;
coinex

نخستین فضانورد ترکیه تا پایان سال 2023 به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده می‌شود

نخستین فضانورد ترکیه تا پایان سال 2023 میلادی راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد. این فضانورد مأموریت‌هایی ویژه دارد که در طول اقامتش باید انجام دهد.
به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، نخستین فضانورد ترکیه تا پایان سال 2023 میلادی به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد شد. این فضانورد 13 آزمایش مختلف را باید تنها در 14 روز اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) انجام دهد. اما اتفاق خوشحال‌کننده دیگر برای ترکیه این است که این کشور بالأخره توانست در مأموریت‌های فضایی سهمی در جهان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: احتمال ممنوعیت فروش خانه به خارجی‌ها در ترکیه ؛ تغییر بزرگ در سیاست‌های اقتصادی آنکارا و پایان کسب‌وکار پرسود ایرانی!

نخستین فضانورد ترکیه راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد

براساس گزارش ABC News، «آلپر گزراوچی» 43 ساله که خلبان نیروی هوایی است، به‌عنوان اولین شهروند ترکیه به فضا سفر خواهد کرد. درصورتی‌که گزراوچی به هر دلیلی نتواند از این فرصت استفاده کند، پشتیبان او، «تووا جهانگیر آتاسفور» 30 ساله که یک مهندس سیستم‌های هوانوردی در شرکت صنایع جنگ‌افزار روکتسان است، به فضا خواهد رفت.

اردوغان این خبر را در جریان نمایشگاه هوانوردی و فضایی Teknofest در استانبول اعلام کرد که اولین حضور عمومی او پس از بیماری اخیرش محسوب می‌شود. او در کنار «الهام علی‌اف»، رئیس جمهور آذربایجان و «عبدالحمید دبیبه»، نخست وزیر موقت لیبی، در این نمایشگاه حضور پیدا کرد. اردوغان گفت:

«دوست ما که به اولین مأموریت فضایی سرنشین‌دار ترکیه می‌رود، به مدت 14 روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد ماند. فضانورد ما در این مأموریت 13 آزمایش مختلف را که توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی محترم کشورمان تهیه شده است، انجام خواهد داد.»

اردوغان، گزراوچی را یک خلبان قهرمان ترکیه‌ای توصیف کرد که در فرماندهی نیروهای هوایی این کشور به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است. وب‌سایت آژانس فضایی ترکیه نیز او را به‌عنوان یک کهنه‌سرباز 21 ساله نیروی هوایی و خلبان F-16 توصیف کرده که در مؤسسه فناوری نیروی هوایی ایالات‌متحده حضور داشته است.

نخستین فضانورد ترکیه راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد

این خبر درحالی گزارش شده که ترکیه با یک رکود اقتصادی طولانی‌مدت دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و پس از زلزله فوریه که بیش از 50 هزار نفر را به کام مرگ کشید، دولت آن مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است. اردوغان همچنین از چندین پروژه آینده ترکیه مانند اولین نیروگاه هسته‌ای و تحویل گاز طبیعی از ذخایر دریای سیاه رونمایی کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ مأموریت ارسال نخستین فضانورد ترکیه به فضا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر