coinex
راهنمای خرید تکراتو

برآورد سازمان نصر کشور از فیلترینگ : درآمد 11 میلیون نفر به اینستاگرام وابسته است!

طبق برآورد نصر کشور از فیلترینگ درآمد 11 میلیون نفر به اینستاگرام وابسته است و این در حالی است که که بر خلاف تاکید مسئولین به استفاده از پلتفرم های داخلی، هنوز شبکه‌های داخلی آماده ارائه خدمات نیستند.

با گذشت تقریبا یک ماه از فیلترینگ سراسری و متضرر شدن کسب و کارهای خرد و کلانی که بر بستر اینترنت فعالیت می‌کردند، هنوز تکلیف بسیاری از این مشاغل و اینکه آیا فیلترینگ به این شکل ادامه خواهد داشت یا نه مشخص نیست. هرچند پیش از فیلترینگ نیز مسئولین اصرار به راه‌اندازی اینترنت ملی و استفاده از پلتفرم‌های داخلی داشتند که هیچ کدام از آنها راهگشای مشکلات مردم نبود.

بیشتر بخوانید: ضرر فیلترینگ برای اقتصاد کشور فراتر از کسب‌وکارهای اینستاگرامی است!

برآورد نصر کشور از فیلترینگ چقدر است؟

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفته که پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز کاربران نیست و تا به ثمر رسیدن پلتفرم‌های داخلی 11 میلیون نفری که از طریق اینستاگرام کسب درآمد می‌کردند، عملا آن را از دست خواهند داد.

حسن هاشمی درباره آماده نبودن پلتفرم‌های داخلی برای ارائه خدمات می‌گوید:‌ «علاوه بر زیرساخت‌ها و ظرفیت میزبانی در این پلتفرم‌ها که مهیا و آماده نیست، موضوع مهم دیگر بحث اعتماد مخاطب و در اختیار داشتن بازار هدف است. چند درصد از ۴۸ میلیون کاربر ایرانی که روی پلتفرمی مانند اینستاگرام حضور داشتند، در پلتفرم‌های داخلی فعال‌اند که کسب‌وکارهای آنلاین به این فضا امید داشته باشند؟ ما درباره چشم‌اندازی که برخی مسئولان برای این عرصه متصور هستند صحبت نمی‌کنیم، حرف ما درباره شرایط کنونی است».

برآورد نصر کشور از فیلترینگ
برآورد نصر کشور از فیلترینگ

«بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی پلتفرم‌های بومی نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای پلتفرمی مانند اینستاگرام باشند دلیل آن هم این است که در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور ما عضو این شبکه هستند، یعنی ۵۰ میلیون نفر یا تولید محتوا می‌کنند یا از محتوای تولیدی دیگران استفاده می‌کنند که این یک جامعه بسیار بزرگ است و به سادگی نمی‌توان مشابه آن را ایجاد کرد.

علاوه بر این، اینستاگرام به عنوان یک بستر مناسب برای فعالیت کسب‌وکارهای اقتصادی شناخته شده است و حتی یک زن سرپرست خانوار در یک روستای دورافتاده هم برای فروش محصولاتش از آن استفاده می‌کند.

اینستاگرام همچنین بستری فراهم کرده که برای همه سلیقه‌ها، همه گروه‌های سنی و همه مخاطبان هدف، محتوای جذاب و مفید ارائه می‌کند، طبیعتاً در کشور ما هم که متاسفانه نتوانسته‌ایم فضاهای تفریحی و سرگرمی کافی برای مردم به ویژه نسل جوان فراهم کنیم، اینستاگرام بسیار محبوب بوده و وقتی در این محیط حضور دارند احساس می‌کنند می‌توانند در دنیای مجازی، همپای هم‌سن و سال‌های خود در کشورهای توسعه‌یافته زندگی کنند و حداقل در زندگی مجازی، هم‌سطح آنها باشند. بنابراین اگر درباره فیلتر اینستاگرام و جایگزینی پلتفرم بومی صحبت می‌شود، باید به همه ابعاد این شبکه اجتماعی توجه کرد و همه سلیقه‌ها و امکانات آن را در کنار هم در نظر گرفت.»

به باور رئیس سازمان صنفی رایانه‌ای کشور نمی‌توان و انتظار داشت بستری شبیه به اینستاگرام با جامعه‌ای 50 میلیون نفری، آماده ارائه خدمات آن هم در کوتاه مدت شود و برای آماده‌سازی چنین بستری زمان زیادی لازم است. هاشمی عقیده دارد انجام این با نگاهی قهری و حذفی شدنی نیست و نباید مبتنی بر اجبار یا دستور باشد.

برآورد نصر کشور از فیلترینگ بیانگر حذف درآمد 11 میلیون نفری است که کار آنها به اینستاگرام گره خورده است. به گفته هاشمی: «در حوزه اقتصاد دیجیتالی و کسب‌وکارهای اینترنتی هم آمار قطعی و دقیقی وجود ندارد اما برآوردها نشان می‌دهد به طور مستقیم و غیرمستقیم، درآمد ۱۱ میلیون نفر به اینستاگرام گره خورده است. برخی نهادهای دیگر هم صرفاً کسب‌وکارهایی را ملاک قرار می‌دهند که به طور صد درصدی آنلاین هستند و معتقدند شامل حدود سه میلیون کسب‌وکار است. به گفته او بیشترین آسیب در این حوزه به کسب‌وکارهای خانگی وارد شده که پایه و اساس کارشان را بر فروش اینترنتی در اینستاگرام گذاشته بودند و حالا درآمدشان تقریباً به صفر رسیده است.»

هاشمی اظهار داشت: «اقتصاد دیجیتالی یکی از بهترین راهکارها برای کنار گذاشتن اقتصاد نفتی است و طبیعتاً مهم‌ترین فعالان اقتصاد دیجیتالی، بخش خصوصی هستند که توان و ظرفیت بسیاری بالایی دارند و در چند سال اخیر نیز حضور قدرتمندی در این حوزه داشته‌اند. اما اکوسیستم اقتصاد دیجیتالی با دستور و اجبار شکل نمی‌گیرد و حتماً باید رویکرد تعامل و شنیدن مطالبات بخش خصوصی در دستور کار متولیان باشد. ضمن اینکه، یک ویژگی مهم اقتصاد دیجیتالی و جهان مجازی، برداشته شدن مرزهای جغرافیایی و حضور در جهانی متفاوت است که طبیعتاً به ساختار و سازوکار متناسب با خود نیاز دارد. نمی‌شود ما از اقتصاد دیجیتالی صحبت کنیم اما بخواهیم آن را به مرزهای جغرافیایی خودمان محدود کنیم. اتفاقاً اقتصاد دیجیتالی یک بستر و فرصت مناسب برای کشور است که بتوانیم با ناکارآمد کردن تحریم‌ها، قدرت اقتصادی‌مان را تقویت کنیم و با همه جهان ارتباط داشته باشیم.»

همچنین هاشمی درباره اینکه حکمرانی در فضای مجازی با فضای حقیقی متفاوت است و به کارشناسی قوی برای فهم درست این حکمرانی نیاز دارد گفت: «مهم این است که باور داشته باشیم حکمرانی در این فضا باید به گونه‌ای باشد که همه مخاطبان جامعه را در بر گیرد تا به دنبال آن دستاوردهایی مانند شکوفایی اقتصادی و توسعه اقتصاد دیجیتالی هم حاصل شود.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره برآورد نصر کشور از فیلترینگ چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر