OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی به نتیجه رسید. این دستاورد برای به نتیجه رسیدن، بیش از 7 سال زمان و تلاش برده است.

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی بعد از 7 سال تلاش به نتیجه رسید. شروع این تحقیقات اول با انجام تست‌های مختلف بر روی حیوانات بوده است. و بالاخره بعد از 7 سال انجام این تست بر روی یک انسان موفقیت‌آمیز بود. دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی، اثربخشی این دستاورد را تا 70 درصد پیش‌بینی کرده است.

بیشتر بخوانید: درمان پیری با مدفوع ؛ اکسیر جوانی با پیوند مدفوع انسان

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی

محققان ایرانی موفق شدند برای نخستین بار در کشور با استفاده از روش “ژن‌درمانیسرطان خون را در یک بیمار درمان کنند.

“ژن‌درمانی” جدیدترین روش برای درمان سرطان در جهان بوده که با تلاش یک شرکت دانش‌‌بنیان ایرانی به مرحله نهایی رسیده است؛ فقط دو شرکت چندملیتی در جهان این روش درمانی را ارائه می‌کند و این دانش در ایران با تلاش محققان داخلی بومی شده است.

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی
درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی

امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی اظهار کرد:‌

آینده پزشکی، پزشکی بازساختی است که سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت است. بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج و سختی که به نظر غیرقابل درمان به نظر می‌رسند در آینده‌ای نه‌چندان دور از این روش‌ها برای رفع مشکلات این بیماران استفاده می‌شود.

حمیدیه تصریح کرد: «این دستاورد نزدیک به 7 سال زمان برده است و بعد از گذراندن مطالعات سلولی و مطالعات پیش‌بالینی بر روی حیوان و کسب مجوز و کد اخلاق از دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار یک محصول ژن‌درمانی در کشور برای یک بیمار استفاده شده است.»

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

مثل باقی درمان‌ها همچون شیمی درمانی که درصدی موفقیت آنها گزارش شده است که نزدیک به 60 تا 70 درصد از آنها بهبود یافته و نزدیک به 30 یا 40 درصد از آنها برای پیوند اقدام می‌کردند که از این تعداد بیماران پیوندی نیز 60 تا 70 درصد آنها با پیوند بهبود می‌یافتند. امروز آنهایی که پیوند نمی‌شوند احتمال 60 تا 70 درصد با این روش بهبود خواهند یافت.

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی

وی بیان کرد:‌ «در دنیا هم این روش بسیار جدید است و سازمان‌های غذا و داروی چند کشور محدود مجوز انجام این کار را دادند و به مرور زمان قطعاً خاصیت و قدرت این کار بیشتر خواهد شد و محصول نیز به این سختی تولید نخواهد شد و می‌توان آن را از فرد دیگری تولید کرد.»

حمیدیه در پایان تأکید کرد:

در موضوع ژن‌درمانی به غیر از این شرکت دانش‌بنیان، یک شرکت دیگر نزدیک به محصول شده است و به غیر از این دو شرکت شاید بالای 10 هسته فناور مطالعاتی بر روی این موضوع دارند.

ژن‌درمانی چیست؟

درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی
درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی

ژن‌درمانی نوعی روش درمان یا پیشگیری از بیماری است که دستورالعمل‌های ژنتیکی درون سلول‌های یک فرد را فعال می‌کند. ژن‌ها در واقع نمود ظاهری تمام جنبه‌های زندگی یک سلول هستند: «آنها کُدی را درون خود نگه می‌دارند که سلول‌ها را قادر به رشد، عملکرد و تقسیم می‌کند.»

وقتی که یک ژن معیوب و غیرفعال باشد، می‌تواند منجر به تولید پروتئین‌هایی شود که قادر به انجام وظایف خود نیستند. زمانی که یک ژن معیوب باشد یا بیش از حد فعال باشد، عملکردهای مهم بدن ممکن است دچار اختلال شوند. هدف و غایت اصلی ژن‌درمانی این است که این گونه ژن‌های معیوب را شناسایی کند و به این ترتیب مشکل را از اساس و ریشه حل کند.

ژن‌درمانی ممکن است شامل جایگزین کردن ژن‌های معیوب و ناقص با ژن‌های سالمی باشد که سلول‌ها را برای تولید پروتئین‌های مفید آماده می‌سازند، البته ممکن است این روش شامل تغییر نحوه تنظیم ژن‌ها هم باشد، به این ترتیب ژن‌های هایپراکتیو یا غیرفعال، بتوانند به‌درستی عملکرد داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره درمان سرطان خون با ژن درمانی توسط دانشمندان ایرانی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان گذاشته و اخبار فناوری را با تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر