;
coinex

تاریخ معرفی واردکنندگان مجاز خودرو مشخص شد

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت، از تاریخ معرفی واردکنندگان مجاز خودرو خبر داده است. به نظر طرح واردات حالا یک گام رو به جلو برداشته است.

با اعلام اسامی شرکت های مجاز واردکننده خودرو در پایان مهر، این طرح یک گام مهم و رو به جلو به سمت اجرایی شدن برخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: صادرات خودروهای سایپا به ونزوئلا ؛ کدام محصولات سایپا صادر می‌شوند؟

تاریخ معرفی واردکنندگان مجاز خودرو

یکی از هشت دستور مهم رئیس جمهور برای صنعت خودروسازی که اسفند ماه 1400 صادر شد، بر رفع ممنوعیت واردات خودرو که از سال 1397 اعمال شده بود تمرکز داشت. در فرمان رئیس‌جمهور آمده بود که:

«به‌منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف سه ماه آینده رفع گردد و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.»

تاریخ معرفی واردکنندگان مجاز خودرو مشخص شد

بعد از ماجراها و مباحث بسیار در مورد واردات و یا عدم واردات در نیمه اول سال 1401، نهایتا آیین‌نامه واردات خودرو ابلاغ شد. آیین‌نامه‌ای که از زمان ابلاغ تاکنون به خاطر شرایط خاصش با انتقادات فراوانی مواجه شده است.

در ۲۱ تیر ماه منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت بر اساس صحبت‌های فاطمی امین، وزیر صمت که از ماه‌ها قبل و منطبق با فرمان رئیس‌جمهور خبر از واردات خودرو به کشور می‌داد، وعده ورود خودرو تا شهریور ماه را داد و اعلام کرد که «اجرایی شدن این آیین‌نامه منوط به مصوبه هیئت‌دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.»

در نهایت اوایل شهریور ماه آیین‌نامه واردات خودرو ابلاغ و وزارت صمت نیز چارچوب واردات را اعلام کرد. آن‌طور که متولیان صمت می‌گفتند در صورتی که مشکل در مسیر واردات ایجاد نشود، خودروهای خارجی از آذر و نهایت دی ماه وارد بازار کشور خواهند شد. در این خصوص اما اخیرا امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با اظهار به اینکه با درخواست شرکت‌های متقاضی واردات، یک ماه برای تکمیل مدارک به آن‌ها فرصت داده شده است:

در سه هفته گذشته جلسات متعددی با شرکت‌های متقاضی واردات خودرو برای بررسی مدارک برگزار شد که در نهایت ۲ شرکت مرحله تکمیل الزامات قانونی را با موفقیت به اتمام رساندند.

وی افزود: «حداکثر تا پایان مهر ماه اسامی تمام شرکت‌های واجد شرایط اعلام خواهد شد». قالیباف ادامه داد: وزارت صمت با دقت الزامات قانونی را از شرکت‌ها مطالبه خواهد کرد و توانمندترین شرکت‌های کشور که تضمین دهند خدمات پس از فروش و انتقال فناوری را ارائه دهند برای واردات خودرو مجوز خواهند گرفت.

سخنگوی وزارت صمت گفت: سرمایه‌گذارانی نیز جهت سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل عمومی اعلام آمادگی کرده‌اند که در همین راستا در حال مذاکره و اخذ مجوز هستند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره تاریخ معرفی واردکنندگان مجاز خودرو چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار خودرو را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر