coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402 ؛ تلاشی برای احیای سالن‌های خالی از تماشاگر!

در حاشیه برگزاری پنجاه و سومین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی تصمیم به اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402 گرفته شد.

صبح دیروز (13 دی ماه 1401) پنجاه و سومین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی با حضور رئیس سازمان سینمایی و چهره‌هایی قادر آشنا، اصغر فارسی، علیرضا اسماعیلی، یزدان عشیری، سیدمهدی جوادی، حبیب ایل بیگی، محمد حمیدی مقدم، مجید اسماعیلی، مهدی آذرپندار، هاشم میرزاخانی، محمدرضا سوقندی، غلامرضا نجاتی، سیدصادق موسوی و لادن طاهری برگزار شد.

در حاشیه این جلسه محمد خزاعی ضمن تاکید بر مسئله اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402 به طور محدود به دنبال پیگیری‌های مداوم مخاطبان سینما و برخی فعالان حوزه سینما اعلام کرد:«این مسئله در جلسه شورای راهبردی اکران مورد بحث و تبادل نظر کارشناسی قرار داده شد و با توجه به پیگیری و تقاضای تعدادی از سینماگران در ماه‌های اخیر «گروه تحقیق و ارزیاب متخصص» در این زمینه مطالعات لازم را انجام داده‌اند و پس از بررسی ابعاد مختلف و در نظر داشتن همه جوانب مثبت و منفی این موضوع پیشنهاد اجرای این طرح به سازمان سینمایی ارائه شد».

بیشتر بخوانید: تهدید آشکار سینماگران: اولویت اکران فیلم در سال 1402 با آثار جشنواره فجر است!

اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402

محمدخزاعی، رئیس سازمان سینمایی، همچنین ضمن اشاره به هدف اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران مبنی بر دستیابی به تنوع در آثار اکرانی سینمای ایران افزود:

«مطالعات و برنامه‌ریزی در این خصوص توسط حوزه‌های تخصصی آغاز شده و پس از نهایی شدن ساز و کارهای آن، آئین‌نامه مربوطه تدوین و اکران فیلم‌های خارجی سال آینده آغاز خواهد شد. افزون بر این، توجه به توسعه زیرساخت‌های سینما در کشور با اهمیت دادن به اکران فیلم‌های خارجی میسر می‌شود».

بر اساس اعلام وی، با رعایت استانداردها و موازین مدنظر ارزش‌های فرهنگی و سینمایی کشور، امکان نمایش فیلم‌های خارجی در سینماها ایران فراهم خواهد بود.

وی درباره فواید اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402 بیان داشت: «اتخاذ تصمیم درست و کارآمد با توجه به تاکید و تحلیل اعضای شورای راهبردی اکران، بررسی و مطالعات صورت گرفته در این زمینه می‌تواند به رشد نگاه تماشاگران داخلی کمک کند و منجر ارتقای سینمای ایران و سلیقه مخاطبان شود. ضمن اینکه این حق مخاطبان سینماست تا با محصولات خارجی مناسب آشنا شده و آن را با آثار داخلی مقایسه کنند».

رئیس سازمان سینمایی همچنین اظهاراتی در مورد تهیه آیین‌نامه تنظیم اکران آثار خارجی در سینما ایران داشت: «ضروری است برای تدوین آئین‌نامه اکران فیلم‌های خارجی به مباحثی چون تعیین درصد و ضریب اشغال سالن‌های سینما، تنوع ژانرها و همچنین تنوع محصولات کشورهای مختلف، اهتمام به شاخص‌ها و استانداردهای فرهنگی و اجتماعی و نیز برنامه‌ریزی برای استفاده از درآمدهای حاصله در جهت تقویت سینمای ملی توجه شود».

خزاعی در ادامه افزود:

«همچنین حوزه‌های تخصصی مرتبط با اکران فیلم‌های خارجی در تدوین آئین‌نامه باید محورهایی دیگری چون بررسی امکان‌سنجی برای اکران متقابل فیلم‌های ایرانی در دیگر کشورها، سهمیه و تعداد فیلم‌های خارجی جدول اکران و چارچوب فعالیت شرکت‌های دست اندرکار این حوزه را مشخص کنند».

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در مورد بخش دیگری از جزئیات اکران فیلم‌های خارجی سینمای جهان در کشور اعلام کرد: «از این رو، بنا به علاقه‌مندی و درخواست مردم برای دیدن فیلم‌های روز دنیا و تقاضای سینماداران، موضوع اکران فیلم‌های خارجی به صورت محدود در دستور کار  اجرایی سازمان سینمایی برای سال 1402 قرار گرفته است».

در بخش پایانی اظهارات محمد خزاعی، او به جمع‌بندی بحث مقررات‌گذاری در این بخش پرداخته است: «با لحاظ جمیع جهات و با توجه به شرایط ویژه اکران فیلم‌های خارجی، توجه به مقررات، محدودیت‌ها و ملاحظات خاص اجرای این طرح در سینمای فعلی ایران در یک چارچوب محدود، لازم است و در همین راستا، برای به وجود آمدن شرایط مطلوب در این زمینه از ظرفیت نظرات تخصصی و سازنده  صاحب‌نظران استفاده و گفت‌وگوهاى سازنده انجام گرفته و ادامه خواهد یافت».

در نتیجه این جلسه، مدیران سینمایی با محمد خزاعی، به عنوان رئیس سازمان سینمایی، درخواستی از فعالان سینمایی در راستای عدم مذاکره و توافق برای اکران فیلم‌های خارجی با کشورهای دیگر تا زمان تدوین و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی داشتند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران در سال 1402 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان گذاشته و اخبار سینما و تلویزیون را با تکراتو دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر