coinex
راهنمای خرید تکراتو

داروی ضد سرطان و کرونا کشف شد ؛ از ساخت داروی عفونت‌های شدید چه خبر؟

محققان داروی ضد سرطان و کرونا را کشف کردند. نتایج بدست آمده از تست‌های این دارو، بسیار امیدوار کننده است. محققان با استفاده از ترکیبات دارویی جدیدی که کشف کرده‌اند، می‌توانند کشف داروی ضد سرطان و کرونا را اعلام کنند.

دانشمندان علاوه بر کشف داروی ضد سرطان و کرونا، به دنبال راه‌هایی برای درمان عفونت‌های شدید نیز هستند. نتایج این مطالعه در مجله Neoplasia منتشر شده  و نشان می‌دهد هدف قرار دادن سلول GRP78 ممکن است در مبارزه با این سرطان‌های کشنده، به ما کمک کند.

بیشتر بخوانید: گوشت مصنوعی آزمایشگاهی تأییدیه FDA را دریافت کرد!

داروی ضد سرطان و کرونا کشف شد

تیمی از محققان دانشکده پزشکی کِک از USC نشان داده‌اند که داروی HA15 در بدن موش‌های آلوده به ویروس SARS-CoV-2 با مسدود‌کردن تولید پروتئین شپرون، تا حد زیادی بار ویروسی را در ریه‌ها کاهش داده است.

نتایج مطالعه نشان می‌دهد که مسدود‌کردن تولید GRP78 یا مختل‌کردن فعالیت آن با استفاده از این داروی هدفمند جدید، از تکثیر ویروس کووید جلوگیری می‌کند. محققان متوجه شدند که داروی HA15 نیز همانند داروی دیگری به نام YUM70، می‌تواند فعالیت سلول‌های GRP78 را مختل کند. داروی YUM70 نقش مؤثری در سرکوب سلول‌های سرطانی حامل سرطان پانکراس، ریه و روده بزرگ دارد.

داروی ضد سرطان و کرونا

با وجودی که در شرایط فعلی واکسیناسیون می‌تواند ما را در مقابل کرونا تا حد زیادی محافظت کند، دانشمندان همچنان به تحقیق در مورد راه‌هایی برای درمان عفونت‌های شدید، ادامه می‌دهند.

تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی کک با راهبرد «امی اس. لی»، دکترا و پروفسور بیوشیمی و پزشکی مولکولی، اکنون نشان داده است که پروتئین شپرون معروف به GRP78 نقش مهمی در گسترش SARS-CoV-2 ایفا می‌کند. نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است. امی اس. لی می‌گوید:

یکی از مشکلات اصلی در مبارزه با SARS-CoV-2 این است که دائماً در حال جهش است و خود را برای آلوده‌کردن و تکثیر مؤثرتر در سلول‌های میزبان وفق می‌دهد.

محققان برای حل این مشکل به بررسی نقش GRP78 پرداخته و دریافتند در حالی که سلول‌های سالم برای عملکرد طبیعی به کسری از GRP78 نیاز دارند، سلول‌های تحت استرس به GRP78 بیشتری برای مقابله نیاز دارند. محققان در مطالعه مربوط به سال ۲۰۲۱، نشان دادند که وقتی SARS-CoV-2 وارد صحنه می‌شود، GRP78 ناپدید می‌گردد.

داروی ضد سرطان و کرونا

این تیم شک داشتند که آیا GRP78 برای تکثیر ویروس کووید در داخل سلول‌های ریه انسان ضروری است یا خیر. هنگامی که آنها سلو‌ل‌های اپیتلیال ریه انسان آلوده به SARS-CoV-2 را بررسی کردند، متوجه شدند با تشدید عفونت ویروسی، سلول‌های آلوده سطوح بالاتری از GRP78 تولید می‌کنند.

در‌نتیجه، لی و تیم تحقیقاتی‌اش تصمیم گرفتند آزمایش‌هایی را انجام دهند و در‌نهایت ثابت کردند که GRP78 برای تکثیر و تولید ویروس کرونا ضروری است. درنهایت تیم مطالعاتی، دارویی به نام HA15 را روی سلول‌های ریه آلوده آزمایش کردند. مشخص شد که Ha15 در برابر سلول‌های سرطانی و در اتصال GRP78 موفق است.

محققان سپس HA15 را در بدن موش‌های دستکاری‌شده ژنتیکی آلوده به SARS-CoV-2 آزمایش کردند و دریافتند که این دارو تا حد زیادی بار ویروسی را در ریه‌ها کاهش می‌دهد. لی و همکارانش هنوز در حال بررسی این داروها هستند.

نتایج این مطالعه در مجله Neoplasia منتشر شده و نشان می‌دهد هدف قرار دادن GRP78 ممکن است در مبارزه با این سرطان‌های کشنده، کمک‌کننده باشد.

هنوز تحقیقات بیشتر و آزمایشات بالینی بیشتری برای اثبات اثربخشی HA15 و YUM70 روی انسان باید انجام شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی کشف داروی ضد سرطان و کرونا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر