;
coinex

نماینده مجلس: تفاوت سامسونگ و آیفون را توضیح دهند

یک نماینده مجلس در موضوع ممنوعیت واردات آیفون 14 به ایران از دولت انتقاد کرد و گفت، تفاوت سامسونگ و آیفون چیست؟

انتقاد یک نماینده مجلس از دولت درمورد ممنوعیت واردات خانواده آیفون 14 خبرساز شد. وی پرسیده تفاوت سامسونگ و آیفون چیست؟ چرا گوشی‌های جدید سامسونگ که قیمت‌های بسیار بالایی نیز در بازار دارند، وارد کشور شده و رجیستر می‌شوند اما ورود گوشی‌های آیفون 14 به کشور منع قانونی دارد؟ با جزئیات کامل خبر همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت واردات آیفون 14 به ایران توسط گمرک ؛ تکلیف آیفون برای همیشه مشخص شد!

تفاوت سامسونگ و آیفون در بحث واردات گوشی در چیست؟

نامه مدیر کل دفتر واردات سازمان گمرک در ۲۴ بهمن نشان داد که دیگر خبری از رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۴ نخواهد بود و واردات این مدل گوشی و تمام مدل‌های بعد از آن به صورت مسافری و پستی ممنوع است. ممنوعیتی که دلیل آن به صورت مشخص اعلام نشد. به ویژه که نه تنها سایر محصولات اپل وارد می‌شوند بلکه واردات سایر برندهای گوشی موبایل هم بدون مشکل در حال انجام است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در گفتگو با ایسنا به همین موضوع اشاره کرده و گفت: «باید مجموعه‌های اجرایی به این موضوع پاسخ دهند که چه تفاوتی بین واردات تلفن همراه سامسونگ و آیفون وجود دارد که جلوی واردات گوشی مدل آیفون ۱۴ به بعد را گرفته‌اند

تفاوت سامسونگ و آیفون در بحث واردات گوشی در چیست؟

حجت الله فیروزی با اشاره به تصمیماتی که دولت برای تنظیم‌گری در بازار کالا و ارز می‌گیرد، گفت:‌

«اینکه چه تفاوتی بین واردات تلفن همراه مدل سامسونگ و مدل آیفون وجود دارد به سیاست‌های وارداتی بر می‌گردد اما اساساً به جهت نیاز استفاده تفاوت خاصی وجود ندارد.»

او تأکید کرد که هر دو این کالاها مصرفی هستند: «اگر قرار به محدودیت واردات باشد از آن لحاظ بوده که ارزبری نداشته باشد پس اگر قرار باشد که ارزی داده شده تا کالایی وارد شود دیگر فرقی نمی‌کند برند آن کالا چه باشد.» این نماینده مجلس در ادامه به دو دلیل در مورد جلوگیری از واردات کالاها اشاره کرده:

بعضی وقت‌ها به جهت آنکه بخواهیم کالای کشور متخاصم را تحریم کرده و خریداری نکنیم، جلوی واردات گرفته می‌شود؛ این‌ها سیاست‌هایی است که دولت اتخاذ می‌کند. بر این اساس امکان دارد که این سیاست به دلیل مدیریت فضای ارزی و یا بحث تحریم کشور متخاصم باشد و به این دلیل ممنوعیت واردات گذاشته باشند.

تفاوت سامسونگ و آیفون در بحث واردات گوشی در چیست؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن همچنین گفت: نمی‌توان وضعیت رجیستری آیفون ۱۴ را بلاتکلیف گذاشت.» او با اشاره به اینکه تعدادی گوشی همراه آیفون ۱۴ به صورت مسافری وارد شده و همچنین واردکنندگان اقدام به خرید کرده‌اند و می‌خواهند آن را وارد کنند گفت:

«باید دولت در این باره تصمیم گیری کند چون نمی‌توان این وضعیت را در بلاتکلیفی گذاشت. چه گوشی‌هایی که همراه مسافر آمده و چه گوشی‌هایی که سفارش داده شده و خریداری کرده‌اند. نباید آن‌ها بلاتکلیف بمانند؛ در نهایت باید مجموعه اجرایی پاسخ دهد که چه تفاوتی بین سامسونگ و آیفون وجود دارد.»

رجیستر نشدن واردات آیفون ۱۴ ماه‌ها است که بسیاری را سرگردان و گرفتار کرده و همچنین بر قیمت سایر مدل‌های این برند هم تأثیر گذاشته بود. خبر ممنوعیت واردات مسافری و پستی هم قیمت تمام گوشی‌های اپل را افزایش داد به طوری که مدل‌های مختلف آیفون حداقل ۱۲ درصد گران شدند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تفاوت سامسونگ و آیفون در بحث واردات گوشی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر