coinex
OMPFinex

نرخ سود واردات خودرو رسما اعلام شد

کارگروه اقتصادی واردات خودرو ضمن اعلام سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا، نرخ سود واردات خودرو را اعلام کرد. با ما باشید.

در نشست روز یکشنبه کارگروه اقتصادی واردات خودرو متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجات و امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا مشخص شد.

بیشتر بخوانید: واردات خودروهای اشکودا به ایران قطعی شد؛ آغاز تبلیغات بنری در سطح تهران

نرخ سود واردات خودرو مشخص شد

بنابر تصمیم این کارگروه، قیمت پایه عرضه خودروها در بورس کالا بر اساس قیمت تمام شده واردکننده و با سود منصفانه توسط سازمان حمیات از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود.

همچنین در این نشست مقرر شده که سود منصفانه 15 درصد قیمت تمام شده خودرو باشد. این 15 درصد شامل سود واردکننده، هزینه ارائه خدمات گارانتی، وارانتی و خدمات پس از فروش، توسعه شبکه خدمات پس از فروش، سود عمده و خرده فروشی و توسعه شبکه است.

سود بازرگانی مطابق کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1401 و مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا با قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود. حقوق ورودی، سود بازرگانی مطابق کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۱ و سایر هزینه‌های مرتبط با ترخیص در زمان ترخیص به‌صورت کامل توسط وارد‌کننده پرداخت می‌شود.

همچنین مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش در بورس کالا، پس از فروش، توسط بورس کالا محاسبه و به خزانه دولت واریز می‌شود. هیات وزیران در تصویب نامه شهریور امسال خود اعلام کرد خودروهای وارداتی صرفا در بورس کالا عرضه می‌شوند. نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی برحسب ارزش (فوب) با تصویب وزرای عضو کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با رعایت ماده (۱۹) آیین‌نامه داخلی هیات دولت به گونه‌ای تعیین می‌شود که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا معادل سود عادلانه باشد. کارگروه مذکور مجاز به تعیین علی‌الحساب سود بازرگانی در زمان ترخیص و تعیین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره نرخ سود واردات خودرو چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر