk

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر