فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تلسکوپ فضایی رومن تا 10 هزار برابر سریعتر از هابل است

تلسکوپ فضایی رومن تاچند سال آینده به جو زمین فرستاده خواهد شد. بنابر گفته ناسا، این تلکسوپ 10 هزار برابر سریع‌تر از تلسکوپ هابل است. این تلکسکوپ چه ویژگی‌هایی دارد؟

طبق آخرین اخبار هوا و فضا، ناسا درنظر دارد تلسکوپ فضایی رومن را تا 4 سال دیگر به جو زمین بفرستد. این تلسکوپ 10هزار برابر سریع‌تر این تلکسوپ هابل است که این یک پیشرفت بسیار بزرگ محسوب می‌شود و ناسا برنامه‌های بسیاری برای رومن مدنظر قرار داده است. خبر توسعه این نلسکوپ زمانی منتشر شده است که هم‌اکنون تلکسکوپ جیمزوب در این زمینه پادشاهی می‌کند و کشفیات بسیاری نیز تاکنون داشته است.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: ماهواره‌های استارلینک عامل اختلال در عملکرد تلسکوپ هابل شدند!

تلسکوپ فضایی رومن تا 4 سال آینده به جو زمین خواهد رفت

تلسکوپ فضایی جیمز وب از زمان پرتاب در سال 2021 دستاوردهای بزرگی داشته است. بااین‌حال، ناسا تلسکوپ فضایی دیگری را در دست توسعه دارد که می‌تواند به سؤالات نجومی بیشتری پاسخ دهد. این تلسکوپ با نام «تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن» قرار است در سال 2027 پرتاب شود و سرعت عکاسی بسیار بیشتری نسبت به جیمز وب خواهد داشت.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن که با نام تلسکوپ فضایی رومن هم شناخته می‌شود، نواحی بزرگی از فضا را رصد خواهد کرد تا به کیهان‌شناسان در درک بزرگی مقیاس جهان کمک کند. محققان می‌دانند که برای شناخت جهان باید علاوه بر بررسی جزئیات، نگاهی به مقیاس‌های بزرگ هم داشته باشند.

تلسکوپ فضایی رومن تا 4 سال آینده به جو زمین خواهد رفت

تفاوت تلسکوپ رومن با دیگر تلکسوپ‌ها چیست؟

تلسکوپ‌هایی مثل هابل و جیمز وب حساسیت خارق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند اشیا بسیار دور را ببینند. ولی تلسکوپ رومن متفاوت است و می‌خواهد نگاهی کلی‌تر به آسمان داشته باشد. تصویر زیر تفاوت میان تلسکوپ‌ها را نشان می‌دهد و می‌توان دید در جایی که هابل تنها بخش کوچکی از فضا را رصد می‌کند، رومن می‌تواند تصویر پهنه وسیع‌تری از کیهان را به ثبت برساند.

تلسکوپ فضایی رومن تا 4 سال آینده به جو زمین خواهد رفت

«آرون یانگ» از مرکز پرواز فضایی گدارد ناسا می‌گوید:

تلسکوپ‌های فضایی جیمز وب و هابل برای مطالعه عمیق و نزدیک اشیای نجومی بهینه‌سازی شده‌اند، بنابراین استفاده از آن‌ها شبیه به این است که از داخل سوراخ سوزن به آسمان نگاه کنید. برای حل معماهای کیهانی در بزرگ‌ترین مقیاس، به تلسکوپ‌هایی نیاز داریم که بتوانند نمای بسیار بزرگ‌تری را ارائه کنند. رومن دقیقاً به همین منظور طراحی شده است.

تلسکوپ فضایی رومن برای انجام مطالعاتی مثل تخمین تعداد سیاره‌های فراخورشیدی موجود در کل کهکشان استفاده خواهد شد. یکی از مزایای اصلی این تلسکوپ در کنار میدان دید وسیع آن، توانایی عکاسی با سرعت بسیار بالاست. ناسا می‌گوید رومن می‌تواند تا 1000‌ برابر سریع‌تر از هابل عکاسی کند.

تلسکوپ رومن سالانه حدود 100 هزار عکس خواهد گرفت. اگر این کار قرار بود توسط تلسکوپ هابل و جیمز وب انجام شود، به مدت‌زمانی بیشتر از تمام طول عمر ما نیاز بود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تلسکوپ فضایی رومن چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر